Hokejové
přehledy
na OHF

V této sekci naleznete nejrůznější přehledy, shrnutí a statistiky z hokejového světa
 

Úvodní stránka


 
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Boj o elitní šestnáctku v Gdaňsku

2004 IIHF World Championship Div I, Group B

(9.4. 2004 from) Stejně jako u nás i v Polsku se koná MS v ledním hokeji. V Polsku zdaleka není hokej sportem číslo jedna a také proto MS, v rámci propagace, bude v přímořském Gdaňsku.
Šest mužstev svede boj o jedno postupové místo zaručující účast v elitní šestnáctce respektive o udržení v divizi I. Stejně jako u nás, všichni fanoušci v Polsku věří v postup domácího týmu, jejich plány se budou snažit překazit ostatní týmy:

Slovinsko (16–pozice na oficiální žebříčku IIHF 2003). Loni účastník MS skupiny A.
Tvrdit muziku pod taktovkou finského trenéra K. Savalainena budou především legionáři, technický útočník T. Razingar z našich Pardubic, obránce E. Bašlegič (Wolfsburg, GER2), další obránce nám ze Sparty a Litvínova dobře známý M. Rebolj (nyní italský Brunico), útočníci B. Emeršič povolaný ze zámořské Charlotte (ECHL), rakouský elitní útočník I. Jan (EC Graz), další „rakušáci“ T. Vnuk (EC Linz) a D. Kontrec (EC Lustenau). Z hráčů Slovinské ligy stojí za zmínku brankář G. Glavič (Jesnice), který hrával 2. německou ligu, univerzál J. Goličič a obránce D. Dervarič (oba Lublaň), kteří začali sezónu v druholigovém Havířově a útočník G. Polončič (Lublaň) se zkušnostmi z našeho extraligového Třince.  Dle koeficientu největší favorit a to se bude snažit potvrdit.

Itálie (17). Kdysi stálý účastník MS A je jedním z favoritů mistrovství.
Oproti loňskému mladému týmu (až 4. místo) bylo letos povoláno několik osvědčených jmen z minulosti. Tým je opět „starou Itálií“ kde svojí  podstatnou roli hrají Kanaďané s italskými kořeny a to brankář J. Muzzati, obránce J. Peca a útočníci G. Busillo, M. Chittaroni (37 let), D. Felicetti (všichni Milano Vipers), J. G. Cirone (Asiago) a D. Grossi (Brest, FRA). Dalšími oporami budou bratři Toniové (Aleghe), M. Strazzabosco (Asiago) nebo zkušený R. Ramoser (Bolzano). Tým se určitě bude snažit o návrat mezi elitu a dle koeficientu je v pořadí 2. favoritem za Slovinskem.

Polsko (19). Domácí tvoření sestavy pro MS bylo spíše počítáním ztrát.
Polsko se bude muset obejít bez několika zahraničních akvizic a to zraněného J. Plachty (Hamburg, GER), bitkaře K. Oliwy (Boston) a hlavně své největší hvězdy M. Czerkawskiho (NYI), kteří postoupili se svými týmy do bojů o Stanley Cup. Ani syn ternéra P. Pysz (v roce 1993 v all stars MS 20 a draftovaný Chicagem) z Bermerhavnu (GER) pro zranění nenastoupí. Trenér Wi Pysz bude mít z legionářů tedy k dispozici „pouze“ obránce A. Borzeckiho (Hammarby, SWE), O. Scepaniece (Kloten, SUI) a útočníky Z. Zarebu (Lanshut, GER2) a M. Garbocze z francouzského Angletu.
Za ostatní hráče z polské ligy jmenuji brankáře T. Wawrzkiewicze (Gdansk), který bortí fámy o špatných polských gólmanech (kdysi téměř každý tým v lize měl na postu gólmana cizince), zkušené obránce S. Goneru a J. Zamojskiho (oba Oswiětim), bývalého ofenzivního obránce nyní velice produktivního útočníka J. Rozanskiho, naturalizovaného „čechopoláka“ M. Vozníka (oba Nowy Targ), loni v dresu Vítkovic hrajícího L. Laszkiewicze, A. Parzyszka (oba Oswiětim) či „S“ lajnu z GKS Tychy A. Sluczarczyka, D. Slaboně (přestupuje do L. Mikuláše) a P. Sarnika.

Polsko sehrálo v přípravě 4 přátelská utkání (s jediným legionářem Scepaniecem) a to nejprve se Slovenskem, které dokázali celkem slušně potrápit 6:3 a 2:1 (!), poté dvakrát porazili Maďary (Maďaři letos na svém turnaji Astra Zenca porazili Slováky a v lednu sehráli přátelské utkání s Kanadou 4:5 sestavenou z legionářů v Evropě, obdobné té se kterou hráli EHT, když i trenér Kanady, řekl, že utkání bylo velice vyrovnané a byla to dobrá příprava…) 5:2 a 5:3.
Při konfrontaci v MHL se slovinskými týmy, měly polské týmy znatelně navrch. Oswiětim vyhrála suverénně základní část, (klopýtla už v 1. kole play-off) a o bod třetí Nowy Targ nakonec vybojoval titul MHL. V Kontinentálním poháru polský mistr Oswiětim remizoval 3:3 s italským Milánem prošpikovaného zkušenými italokanaďany a reprezentanty (letos na MS 7), a postoupil do dalších bojů pro lepší výsledky s ostatními mužstvy.
Přes problémy se sestavou budou Poláci, hnáni domácím publikem, velkými favority velého šampionátu.

Estonsko (24). Nemá ambice na postup a nemělo by ani sestoupit.
 Uvidíme jakou sestavu přivezou, ale v kádru by neměli chybět četní legionáři z Ruska (A. Agnevtšikov , A. Makrov , R. Ignatenkov, I. Loginov.. ) nebo Finska (L. Lahesalu, A. Petrov, M. Ivanov), Švédska (T. Suursoo) či zkušený E. Valliulin (Kijev, UKR). Uvidíme, zda bude povolán i obránce Dmitrij Rodin z Karlových Varů. Není radno je podceňovat, protože loni dokázali na MS porazit 3:1 Itálii …

Rumunsko (26). Tým který se loni zachránil v první divizi, bude opět bojovat o udržení a vzhledem k soupeři (Korea) je to více než reálné. Nemá výraznějších hráčů snad jen útočníci B. Salea z německého druholigového Regensburgu, A. Borsos z maďarského Dunafferu, ale oba se neúčastnili přípravy, takže zřejmě na MS nepojedou, domácí špílmachr L. Elekes z Ciuce a zkušený gólman, asi nejlepší hráč V. Radu z Bukurešťi.
O „síle“ mužstva vypovídají i přátelská utkání 2:3 a 4:2 s polskou Uniií Oswiětim, která nastoupila bez 13 hráčů základní sestavy, doplněná hráči z II. týmu nebo těmi, co se vrátili z hostování...

Korea (32). Coby nováček a nejen hokejově exotická země, může pomýšlet jen na důstojnou hru a maximálně se pokusit se o malý hokejový zázrak, a to porazit Rumunsko v boji o udržení.

Tato mistrovství mívají svojí kvalitu a mnohdy překvapivého vítěze. Také proto může být v elitní šestnáctce oživením jako loni Dánsko, letos možná Kazachstán či Francie. Další výhodou pro letošní vítěze divizí (skupiny A a B) je skutečnost, že Japonsko, coby vítěz Asijské kvalifikace a vždy nejslabší tým elity, se bude muset udržet na MS, jinak sestoupí do divize.
Takže už se nestane paradox, kdy poslední tým MS se udržel, protože vyhrál Asijskou kvalifikaci s takovými týmy jako jsou Korea nebo Čína...

9. dubna 2004 from

Hokejový týden

Od dubna 2000 budete na stránkách OHF (snad) pravidelně nacházet zkomprimovaný přehled hokejových událostí uplynulého týdne. Autorem je plzeňský fanoušek ADA (#184).

Aktuální hokejový týden

Hokejová mapa světa

(léto 2000) ADA rozjíždí nový projekt, ve kterém si dal za cíl zmapovat celý hokejový svět, s důrazem na hokejově rozvojové země.

Úvodník
Dánsko

Překlady z world.ohf.cz:
Bělorusko: Je třeba nová hokejová generace
Brazílie: In-line hokej a lední hokej v Brazílii
Grenada: Male pojednani o hokeji na Grenade
Finsko: Nejlepší hráči opouštějí SM-Liigu... klesne úroveň hry?, Kdo je Alpo Suhonen?, Finsko nemohlo podat na MS svůj nejlepší výkon
Francie: Rok plný paradoxů
Itálie: Dlouhá cesta k OH 2006 v Torinu
Kanada: Montreal Canadiens
Maďarsko:Hokej v Maďarsku
Německo: Zase jako obvykle - nic není, jak by mělo být, Nekrolog celku Star Bulls Rosenheim, Preview na novou sezónu
Polsko:Výjimečná sezóna Polského hokeje (99/00)
Rakousko: Quo Vadis rakouská ligo?, MS2000: Cesta do pekla a zase zpátky
Rumunsko: Prodloužená sezóna plná skandálů a obvinění
Severní Amerika: O expanzi NHL a souvisejících problémech
Slovinsko: Slovinský hokej
Švýcarsko: Představujeme Švýcarský hokej
USA: Team USA (MS2000), Příběh Philadephie Phantoms a Tomáše Divíška
Velká Británie: Anglický hokej
 

České ligové soutěže

ADA podrobně rozebral uplynulou sezónu plzeňského klubu. Nechte se inspirovat, napište něco podobného o vašem týmu!

Jako přílohu k 9. hokejovému týdnu ADA popsal situaci v týmech naší druhé nejvyšší soutěže (1. ČP Liga). O minulosti, současnosti a hlavně budoucnosti prvoligových týmů (stav ke 4. červnu 2000) se dočtete zde.

Příloha k HT č. 11: Změny v extraligových klubech (stav k 16.6.2000).
 

Turnaje

MS 2000:
  Texty z hlavní stránky PŘED A BĚHEM turnaje
  Texty z hlavní stránky PO SKONČENÍ turnaje + Fotky + odkazy na články ve Zlatého Fondu (dole)
  Tabulky skupin a pavouk
  Statistiky ze soupisek na MS2000
  Pohled na slovenskou soupisku
  Adova analýza

Historie MS a olympijských turnajů
Beník odstartoval nový seriál na pokračování, ve kterém shrnuje a komentuje vrcholné hokejové turnaje tohoto století.
  - Desátá léta (1910 až 1914)
  - Dvacátá léta (1920 až 1929)
  - Třicátá léta I. (1930 až 1934)
  - Třicátá léta II. (1935 až 1939)
  - Poválečná léta (1947 až 1949)
  - Padesátá léta I. (1950 až 1954)
  - Padesátá léta II. (1955 až 1959)

Další turnaje

MS 2000 skupiny D - Suter nás seznámil s nejnovější situací v suterénu světového hokeje

Historie Kanadských pohárů - statistiky i komentáře (W.G.)
 

Hokejové osobnosti

Honza Čaloun - jeden z nejlepších českých kanonýrů devadesátých let očima Mishanka
   

Čeští a slovenští hokejisté v zahraničních ligách

Češi a Slováci za mořem - číselné i slovní hodnocení výkonů v NHL i téměř všech nižších soutěžích. Stav k 23.11.99. (W.G.)

Češi a Slováci za mořem - Doplnění W.G.ho přehledu (Dark)

Češi a Slováci za mořem - celá sezóna 1999-2000 (W.G.)

Češi a Slováci ve Finsku (W.G.)

Češi ve Finsku - podrobnější pohled od Mishanka

Kdy a kde Češi do sezony 1998-99 - kompletní statistiky všech Čechů, kteří nastoupili do NHL (W.G.)

Přehled mateřských klubů Čechů a Slováků v NHL (Dark)

Czech Mates vs. Slovak Pak - srovnání českého útoku v NYR a slovenského v STL (Suter)
 

Severoamerický hokej

Stanleycup 2000 - články z hlavní stránky popisující semifinále a finále zápasů o Stanleyův pohár.

Využívání hráčů v NHL (stav koncem roku 1999) - měřeno počtem minut strávených na ledě (W.G.)

Jak dopadly všechny jedničky draftů do NHL (1963-1999) - stručné číselné i slovní hodnocecení (W.G.)

Důkladnější rozbor poslední jedniček draftů (1990-1999) - autorem je Matko

NHL Entry Draft 2000

Národnosti v NHL - hráči jakých národností hrají v jednotlivých klubech + souhrn (W.G.)

Seznam všech zámořských klubů, které kdy aspoň chvilku hrály hokejovou soutěž !! (Dark)

Výroční ceny NHL
 

SAJTY S HOKEJOVÝMI STATISTIKAMI
N
 
www.nhl.com
www.nhlpa.com
www.ohf.cz
www.canoe.ca
www.hokej.cz
Eurohokej 
dir.yahoo.com/Recreation/Sports/Hockey/Ice_Hockey/Leagues/ 
cbs.sportsline.com/u/hockey/nhl/injuries/index.html
players.nhlpa.com/players/stats/comp_amount.asp
www.joyofhockey.com/BORN-CZEindex.html
http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/findplayer.php3
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!