RÁDIO, 
TELEVISE, 
INTERNET 
a hokej 
Hokej a media k sobě patří. Nemůžeme jít každé ligové kolo na 7 (sedm!) stadionů každý osobně. Jsme životně závislí na tom, jaké informace se k nám prostřednictvím medií dostanou. Proto se musíme zajímat, jestli nám někdo na naše životní zájmy nesahá
 
Úvodní stránka

Stránka se zabývá televisí, radiem, internetem v širších i užších souvislostech s hokejem
Média a hokej
Naše ČT
N@VA
Galaxie
Internet
ČRo
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

Fotoarchiv

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Média a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

 
 
Chat o MSJ ! 
Na stříačce v programu Radiožurnálu chatoval Zbyněk Kusý.
Mluvilo se o MSJ. Chat jsem pro vás stáhnul sem.

Jak je to doopravdy

(20.12. roj) Vážíme si toho, že nám pan Šulc věnoval svou obsáhlou odpověď. Bohužel si při jejím formulování neuvědomil, že na internetu má každá lež krátké nohy, protože bystrý čtenář si informace ihned ověřuje. Třeba ty údaje z Mediaprojektu. V Arbomedii mají bezpečnostní chybičku, takže člověk ani nemusi být hacker, aby se dostal k informacim určeným jen vyvoleným. :-)

Pan Šulc totiž opět účelově zkresluje statistiku řka, že poslechovost od 18.30 začíná klesat, čímž se snaží naznačit, že Sportovní magazín není atraktivní. Ale podívejte se na křivku!

  #### Radiožurnál
#### Impuls
#### Frekvence 1
#### ČRo2 Praha
#### Evropa 2
 
Jde o výzkum z období duben - září 2001. Červená křivka Radiožurnálu je velice plochá až do 19:00 hodin! Tehdy totiž Sportovní magazín končí! Samozřejmě by bylo pošetilé tvrdit, že to má příčinnou souvislost. Každopádně je to obráceně, než tvrdil pan Šulc. V 19 hodin nastává strmý pokles ze 140 na necelých 50 tisíc posluchačů. Není to nic nečekaného, sám jsem to psal už před týdnem, přestože graf znám ode dneška :-) Jen jsem nečekal, že to bude tak drtivý propad. Na jednu třetinu! (viz šipka)
Další tvrzení, které se mi nezdá: "Radiofórum má o 100 tisíc posluchačů více, než sport". Z těchto křivek nic takového nevyplývá. Radiofórum se vysílá denně od 17:05. Vidíme, že má stejných 150 tisíc, jako Sportovní magazín. Nějak se mi nechce věřit, že přímý přenos poslouchá dramaticky méně lidí, než sportovní magazín :-) Pikantní je, že Radiofórum má poslechovost nižší než souběžně rádio Impuls, o hodinu později Sport Impuls předstihne.

Možná má pan Šulc pravdu, že sponsorů Sportovního magazínu neubyde. Jenom budou ochotni zaplatit třetinovou cenu :-) Sponsoři si totiž poslechovost velmi bedlivě hlídají! Ale o to ani tak nejde. Každý typ pořadu má své specifické sponsory. Výrobce buničiny sponsoruje magazín pro ženy, výrobce sportovní obuvi hokejový pořad. A jelikož je to provázané, sponsorské peníze se nakonec projeví nejen v rozpočtu ČRo, ale i v rozpočtu SPORTU samotného. A pan Šulc se rozhodl jít proti, odstrčit sport do kouta. To mu nesmíme dovolit!

O tom, jak nás pan Šulc učil počítat, až nám dokázal, že méně je více, jste si mohli přečíst na ohlasech. Shrnuto: Podle Šulce se počet minut zvýší z průměrných 265 (180až350) minut týdně, na budoucích minimálně 380. Podle našich podrobných propočtů je to naopak snížení z 278 na 254 minuty. Vysvětlit si to lze jedině tak, že pan Šulc to sečetl dobře, ale falíruje v tom to násobení. :-) Někde... Ale jinak se rádi necháme poučit v matematice. :-)
Třeba by stálo za to spočítat, o kolik posluchačů přijdou sportovní pořady. Každou statistickou minutu je totiž nutné vynásobit průměrným počtem posluchačů, které tu minutu poslouchají. K tomu nám může opět posloužit náš slavný graf. Říká se tomu váhový koeficient. Když to tak zhruba odhadnu, připraví nové vysílací schéma o sport 70% dosavadních posluchačů!!! To už lze nazvat zločinem :-(
Ještě poslední úvaha z tolik oblíbené matematiky: Český rozhlas vysílá 4 celodenní programy. To je dohromady 40 320 minut vysílacího času týdně. Z toho máme sport 254 minuty. Podíl je tedy neuvěřitelný. Celých 6(šest!) promile!!!!! Bez váhového koeficientu! Já to ještě zopakuju: Šest promile. Z koncesionářského poplatku 37Kč je to 23(dvacettři!) haléřů.

Nebudu už nic psát, byl bych sprostý.

Šulc: "Co se vám na tom hokeji líbí?"

(19.12. TL, ČRo) V poslední době se na nejrůznějších internetových stránkách i mezi hokejovými fanoušky intenzivně debatuje o nové podobě vysílacího schématu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Padají otázky, na které prakticky nikdo nezná správnou odpověď, množí se dohady a dezinformace. Tady máte výsledek přibližně půlhodinového rozhovoru s jedním z odpovědných: Martinem Šulcem.

Co je vlastně hlavním důvodem změny vysílacího schématu?
Chceme vysílání přiblížit posluchačům. Radiofórum vysílané po Ozvěnách dne tvoří s hlavní zpravodajskou relací logický celek, navíc se nabízí možnost prodloužení odpoledního bloku aktualit o hodinu. A jde i o rozšíření vysílacího času pro sport. Dosud jsme večer věnovali sportu 180  350 minut týdně, v závislosti na četnosti hokejových přenosů, není to bude minimálně 380 minut týdně a to je myslím pro sportovní fanoušky jednoznačný přínos. V neposlední řadě jsou důvodem finanční prostředky.
To nemá Český rozhlas peníze?
Nemá. Počet koncesionářů neustále klesá, tím se snižují příjmy Českého rozhlasu a legislativní opatření, které by tomuto stavu zabránilo je v~nedohlednu. Musíme tedy šetřit.
I za cenu zhoršení kvality vysílání?
A kdo říká, že se zrušením první půlhodiny hokejového Mikrofonu zhorší kvalita vysílání? A jak už jsem řekl nejde jen o peníze. Sportovní fanoušek dostane informací více na širší ploše a ne všichni sportovní příznivci jsou zrovna fanoušky hokeje.
Je ještě nějaká šance na "záchranu" původního vysílacího času?
Šance už není prakticky žádná. Změna programového schématu byla schválena Programovou radou. Objevují se informace, že fandové začnou sbírat podpisy pod petiční archy, ani to by nestačilo?
Pravděpodobně ani to ne. Pokud by někdo na základě podobné  akce fanoušků nařídil opětovné prodloužení sportovních přenosů, popudil by tím posluchače Radiofóra. Ti by sice nebyli zřejmě tak organizovaní, aby psali petice, nicméně tvrdím, že by to programu stanice uškodilo.
Nedomníváte se, že počet posluchačů hokejového "Mikrofonu" je blízký počtu posluchačů "Radiofóra"?
Jsem si jist, že sportovní přenosy poslouchá nesrovnatelně méně posluchačů, než třeba zmíněné Radiofórum. Ten rozdíl je podle výzkumu Mediaprojekt až 100 tisíc v neprospěch sportu.
Další mezi fanoušky častý argument: Omezí-li se sportovní přenosy, přijde Český rozhlas o peníze od sponzorů.
To se nedá vyloučit, ale nedomnívám se, že by to bylo dramatické. Pořad zůstává, tudíž není důvodu, aby neměl sponzory. Ty bude přece zajímat hlavně výsledek a jejich spoty se ve vysílání objeví.
Kromě toho - fanoušky také zajímá nejvíc právě výsledek, nebo ne?
To je asi individuální, ale když jdete do divadla, také vás nezajímá výsledek - jestli Othello Desdemonu uškrtí nebo ne. Chcete si celé představení prožít a vychutnat.
To pořad S mikrofonem za hokejem nenabízel ani teď. Pokud dobře počítám, mohli fandové v první - teď zrušené - půlhodince slyšet informace o vlastním týmu maximálně tak dvakrát dvě minuty. Nebo vám by z divadelního představení stačilo vidět jen druhou polovinu? A když ne, tak není nakonec jedno, jestli druhou polovinu nebo jen výsledek? Vysvětlete mi, co se fandům na rozhlasových hokejových reportážích líbí.
Každý, koho hokej zajímá, a kdo mu fandí, se chce se svým týmem ztotožnit, prožít důležité momenty... Lépe by vám to asi vysvětlili sami fandové. Není argumentem ani to, že sport, a konkrétně hokej, je tím jediným, co v dnešní společnosti dokáže dostat desetitisíce a statisíce lidí na náměstí?
A nezdá se vám právě tohle být smutné?
Proč smutné? To, že se lidi radují, je smutné?
Jste si jist, že je do ulic vyhnala radost?
Nebylo by řešením přesunout pořad S mikrofonem za hokejem třeba na stanici ČRo 2 - Praha?
Domnívám se, ale je to jen můj názor, že by tento pořad Praha nechtěla. ČRo 2 má být pohodové rodinné rádio, které v té době vysílá něco úplně jiného, třeba pořady pro děti.
Jakou má "dvojka" v současnosti poslechovost?
Kolem 450 tisíc posluchačů denně.
A nemyslíte si, že by stopadesát tisíc navíc uvítali?
Pořad S mikrofonem za hokejem neposlouchá ani zdaleka tolik lidí. Alespoň to říkají výsledky výzkumu Mediaprojekt, který sleduje poslechovost všech rádií v~Česku a je vlastně jediným uznávaným měřením poslechovosti rádií. A tam se nic takového neobjevuje. Očekával bych, že v době, kdy se vysílá hokej, by se dal zaznamenat alespoň nějaký nárůst třeba proti létu, ale nic takového se neukazuje. V 18:30 začne poslechovost ČRo 1 klesat a do 19:00 nás přestane poslouchat minimálně 50 tisíc lidí. Sledovanost Radiožurnálu tedy v~době hokejových přenosů neodpovídá ani zdaleka tomu, že by měl být pořad tak oblíben a sledován, jak tvrdíte. Výjimkou je neděle, kde je zaznamenatelný drobný nárůst, ale tam budeme hokejové přenosy i nadále vysílat už od 18:25.

Odříznout lidi od hokeje

(18.12. Roj) Zajímá vás, co na programové změny říkají lidé z vedení hokeje? O přestávce před poslední třetinou CZE -SWE (3:3) jsem zastihl na telefonu presidenta APK Bohumila Koželu. Zlínským přízvukem ochotně odpovídal:

Vite o tom, ze pořad S mikrofonem za hokejem bude drasticky zkrácen?
Ne, včera jsme měli schůzi vedení Asociace a o ničem takovém se tam nemluvilo.

Reakce ČRo

Na článek reagoval zástupce šéfredaktora CRo1 Martin Šulc.

Protože si nejsem jistý, jestli šlo o mejl osobní nebo veřejný, řeším to šalamounsky. Nedám to na hlavní stránku. Umístil jsem to bokem i s mou již odeslanou odpovědí.


Další reakce:
Na Novinkách píše Benik :-)
Aha, já jsem se Vás chtěl zeptat, jestli tu změnu s vámi vedení ČRo nějak projednávalo....
Já, když se ráno probouzím, slyším ve zprávách, kolik měl Turek zásahů, kolik měl asistencí ten nebo onen... 
O domácí české lize se skoro ani nedovím, že se hrála den před tím. Lidé sice nevědí, kde je Dallas, Colorado, ale vědí, jak tam všichni hráči hrají. Možná bude místo toho dělat Český rozhlas reportáže z Ameriky. To mi připadá "perfektni". Je to pokračování trendu, kdy postupně lidi od našeho českého hokeje odřízneme.
Takže s tou změnou asi nesouhlasíte...
Když mi to takhle říkáte, je to hrozné, to vám řeknu narovinu. Vždyť tohle bylo optimální! Vím, že lidé to sledují v rádiu, vědí, kdo ským jak hraje. Celý život jsem to takto poslouchal. Lidé slyší, jak se zápasy vyvíjejí a ve zprávách v televizi potom vidí výsledky i nějaké záběry...
Rozdíl naší televize oproti Americe je v tom, že tam, když někdo natočí záběry, tak je umí dokonale prodávat. Celý den ty záběry vidíte na obrazovce. U nás ve zprávách na to asi není čas. Na druhou stranu pořad Buly na ČT má vynikající úroveň.
Můžete s tím na půdě APK něco dělat?
Všechny mediální záležitosti jdou přes BPA Tato organizace by s tím něco mohla udělat. Musíme jí na to upozornit.
Za fanoušky vám mohu slíbit, že uděláme, co budeme moci.
To by bylo pěkné! Myslím si že, zprostředkovat sport v rozhlase bylo tradiční a že i dnes to má zásadní význam. Protože všichni nemůžou přejíždět z místa na místo.
Děkuji za rozhovor

Chtějí nám vzít, co nám dal bůh!

(14.12.Roj) Když jsem se tady před pár dny rozplýval, jak je skvělé, že lze S mikrofonem za hokejem poslouchat i pod Pyrenejemi, netušil jsem, jak brzy bude moje iformace zbytečná. Od nového roku totiž začne na Hvězdě platit nové programové schéma. Do doby, kdy se teď vysílá Sportovní Magazín se přesouvá diskusní Radiofórum. Na uvolněné místo se prodlouží Odpolední radiožurnál, což je blok hudby a dokola se opakujících příspěvků z dopoledne.

A teď chuťovka: Pravidelný Sportovní magazín se odsunul na dobu od 19:05 do 20:00. To jest na dobu, kdy většina lidí sleduje zprávy na některé z televizí. Šéfredaktor Hvězdy Alexandr Pícha tento přesun farizejsky nazývá prodloužením sportu !!! Tak neslavně dopadl pravidelný sportovní pořad, který se vysílal každý den, kdy nebyly přímé sportovní přenosy.
Největší tragédií je ale omezení přímých přenosů. S Mikrofonem za hokejem je zkráceno o 40 minut, protože je prostě zrušeno. Přenosy půjdou v rámci magazínu od 19:05 do 19:59.

Vedoucí programového centra je Martin Šulc. Argumentuje slovy, že kdo má rád hokej, jistě si nepustí TV a vyslechne si celou hodinku v rozhlase. Zde se mu povedlo demagogicky sloučit dvě různé věci. 1.) Pořad magazínového typu není pro fanouška životně důležitý. Rádi si ho poslechneme, ale místo něj máme mnoho alternativ: Tisk, TV, internet. Tomuto pořadu asi ubude hodně posluchačů, protože mediální konkurence od 19:05 do 20:00 je obrovská. 2.) Ale během rozehraného ligového kola jsme vděčni za každou zprávu, co se právě děje na ledě, chceme být IN !!! To nelze nahradit internetem ani novinami! A čeký rozhlas má (měl?) tým dobrých reportérů, kteří nám ten zážitek dovedli zprostředkovat.
Jen hlupák může takhle plýtvat lidskými zdroji! Zdá se, že vedení Radiožurnálu vůbec nechápe smysl ROZHLASU jako takového! Kde je jejich proklamované heslo, že "Rozhlas je všude první"?!
Tristní na tom je, že důvodem pro toto vytěsňování sportu není ani nedostatek peněz, ani času, ale jen a jen pýcha a hloupost několika lidí.

Pánové z vedení ČRo, když už máte zaplacené rozhlasové kabinky a linky na stadionech, proč toho nevyužijete? Jak hospodaříte s penězi koncesionářů, s našimi penězi?
Proč musíme mnohokrát denně poslouchat stále ty samé příspěvky? (Např. bulvárně vědecké "Velké malé zprávy" jsem přetrpěl čtyřikrát ve stejném znění) To nemáte co vysílat?
Proč se více nezaměříte na to, aby ve zprávách vždy zazněl ten příspěvek, který hlasatel uvedl, a ne něco jiného? V žádné jiné stanici na světě nemají takový chaos v příspěvcích a jinglech, jako na CRo1!!! Je to stále horší a horší, přestože se nedávno koupilo digitální studiové zařízení!


Milí fanoušci, říkáte si, můžeme s tím něco dělat? Podle pana Šulce nikoliv, je prý rozhodnuto. Jak znám pana Píchu z dřívějších reakci nespokojených posluchačů, odbyde to obligáním: "Každá změna zpočátku působí odpor, než si lidi zvyknou". Takže oni počítají s negativními reakcemi, možná čekají pár dopisů, telefonátů...
A já si položím otázku jinou: Můžeme to tak nechat? NE! Bez boje to nevzdáme.
Naši hokejisté vítězí, protože bojují, protože se nevzdávají ani za stavu 0:2 ve finále. I já jsem v Hannoveru už v duchu děkoval za stříbro... ale ti dole na ledě byli silnější, než já. Bojovali a vyhráli. Přinesli naší zemi mnohem více slávy a respektu, než všichni politici. Přinesli do našich srdcí mnohem víc radosti i národní hrdosti, než vedení našeho rozhlasu.

Hokej nám vzít nesmějí! Budeme se o něj bít.
Napadá mě osvědčená transparentní taktika. Vyzývám hokejové fankluby, aby si kromě svých krásných vlajek udělali jeden transparent, na němž by vyjádřili svůj protest s omezením hokeje na ČRo. Noste ty transparenty na hokej a pokud pojedete fandit na MSJ, vezměte ho!!!
Dále bychom mohli napsat petici, která by měla všechny formální náležitosti a předat ji kompetentním místům.
Pomoci mohou i neustálé dotazy a protesty přímo na ČRo a na Radu Českého Rozhlasu, což je instituce, které má dohlížet nad tím, aby veřejnoprávní rozhlas sloužil svým koncesionářům správně.

OHFák Šíma bydlí ve Španělsku. Napsal, že pro Španěly je fotbal to, co pro nás hokej. Každý ligový zápas je tam vysílán celý hned na několika stanicích současně! Španělé si prostě na fotbal nenechají sáhnout.
Ale my jsme Češi! Jaký si to uděláme, takový to máme. Dokázali jsme kdysi přesvědčit "Vovku z n@vy", dokážeme i "Sašu z Hvězdy"?

 
  Ze školy   
Většina normálních lidí dlouhé vlny (LW) nepoužívá. Jak však z článku vyplývá, mají své výhody. Hvězda vysílá na kmitočtu 271kHz (pozor, nikoli MHz!), což je asi 1100m (metrů) na starých rádiích.

Dlouhé vlny mají nevýhodu v náchylnosti na rušení. V blízkosti elektrických vedení, motorů apod. je příjem velmi nekvalitní. Rovněž se dlouhé vlny nedostanou pod mosty a do tunelů, do horských údoli. Velmi špatně pronikají též do karosérie automobilu. Proto je přenosný přijímač vždy lepší, než autorádio. Musíte ho ale poslouchat venku z auta, to dá rozum :-)

Kvůli těmto nevýhodám na dlouhých vlnách už skoro nikdo nevysílá.
A právě to je zároveň obrovskou výhodou. Dlouhovlnný signál vysílače Topolná se šíří po celé Evropě a není rušen jinými vysílači. Díky specifickým vlastnostem není u dlouhých vln nutná přímá viditelnost. Vlna se ohýbá i přes vysoké hory a vrací se k zemskému povrchu. A tak zaostalost opět pomohla Čechům k vítězství. :-) Jsme slyšet po celé Evropě ;-)

Český rozhlas nám ubere hokej!

(12.12.Roj) Tak už je to oficiální. Kancelář programového ředitele ČRo mi právě potvrdila, že pořad S mikrofonem za hokejem bude zkrácen. Pokud máte stejný dojem, jako já, že toto rozhodnutí je nemoudré, připojte se. Pokusíme se dopomoci tomu, aby v některých pomýlených hlavách moudrost opět zavládla. Podrobnosti přineseme, zatím se můžete připojit na OHlasech.
Bez vaší pomoci ale ničeho nedosáhneme!!!!!

Česká liga za horama

(22.11.Roj) Jak asi víte, pár dní jsem nemohl sledovat hokejové dění zvnitra vlasti, protože jsem nebyl IN.
Možná se vám budou hodit následující zkušenosti, jak neztratit přehled o svém milovaném domácí hokeji, ocitnete-li se v OUTU.
Nepřekvapilo mě, že v cizáckých novinách se o českém hokeji nedozvíte nic. Stejně jsem dopadl s místním rádiem a televisí.
Ale přesto to nakonec nebylo tak hrozné. Díky SMSskám, které přicházely od zaregistrovaných klubových SMSinfo, jsem na vlastní displej zažil zoufalství z počínající krise Dukly Jihlava i radost znojemských Orlů. Bohužel nevím, jestli se za příchozí SMSky v zahraničí neplatí, jestli ano, dám vědět, pokud mi pak někdo půjčí :-)
Ale nejlepší informace o hokeji jsou z rozhlasového pořadu S mikrofónem za hokejem. Stanice Hvězda (nyní Radiožurnál) vysílá totiž na dlouhých vlnách. Je už jen málo tak geniálních stanic! Dlouhé vlny se totiž na rozdíl od VKV (FM) dokážou ohýbat okolo zemského povrchu. Na mém autorádiu tato archaická vymoženost naštěstí přežila, takže jsem s napětím sledoval, jestli Třinec tu Spartu udělá. Ani náhodou... :-)
Signál je dostatečný až po severní Alpy. Hory dlouhým vlnám nesvědčí, proto ani v baště italského hokeje Bolzanu (tyrolsky Bosen) nebylo slyšet nic. Je ale pravděpodobné, že kdybyste si vzali přenosné rádio, chytli byste to i tam.
Když jsem se trochu vzdálil od Alp do Pádské nížiny, signál se zase postupně objevil. Potom jsem zkoumal příjem na francouzské Riviéře. Nic moc - ty hory mezi Itálií a Francií sahají až k moři a příjem je uspokojivý jen po setmění a s vypnutým motorem auta. Dál na západ se to zlepšuje, severně od Pyrenejí to chodí jako v Prase :-)
Ve Španělsku okolo Barcelony je to slaboučké, musel jsem to vyloženě lovit. Signál kolísá od úplné srozumitelnosti až do naprostého šumu. Příště si vezmu přenosňáka. :-)
Ještě podotýkám, že dlouhovlnný vysílač je v provozu jen do půlnoci. Pokud by se u nás hrálo nekonečné prodloužení, jako v NHL, musel bych po půlnoci zajít do internetové vinárny v Barceloně na Rambla de la Santa Monica. Skusil jsem to stejně :-) Mají tam 24hodinový provoz. Bohužel v době mé návštěvy byla většina z asi 50 LCD monitorů opuštěná a v celé vinárně nezvyklý klid, přestože na ulicích Barcelony to po půlnoci teprve začíná pořádně žít. Neumím sice španělsky, ale dvěma slovům jsem vyjímečně rozuměl. Zněla nějak takto: "problema" a "systema".

Přeji vám více štěstí, než jsem měl já :-)
 

DALŠÍ ČLÁNKY
N
 
5.5.00
Práva na MS2000 - vývoj případu
1.2.00
BENÍK: Záhadné věci se dějí v současné době v České televisi
1.2.00
ČT: co stojí za změnami ve sportovní redakci?
18.10.99
Reportáž z přímého TV přenosu! Napsala Pengi! :-)
30.9.99
ROJ: Tiskovka TV Galaxie
 
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!