HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

České soutěže

Příloha Hokejového týdne #11 se zaměřuje na týmy v Extralize
 

Úvodní stránka


Sepsal ADA (adamus@cmail.cz)
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Kluby Extraligy před sezónou 2000/2001

(Příloha Hokejového týdne č. 11)

tisk článku

(16.6.2000 Ada)   Přestupová sezóna je taky sezóna. Hlavní roli v ní nehrají hokejisté, ale generální manažeři. Plody jejich práce se také budou sklízet až příští jaro. Jak veliké a sladké plody stromů "manažerníků" budou, se nedá s takovým předstihem jednoznačně určit. Obecně však mají nejlepší vyhlídky na nejsladší plody ty stromy, na které svítí hodně sluníčka a pečuje o ně schopný zahradník. Generální manažeři pracují na složení mužstva celou sezónu, ale hlavním vrcholem sezóny je duben a květen, kdy se sází semínko "manažerníku". Pojďme si spolu projít, jak generální manažeři zaseli v roce 2000.

SPARTA PRAHA

Na osvědčené bojovníky chtěla i v příští sezóně spoléhat Sparta Praha. Pokus o stabilizaci kádru však holešovickému vedení nevyšel. Nový klub NHL Columbus Blue Jackets zlákal do svých řad letošní mistry světa Davida Výborného a také Františka Kučeru, který ještě nedávno prohlašoval, že NHL je pro něj uzavřená kapitola a přednost má nyní rodina. Velký zájem ze zámoří je o Michala Sýkoru na Floridě a o Ladislava Benýška v Anaheimu. Oba z důvodu intenzivního jednání o novém angažmá neodletěli s mužstvem na týdenní soustředění na Kanárských ostrovech. Z mistrovského kádru odešli do tuzemských klubů Václav Eiselt, který míří do Plzně, jejíž fanoušky si získal skvělou souhrou s plzeňskou čtveřicí při Utkání hvězd 1999, a na hostování také písecký mladík Pavel Kašpařík. I jeho plzeňští diváci znají, vždyť v dresu Keramiky sehrál před dvěma roky svůj první extraligový zápas. Jeho novým působištěm však bude jiné západočeské město, 70 kilometrů na severozápad od Plzně - Karlovy Vary.
      Posily na Spartě zatím stále žádné nepřivítali, Sparta tak zůstala posledním extraligovým klubem, který neuvítal na stadiónu ani jednu posilu! Z přestupu Daniela Zápotočného, elitního obránce prvoligové Jihlavy, pravděpodobně sešlo, podle nepotvrzených zpráv bude v příští sezóně hájit vítkovické barvy. Možný příchod Steva McKenny, "4th-linera" z Los Angeles Kings, byl jen úsměvnou epizodkou jinak spíše chmurných přestupových skutečností. Se Spartou zatím trénují odchovanci Michal Sivek a Radek Duda, kteří čekají na smlouvy s kluby NHL.Devatenáctiletý Sivek hrál loni za Prince Albert a je draftován Washingtonem, Duda hrál za Lethbridge a před dvěma roky si ho vybralo Calgary. Oba v 19 letech nemohou hrát na farmě a v případě, že se neprosadí do hlavního týmu, by chtěli podle vlastních slov hrát za Spartu.
      Soustředění na Kanárských ostrovech se nezúčastnil Jaroslav Nedvěd, který je po operaci. Útočník Jiří Zelenka absolvoval plastiku kolenních vazů a dva měsíce nebude trénovat. Stejný nucený odpočinek čeká i Petra Havelku.

VSETÍN

O Vsetín ztratil zájem majoritní vlastník - Harvardská investiční společnost a klub chystá koupit velká nadnárodní společnosti se sídlem ve Švýcarsku Sport Invest AG, která se u nás chystá údajně postavit několik továren. Firma již vlastní prvoligový fotbalový klub Luzern. V pozadí firmy stojí saúdský šejk a firma by měla pokrýt drtivou většinu rozpočtu, který v posledních dvou letech překročil 110 miliónů korun.
      S dresem Vsetína se loučí Zbyněk Mařák, který toho na Lapači prožil opravdu hodně. Jeho novým působištěm bude Znojmo. Podobně Valašsko opouští další věrný Vsetíňák Jan Srdínko, který se o místo v týmu letošního vítěze Stanleyova poháru popere v předsezónním kempu. Očekávání letos nesplnili Pavel Patera s Martinem Procházkou, které na příští sezónu zaplatili vítkovičtí mecenáši. Domů do jižních Čech se vrátil Radek Bělohlav, Vsetín neměl zájem o prodloužení stávající smlouvy. Již v průběhu minulé sezóny opustil klub obránce Jiří Veber, mistr světa z Vídně 1996, kterému sebral formu nešetrný (i když asi nezaviněný) zákrok Marcela Hanzala z Femaxu Havířov. Letos se z finského Blues Espoo přesunul do klubu Divokých křídel ve Schwenningenu. S Havířovem dlouho vyjednával i Roman Stantien, jeho odchod se zdál být na spadnutí, ale nakonec nejspíš podepíše novou smlouvu na Lapači.
      Největší novou posilou pětinásobného českého mistra je zatím bývalý reprezentační obránce Milan Nedoma z Českých Budějovic. Další čerstvé posily celku z Valašska se jmenují Jiří Jantovský, který za poslední rok oblékne dres již třetího klubu, a Ján Lipianský, který letos s mužstvem Slovanu Bratislava zvedal pohár pro vítěze slovenské extraligy. Lipianský nebude hrát v Čechách poprvé, asistoval již "finanční transakci" Karlových Varů s Olomoucí a byl největším hrdinou prvního historického vítězství Karlových Varů v extralize, kdy Becherovka porazila České Budějovice 3:2 a Jano dal dva góly. Na další body pak v lázních čekali dalších deset kol... Konečně byl do konce dotažen přestup Ondřeje Veselého ze Zlína.
      Vsetín chce za každou cenu udržet Romana Čechmánka a Jiřího Dopitu. O Čechmánka má zájem Columbus a v případě odchodu Tugnutta z týmu Tučňáků se hovoří i o možné cestě do Pittsburghu. Čechmánkovi smlouvu nabízí prý i GM Minnesoty Wild Dough Risebrough. Jiří Dopita odmítl nabídku Floridy na více než 1 mil. dolarů za první sezónu v NHL. Svůj odchod hráč považuje za příliš velký risk. Dopitu by prý rád v Pittsburghu viděl Ivan Hlinka. O Dopitu se perou berlínští rivalové Capitals a Eisbaren, kde již Dopita před lety působil. Rovněž některé finské kluby (např. Blues Espoo) nenechává Dopita v klidu. Nejnovější informace však hovoří o tom, že se vedení vsetínského klubu domluvilo s Čechmánkem i Dopitou na jejich setrvání v klubu v případě, že se opravdu uskuteční výše zmíněný prodej klubu švýcarské společnosti. Smlouvu na další sezónu podepsali Jan Tomajko, Ján Pardavý a Martin Paroulek.

PLZEŇ

Letos bronzová Plzeň si včera definitivně škrtla ze své soupisky pro následující sezónu Martina Špaňhela, který podepsal dvouletou smlouvu s Modrými Kabátky z Columbusu. I kdyby se Špaňhel do prvního týmu nevešel, zůstane v Americe na farmě. S Plzní zatím stále trénuje Zdeněk Sedlák, který ale nezvratně míří do Blues Espoo. Dušanu Salfickému bude dělat dvojku Petr Kůs, kmenový hráč Plzně, který před dvěma roky zářil v polském GKS Tychy a loni se probojoval na post jedničky v prvoligovém Mělníku, když do role náhradníka odsoudil zkušeného Martina Chlada. Písecký Robert Slávik, který v závěru loňské sezóny plnil v Plzni roli dvojky odchází hrát za Lední lvíčky do Drážďan. Junior Petr Jež bude chytat v prvoligovém Berouně. Obranné řady opouští velký talent českého hokeje Petr Kadlec, s jehož návratem do Slavie nemohlo plzeňské vedení nic dělat. Nahradit by ho mohl bývalý sparťan a naposledy hráč Essenu Zdeněk Toužimský. Ze Slavie přichází Jan Chotěborský, který loňskou sezónu hrál v týmu QMJHL Val-d'Or Foreurs. Z přestupu Miroslava Škovíry z Popradu nakonec sešlo. Novou smlouvu podepsal Jaroslav Špelda a z "odchodem ohrožených hráčů" zůstávají Ivan Vlček i Jiří Dobrovolný.
      Plzeň má nyní (bereme-li v úvahu i juniorského reprezentanta do 20 let Petra Chvojku) hned devět obránců. Nejvýraznější posilou do útoku je Václav Eiselt ze Sparty, štěstí budou zkoušet Michal Dvořák a Slovák Andrej Nedorost, kteří loni hráli v posledním týmu DEL Essenu Moskitos. Přestup Jaroslava Töröka ze Zvolenu se neuskutečnil, neboť má smlouvu až do 30. června 2000 a nemohl by absolvovat kompletní přípravu. V Plzni má stále ještě jeden rok smlouvu stárnoucí Milan Volák i kompletní čtvrtá řada Jeslínek-Jelen-Úlehla. Mojmír Musil zůstává v Liberci. Před podpisem smlouvy je v Plzni odchovanec opavského hokeje Jiří Žůrek, který loni hrál v Třinci.

LITVÍNOV

V Litvínově prý není mnoho peněz, nicméně když o něco jde, vždycky se najdou. I letos se podařilo pokrýt smlouvy kapitána Roberta Reichla, litvínovského patriota Zdeňka Orcta a nakonec roční smlouvu podepsal i pětatřicetiletý technik Petr Rosol, jehož přestup do Zvolenu se v jednu chvíli prezentoval jako hotová věc a hovořilo se také o jeho angažmá v Itálii. Chemopetrol nakonec revidoval své původní rozhodnutí hokejový klub co nejrychleji prodat a rozhodl se vložit do klubu v příštích třech letech 75 mil. korun s tím, že se jednání o prodeji klubu bránit nebude.
      Tým doplní dva chomutovští tahouni ofenzivní obránce Martin upa, který dostal po třech sezónách v Jihlavě (z té čtvrté stihl jen čtyři zápasy a pak byl poslán právě do Chomutova) druhou extraligovou šanci, a útočník Stanislav Stavenský, který byl až do svého zranění hvězdou svého mužstva v letošním play-off 1. DZ ligy. Z Kladna přišel na roční hostování brankář Martin Bílek, kterému se nedařilo loni spolehlivě plnit roli jedničky Velvany, výměnou za mladého brankáře Marka Pince. Ze zámořských juniorských soutěží se vrací do Litvínova jeho bratr Michal Pinc (Rouyn-Noranda Huskies) a také brankář Michal Podolka (Topeka Scarecrows). Útok posílí Anton Lezo, který loni hrál první ligu ve slovenském Martině. Marián Kacíř, kterému neprodloužili smlouvu v Essenu, nakonec místo Litvínova posílí finský Ilves Tamperre.
      Mužstvo opouštějí mladí a nadějní Viktor Hübl a Daniel Branda, kteří budou hrát příští sezónu v týmu Slavia Praha, kam odchází také letošní stín svých výkonů v minulosti Jan Alinč. Smlouvu s Litvínovem nepodepsal Robert Kysela a na spadnutí je prý jeho přestup do italského Merana. Kariéru ukončil loni nejstarší hráč našich obou profesionálních soutěží Miloslav Hořava, mistr světa z Prahy 1985 a stal se generálním manažerem Kladna. Na postu asistenta trenéra Václava Sýkory vystřídal Vladimíra Jeřábka Otakar Vejvoda, bývalý trenér Kladna a otec mistra světa z Vídně 1996. Mužstvo opouští obrovitý kolos Petr Krátký, nad kterým již v Litvínově zlomili hůl a uvolnili ho do slovenského Zvolenu. Ivo Prorok míří ukončit svou bohatou kariéru, v níž ještě chybělo zahraniční angažmá, do druholigového Curychu. Michal Trávníček, který Švédům "vyrobil" svého Jana Žižku, aby nám ho nemuseli závidět, se chystá do kempu Javorových listů v Torontu.
      Stále není zcela jasno ohledně příchodu obránce Slovanu Bratislava Martina Štrbáka. Ten loňskou sezónu strávil na severu Čech na hostování a musel se vrátit do mužstva Slovanu. Štrbák by však rád hrál v Čechách, Slovan však za něj požaduje příliš mnoho peněz. Štrbák je po operaci nosních dutin a se slovenským týmem se nepřipravuje. Před měsícem byly plné noviny možného příchodu Jana Vopata, který loňskou sezónu začal v Nashvillu, ale nemoc ho vyřadila z hokejových činností. Od té doby se žádné nové informace neobjevily.

ZLÍN

Nejméně přestupovou hladinu zatím vedle Kladna a Sparty čeřil Zlín. Z týmu odešel jen nekontrolovatelný bouřlivák Josef Štraub (Vítkovice), který byl v uplynulé sezóně z preventivních důvodů zbaven funkce kapitána, a Michal Tomek, který loni udivoval spíše dlouhými vlasy než dobrou formou, a Zlín opustilo ještě Tomkovo levé křídlo Ondřej Veselý, který posílil Vsetín. Novou tváří v mužstvu je zatím jen útočník Radovan Somík, loni svěřenec trenéra Jana Neliby v prvoligovém Martině. Somík loni odehrál i několik zápasů v reprezentaci. Na zkoušku přijde obránce Michal Šafařík, kmenový hráč Vsetína, který loni hostoval v Kometě Brno, týmu s hvězdnou minulostí, vesmírným názvem, ale všední současností. Do kádru Ševců má velkou naději se propracovat Martin Jenáček, který posledních pět let ve Zlíně nehrál, přestože na papíře byl jejich hráčem. V průběhu loňské sezóny se vrátil ze zámoří Ivan Rachůnek, který také bojuje o své místo v sestavě. Informačním šumem se ukázaly být informace o odchodu Petra Čajánka do Vsetína. Čajánek má ve Zlíně ještě smlouvu na dva roky.

TŘINEC

V Třinci vyměnili nejen trenérskou dvojici, ale změny se týkaly i klíčových hráčů. Alois Hadamczik s Kamilem Konečným budou působit příští sezónu ve Vítkovicích a koučem Ocelářů se stal Vladimír Vůjtek, jehož novým asistentem bude Aleš Mach. Trenéry do Ostravy následovali barážový spasitel Znojma a Vítkovic Roman Kaděra a mladík Pavel Selingr, který loni příliš příležitostí nedostával. Z hostování se vrátil do Vítkovic Dmitrij Jerofjejev, naopak hostování Tomáše Chlubny v Karlových Varech se změnilo v přestup. Čtyřiatřicetiletý Petr Folta podepsal smlouvu v Havířově. Hovořilo se také nedávno o odchodu Branislava Jánoše do Karlových Varů, konkrétní podoby se však tato zpráva nedočkala. Třinec představil své posily se zpožděním oproti ostatním extraligovým klubům (nepočítáme-li Pavla Janků, který již v závěru sezóny v Třinci hostoval a nyní podepsal s Oceláři dvouletou smlouvu), ale dvě z nich rozhodně stály za to.
      Z mistrovského Slovanu Bratislava přicházejí dva vicemistři světa Richard Kapuš, který svou brankou v semifinále zlomil Finy, a Ľubomír Višňovský, jeden z nejlepších obránců šampionátu. Počet Slováků se tak zvýší na šest, protože však Sekeráš, Daňo a Jánoš již hrají v extralize déle než tři roky, může všech šest Slováků (ve výčtu chybí ještě Vladimír Vlk vstupující do své druhé sezóny v Třinci) nastoupit v jednom zápase.
      Problém Třince spočívá v plánovaném odchodu mladíků do kempů klubů NHL. Václav Pletka podepsal údajně velmi finančně výhodný kontrakt s Philadelphia Flyers, do kempu Ottawy se chystá letos dvojnásobný mistr světa Martin Havlát, doma nezůstane ani obránce Petr Svoboda, který podepsal dvouletou smlouvu na více než 2 miliony dolarů s Torontem. Jediný Martin Havlát plánuje, že v případě, že se neprosadí do prvního týmu, odehraje sezónu v Čechách.

ČESKÉ BUDĚJOVICE

České Budějovice posílí slovenský reprezentační obránce Ladislav Čierny, který z výběru pro Petrohrad vypadl až na poslední chvíli. Z Písku přišel definitivně Václav Benák, který jako sparťanský junior nakoukl i do extraligy. Obranu opouštějí Milan Nedoma (Vsetín) a také havlíčkobrodský odchovanec Roman Čech. Zámořští skauti poletují kolem velké juniorské naděje Václava Nedorosta, slovenského reprezentanta Petera Bartoše a jeho protihráče z petrohradského finále Radka Martínka, o něhož projevili zájem New York Islanders. Smlouva nebyla prodloužena dlouholeté opoře Radku oupalovi, který podle Sportu uvažuje o angažmá v Rakousku, jiné zdroje hovoří dokonce o skončení aktivní kariéry. Minimálně vzhledem k jeho výkonům v letošním play-off proti Vsetínu by to byla určitě velká škoda.
      Manažer Mojmír Šatava získal do týmu Radka Bělohlava, loni hájícího vsetínské barvy, který své nejlepší hokejové roky prožil právě v Českých Budějovicích. Při přípravě na loňskou sezónu naboural na horském kole do zajíce Václav Král a skončil v nemocnici. Jeho zranění však není vážné a výrazně se lepší. Operaci ramene absolvoval Filip Turek a po operaci kolena je Martin Štrba.

PARDUBICE

Jedním z prvních týmů, který zahájil závody ve zbrojení, byly Pardubice. Legenda českého, finského, ale především jeden z geniálních výrobků pardubického hokeje Otakar Janecký se téměř po deseti letech vrací domů. Z hostování v Karlových Varech se vrací dvojice Jiří Malinský, Tomáš Martinec, z Havířova pak Michal Mikeska, kterého do extraligy vytáhl z Třebíče trenér bývalý trenér Pardubic Milan Chalupa. Jiří Jantovský se také vrátil z hostování ve Slavii, ale obratem odešel do Vsetína. O místo v sestavě se v Pardubicích poperou také mladíci Michal Janiga s Tomášem Rolínkem, kteří loňskou sezónu strávili na hostování v první lize v Písku, resp. v Jindřichově Hradci. Na Slovensko se vrátil obránce Miroslav Mosnár, kterému skončilo hostování ze Slovanu, kde mu však podle posledních informací novou smlouvu nenabídnou. Do Karlových Varů přestoupil bývalý reprezentant Robert Kántor, brněnský odchovanec, který do světa velkého hokeje nahlédl v Třinci. Z Karlových Varů přichází obránce Michal Divíšek, někdejší opora týmu Seattle Thunderbirds.

SLAVIA PRAHA

Ve Slavii vzal otěže do svých rukou sportovní manažer Vladimír Růžička. Ve Slavii nezůstal kámen na kameni, přišlo jedenáct nových hráčů. Pouze mezi brankáři k žádným změnám nedošlo a zůstává dvojice Blažek-Málek. Od týmu odešel impulsivní trenér Josef Beránek, kterého nahradil mistr světa z Prahy 1985 Jaromír Šindel. Asistenta mu bude dělat exlitvínovský Ondřej Weissmann.
      Velkých změn doznala obrana. Z hostování v Plzni se vrací Petr Kadlec, z Karlových Varů přichází na přestup Jan Snopek, který hrával také ve švédské lize. Snopek přišel výměnou za Jiřího Poláka, který byl v lázeňském městě druhou polovinu loňské sezóny na hostování. Z města okurek a týmu Orlů se do hlavního města stěhuje Jan Klobouček. V Chomutově si Vladimír Růžička při svých tradičních středečních návštěvách na 1. DZ lize vyhlédl kapitána Severočechů Petra Martínka, který se kdysi neúspěšně pokoušel prosadit do základní sestavy Litvínova. Obři Vítězslav Škuta, Jan Krajíček, Martin Bakula ve Slavii definitivně skončili, sedm obránců určí teprve příprava.
      Do útoku přichází dravé mládí z Litvínova Daniel Branda a Viktor Hübl. Šanci probít se do základní sestavy dostává Petr Jíra z Chomutovaa Leoš Čermák z Třebíče. Svou pozornost k letošnímu draftu NHL upíná Jan Boháč. Do kempů se rovněž chystají Radek Matějovský, který se vrátil z pardubického hostování, mistři světa do dvaceti let Jan Sochor a Angel Krstev, který odešel do Ameriky již po švédském šampionátu, a do Philadelphie se jistě nejen na Václava Pletku s Jiřím Hubáčkem těší Tomáš Divíšek. O místo v týmu bojuje hráč Šafr, který podle informací některých médií hrál loni zámořskou soutěž.

ZNOJMO

Znojemští Orli jako by nebrali v úvahu historický úspěch slovenského hokeje. Znojmo definitivně opouští reprezentační brankář Pavol Rybár, zvolený nejlepším brankářem Slovenska uplynulého roku. Rybár se vrátil do Skalice, odkud obratem zamířil na roční hostování do Slovanu Bratislava. Ve Znojmě končí také brankář Petr Kuběna.
      Novým brankářem Orlů se stal Oldřich Svoboda, kterého před čtyřmi měsíci postihla při zápase DEL v dresu Moskitos Essen mozková příhoda, ale lékařské vyšetření nakonec ukázalo, že událost nezanechala na českobudějovickém odchovanci žádné následky. Svoboda podepsal smlouvu na dva roky s opcí, smlouva však obsahuje bod, povolující Znojmu od kontraktu ustoupit v případě zdravotních komplikací. Brankářskou dvojici se Svobodou vytvoří Ladislav Kudrna. Kritice byl podroben i Peter Pucher, který ale nejspíš zůstane. Svoji kariéru ukončil čtyřiatřicetiletý útočník a loni znojemský kapitán Milan Kastner, v minulosti držitel titulu mistra ligy se Spartou. Do Slavie zamířil vítěz univerziády Jan Klobouček. Jediným novým zkušeným hráčem v dresu Znojma je zatím exvsetínský Zbyněk Mařák, další nové tváře jsou mladíci z nižších soutěží - obránci Vladimír Holík, který loni pendloval mezi Havířovem a Opavou, brněnský Tomáš Klimeš a z třetí nejvyšší soutěže přichází z Kolína David Čejka, který za dospělé Kozly sehrál jen několik zápasů. Prosadit se do týmu zkusí také útočník Petr Kumstát z Prostějova, který má v mužstvu bratra Pavla. Manažer Dočekal připustil do budoucna nějaké hráčské výměny.

KARLOVY VARY

Pořádný průvan prožili v Karlových Varech. Diváci se mají opravdu na co těšit, v lázeňském městě se navíc na stadionu staví nová tribuna za brankou. Hlavní sponzor společnost Jan Becher již druhý rok vyhrožuje zastavením přísunu financí, pokud tým nepostoupí do play-off a letos se zdá, že postup mezi nejlepších osm je opravdu nutností.
      Potápějící se loď v Mělníku vyměnil Tomáš Herstus za novou, která nabrala pořádnou rychlost. Do Karlových Varů přišli hráči, které si hned tak každé mužstvo zaplatit nemůže. Lázně přeplatili Jokerit Helsinky a na západ se stěhuje Miroslav Hlinka, který se nechal slyšet, že bude brát víc než ve Spartě. Nejlépe placeným hráčem Becherovky se však stal olympijský vítěz z Nagana Libor Procházka, který loňskou sezónu strávil na farmě St. Louis ve Worchesteru. Z Assatu Pori se vrací Ondřej Steiner.
      Branku bude v příští sezóně strážit mistr světa z Vídně 1996 Petr Franěk, naposledy působící v Norimberku v týmu Ledových tygrů. Ze švýcarského Churu, vítězného celku druhé ligy (NLB), se na místo činu vrací Lotyš Normunds Sejejs. Sejejs barvy Karlových Varů hájil již v dávných prvoligových časech. Obranu vyztuží také Robert Kántor z Pardubic a v týmu zůstane na přestup Tomáš Chlubna, loni uvolněný na hostování do Varů Třincem. Uvažovalo se dokonce o příchodu dvojice Patera-Procházka, ale příliš vysoké finanční požadavky Kladeňáků tomu zabránily. Rovněž příchod Tomáše Vaka z Jihlavy a Branislava Jánoše z Třince zůstal zatím nedořešen. Naopak z Písku přichází kapitán Roman Žák, který se loni osvědčil v několika zápasech, které za Becherovku sehrál na střídavý start. Žák již kdysi postoupil do ligy se Slavií, ale do extraligové sestavy se tehdy nevešel. Ze sparťanské lavičky přichází Pavel Kašpařík, rozšíří tak počet hostujících hráčů v Karlových Varech na dva, další rok by totiž měl zůstat Michal Dobroň. Po odchodu Františka Kučery je však otázkou, zda si Sparta nebude chtít Dobroně stáhnout zpět. Sám hráč je momentálně zraněn. Z Liptovského Mikuláše přichází Róbert Tomík.
      Rovněž kolonka odchodů je požehnaná. Do mateřského klubu se vracejí Pardubáci - ofenzivní obránce Jiří Malinský s výborným technikem Tomášem Martincem. Obranu opouští kapitán Petr Pavlas, podle informací karlovarského tisku by měl odejít "někam do Německa". Jan Snopek posílí Slavii (výměna za Jiřího Poláka) a Pardubice Michal Divíšek. Neosvědčilo se angažování Josefa Podlahy z Grenoblu, Marek Ivan zkusí štěstí ve Vítkovicích a odcházejí i Ladislav Prokůpek a Zdeněk Pavelek, který se vrací do Vítkovic. Rudolf Pejchar podepsal smlouvu v německém Heillbronnu a Fraňkovi bude dvojku dělat Zdeněk Šmíd.

HAVÍŘOV

Podobně jako loni se Havířov posiluje především staršími hráči. Loni to byli z Liptovského Mikuláše Roman Ryšánek, který byl posléze zvolený kapitánem, ze Slavie přišel Rus Andrej Jakovenko, z německého Braunlage Petr Tejkl, z Trenčína Roman Kontšek, třinecký Aleš Zima a Roman Horák ze Sparty. Snad jedině posledně jmenovaný splnil očekávání. Nový majitel klubu Pavel Hinner však pokračuje ve starých praktikách.
      Klub se posílil o čtyřiatřicetiletého Patrika Rimmela, který loňskou sezónu podával nikoli nadprůměrné výkony ve Spišské Nové Vsi, která letos sestoupila ze slovenské extraligy, stejně starého Petra Foltu, který také v Třinci příliš výrazný nebyl. Do Havířova přichází i "Vosa-Moskyt" Tomáš Sršeň, který pravidelně ožíval pouze v play off. Při jeho posledním extraligovém play-off však ožil pouze jednou při samostatných nájezdech a loni v Essenu hrál stejně jako celý tým (tedy mizerně). Diskutabilní je i přínos Zdeňka Eichenmanna, který se většinu loňské sezóny protrápil v první kladenské řadě s Ladislavem Svobodou a Michalem Kaňkou. Celá řada se nedokázala střelecky prosazovat a levé křídlo Michal Kaňka dokonce za celou sezónu nevstřelil ani jeden gól. Jednání o přestupu Romana Stantiena ze Vsetína neskončilo úspěšně, naopak oproti očekávání prodloužil o rok smlouvu v Havířově Roman Horák. Dalším veteránem, který oblékne v nové sezóně dres Femaxu, bude dvaatřicetiletý útočník Pavel Geffert, jehož služeb se vzdala pražská Slavia. Z Liptovského Mikuláše do Femaxu měl přestoupit Ján Plch, ale nepřestoupil. Velkou posilou by měl být jeden z nejlepších obránců slovenské extraligy Richard Pavlikovský z Dukly Trenčín. Ze Skalice přichází nepříliš známý obránce Michal Bárto. Alespoň trochu mladického elánu by do havířovské kabiny mohl přinést Daniel Boháč, odchovanec Opavy, který loni hrál v Americe.
      Klub zoufale sháněl brankáře. Pavel Cagaš projevil zájem zůstat v Německu, Robert Horyna se neosvědčil a totéž hodnocení platí i pro Radka Masného, jehož otec havířovský klub opustil a nyní se nejvíce angažuje v českém boxu. Naše váhová kategorie do 70 kilogramů však patří k nejvíce obsazovaným.... Na pozici dvojky přišel z Chomutova Pavel Maláč, na post jedničky si vedení týmu vyhlédlo Jaroslava Kameše, o kterého již ztratilo zájem vedení Eisbarenu Berlín, ale z přestupu sešlo. Do Havířova nepřijde ani Oldřich Svoboda, bitvu o něj vyhrálo Znojmo. Novým strážcem havířovské svatyně se stal nakonec Radovan Biegl, který vychytal titul bratislavskému Slovanu, jenž umístil Biegla na mezinárodní přestupovou listinu. Do Opavy odchází mladý brankář Petr Vlašánek výměnou za havířovského odchovance Karla Rakovského. Z týmu odchází Slovák Marcel Hanzal, do Znojma míří Vladimír Holík a do Pardubic se vrací Michal Mikeska. V Havířově zatím podle dostupných informací skončili obránce Petr Tejkl a útočníci Petr Sikora a Marcel Hanzal. Kariéru ukončil útočník Jaroslav Hub.

KLADNO

Novým generálním manažerem Kladna se stal Miloslav Hořava. Hned představil první velkou posilu slovenského reprezentanta Jozefa Voskára, hovořil o příchodu nového generálního sponzora a zdálo se, že se blýská na lepší časy kladenského hokeje. Místo toho se však na Kladně dlouho nic nedělo, dokonce sešlo i z plánovaného přestupu Miroslava Laža, hráče Slovanu, který loňskou sezónu odehrál v Trnavě v 1. lize. Šeptalo se také o údajných finančních problémech Velvany Velvary... Ale po několika týdnech se ukázalo, že Hořava nemluvil do větru. Sehnat nového sponzora se ukázalo jako nutnost, neboť se ukázalo, že Velvana opravdu problémy má. Hovořilo se o pivovaru, kladenští funkcionáři však nakonec ulovili nového generálního sponzora jinde - Vagnerplast vyrábí sanitární zařízení a vodoléčebné a relaxační akrylátové systémy. Klub se tak nyní jmenuje HC Vagnerplast Kladno. Ještě prý probíhají jednání s jedním zahraničním partnerem.
      Mužstvo opustil jediný reprezentant Jiří Burger, který se chystá na finské angažmá do Blues Espoo. Manažer Hořava prý však ještě bojuje za jeho udržení. Zkušený obránce Jan Kruliš patrně odejde do Německa. Výměnou za Martina Bílka přijde k Luboši Horčičkovi z Litvínova další mladý brankář Marek Pinc. Dlouholetý útočník Kladna Zdeněk Eichenmann odchází do Havířova. Kladno již uvolnilo několik mladých hráčů na hostování do prvoligových celků. V Berouně bude příští sezónu hostovat Jiří Kuchler, Jiří Hubáček byl uvolněn na příští sezónu do Liberce. Do Kadaně pak míří Jiří Jelínek (již tam hrál i loni) a po roce se na sever vrací i levé křídlo Tomáš Polanský. Kadaň posílí také loni neproduktivní levé křídlo prvního útoku Michal Kaňka. Kladno podepsalo smlouvu s plzeňským odchovancem Tomášem Klimtem. Středočeský celek možná posílí i další dva hráči ze zaniknuvšího Mělníku - Jan Boháček, někdejší obránce Sparty, a Michal Havel, odchovanec jindřichohradeckého hokeje. O místo v základní sestavě Kladna se popere jihlavský útočník Lukáš Novák. Novou smlouvu na Kladně podepsal Radek Gardoň.

VÍTKOVICE

Bezesporu největší úlovek letošní přestupové sezóny zaznamenaly Vítkovice. Na sever Moravy totiž zamířila kladenská dvojčata Martin Procházka a Pavel Patera, trojnásobní mistři světa a olympijští vítězové z Nagana. Peníze na ně nesehnali kromě jiných ani v Třinci, na Spartě, ba ani v Karlových Varech. O finanční situaci vítkovického klubu chodily dlouho velice protichůdné informace. Odhad finančního zajištění klubu byl "něco mezi Microsoftem a poldovkou", nakonec se peníze našly. Mimochodem, před krachem stojí ostravští házenkáři, jejichž účast v nové federální soutěži je velice ohrožena... Z Karlových Varů přišel nezkrotný Marek Ivan a z Havířova mladý obránce Radek Philipp. Z finalisty baráže Jihlavy přišel Ivan Padělek a nakonec také Daniel Zápotočný. Na Moravu se z hostování v západočeských lázních vrací Pavel Kowalczyk a Zdeněk Pavelek. Kilogramy a centimetry do obrany přinesou Vítězslav Škuta (bývalý reprezentant, který se v posledních letech více než hokejem proslavil zákrokem na Kaděru), a odchovanec dubnického hokeje Ján Kobezda, který poslední sezónu pendloval mezi IHL a úrovní ještě slabší ECHL (East Coast Hockey League), kde se hráči více mlátí do hlavy než hrajou hokej.
      Vítkovice mají velký zájem o Romana Šimíčka, který však má v Hameenlině tříletou smlouvu. Prý nebude prodejný ani za milión marek. Klub ho velmi chce, hráč se moc chce vrátit. Otázkou zůstává, proč Šimíček z Vítkovic vůbec odcházel... Vedení je ochotno za Šimíčka obětovat i Davida Moravce. Zájem o Šimíčka byl i ve Vsetíně a Třinci, ale pouze ten vítkovický vytrval i po zveřejnění zprávy, že je Šimíček prakticky neprodejný. Poslední vývoj naznačuje, že by se přece jen Šimíček do Vítkovic mohl vrátit. Ale na světě je i spousta jiných dobrých hráčů, kteří nejsou vázáni tříletou smlouvou...
      Vítkovice uvolnili na hostování Libora Pavliše do Martina, jeho definitivní odchod komplikuje zdravotní prohlídka. Do Prostějova odchází Pavel Bacho a ve Vítkovicích už příliš nepočítá ani s útočníkem Romanem Kelnerem. Kádr Vítkovic bude uzavřen 20. srpna, kdy už bude jasné, zda Moravce nepovolá Buffalo a brankář Prusek neodejde zkusit štěstí do Ottawy. Ve finálním stadiu se zdá být jednání o přestupu člena širšího kádru reprezentace Luďka Krayzla do finské SaiPy. Dalšími jistými posilami pro příští sezónu jsou Josef Štraub ze Zlína a Roman Kaděra z Třince, který již loni dohrával sezónu ve Vítkovicích formou hostování. Na velice dobré cestě se jeví příchod Vlastimila Plavuchy, autora důležité branky Spojeným státům na MS. O Plavuchově příchodu se mluví již dlouho, nyní po předpokládaném odchodu Krayzla by jednání mohlo nabrat nové obrátky. Z Brestu Albatros, vítězného celku druhé francouzské ligy, nejspíš přes určitá jednání nepřijde devětadvacetiletý obránce Daniel Kysela, člen vítkovického týmu, který si zahrál poslední federální finále. O Kyselu měli zájem také v Havířově, ale Kysela asi zůstane ve Francii. Hovořilo se také o příchodu Reného Ševěčka z Essenu.
      Vedle trenérů Hadamczika s Konečným přichází z Třince i Pavel Selingr s Dmitrijem Jerofjejevem. Jen co Patera s Procházkou podepsali smlouvu ve Vítkovicích, už se začalo hovořit o odchodu Patery zpátky do NHL. Patera se k otázce návratu vyjadřoval vždy méně kategoricky než Martin Procházka, ale přesto se jeho návrat do NHL příliš nepředpokládá. Patera patří Dallasu a nyní se hovoří o zájmu Columbusu. Stále není vyjasněno případné působení Martina Pruska v Ottawě, popř. její farmě, a mlha rovněž zůstává nad budoucností Davida Moravce, s jehož osudem si hraje Buffalo.

Veškeré přestupy úplně všech Čechů hrajících hokej na celém světě najdete přehledně na prestupy.ohf.cz.
 

České soutěže v Přehledech:
N

Extraliga před sezónou 2000/2001

1. ČP liga před sezónou 2000/2001

Zhodnocení plzeňské sezóny 1999/2000
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!