HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

České soutěže

Příloha Hokejového týdne #9 se zaměřuje na týmy v české druhé nejvyšší lize
 

Úvodní stránka


Sepsal odborník na první ligu v OHF, ADA (adamus@cmail.cz)
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

1. ČP LIGA

(Příloha Hokejového týdne č. 9)

tisk článku

(4.6.2000 Ada) Dlouhá léta vedu spor se svým kamarádem z Kadaně, který tvrdí, že je první liga lepší než extraliga. Někdejší fotbalista Neratovic (nyní hráč Čížové) Jozef Gabčo kdysi nesoudně prohlásil o druhé fotbalové lize, že je kvalitnější než první, můj přítel se na obdobný "problém" v hokeji dívá o něco málo střízlivějšíma očima. Uznává, že hokej v první lize není vždycky "ausgerechnet" (jeho termín!) kvalitou rovnocenný s extraligou, má však jiné významné přednosti. Prvoligové týmy s hráči více pracují, nemohou si jen tak dovolit se hráče zbavit, když se mu nedaří. Panuje tam prostě takové rodinné prostředí. V zápasech je také k vidění mnohem více útočných akcí, poněvadž je první liga mnohem méně svázána bráněním. A konečně na stadionech první ligy prý vládne mnohem přátelštější atmosféra než v extralize. (Pod tohle všechno se podepisuju, a musím dodat, že ještě víc to platí pro druhou ligu, tedy opravdu rodinné prostředí, mnohde velmi přátelský vztah hráčů s věrnými fanoušky, plné stadiony, taktikou nesvázané zápasy, lahůdkové akce i spousta gólů. Prostě hokej je krásný na jakékoli úrovni -xr-)

"Kam se v návštěvách a hlavně v atmosféře hrabou na Chomutov, Třebíč a Šumperk (nezapomínat na Ústí, Kolín a další !! :-)) mnohé extraligové celky?" ptává se pravidelně několikrát během naší debaty. Svůj nekritický monolog zakončil naposledy větou, že v první lize hrál letos i finalista Stanleyova poháru Patrik Eliáš. S jeho názory budou možná někteří souhlasit, jiní polemizovat, jednu skutečnost však kadaňskému fanouškovi těžko vyvrátíme. NEJKRÁSNĚJŠÍ SOUTĚŽ NA SVĚTĚ JE TA, VE KTERÉ HRAJE MŮJ TÝM! Vždyž co by byla pro nás NHL, kdyby tam nehráli Češi? Divácké návštěvy na naší druhé nejvyšší soutěži v hokeji jsou o něco vyšší než na druhé lize kopané, média však jednoznačně protěžují fotbalovou soutěž. Vzhledem k informacím o extralize jsou zprávy o první lize téměř vzácným zbožím. Zkusme to alespoň trochu pozměnit! První liga si zaslouží větší zájem. Dnešní shrnutí přestupových rošád v 1. ČP lize se o to pokouší. Chtěl bych velmi poděkovat za pomoc při získávání následujících informací Jardovi.Drakovi (OHF#243), Sapovi (#247), Mishankovi (#36), RTD (#154), Lukemu, Zbyňku Matýskovi, Jaroslavu Horákovi, hlavnímu trenérovi Kadaně Aloisi Chlustinovi, technickému řediteli Jindřichova Hradce ing. Františku Dvořákovi, elitnímu střelci Liberce Mojmíru Musilovi a dalším, kteří přispěli cennou informací či měli alespoň snahu pomoci.
 

Jihlava

Velká mlha i v kouli těch nejvyhlášenějších věštců se objevuje při pohledu na budoucnost Dukly Jihlava. Zatímco fotbalový vojenský celek Rudá Hvězda Cheb zkapal již dávno, hokejová Dukla transformaci ustála a ještě žije. Podle neoficiální stránky Dukly Jihlava se novým jednatelem a zároveň prezidentem klubu Dukla Jihlava stává Pavel Kolařík. Teprve po vyřešení otázek týkajících se vedení klubu se bude jednat o složení kádru. Mužstvo definitivně opustil Ivan Padělek, který bude hrát extraligu ve Vítkovicích a na odchodu je i nejlepší obránce Jihlavy minulé sezóny Daniel Zápotočný, jehož pravděpodobným novým působištěm bude nejspíše rovněž z Ostravy, i když se hovořilo i o zájmu pražské Sparty. Smlouva končí zkušeným hráčům Jiřímu Cihlářovi, Aleši Polcarovi a Leoši Pípovi. Zejména poslednímu z této trojice se loňské play-off nevydařilo. Smlouva vypršela i Marianu Moravovi a z hostování v Jihlavě se do Znojma vrací Jiří Poukar. Pravděpodobný je i odchod Tomáše Vaka. Poprvé na led hráči vyjedou až 1. srpna.

Chomutov

Nejlepší tým loňské základní části KLH Chomutov a finalista prvoligového play-off před sezónou notně pouštěl žilou. S týmem se rozloučili nejproduktivnější obránci celé soutěže asistent kapitána Martin Ťupa a kapitán Petr Martínek, kteří posílí extraligové celky Litvínova, resp. Slavie. Na odchodu je i David Hájek, který do té doby, než se stal mistrem světa na šampionátu dvacítek, často seděl na lavičce Chomutova jako sedmý obránce. Do Slavie odchází i skvěle technicky vybavený Stanislav Stavenský a Litvínov posílí Petr Jíra. Z hostování z Kadaně se do dvacet kilometrů vzdáleného Chomutova vrací Josef Révay, loni jeden z mála kadaňských hráčů, kteří v Kadani i bydleli. Z hostování v druholigovém Mostu se na nejméně na letní přípravu vrací Petr Staněk. Z juniorů o místo v týmu bojují Milan Hahn, Lukáš Slavík a Rostislav Babka, jehož bratr Milan je jedním z pravých křídel chomutovského mužstva. Vedení je ve spojení s Jaroslavem Buchalem, který odehrál letošní sezónu v německém Wolfsburgu, ale je stále kmenovým hráčem Chomutova. S mužstvem podobně jako v loňské sezóně trénuje veterán Vladimír Petrovka, který svá nejslavnější léta v domácí soutěži prožil v Praze a v Litvínově. Nová trenérská dvojice Josef Beránek-Zdeněk Chuchel, která spoustu sezón odehrála za litvínovské Chemické závody, ještě pracuje na zkvalitnění hráčské soupisky. Dva měsíce bez tréninku zůstane Kamil Koláček, který je po operaci kolena.

Písek

IHC Písek loni dlouho kraloval prvoligové soutěži. Dravé mládí podpořené vynikajícím Slávikem v brance slavilo úspěchy, v letošní sezóně to však písecký klub bude mít o mnoho těžší. Klíčoví hráči mužstva totiž odešli. Dirigent obrany Roman Žák se ve svých třiceti letech konečně dočkal angažmá v extraligovém klubu (Karlovy Vary), brankář Robert Slávik odchází do východoněmeckých Drážďan a i nadaní mladíci mění působiště. Obránce Václav Benák se zalíbil Českým Budějovicím a pravé křídlo první řady Kudrna-Hovora-Míka, jejíž tělesné parametry patřily v lize k nejmenším, ale jejich technické vybavenosti málokdo konkuroval, Jiří Kudrna odchází za svým starším bratrem Janem do Liberce. Smlouva nebyla obnovena neproduktivnímu Romanu Bezpalcovi a ani mladíkovi Tomáši Květoňovi, který si zahrál před dvěma roky více než loni, kdy místo za Písek spíše nastupoval za druholigové Strakonice. Do mateřských klubů se vrací Michal Janiga (Pardubice) a také Michal Jeslínek, hvězda druhého semifinále play-off Vsetín-Plzeň, a pardubický odchovanec v plzeňských službách Petr Úlehla, kteří svorně hráli v Písku na střídavý start z Plzně. Jejich případné pokračování v Písku se také váže na možnou úpravu pravidla o střídavém startu v příští sezóně. Pavel Kašpařík, který v Písku hrál na střídavý start z pražské Sparty, podepsal novou smlouvu v Karlových Varech. Přetěžkým úkolem nahradit Slávika v brance bude v příští sezóně pověřen Radek Lukeš, kmenový hráč Českých Budějovic, který loňskou sezónu odchytal v Šumperku. Z hostování v Berouně se vrátil Josef Antoš a sezónu v Písku nejspíše začne českobudějovický David Nedorost, který loni sehrál na střídavý start několik zápasů za Jindřichův Hradec. Pravděpodobné je, že v příštím roce bude hrát za Písek i loňský kapitán Vajgaru Jaroslav Kocar, který by měl být největší posilou Písku v následující sezóně. Z juniorského týmu Českých Budějovic se mezi dospělé přicházejí otrkat Daniel Hlávka a Ivo Kotaška. Šanci ukázat se v přípravě dostanou písečtí odchovanci Roman Němeček, Jan Capůrka a Milan Kořánek. U mužstva zůstávají trenéři Ladislav Kolda a Miroslav Šperl.

Mělník

Hokejový Mělník zmizel z hokejové mapy. Dopadl ještě hůře než před ním nedaleké Kralupy nad Vltavou, které hrají alespoň druhou ligu. Prodej hráčů samozřejmě přinese nějaké finanční prostředky, ale komu a k jakým účelům budou využity ponechme stranou, nechceme-li zažít výše zmíněný pocit strachu ze smrti. Mělník nabídl seznam hráčů českým i zahraničním klubům a někteří z nich již našli nové působiště. Plzeňský odchovanec Karel Tureček se vrátil do Šumperka, kde již dříve působil, Draky by měl posílit i brankář Martin Chlad. Trojice Jan Boháček, Tomáš Klimt a Michal Havel (sparžan, škodovák a "ten od Vajgaru") pravděpodobně skončí na Kladně, i když tahle transakce je obestřena tajemstvím. Luděk Brož našel po Kanadě a italském Brunicu své třetí zahraniční působiště ve slovenském Martině. Milan Vobořil se stal kmenovým hráčem Plzně, ale hovoří se o jeho hostování v Prostějově. Tomáš Hrubý bude hrát v Berouně. O budoucnosti dalších hráčů z extraligovými zkušenostmi Janu Hranáčovi, Martinu Živnému, Martinu Rejtharovi či Michalu Oliveriusovi jsou informace zatím nedostupné. Robin Bacul je hráčem Slavie.

Třebíč

Horácká Slavia Třebíč se bude v nové sezóně obejít bez velké opory útočných řad Leoše Čermáka, který posílí pražskou Slavii. Z Prostějova přichází kmenový hráč Beranů Milan Karlíček a dalším mladíkem v mužstvu se stal slávista Bořek Sláma. Do přípravy se zapojí i někteří třebíčští junioři. Trenérská dvojice Kamil Konečný-František Zeman v Třebíči pokračuje. Příprava na ledě startuje 25. července.

Rosice

HC Senators Rosice se zatím posílili jen o trojici hráčů Ytongu Martin Čech, Lukáš Schramek a Michal Laga. O rok bylo prodlouženo hostování Roberta Vavrocha, který si o loňských Vánocích vyvzdoroval odchod z Jindřichova Hradce. Kariéru naopak ukončil zkušený útočník Michal Konečný, na Slovensko odchází Milota Florián a smlouva nebyla prodloužena nebo její návrh odmítli Michal Slavík, Jaroslav Smolík a Tomáš Kramný. Nejisté je setrvání brankáře Martina Altrichtera, který v cestě za hokejovým angažmá již prošel křížem krážem celou republikou. Z hostování se do Zlína vrací Jakub Žiška a rovněž Zdeněk Mráz. Protichůdné informace existují o příchodu Tomáše Lhotského z Opavy. Trenéry zůstávají Svatopluk Číhal a Jiří Otoupalík.

Beroun

Novým asistentem trenéra berounských Medvědů Zdeňka Mullera se stal dosavadní trenér slávistických dorostenců Josef Jandač. Loňský asistent Mullera Vladimír Evan odešel do Příbrami. Jeden z nejlepších centrů první ligy Jiří Cmunt odchází do Bayeruthu. Do čtvrté německé ligy se vrací také plzeňský odchovanec Dušan Huml, který bude hrát po boku účastníka Kanadského poháru a mistra světa Vladimíra Kameše pod vedením Horsta Valáška v Geretsriedu. Do zahraničí míří i Ladislav Slížek, který získal angažmá ve třetím týmu dánské ligy Esbjerg IK. Plzeňští odchovanci Dalibor Šanda a Jiří Novotný byli vyměněni za Jaroslava Špeldu. Všichni tři zůstali ve svých loňských klubech, jen hostování se změnilo v přestup. Beroun z Plzně ještě získal navíc na hostování Petra Ježe a syna mistra světa Vladimíra Bednáře. Beroun posiloval zejména obranu. Po loňském příchodu Martina Ivičiče ze Skalice, který se netají svým kladným vztahem k Vladimíru Mečiarovi, přichází "zo Záhoria" i dvaatřicetiletý Peter Košžál. Novou tváří obrany je Lukáš Filip, který loni se Slavií vyhrál juniorský titul, nakoukl dokonce do seniorské extraligy a hrál první ligu v Rosicích. Z Brna přichází Martin Světlík. V kádru zůstávají opory - maličký 162 centimetrů vysoký Pavel Maleček, čtyřiadvacetiletý Filip Vaněček a Václav Drábek, který na jeden zápas okusil i extraligovou atmosféru v Plzni. Střídavý start v Kobře Praha za pravidelné nastupování v první lize by rád vyměnil Martin Kašák. Mužstvo opouští obránce Vladimír Zajíc, kmenový hráč plzeňské Keramiky, který dodnes těžko zapomíná jak kolem něj ve čtvrtém zápase play-off 1998/99 Plzeň-Třinec projel Václav Pletka a vsítil klíčový gól. Stál tehdy mezi kruhy jako tvrdé Y... Jeho novým působištěm bude nyní druholigová Příbram. Z Mělníka přišel dvaadvacetiletý útočník Tomáš Hrubý, který je zatím jednou ze dvou posil Berouna do útoku. Tou druhou je Jiří Kuchler, uvolněný na hostování Kladnem. Medvědi mají k dispozici osm obránců, mají však jen o jednoho útočníka více. Do Berouna, sídla sázkové kanceláře Tipsport, se možná z nizozemského Den Bosch Red Eagles vrátí Radek Křesžan. Extraligu si z mužstva Medvědů zahráli vedle Jaroslava Michaloviče (jeden zápas v Třinci) také oba noví mladí brankáři - Petr Jež v Plzni a Michal Láníček na Slavii.

Opava

Opava loni soutěž špatně začala, což bylo odrazem toho, že dávala kádr dohromady na poslední chvíli. Teprve druhá polovina soutěže ukázala, na co mužstvo pravdu má. Letos Opavští zahájili přípravu velice brzy a i skladba mužstva věští světlé zítřky. Do týmu se navíc vrací Jan Kašík, který se v loni na hostování v Kometě střelecky probudil. Z jednoho z největších odkladišž českých hráčů v Polsku GKS Tychy se vrací Kamil Přibyla a David Galvas, oba výměnou za Martina Loužka. Z vítkovického hostování se vrací zpět nadějný útočník, který již provětral nejednu extraligovou obranu, Pavel Bacho. Vojenskou službu si v Opavě odslouží vítkovický obránce Daniel Vilášek. Oslabením bude odchod talentovaného obránce Vladimíra Holíka, který loni v Opavě hostoval z Havířova a nyní bojuje o místo v sestavě Znojma. Brankářskou jedničkou Opavy zůstává Martin Vojtek. Záda mu bude krýt Petr Vlašánek, který má na svém kontě i několik odchytaných minut v dresu Havířova, kde střídal Radka Masného. Vlašánek přichází z Havířova výměnou za dalšího mladého brankáře Karla Rakovského, oba se ta vrací do měst, kde s hokejem začínali. Trenér Karel Suchánek počítá s tím, že mužstvo mohou časem doplnit někteří hráči z nabitého kádru Vítkovic. Na led vyjede mužstvo 24. července. S týmem zatím trénují i "opavští legionáři" Rostislav Haas, který chytá druhou německou ligu ve Freiburgu, a David Dostál, který hraje druhým rokem ve francouzském Angletu spolu s elitním obráncem francouzské reprezentace Denisem Perezem.

Liberec

HC Stadion Liberec se do příští sezóny mohutně posiluje. Za obráncem Janem, který přišel z Písku před uplynulou sezónou, míří do Liberce i jeho bratr Jiří Kudrna, ostrostřelec prvního píseckého útoku. Z mistrovského týmu juniorů pražské Slavie přichází útočník Miroslav Hájek, který dostal několik šancí i v extralize. Z Kadaně liberečtí koupili obránce Valdemara Jiruše. Přetahovanou s Berounem vyhrál Liberec jak v případě Jiřího Hubáčka, kterého na hostování uvolnilo Kladno, tak v případě rodáka z Ledče nad Sázavou Mojmíra Musila, který v Berouně před čtyřmi lety kombinoval s Dušanem Humlem tak dobře, že ho to vyneslo až do čela kanadského bodování celé první ligy a koupila ho extraligová Plzeň. Z týmu odešel pouze do mateřských Pardubic Patrik Rozsíval, kterému se loni velmi dařilo po boku Kábrta a Horčičky.

Kadaň

SK Kadaň vstoupí do své třetí prvoligové sezóny bez velké opory brankáře Marcela Kučery, který odchází do čtvrtého týmu loňského ročníku dánské ligy BK Odense, kde se rodí nová česká kolonie (viz Hokejová mapa Dánska). Z týmu odchází také obránce Valdemar Jiruš, kterého koupil Liberec a smlouva nebyla prodloužena Robertu Benešovi, který strávil jednu sezónu ve čtvrté řadě Plzně. Velvana Kladno zkouší Přemysla Sedláka, který pokud se neprosadí do extraligového týmu, bude dále pokračovat v Kadani. S týmem se nejspíše loučí rození Západočeši Michal Porák, kterého láká angažmá v Německu, a Pavel Metlička. Oba dva v průběhu minulé sezóny uvolnili do královského města Karlovy Vary. Největšími posilami jsou kladenští Michal Kaňka a Tomáš Polanský, který se na sever Čech zase po roce vrací. Tradičně dobrá spolupráce s Děčínem vyústila v příchod Martina Postla, z Mostu přišel na zkoušku Patrik Fořt. Loňskou sezónu strávil Fořt na hostování v úvodních kolech neporazitelném Klášterci nad Ohří. U mužstva zůstává trenér Alois Chlustina.

Kometa Brno

Brněnsko má v příští sezóně již nyní zajištěnu nejhůře dvanáctou příčku. Druhé největší město naší vlasti se zaměřilo na první ligu. Letos obsazuje plné tři týmy. Někdejší nákup první ligy Rosicemi letos následoval stejným postupem Ytong. Jeden z nejslavnějších klubů československé hokejové historie Kometa Brno se se svým kádrem extraligy v příští sezóně dočká jen těžko. Pravděpodobnost tohoto jevu se rovná situaci, kdy kolem skládky proletí tornádo a ze smetí vznikne nový dům. Jedinou extraligovou posilou brněnské Komety je dosud bývalý trenér Znojma Stanislav Barda. Z Prostějova přichází kmenový hráč Olomouce dvacetiletý Pavel Hruška. Výměnou za brankáře Dalimila Svobodu přichází z Ytongu Tomáš Kárný. Z vojny v Jindřichově Hradci se vrací obránce Vladimír Hartinger, další posilou je mladý Tomáš Zeman z Třebíče, který loni hostoval v Ytongu. Z druholigového Žďáru nad Sázavou míří do moravské metropole Jiří Kraut. Z hostování se vrátil do Pardubic Rastislav Pažov, který obratem podepsal smlouvu s nováčkem slovenské extraligy Martinem. Citelnou ztrátu pro zadní řady je odchod Tomáše Klimeše, který bude bojovat o místo v sestavě Znojma. Do Berouna odešel další kvalitní bek Martin Světlík. Brno opouštějí tři hráči, kteří tam hostovali - kmenový hráč Kladna Tomáš Trachta, kmenový hráč Vsetína Michal Šafařík a Josef Turek, který se pravděpodobně vrací do Dubnice. Cílem je nyní stavět na hráčích z Brna a okolí. Jeden z nejproduktivnějších hráčů celé 1. DZ ligy Martin Mihola trénuje individuálně a nic nenasvědčuje tomu, že by v příští sezóně v mužstvu pokračoval. Domů do Opavy odešel další ostrostřelec Jan Kašík. Z juniorů byl do týmu přeřazen Ivo Šlapanský, jehož bratr Miloš hraje v Rosicích. Brankářskou dvojici tvoří zatím Martin Vrba s loňským juniorem Lukášem Čabelkou. S dalšími třemi gólmany se jedná. Na ledě se tým začne připravovat již 22. července.

Prostějov

Prostějovští hokejisté se dnes vrací ze čtrnáctidenního soustředění z řeckého ostrova Korfu, které absolvovali pod vedením nového trenéra Kamila Přecechtěla, který vystřídal Josefa Sršně. Novým asistentem trenéra Prostějova se stal Ivo Horák, dosavadní trenér juniorů. Rovněž v brance nezůstal kamen na kameni. V klubu skončil Ivan Vasilev, pověstný svými přečiny, a odchází i kmenový hráč Zlína Petr Tuček, který se tak slavně uvedl ve své premiéře v extralize, když vychytal v zápase s Litvínovem Zlínu remízu 0:0. Ze Šumperka přichází Robert Hamrla a z prvoligové Nitry tamní jednička v loňské sezóně Ivan Gabaš. Obranu vyztužil někdejší obránce Zlína a naposledy slovenské Skalice Pavel Rajnoha a Ivan Luštinec ze Šumperka. Možná přijde i loni mělnický Milan Vobořil. V týmu zůstává základní pilíř prostějovské obrany Radek Brázda. Zatím do týmu nepřišel ani jediný útočník, do Komety odešel Pavel Hruška, vedení nemělo zájem o Richarda Koláčka, který se vrátil za bratrem Kamilem, někdejším reprezentantem ČSFR do 20 let, do Chomutova. O  Richarda Koláčka usilují nyní oba nováčci Ústí nad Labem a Ytong Brno. Nadějný Petr Kumstát odešel rovněž za svým bratrem Pavlem do Znojma. Pavel Kumstát pro změnu reprezentoval v národním týmu dospělých. Petr Horáček skončil s aktivní činností a rozhodl se naplno studovat na vysoké škole. Cílem Prostějova v následující sezóně je postup do play-off, ale důraz je kladen hlavně na postup juniorů do extraligy.

Šumperk

HC Holba Draci Šumperk vyměnil do nové sezóny oba brankáře. Robert Hamrla odešel do Prostějova a Radek Lukeš zatoužil po rodných jižních Čechách a bude hájit branku Písku. Náhradou by měl být někdejší extraligista Martin Chlad, jehož příchod však ještě není dořešen. Hovořilo se i o Petru Kuběnovi, ale Znojmo také potřebuje brankáře. Do tréninku áčka se zapojil junior Tomáš Piterka, který si zachytal za dospělé během loňské brankářské krize. Z loňské obrany zůstávají Marek Lorenc, někdejší obránce Jindřichova Hradce Aleš Pazdera a také Petr Havlíček, který bude nejspíše uvolněn na hostování. Jednatel klubu Luděk Šperlich má nadále zájem o kladenskou dvojici Lukáš Pozník, Tomáš Vyskočil. Zejména jednání o Vyskočilovi vypadá pro Draky nadějně. Staronovou tváří v týmu je Karel Tureček, který pomohl v sezóně 1998/99 Šumperku k postupu do 1. Ligy, loni hrál v Mělníku. Nejistý je osud táborského Martina Klause, který z dětských let zná i plzeňský zimní stadion. Nepočítá se Davidem Kudělkou, na počátku loňské sezóny hráčem extraligového Znojma. Z útočníků se po pěti letech vrací do Zlína Martin Jenáček, kterému se dávají velké šance probojovat se do extraligového kádru. V Šumperku ale jinak zůstává osa z let minulých - Pavel Kormunda, Jiří Vodák, Radek Kučera, Dušan Bařica a Jakub Šesták. V týmu zůstává i v současné době zraněný Michal Nohejl, jediný hráč Šumperka, který vstřelil v první lize čtyři branky v jednom zápase. Na severu Moravy se již nepočítá s Lukášem Dubou a Jiřím Zadražilem. S družstvem trénuje i Petr Boháč z Uherského Hradiště, který již v Šumperku dříve hrál. Vazby na Plzeň využil Jindřich Setikovský a Draci zkoušejí trojici hráčů ze západu Čech - Roberta Beneše, s kterým neprodloužila smlouvu Kadaň, a juniory Jana Pavlise a Maxu, rovněž šumperští junioři Lukáš Pospíšil a Pavel Kopa bojují o místo v kádru. Oba se objevovali v dresu Draků již v minulé sezóně. Vedení rovněž předběžně jedná o střídavých startech mladíků ze Vsetína a Zlína, které se loni osvědčily. Zatím není úplně jasné, kdo tým povede jako hlavní trenér, hovoří se Petru Rutarovi, který se vrátil z Opavy.

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem před několika lety prodalo první ligu do Chomutova, ale už je zase zpátky. Postup si vybojovalo v polosportovním boji (nezapomínejme na z hlediska lidského rozumu neregulérní start některých hráčů Litvínova a Slavie v ústeckém dresu), ale na rozdíl od Ytongu alespoň na ledě. Nováček 1. DZ ligy Ústí nad Labem má zájem o další působení své brankářské opory Petra Heidingera. Heidinger přišel předloni z Chomutova, kde před ním dostali přednost Jarina s Faltou. Ústí touží získat natrvalo Jiřího Šebora ze Slavie a Milana Tomana, odchovance pražské Sparty, kteří v Ústí zatím hostují. Ústí posílil Petr Červený, útočník Českých Budějovic, který loni hostoval ve Vajgaru Jindřichův Hradec. Z Děčína přišli brankářská opora Jiří Zikmund, který držel průměrný druholigový klub nad vodou, a obránce Martin Luka. Klub opouští Stanislav Rosa, bratr útočníka Pavla, který hraje v zámoří. Ze Sparty přichází obránce Pešek, zajímavou posilou je útočník Jaromír Hašek, který hrál loni ve Švédsku. Město Ústí doufalo, že bude moci rozdělit sportovním týmům pět miliónů korun, které zbyly městu z loňského roku. Na zásah vlády však tyto peníze putovaly zpět do státního rozpočtu. Hokejový klub HC Slovan Ústí nad Labem tak přišel o tři a půl miliónu korun.

Ytong Brno

Ytong Brno si postup vybojoval silou peněz. Ytong hrál loni své zápasy v Rosicích, letos bude hrát v brněnské hale Rondo. Ytongu zůstalo z minulé sezóny torzo kádru - pouhých šest hráčů. Soupiska se bude formovat formou hráčského kempu, z něhož vzejde kádr pro příští sezónu. Tým stejně jako loni povede šedesátiletý hrdina československého hokeje Josef Černý. Tým opustil Martin Čech, který i příští sezónu bude hrát v nevyhovující rosické hale, tentokrát už v dresu Senátorů, tentýž osud potkal i Lukáše Schramka a Michala Lagu. Tomáš Zeman posílí jiný nedaleký klub - Kometu. brankář Petr Tuček, který loni sezónu odstartoval jako jednička Prostějova, se vrací do mateřského Zlína. Tomáš Kárný byl vyměněn za brankáře Komety Dalimila Svobodu.

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec sice sestoupil do druhé ligy (i díky tomu, že odehrál baráž výhradně se svými hráči), ale vedení se rozhodlo zachovat hráčům profesionální smlouvy. Rovněž hráči, kterým skončila smlouva, nebudou uvolněni na přestup, nýbrž pouze na roční hostování. Hráčům základního kádru byla nabídnuta smlouva na jeden rok s opcí, ale zatím pouze Robert Vavroch ji podepsal. Byl okamžitě uvolněn na hostování do Rosic. Jaroslav Kocar, který s Vavrochem sehrál dva a půl sezóny v jednom útoku, by měl odejít do Písku. Kocar touží po přestupu, ale Jindřichův Hradec trvá na hostování. Písek by za přestup Kocara musel zaplatit kolem 460 000 korun. Brankář Roman Špiler a útočník Jiří Jakubec se budou snažit prosadit se do kádru Prostějova, Michal Horák, který v předloňské sezóně hrál na pomezí třetího a čtvrtého útoku extraligové Becherovky, zkusí štěstí v Berouně. Na vojnu přichází do města proslulého Krýzovými jesličkami devět nových hráčů z nichž nejznámější je pardubický Horáček, který loni většinu sezóny hostoval v Hradci Králové. Loni jediný Francouz v 1. DZ lize Christian Elian, syn estonské matky a rumunského otce, bude příští rok pravděpodobně hostovat v jednom z prvoligových klubů ve Francii. Individuálně zatím trénují Zdeněk Ondřej a švýcarský hokejista Patrick Giroud, syn brazilského rodáka s uruguayským občanstvím. Z vojny se vrátil do Komety Vladimír Hartinger a z hostování do Pardubic Tomáš Rolínek. Petr Červený se z hostování ve Vajgaru vrátil do Českých Budějovic a příští sezónu posílí nováčka z Ústí nad Labem.

Sledujte OHF, o dalších změnách v týmech 1. ČP ligy vás budeme průběžně informovat.

O hracím systému 1. ČP Ligy 2000/2001 se píše v Hokejovém týdnu č.9.
 

České soutěže v Přehledech:
N

Extraliga před sezónou 2000/2001

1. ČP liga před sezónou 2000/2001

Zhodnocení plzeňské sezóny 1999/2000
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!