HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejový
týden

Motto:

Čas jsou peníze! Maximum informací v minimálním čase přináší Hokejový týden na OHF
 

Na hlavní stránku

Píše pro nás každý týden Ada #184 (adamus@cmail.cz)
 
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Zlatý Fond

Hokejové přehledy

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)
 

Hokejový týden č.19

Tak jsme se přece jen dočkali. Celý svět připil Vám rudým vínem, lidé Vám zezdola mávali... Už je to dávno, když Jurij Gagarin vzlétl jako první člověk do vesmíru, plných devětatřicet let, a takhle nějak začínala písnička, se kterou druhý den po této historické události přišel pan Brom. V Rusku teď mají jiné starosti. Doznívá příběh o ruské ponorce a ještě čerstvý je požár televizní věže Ostankino. Smrt lidí v ponorce se OHF dotkla pouze po citové stránce, zatímco požár televizní věže nás zasáhl i po stránce materiální. Našemu jedinému ruskému spolupracovníku WORLD.OHF.CZ totiž shořel počítač a také pro nás připravený článek. A navíc, Rusové neviděli na svých obrazovkách turnaj o Pohár České Pojišťovny. Českou republikou teď hýbají problémy (akce Olovo apod.), které se řeší jen proto, že se jinak nic pořádného neděje. Ale opravdu se nic neděje? Vždyť jsme se přece jen dočkali! ZAČALA HOKEJOVÁ SEZÓNA 2000/01! Nikdo nám sice po nevydařených zápasech na Poháru České Pojišťovny nemával, ale mnozí si stejně připili na tu novou sezónu, ať to těm "našim" jde. Ve Finsku, Švédsku, Rusku, České republice, na Slovensku i třeba ve Velké Británii. Tam všude začala buď reprezentační nebo dokonce už ligová sezóna. Možná si připili dokonce i "rudým vínem", i když většina z nich se jistě při objednávání držela zavedeného označení "červené". Nedočkali se ještě ve Spojených Státech. Tam teprve začnou přípravné kempy. Ve Spojených Státech se mimochodem Gagarina stejně nikdy nedočkali, protože jim o něm "šéfové" v rámci protikomunistické propagandy neřekli. Byli tak důkladní, že ho neznala ani moje americká učitelka dějepisu, která znala i Alexandra Dubčeka... Teď stejně Amerikou hýbou důležitější příběhy, probíhá tam přece prezidentská kampaň... Do začátku hokejové sezóny je ještě možné v Americe rozjet mohutnou reklamní tzv. totální kampaň na téma Gagarin a pak by nakonec moje úvodní věta mohla fungovat jako paralela i pro Spojené Státy. Amerika je přece země neomezených možností...

ČESKÁ REPREZENTACE

Hokejisté České republiky v posledních letech po dlouhé době přerušili tradici, že když se jim v jedné sezóně skvěle daří, následuje velký propadák. Symbolizovat to může například účast ve skupině o udržení v roce 1986 po předchozím titulu mistrů světa. Po dvaceti letech se znovu naše vlast vrátila na výsluní světového hokeje déle než na jeden rok. Nyní navíc úspěšně Češi dobývají i NHL. Letos však na mezinárodní scéně může přijít výrazný pokles. Mnozí ho očekávali již loni, ale to byl pořád v brance Čechmánek, v obraně Sýkora s Kučerou a Výborný s Vlasákem v útoku. Zejména oslabení v brance hraje významnou roli. V prvním přípravném zápase si Češi zopakovali finále z mistrovství světa v Petrohradu se Slováky a porazili je hladce 6:1. Snad nejlepší zápas za poslední dva roky sehrál Vladimír Vůjtek, se Slovenskem se v Brně rozloučil kapitán Ľubomír Sekeráš, který si svým přístupem - odejít do nejlepší ligy světa za jakýchkoliv podmínek - vysloužil spoustu uznání i kritiky zároveň. Funkcionáři v Brně považovali zápas za superatraktivní, soudě alespoň podle vstupného, pouze nemyslící hokejové konzumenty však mohli oslnit plakátem Davida Výborného, který měl v té době úplně jiné starosti než reprezentaci. Soupeř ze Slovenska však nebyl atraktivní natolik, aby byli Slováci pozváni na první turnaj Euro Hockey Tour... Nádherné články popisující brněnskou akci napsali Zuz a Dafi. (reportáž ZDE, úvaha s rozhovory ZDE).

POHÁR ČESKÉ POJIŠŤOVNY

Pohár České Pojišťovny však postavil náš národní tým tvrdě na zem. Ani v jednom zápase Češi nehráli špatně, ale především naši brankáři v souboji se svými protějšky neuspěli. Proti Švédům se blýskl svými minelami jako hrom novopečený obránce Sparty Libor Zábranský. Mohutně tápal i v následujících dvou zápasech a byl u většiny inkasovaných gólů českého národního výběru. Na skoro nevinného spoluhráče z obrany Radima Tesaříka hází špínu mnohé pondělní noviny spolu se Zábranským. Hezký hokej hrála Čajánkova řada s Okálem a vynikajícím Mikeskou na křídlech. Mikeska nahradil nemocného Martina Procházku a po odstoupení Jiřího Dopity si proti Rusům i Finům zahrál dosytosti a své reprezentační šance se chopil opravdu výtečně. Hodně prostoru na ledě dostávala Reichlova formace, nicméně se jí přes občasné světlé momenty příliš nedařilo. V koncovce si počínali všichni tři hodně zbrkle a nebýt branky Ručinského v prodloužení s Finy, vyšla by v celém turnaji úplně naprázdno.
    Vítěznému týmu Finska skvěle zachytal Passi Nurminen (dobře chytal i Niittymaeki), skvěle si vedly známé tváře Marko Kiprusoff v obraně a Juka Hentunen, který už na mistrovství světa podával velké výkony a je s podivem, že takový hráč neodešel letos v létě do NHL. Kanadské bodování turnaje vyhrál Jari Kaupilla z nejnebezpečnější první finské řady, kde kromě Hentunena hrál ještě Kimmo Kuhta.
    Zatímco Finové přivezli mimořádně fyzicky vybavené mužstvo, Švédové spoléhali na techniku. Zdá se, že Švédům navíc konečně vyrůstá kvalitní brankářská jednička v podobě Mikaela Tellqvista a v zápase proti České republice sehráli velký zápas Christian Berglund, vycházející střelecká hvězda Švédů, a další nováček, Henrik Zetterberg, který ještě loni hrál baráž o Elit-Serien a střílel tam přesně jako Miroslav Varga v Soulu. Zetterberg vstřelil nejkrásnější gól turnaje, když si zahrál při samostatném nájezdu na Petera Forsberga a vyrovnal tak v zápase s Rusy na 2:2.
    V ruské reprezentaci se po dlouhých letech objevila kompletní řada CSKA Moskva Bojkov-Bojčenko-Makarov. Hrála opravdu vynikající turnaj, první dvě jména v útoku naznačují, že se máme bát, a před třetím příjmením se celý hokejový národ klepe ještě teď... Kapitánem zůstal Alexander Prokopjev z Avantgardu Omsk, jediný hráč v dresu zahraničních výběrů, který působil v české lize. Turnaj vyhráli Finové před Švédy, Rusy a poprvé v historii skončili na posledním místě ve Zlíně hokejisté České republiky.

VÝSTAVBA NOVÉ HALY

Investorem výstavby víceúčelové sportovní haly v Praze 10 na Hagiboru bude konsorcium (pro Ty z Vás, kteří podobně jako já jenom tuší - nikoli s JISTOTOU znají - význam tohoto slova, nabízím výklad Akademického slovníku cizích slov - příležitostné sdružení několika zpravidla kapitálově silných bank nebo jednotlivců k provedení větší obchodní operace) StadiVarios Group Limited. Rozhodli o tom za účasti vládního zmocněnce Ladislava Malého zástupci TJ Bohemians Praha a Českého svazu ledního hokeje. Prý rozhodla komplexnost nabídky. Stavět se má začít nejpozději v červenci 2001 a v lednu 2003 by se mělo začít se zkušebním provozem. Hala by měla nosit jméno Arena Prague a pro hokejové zápasy by měla mít kapacitu 14 500 míst.

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY

Poslední přípravné zápasy před startem extraligy se hrají právě v těchto dnech. Slavia dokázala uspět v Pardubicích, když se poprvé v přípravě trefil Leoš Čermák, který přišel z Třebíče. Na stará kolena se rozstřílel i Petr Hrbek. Po zápase byl na hostování do Ústí nad Labem poslán Adam Šaffer, za svou produktivitu v zápasech Zepter Cupu si to snad ale nezasloužil... Sparta si doma poradila s Jihlavou, když dvě branky vstřelil slovinský obránce Miha Rebolj. Při krizi Zábranského a zranění Nedvěda má velkou šanci se v úvodu sezóny probojovat do základní sestavy Sparty. Vítkovice doma porazily Zvolen, když jedinou branku hostů vstřelil ještě nedávno hráč Rosic Jiří Mífek a špatnou bilanci se slovenskými týmy v posledních týdnech trochu poopravil Zlín, který na samostatné nájezdy vyhrál v Trenčíně. Havířov prohrával s Rosicemi již 0:4 ještě na začátku 38. minuty, ale nakonec díky trojici veteránů Sršeň, Pavlas, Geffert, která si připsala všechny body při čtyřech brankách Panterů, zachránil alespoň bod.
    Amerikanizace naší společnosti prorůstá i hokejem. Liberecký Stadion si začal říkat Bílí Tygři.... (Když se řekne "bílý", vzpomenu si na Maňase z Policejní akademie. Když se řekne "tygr" vzpomenu si na Jiřinu Bohdalovou, ale jen tak dál chlapci! Už se těším, až třeba v pražské ZOO budou mít žluté veverky, na název Sparta Prague Yellow Squirells - pan Anchutz si ten anglický název jistě prosadí...:-) ) Zatím v přípravě podlehli v Ústí nad Labem domácímu mužstvu 4-5. Ústí si pozvalo i třetiligový celek ze Švédska Norrkoping a porazili ho 3-2. Stejným poměrem tak oplatili konečně Švédům nezapomenutelnou porážku z Davisova poháru z roku 1988, kde Šrejber porazil světovou jedničku Wilandera a poté Mečíř v zápase, při němž i roboti ze Star Treku ztráceli nervy, prohrál 7-9 v pátém setu s Edbergem... Švédové nám to ale o pár dní později znovu vrátili v ČP Cupu. Na řadě je nyní Jablonec...
    Kladno oplatilo porážku Berounu, ale nestačilo na Pardubice. České Budějovice a Litvínov si zajely na celkem vydařené hokejové zájezdy do Švýcarska a Plzeň si pozvala rakouský Klagenfurt. Keramika v prvním zápase doslova roznesla svého soupeře na kopytech, když k vítězství 11:1 přispěl Michal Straka čtyřmi góly. V odvetě Klagenfurt bojoval proti Plzni všemi prostředky a zápas se nedohrál. Ve 33. minutě se strhla obrovská rvačka, do které se zapojily obě střídačky a zápas byl za stavu 3:1 pro domácí ukončen. Václav Eiselt bude pro zranění ramene tři týdny mimo hru.
    Karlovy Vary v posledním přípravném zápase před začátkem nové sezóny porazili Kadaň 5:0, když se dvakrát prosadil sokolovský odchovanec David Hruška. V Karlových Varech se ještě staví tribuna, atak si prohodily pořadatelství zápasu 1. kola s Litvínovem. Ze stejných důvodů budou hrát Vítkovice doma s Karlovými Vary ve třetím kole.
    V závěrečném kole Zepter Cupu se rozhodlo o posledních dvou postupujících do semifinále. K Pardubicím a Litvínovu se přiřadil Vsetín, kterému stačila remíza s Třincem, a České Budějovice, kterým pomohlo vítězství Plzně na Spartě.

ČESKÉ PŘESTUPY

Story, jaká si nezadá s americkou prezidentskou kampaní, je přestupový příběh Jiřího Dopity. Nechybí v něm láska, peníze ani lži a intriky. Podle posledních informací by měl Jiří Dopita nakonec skončit ve švýcarském klubu EHC Kloten, kde před několika lety válel střelec posledního gólu na šampionátu ve Vídni a bývalá plzeňská čtrnáctka Jiří Kučera. Letos tam měl odejít i Slovák Vlastimil Plavucha, nicméně z jeho přestupu sešlo. Dopita obdržel naposledy od vsetínského vedení lednový plat. Jeho první volbou zůstává přesto až do úterní půlnoci Vsetín. Pokud Harvadská investiční společnost klub opravdu prodá a ve Vsetíně se objeví peníze, Dopita zůstane na Valašsku. Na prodej klubu je vázán i příchod brankáře Jaroslava Kameše. Vsetínskou dvojkou je zatím junior Plšek.
    Třinec zkouší obránce Haranta ze Žiliny, o něhož měla nedávno zájem Sparta. Litvínov se vzdal služeb Ľubomíra Pišteka, který se ze zkoušky na severu Čech vrátil domů na Slovensko a podepsal smlouvu se Slovanem Bratislava. Plzeň odeslala na hostování do Berouna Jiřího Jelena. Beroun rovněž získal na hostování z Jindřichova Hradce Zdeňka Ondřeje, jehož odchod způsobil ve vedení Vajgaru hodně zlé krve.
    Brněnské zastupitelstvo rozhodlo, že oba brněnské týmy budou hrát v této sezóně v hale Rondo. Žádná senzace se tedy nekonala. Brněnský odchovanec ale hlavně juniorský mistr světa Jiří David zažil další zklamání. Poté, co se mu nepodařilo probojovat se na vstupní draft NHL, se neprobojoval ani do týmu extraligového Zlína a odešel na hostování do Komety. Nejslavnější brněnský klub, který má na letošní sezónu prakticky zajištěný rozpočet ve výši 8 až 10 miliónů, zkouší Pavola Pekárika. Ten ještě nedávno bojoval ve slovenském národním dresu o účast na mistrovství světa a po skončení sezóny odešel do Českých Budějovic. Nyní nemá jisté místo ani v 1. ČP lize. Dále o místo v sestavě bojuje i nitranský Erik Marinov. Robert Beneš dlouho v druholigových Rokycanech nepobyl a nyní se podruhé ve své kariéře přestěhuje na Moravu, tentokrát do Brna, kdysi již působil i v Olomouci. Kometa naopak nezaplatila Olomouci peníze za Pavla Hrušku a obránce tak šel zkusit štěstí o dům dál do Ytongu. V kempu Ytongu neuspěl Jiří Vítek, který loni hrál na Slovensku a nyní se tam pravděpodobně vrátí. Za moře na farmu míří David Kudělka, kmenový hráč Znojma, a za Ytong nebude hrát ani Peter Ivičič ze Skalice, poněvadž mu klub nemůže zaplatit dojíždění. Ivičičův bratr Martin hraje za Beroun. Opačným směrem do Ytongu přijde Tomáš Vak, kmenový hráč Pardubic. Ytong má zájem o střídavý start mladé třinecké řady Appel-Moskal-Polanský a o obránce Davida Březíka ze Zlína a Petra Kuboše ze Vsetína. Předseda Ytongu Lubomír Strnad v rozhovoru pro hokej.cz zplodil dvě úžasné perly na adresu brankářů. S klubem trénuje Ivan Vasilev a Strnad o něm prohlásil, že "jej trenéři chválí, ale máme reference, že kde byl, tam prodával zápasy." Vzápětí přidal hlášku o Dalimilu Svobodovi, o němž řekl, že "je super dvojka, ale chceme k němu sehnat jedničku." Jihlava nakonec získala na hostování ze Znojma Jiřího Poukara, do obrany zkouší Slováka Michala Roháčika a Lukáše Pozníka z Kladna.

ZAHRANIČÍ

Ve finské lize již krátce po podepsání smlouvy s HPK Hameennlinna září Pavel Rosa, který si ve vítězném zápase proti švédskému Bjorklovenu 5-3 připsal jeden gól a tři asistence. Hraje v prvním útoku s Palem a dalším Čechem Ondřejem Steinerem, ten dal gól a na další nahrál.
    I hokejisté musejí shánět práci, jak se dá... Lukáš Ševčík ze Šumperka se nabízí na holandském diskusním fóru. Pátou německou ligou zase nepohrdli Jaroslav Boďa z Opavy, Ondřej Viktorin ze Šumperka a Libor Kudela z Ostravy. Tito mladíci budou hájit barvy klubu Trier Huskies a navíc v Trieru pracovat. Někdejší útočník Opavy Tomáš Martinec se nakonec neprosadil do týmu Frankfurtu a bude i nadále hrát za Iserlohn, kde se potká s někdejší dvojkou Sparty Radkem Tóthem. Z přestupu Aleše Polcara do slovenské extraligy (viz HT 18) sešlo. Polcar se nakonec stal spoluhráčem Drahomíra Kadlece v Bad Tolzu. Pro Polcara je to již druhé německé angažmá, kdysi působil v Augsburgu.
    Lední Lvíčci z Drážďan porazili v přípravě Slaný 4-2, ale Čechy porazili jen další Češi, jen placení v markách. Až na jeden bod si všechny kanadské body připsala čtveřice Jaroslav Buchal, František Ševčík, Martin Ekrt a Milan Kubiš, z branky to jistil expísecký Robert Slávik. Již předtím však Drážďany neunesli porážku s Mladou Boleslaví 5-7. Martin Masák, který byl kdysi i na soupisce Plzně, ač si nezahrál v extralize ani zápas, dostal desítku, a Martin Švejda obdržel trest do konce zápasu.
    Další česká kolonie v Německu, Regensburg, kde to táhnou nesmrtelný Jiří Lála se Zdeňkem Eichenmannem, vyřídila po zdravotní stránce české krajany z Bayeruthu. Kapitán hostů, osmatřicetiletý bývalý hráč Motoru Vladimír Kolek, si zlomil ruku a stejně starý litvínovák Jiří Heinisch od té doby "nemůže na záda". Navíc Michael Kubíček se podrobil operaci menisku...
    Pavel Vít přestoupil z Bremershavenu do Crimmitschau a v páté lize bojují o místo posledního cizince Čech Stanislav Remuta (odehrál loni několik zápasů za Kadaň a letos se o něj zajímal druholigový Děčín) s Kanaďanem Martinem Hákem. Češi prostě vládnou světu! Ať jde o NHL nebo o pátou německou... V dánském klubu Odense je na zkoušce Vladan Stránský. Jeho "hrací karta" na internetových stránkách dánského klubu začíná již před pětadvaceti lety sezónou 1975/76, kdy měl hrát za HC Vítkovice... Jisté je, že v prvním ročníku ZepterCupu odehrál jeden zápas za druholigovou Porubu. Ligová sezńa začala ve Velké Británii. Novou posilou Newcastlu Pirates se stal za necelý měsíc dvaatřicetiletý útočník Kladna a Slavie Tomáš Kupka.

NAŠI V NHL

Novou smlouvu podepsal s klubem Tampa Bay Lightning Pavel Kubina. Za dva roky si vydělá přes 1,5 milionu dolarů a v případě dalších neshod s vedením klubu jeho finanční spory bude za dva roky řešit arbitráž.

TURNAJ "20" V OMSKU

Čeští reprezentanti do dvaceti let dokázali na turnaji pěti zemí v ruském Omsku porazit pouze Slováky. Kromě toho získali bod za prohru v prodloužení se Švédskem. Vítězem turnaje se stalo domácí Rusko..

JINÉ

Jaromír Jágr se nechal slyšet, že národní tým sledoval poprvé od dětství! Srdce českých nacionalistů posmutněla, ale v Americe přece zápasy naší reprezentace nedávají, živě tam neběželo ani naganské finále... Jaromír Jágr vhodil úvodní buly na turnaji Euro Hockey Tour v prvním zápase turnaje Česká republika-Švédsko.
 
ADA   #184       

 
HOKEJOVÝ TÝDEN
 

Nejnovější
 
Minulý
 
seznam všech Hokejových týdnů
   

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!