HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Maďarsko

(6.7.2000, Spili HUN#1, překlad z angl. originálu Pierce OHF#248)


    V Maďarsku se hrají tři ligové soutěže - OB I. (první liga), kterou hraje sedm týmů (Dunaferr, Alba Volan, FTC, Miskolc, Gyor, MAC a Szeged). Tuto soutěž hrál navíc i tým Ujpesti, který ovšem byl donucen se svého prvního týmu z finančních důvodů vzdát. Situace v druhé lize je složitější, neboť týmy se v ní často střídají - v závislosti na možnostech sponzorů a hráčů (v poslední sezóně tuto ligu hrály týmy Ujpesti, Pomáz ICO SE, Chicago Jegesmedvék HC, Old Boys HC a Debrecen). Týmy v maďarské hokejové lize nemají možnost postupu či sestupu do vyšší resp. nižší soutěže. V nejnižší soutěži, třetí lize, hrají výhradně amatérské týmy, jejichž počet přesahuje číslovku 20.
    V tomto článku se budu zabývat zejména nejvyšší soutěží. V sezóně 1998/1999 se vítězem ligy stal tým Alba Volan. Tento celek hrál velmi dobře a získal zlato po dlouhých dvaceti letech. Vítězem Maďarského poháru se stal Dunaferr. Těžko říct, co se stalo, ale tým Alba Volan v poslední sezóně výrazně ztratil a nebyl schopen se probojovat ani do finálových bojů a přenechal své místo týmu Dunaferru, který ve finále smetl tým FTC (Ferencvárosi Torna Club) který hraje ligu bez krytého stadionu.
    Největším problémem maďarského hokeje je nedostatek stadionů. Důvodem skutečnosti, že pouze týmy Dunaferru, Alba Volan a Szegedu mají kryté stadiony, je zejména nedostatek financí na jejich stavbu. Nejlepší "hokejové" podmínky panují u týmu Dunaferr - vlastní stadion, který nepatří městu, dobrý dorost i juniorka, a hlavně slovenský trenér prvního týmu, Julius Kovács (VSŽ Košice, švýc. Ambri-Piotta). Protože maďarské týmy potřebují získat mezinárodní zkušenosti, byla maďarská liga pokusně otevřena pro týmy z Rakouska a Chorvatska. Poslední sezónu hrály týmy těchto zemí spolu s maďarskými týmy společnou Interligu, které podle očekávání vévodily týmy Rakouska. Týmu Dunaferru ve čtvrtfinále chyběl k postupu do semifinále jediný gól. Kromě tohoto úspěchu vybojoval maďarský národní tým Levente Szuper 100% úspěch na mistrovství světa skupiny "C" v Číně a dostal se tak do jedné ze dvou skupin Divize I mistrovství světa (pozn. Pierce: kterou sehraje na domácí půdě společně s týmy Francie, Polska, Dánska, Nizozemí a Litvy).
    Mezi největší chlouby maďarského hokeje, které byly draftovány do NHL, patří křídlo Tomas Groschl, který byl týmem Edmonton Oilers draftován v posledním kole draftu (jako 256.) v roce 1999 a v současné době hraje za Leksand ve švédské nejvyšší soutěži. Druhou, ještě zářivější hvězdou je dvacetiletý brankář Levente Szuper (draftovaný Calgary Flames ve čtvrtém kole, celkově jako 116), který je považován za nejtalentovanějšího maďarského hokejistu, který se kdy narodil. Dvě sezóny odehrál v Německu v juniorce Krefeldu a poté byl brankářskou jedničkou v OHL týmu Ottawa 67'.
    V Maďarsku navíc existují tři ženské týmy, z nichž jeden hraje trvale a které dostávají mnoho pozvánek z různých zemí (mj. ze Slovenska). Ženský národní tým hraje v "B" skupině mistrovství světa.
    Maďarský hokej se snaží získávat zkušenosti v soutěžích se západními zeměmi a snaží se zorganizovat společnou ligu s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem nebo Itálií. Ke svému vývoji potřebuje víc krytých arén a cestu k získávání více mladých hráčů.
    A na závěr malý dodatek - hokej patří v Maďarsku mezi nejoblíbenější sporty a to zejména v době, kdy má zimní přestávku maďarská fotbalová liga...

Istvan Spiller, Maďarská tisková agentura

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!