HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Německo:

Zase jako obvykle - nic není, jak by mělo být

(2.7.2000, Che GER#1, překlad z angl. originálu Ada OHF#184)

...Takhle by se dala nazvat sezóna 1999/2000 v DEL (Deutsche Eishockey Liga). Znovu to jeden tým už před sezónou z finančních důvodů zabalil. To bylo příčinou nového počtu týmů hrajících německou nejvyšší soutěž, když jich letos hrálo v DEL 15... Bylo rozhodnuto, že celek, který skončí na posledním místě, sestoupí do 2. bundesligy. Zdálo se, že se letos v tomto směru konečně vyřeší všechny problémy a nedorozumění z minulých let. Nakonec bylo všechno úplně jinak.
    Před sezónou to konečně vypadalo, že se Mannheim nestane počtvrté za sebou vítězem německé ligy. Po odstoupení celku EV Landshut koupil veškeré pohledávky tohoto klubu americký multimilionář Philip F. Anschutz, vlastník Los Angeles Kings, London Knights (tým nejvyšší soutěže ve Velké Británii) a Sparty Praha. Anchutz přejmenoval EV Landshut na "Mnichovský hokejový klub, s.r.o." (Munich hockey club Ltd). Začal úzce spolupracovat s ESC Mnichov, místním třetiligovým klubem, a výsledkem byl vznik nového týmu, který dostal název Munchen Barons. Tým se skládal převážně z hráčů, kteří v sezóně 1998/99 hájili barvy Landshutu.
    Méně neobvykle se do DEL dostal tým Essen Moskitos, který zvítězil v sezóně 98/99 ve druhé bundeslize. Vlastníci klubu trvali na postupu Essenu do DEL a licenci nakonec uprostřed léta opravdu obdrželi. Essen byl v podstatě jediný tým, od kterého se neočekávalo, že by postoupil do play-off. V prvních týdnech sezóny se zdálo, že byl Essen zbytečně podceňován, neboť se držel ve středu tabulky.
    Lize zpočátku dominovali týmy kolínských Žraloků (Kolner Haie), krefeldských Tučňáků, kteří se z nepochopitelných důvodů píší Pinguins (a ne Penguins), obhájců titulu Orlů z Mannheimu (Mannheim Adler) a po několika letech v šedém průměru se zvedli i Berlin Capitals, kteří vystřídali Lední Medvědy z východní části města na postu klubu číslo jedna v Berlíně. Propad Eisbarenu byl jedním z největších hokejových překvapení úvodu sezóny, rovněž se nečekaly tak špatné výkony od Ledových Tygrů z Norimberka (Nurnberg Ice Tigers), týmu obhajujícího stříbrné medaile. Ale ať tyto týmy hrály sebehůř, mohly si být jisty, že bude alespoň jedno mužstvo ještě za nimi. V první polovině sezóny to byli Revier Lowen Lions z Oberhausenu, jejichž největším úspěchem bylo první vítězství venku za dvacet jedna měsíců! S příchodem nového švédského kouče Gunnara Leidborga a finského brankáře Sinuhe Wallinheima se situace značně zlepšila. Na chvostu tabulky je vystřídal celek Essen Moskitos.
    Moskyti experimentovali se složením mužstva a vsadili převážně na levnější Čechy a Slováky, což se v lize ovlivněné kanadským stylem nevyplatilo. Lvíčci z Oberhausenu dokázali dohnat dvacetibodovou ztrátu a ještě nakonec nadělili Essenu 16 bodů... Nejlepší zpráva o tzv. "skupině o udržení", která se hrála po skončení základní části, tak byla, že boje v ní trvaly pouze pět týdnů. Horší zpráva byla, že se skupina o udržení hrála úplně zbytečně. Moskitos se rozhodli soudit o své právo hrát v DEL i příští sezónu, neboť jako společnosti s ručeným omezením klubu nebylo dovoleno hrát druhou bundesligu. Druhou bundesligu totiž směly hrát jen kluby, ne společmosti s ručeným omezením... Toto rozhodnutí bylo již známo v zimě, takže návštěvnost skupiny o udržení by nejspíše nebyla o mnoho větší, ani kdyby Essen býval měl určitou šanci vybojovat si záchranu na ledě.
    Souboj o německý titul byl mnohem zajímavější a rozhodně mu nechybělo napětí. Za vládnoucími Kolínem a Mnichovem, které shodně získaly 97 bodů, vybojoval třetí příčku po základní části Krefeld. Za nimi skončil Kassel Huskies, jejichž dres oblékalo plných dvanáct Němců a navíc tým trénoval reprezentační kouč Hans Zach. Sezóna 99/00 nabídla divákům o 56 zápasů více, než byl dosavadní rekord.
    Ve čtvrtfinále play-off jediný Kolín smetl Augsburg Panthers ve třech zápasech. Krefeld prohrál ve čtyřech zápasech překvapivě s Berlin Capitals. Mannheim nakonec podlehl v pěti zápasech Eskymáckým psům (Huskies) z Kasselu a Mnichov jen s velkými obtížemi překonal 3-2 na zápasy frankfutské Lvy. V semifinále udělali favorité s Berlínem a Kasselem krátký proces, a tak se "obři" Kolín a Mnichov spolu střetli ve finále.
    První zápas v Kolíně vyhráli nenasytní domácí. Na Velikonoční pondělí vrátili Baroni Žralokům porážku v poměru 3:2, když vítězný gól dával Johan Rosén (pozn. ada: Tento zápas byl jediným finálovým duelem, který se objevil v televizi na nekódovaném kanále DSF dostupným i v České republice). Série se vrátila do Kolína, kde Mnichov třikrát skóroval a díky brilantnímu výkonu brankáře Borise Roussona, kterého před sezónou propustili právě v Kolíně, ani jednou neinkasoval. Rousson cítil velké zadostiučinění. V dramatickém čtvrtém a zároveň posledním finálovém zápase trefili hráči Kolína dvakrát tyčku a Mnichov zvítězil 4:3. "Mnichov si vítězství těžce vybojoval. Dokázali využít chyb Kolína. To je to, co dělá šampióna šampiónem," řekl po zápase trenér Kolína Lance Nethery. Později ale zlé jazyky hovořily o prodaném finále, ti přátelštější zase hovořili o hokejové pohádce.

Termín hokejová pohádka lze bez delších diskusí použít při hodnocení německé účasti v B-skupině mistrovství světa v polských Katovicích. Kvůli světovém šampionátu byla na sedmnáct dní po semifinálových zápasech play-off přerusena DEL. Tým trenéra Hanse Zacha zvítězil na MS "B" v šesti utkáních a prohrál pouze s Polskem, které posílila slavná hvězda Ostrovanů z New Yorku Mariusz Czerkawski. Německo postoupilo do A-skupiny mistrovství světa. A to nikoliv rozhodnutím nějaké komise, ale o postup se zasloužilo svým výkonem na ledě.
    "Je jedno, jestli v Katovicích skončíme první nebo poslední, to nezmění situaci v německém hokeji," vysvětlil Zach již před turnajem. Trenér věděl, že takový úspěch jako letos se nedá očekávat každý rok. "Národy jako Finsko a Švédsko mají větší výběr gólmanů než my máme hráčů do pole," dodal. Počet hráčů, z nichž může Zach vybírat se letos rozšířil o mladého útočníka Thomase Greilingera, který se již zúčastnil MS v Katovicích. Většinu uplynulé sezóny strávil v Oberlize (třetí liga), kde hrál za Plameny z Deggendorfu (pozn. ada: s bývalým brankářem Kladna, Sparty a Slovanu Martinem Cinibulkem), několik zápasů si ale zahrál i za Mnichov Barons a objevil se i ve finále (pozn. ada: Byl jediným hráčem, který si zahrál jak na MS "B", tak ve finále DEL, ostatní hráče oba finalisté na MS neuvolnili). Greilinger je považován za jednoho z nejtalentovanějších německých hráčů. Sám hráč přemýšlí o NHL s rozvahou. "To je samozřejmě snem každého hokejisty, zahrát si NHL, ale já o tom ještě nepřemýšlím. Nyní se koncentruji na DEL," říká. Příští rok bude hrát za Divoká Křídla ve Schwenningenu, kde hráč doufá, že dostane více šancí než ve velmi dobře poskládaném mužstvu Munchen Barons.
    Sestava vítězného mužstva DEL Munchen Barons: Boris Rousson, Christian Kuenast, Jochen Lehmann; Shane Peacock, Hans Lodin, Kent Fearns, Jason Herter, Chris Luongo, Heiko Smazal, Brent Severyn, Markus Jocher; Simon Wheeldon, Peter Douris, Mike Casselman, Pelle Svensson, Johan Rosén, Bob Sweeney, Alexander Serikow, Jari Korpisalo, Joerg Handrick, Phil Huber, Wayne Hynes, Mike Kennedy, Robert Joyce, Peter Abstreiter, Thomas Greilinger, Svend Wiele, Bill McDougall.

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!