HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.             Důraz bude opět kladen na české (a slovenské) hráče v jednotlivých zemích. .
 

Úvodní stránka


  Autorem je ADA, #184, adamus@cmail.cz. Jeho úvodník k projektu je ZDE
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Dánsko

Klikni pro větší obrázek. Zvýrazněna jsou kromě Kodaně i města tří nejlepších týmů v roce 2000
Oficální název státu: DÁNSKÉ KRÁLOVSTVÍ (KONGERIGET DANMARK)
Hlava státu: královna Margrethe II. (od r. 1972)

Rozloha: 43 044 km2
Počet obyvatel: 5,1 mil. obyvatel
Měna: Dánská koruna = 100 ore (to "o" je přeškrtnuté); 1 DKK = 4,8 CZK

Hlavní město: Kodaň (Kobenhavn) (půl mil. obyv., s aglomerací 1,4 mil.)
Další města: Arhus (277 tis.), Odense (183), Alborg (159), Frederiksberg (88), Esbjerg (83)
Poloha: Dánsko se rozkládá na Jutském poloostrově a asi 500 ostrovech v úžinách mezi Severním a Baltským mořem.
Sousedé: Německo, přes moře Švédsko a Norsko
ABCDa: Dánové používají různé speciální znaky, jako přeškrtnuté O, spojené AE, přehlasované A nebo A s kolečkem, které sedí nahoře na tom á. Tyto znaky v textu nenajdete, musíte si je domyslet :-)

Sport v Dánsku

Dánský hokej zaznamenává v posledních letech velký vzestup. Je v zemi poměrně populární, přesto národní tým zatím nedosáhl v historii žádných pronikavějších úspěchů. Nejoblíbenějším sportem země je fotbal. Dánové jsou mistři Evropy z roku 1992 (na šampionát se dostali až jako náhradníci místo válkou sužované Jugoslávie) a letos se v Kodani bude hrát finále Poháru UEFA . Michaela a Briana Laudrupa a Petera Schmeichela zná celý svět. Populárnější než lední hokej je ještě házená, ve které Dánové patří ke světové extratřídě, a také cyklistika, i když Bjarne Riijs pomalu končí s kariérou.

Lední hokej je tedy nejoblíbenější zimní sport. Na mistrovství světa hrají Dánové ve skupině "B". Dánsko má v současné době nejsilnější tým za celou dobu své existence a pošilhává po postupu mezi elitu. Na mistrovství světa 2000 v Katovicích nerozjeli soutěž špatně, ale těsné porážky o gól v posledních třech zápasech je odsunuly až na páté místo.

Hokej v Dánsku

Lední hokej se i v této nejjižnější skandinávské zemi začíná profesionalizovat. Dříve dostávali pravidelné výplaty jen nejlepší hráči týmu, nyní jsou téměř všichni hráči nejvyšší dánské soutěže nejméně poloprofesionály. Nejvyšší soutěž hraje 10 týmů a jmenuje se podle hlavního sponzora, kterým je významná pojišťovna, CODAN LEAGUE. Týmy mají přezdívky (často po zvířatech) a akcie některých klubů jsou obchodovatelné na burze.

V základní části se střetne čtyřikrát každý s každým a po 36 zápasech nejlepších osm týmů postoupí do play-off. Týmy se rozdělí do dvou skupin. Ve skupině A spolu hrají 1., 4., 5. a 8. tým po základní části, ve skupině B pak 2., 3., 6. a 7. celek. Nejlepší dva týmy po základní části vstoupí do čtvrtfinálových skupin s bonusem v podobě dvou bodů, třetí a čtvrté mužstvo získá bod navíc. Týmy na 5.-8. vstupují do skupin bez bodu. Ve čtvrtfinálové skupině hraje každý s každým jeden zápas doma a jeden venku a první dva celky postoupí do semifinále, které se již hraje stejným způsobem jako u nás, na tři vítězné zápasy s výhodou pátého rozhodujícího utkání na domácím ledě pro lépe umístěný tým ve čtvrtfinálové skupině. Finále se také hraje na tři vítězná utkání a v případném pátém zápase má výhodu domácího prostředí lépe umístěný tým v základní části.

Z CODAN LEAGUE se přímo nesestupuje, dva nejslabší celky sehrají kvalifikaci o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže s nejlepším mužstvem CODAN DIVISION (druhá nejvyšší soutěž). Hraje každý s každým dvakrát doma a dvakrát na ledě soupeře. Dalším pravidlem v nejvyšší soutěži je prodloužení (náhlá smrt) v případě nerozhodného výsledku. Prodloužení trvá pět minut. V případě, že branka nepadne, oba týmy si připíší do tabulky po jednom bodu. Pokud jedno z mužstev vstřelí branku,připíše si jeden bod navíc.

V Dánsku je pouhých patnáct klubů a sedmnáct hokejových stadiónů. Průměrná divácká návštěva v základní části CODAN LEAGUE byla 1235 diváků na jeden zápas, v play-off pak 2283. V základní části se hraje hokej dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek od 19 hodin a v neděli od 13:30. Vybraný zápas se přesouvá na sobotu a je každý týden vysílán na TV2. Televize vysílají pravidelně nejdůležitější hokejové momenty. Rovněž v rozhlasovém vysílání jsou zařazovány vstupy z hokejových zápasů, zejména regionální stanice věnují zápasům místních klubů značnou pozornost. Zápasy dánské reprezentace jsou obvykle přenášeny televizí (klasickou, tj. nekabelovou). Tento rok se však neuskutečnily přenosy z MS "B" v Katovicích, protože polská televize nedokázala přislíbit dánské TV2, že zajistí přenosy všech zápasů dánské reprezentace. Místo TV2 vyslala zpravodaje do Katovic TV1 a vysílala alespoň nejdůležitější momenty zápasů Dánska a reportáže popisující průběh šampionátu a přípravu mužstva. Velká pozornost se v Dánsku věnuje také pohárové soutěži, která má název Air Canada Cup. Klasická All-Star-Game se v Dánsku nehraje. Každý rok po skončení play-off je vybrán brankář, dva obránci a tři útočníci do tzv. All-Star-Teamu.

Dánský národní tým prožívá nejsvětlejší okamžiky své hokejové historie. Ještě nedávno, až do příchodu švédského trenéra Jima Brithena k národnímu týmu, prožíval lední hokej vleklou krizi. Hráči odmítali reprezentovat svou vlast, již tak nevýrazné výkony ještě více srážely dolů rozpory hráčů s vedením a došlo to tak daleko, že téměř nikdo nechtěl v národním týmu hrát. Brithen dokázal změnit tyto postoje hráčů a nyní není hokejisty, který by účast v reprezentačním celku odmítl. Rovněž dánská veřejnost sleduje výkony národního týmu více než kdy předtím.

Celkem čtyři Dánové byli v historii draftováni kluby NHL.

Tabulka dánských hráčů draftovaných zámořskými kluby

Jméno hráče   Draftovaný týmem    Rok Celkově

Heinz Ehlers  New York Rangers    1984   188.
Soren True    New York Rangers    1986   240.
Jesper Duus   Edmonton Oilers     1987   241.
Kim Staal     Montreal Canadians  1996    96.

Ani jeden z těchto čtyř hráčů si v NHL nikdy nezahrál. Útočník Heinz Ehlers hraje německou DEL za Berlin Capitals, naposledy reprezentoval v prosinci 1999, kdy pomohl v kvalifikaci postoupit Dámům na mistrovství světa skupiny B. Soren True strávil pět sezón za mořem ve WCHL (West Coast Hockey League) a nyní hraje v dánském Rungstedu. Obránce Jesper Duus hraje nyní za rakouský VEU Feldkirch a Kim Staal ve švédském Malmo IF. Staal je považován za nejlepšího dánského hráče současnosti (a protože Dánové nemají žádné hokejové legendy - i minulosti). Přezdívá se mu "Stalle" - "Ocelový muž". V Malmo hraje se Staalem kapitán národního celku Jesper Damgaard. Do velkého švédského klubu MoDo přestoupil po sezóně 1999/2000 z IF Troja/Ljungby nositel slavného brankářského jména (sám také gólman) Peter Hirsch, který patří k největším nadějím dánského hokeje. Do Troji naopak odchází další reprezentant Morten Green. Soren True, draftovaný newyorskými Jezdci, na mistrovství světa v Katovicích chyběl. Čest rodiny tak zachraňoval alespoň bratr Mads.

V sezóně 1999/2000 hrálo v Dánsku 61 cizinců. Tento počet rok od roku roste. Letos dánské soutěže doslova zaplavil příval Švédů, kterých hraje v obou soutěžích 25. Kolem deseti cizinců pochází z Finska a Ruska, Dánsko začali objevovat i Kanaďané. Silnou skupinu tvořili v minulých letech Lotyši v Hvidovre, ale po sestupu z CODAN LEAGUE jich v Dánsku hodně ubylo. Přesto se Sergejs Senins (v barvách Fredrikshavnu) probojoval jako jediný hráč dánské ligy na mistrovství světa do Petrohradu. V sezóně 1998/99 hrál část sezóny v Gentofte i obránce Michael De Angelis, který v Rusku reprezentuje Italy. V lize nechybí Američané, Bělorusové, Angličan a Ital. Naopak zmizeli Norové a dlouhá léta se v soutěži nevyskytl ani jediný Slovák.

Známých tváří v dánských soutěžích příliš není. Švéd Mikael Wiklander (Rodovre) se podílel v dresu Manchesteru Storm na potupě Sparty Praha v EHL. Američan Alexander Weinrich, bratr slavného obránce Montrealu Canadians Erika, který mimochodem také hraje v Petrohradu, působil krátký čas v brněnské Kometě, ale i v Dánsku potvrzoval, že v žádném týmu dlouho nevydrží. Střídal v průměru dva kluby za rok a sezónu 1999/00 dohrál v CODAN DIVISION. Letos Dánsko pravděpodobně opustí. K nejlepším hráčům soutěže patří kromě Wiklandera a našeho Karla Šmída také Rus Ilja Dubkov, který hrál za CSKA Moskva a poslední čtyři roky před příchodem do Dánska hrál East Coast Hockey League, a Švéd Daniel Jardemyr z Esbjergu.

Nejstarším dánským hokejovým mužstvem je KSF Kodaň, který byl založen roku 1894. Od roku 1950, kdy byla zahájena pravidelná ligová soutěž, vyhrál nejvíce mistrovských titulů země - deset. Ovšem posledních šestnáct let hraje pouze ve druhé nejvyšší soutěži.

Čeští hráči v CODAN LEAGUE

V letošní sezóně působili v nejvyšší dánské soutěži čtyři čeští hráči a jeden trenér. Dlouholetá opora Plzně Karel Šmíd, držitel stříbrné medaile se Škodou v sezóně 1991/92, který poslední extraligovou sezónu v České republice strávil v Bohemex Trade Opava, hraje za Fredrikshavn druhou sezónu a v obou z nich byl zvolen do ALL-STAR-TEAMU dánské ligy. Je považován za nejlepšího a nejkompletnějšího obránce soutěže. Po letošní sezóně ho koupilo Odense a Šmíd si tam podle kuloárních informací téměř zdvojnásobí svůj plat.
1998-99 Fredrikshavn   48  11  32  43
1999-00 Fredrikshavn   52  23  28  51
(čísla udávají počet zápasů, počet gólů, počet asistencí a počet bodů, totéž v ostatních tabulkách)
 

Útočník Tomáš Placatka hrál do sezóny 1994-95 v Čechách za Kladno a Beroun. Tři sezóny strávil v Odense, jednu ve Fredrikshavnu a naposledy hrál za Aalborg. Jeho pouť po Dánsku pokračuje. Byl vyměněn po letošní sezóně do Odense. Placatka je dobrý bruslař, ale v posledních dvou sezónách hodně slevil ze své výkonnosti.

1995-96 Odense         40  14  19  33
1996-97 Odense         47  42  31  73
1997-98 Odense         43  47  41  88
1998-99 Fredrikshavn   48  19  18  37
1999-00 Aalborg        39  11   7  18

Útočník Radim Piroutek se stal v sezóně jednou z obětí neúspěšných výsledků HC Stadiónu Liberec v sezóně 1998-99. Tým vstupoval do soutěže s velkými cíly, přihlásil se i do Kontinentálního poháru. Postupně však vzhledem ke katastrofálnímu stavu mužstva, které jeden čas nebylo vůbec schopné vyhrát zápas, se cílem stala místo boje o medaile pouhá záchrana v 1. DZ lize a po sezóně přišel radikální řez do kádru. (V letech 1993 až 1996 hrál třetí housle v litvínovském Chemopetrolu - xR.) Letos vybojoval s Fredrikshavnem mistrovský titul. Hrál ve druhém útoku a jeho největší předností je výborné bruslení.

1999-00  Fredrikshavn  52  20  28  48

Brankář Jiří Podešva pendloval v sezóně 1997-98 mezi prvoligovým Libercem a druholigovou Mladou Boleslaví. Do Dánska odešel doslova jako český Honza do světa. V první fázi podepsal smlouvu s Aalborgem, která mu zajišťovala pouze ubytování a nájem. Postupně ukázal svoje kvality a po třech sezónách v Aalborgu podepsal smlouvu na další dva roky. Letos zaznamenal obrovský výkonnostní skok a byl dokonce vybrán do ALL-STAR-TEAMU dánské ligy, když dostal přednost před Johanem Westermarkem z Fredrikshavnu.

1997-98  Aalborg   51  0
1998-99  Aalborg   36  0
1999-00  Aalborg   38  0

Karla Šmída a Radima Piroutka v následující sezóně doplní Marcel Kučera, kladenský odchovanec, který si zahrál extraligu kromě Kladna i v Karlových Varech a loni byl velkou oporou jinak bezejmenné Kadaně.

Trenérem zlatého Fredrikshavnu byl letos Jiří Justra, který již v Dánsku trénuje 20 let. Bývalý trenér našeho národního týmu do 20 let trénoval ve Fredrikshavnu již v letech 1987-93. V této době získal s týmem dvě bronzové a v roce 1989 zlatou medaili. Následujících pět let trénoval Odense a poté Aalborg, aby se do Fredrikshavnu znovu vrátil a po loňském stříbru letos dobyl zlato. S Jiřím Justrou však vedení neprodloužilo smlouvu, na jeho místo by měl přijít bývalý trenér národního týmu Francie a týmů nejvyšší švédské soutěže (v době jeho působení) Vasteras a Luley Mikael Lundstrom. Justra se stane hráčským agentem. Slávu českého hokeje v Dánsku však šířili i další hráči. Během prvního působení Justry ve Fredrikshavnu zářili pozdější hlavní trenér Zlína Zdeněk Venera, klíčová postava vítězného tažení v roce 1989, a výborný bruslař Milan Eberle. Aktivní hráčskou kariéru v Dánsku zakončoval také předchůdce Rudolfa Pejchara v plzeňské brance Václav Furbacher. Brankář Jiří Podešva po minulé sezóně v Aalborgu přišel o své dva krajany - Kladeňáka Tomáše Klímu, který letos hostoval v Kadani, kde mu ale třináctka na dresu moc štěstí nepřinesla a dohrál tak sezónu v Ústí nad Labem, a Karla Křečka. Před dvěma roky hrál v Odense bývalý litvínovský obránce Jan Šulc.

TABULKA CODAN LEAGUE PO ZÁKLADNÍ ČÁSTI

(5. sloupec, který je navíc, jsou góly v prodloužení)

 1. Fredrikshavn 36  27  5   4  0  175:90   59  
 2. Esbjerg      36  24  4   8  0  184:105  52  
 3. Herning      36  22  4  10  2  170:99   50  
 4. Rungsted     36  19  7  10  2  140:99   47  
 5. Vojens       36  20  3  13  0  139:107  43  
 6. Rodovre      36  17  4  15  0  153:149  38  
 7. Aalborg      36  14  3  19  1  135:143  32  
 8. Odense       36  13  1  22  0  148:151  27  
 9. Herley       36   5  3  28  1  105:205  14  
10. Gladsaxe     36   1  2  33  0   80:28   14   

TABULKY ČTVRTFINÁLOVÝCH SKUPIN

SKUPINA A

1. Fredrikshavn  6  4  1  1  24:15  11  
2. Odense        6  2  2  2  23:21   6  
3. Rungsted      6  2  1  3  19:23   6  
4. Vojens        6  2  0  4  12:19   4  

SKUPINA B

1. Herning  6  5  1  0  30:13  12  
2. Esbjerg  6  3  0  3  23:21   8  
3. Rodovre  6  2  1  3  21:20   5  
4. Aalborg  6  1  0  5  11:31   2  
(První dva týmy po základní části získaly bonus 2 body, třetí a čtvrtý získaly bonus 1 bod - proto počty na první pohled nesouhlasí.)

SEMIFINÁLE PLAY-OFF

Frederikshavn-Esbjerg 3:2 (1:4, 4:2, 4:2, 2:9, 8:4)

Herning-Odense 3:0 (1:0, 4:1, 7:1)

SOUBOJ O TŘETÍ MÍSTO

Esbjerg-Odense 2:0 (5:4, 6:3)

FINÁLE PLAY-OFF

Fredrikshavn-Herning 3:2 (5:1, 4:5 v pr., 2:1, 2:4, 7:6 v pr.)

Letošní finále dánské ligy bylo jednoznačně nejkrásnější a nejdramatičtější v historii. Poprvé od zavedení play-off o vítězi rozhodoval až pátý zápas. Zatímco Herning se do finále probojoval hladkým vítězstvím nad Odense 3:0 na zápasy, Fredrikshavn měl s Esbjergem mnohem více problémů. Udolal silný tým Esbjergu v pěti zápasech. Před sezónou předpokládaní finalisté Esbjerg-Fredrikshavn se tedy střetli již o kolo dřív. Fredrikshavnu se ve čtvrtfinále zranila velká opora, švédský brankář Johan Westermark. Protihráč ho sekl tak, až mu zlomil ruku. Do branky tak musel nezkušený druhý brankář Mads Johnsen. V základní části měl Fredrikshavn průměr 2,5 obdržené branky na zápas. V play-off obvykle padá ještě méně branek, ale letos se ve finále rozpoutaly brankové hody.

Zápas č. 1 ve Fredrikshavnu

Esbjerg týden před finále nehrál a na rozehraný Fredrikshavn v prvním zápase nestačil. Domácí vyhráli jasně 5:1. Karel Šmíd vstřelil v přesilovce 5 na 3 důležitý gól na 2:0. Šmíd dával akcím v početní výhodě myšlenku; v přesilovkách přes něj po celou sezónu šla většina akcí, v tu dobu neslezl z ledu a Šmídova střela je v Dánsku pojem. Stav série: 1-0

Zápas č. 2 v Herningu

Herning začal ve velkém stylu a po 20 sekundách zápasu se dostal do vedení. Fredrikshavn rychle vyrovnal a dostal se do vedení 4:2 dvěma brankami v přesilových hrách, které má Fredrikshavn nejlepší v celé lize - za klíčový důvod je považován právě plzeňský odchovanec Karel Šmíd. Herning však zmobilizoval síly, vyrovnal a Fredrikshavn v prodloužení náhle zemřel. Stav série: 1-1

Zápas č. 3 ve Fredrikshavnu

Velice nervózní zápas. Oba týmy si byly vědomy obrovské důležitosti tohoto klání. Herning vstřelil první branku, ale Fredrikshavn v přesilovce vyrovnal po finální přihrávce Karla Šmída. Domácí za obrovského jásotu vyprodané haly přidali vítězný gól. Stav série: 2-1

Zápas č. 4 v Herningu

Herning se na domácím ledě opět rychle dostal do vedení. Tentokrát mu na to stačilo pouhých 12 vteřin. Fredrikshavn znovu rychle vyrovnal. Jak? Přesilovkovým gólem Karla Šmída…. Herning však překonal nejistého Madse Johnsena v rychlém sledu dvakrát za sebou. Fredrikshavn snížil na 3:2 a vyrovnání viselo na vlásku, ale šťastný gól Herningu rozhodl o tom, že se bude hrát pátý zápas.

Zápas č. 5 ve Fredrikshavnu

Nejvypjatější zápas, plný krásných momentů, obrovskou radost střídalo prudké vystřízlivění a nekonečné zklamání nepopsatelné štěstí. Pro spoustu domácích fanoušků největší hokejový zážitek, prostřednictvím televize měli možnost vidět "ty zázraky" v celém Dánsku. Po 2 minutách a 36 sekundách hry vedl Fredrikshavn 3:0. Kanadský brankář hostů utekl z ledu, Herning snížil na 3:1, ale do konce třetiny domácí zasadili další dva údery. Domácí diváci si po 1. třetině v poměru 5:1 mysleli, že titul už je vyhraný a v přestávce mezi 1. a 2. třetinou bylo vyprodáno všechno pivo. Dáni své pověsti věru zůstali věrni…

Nová zásoba piva byla brzy dopravena na stadión, ale divákům na něj postupně přecházela chuť. Herning fantastickým způsobem dobýval branku domácích. Bylo to rozhodující finále a taková šance už nikdy nemusela přijít… Útoky se valily jako lavina. S přibývajícími zásahy do černého, se stále častěji černalo i před očima brankáře Johnsena. Zdálo se, že zásoby piva došly i kvůli domácím hráčům, a když hosté vyrovnali na 5:5, vypadalo to s domácími moc zle. Ještě jednou se dostal Fredrikshavn do vedení na 6:5, ale za pouhých 18 sekund hosté hrající na vlně obrovské euforie vyrovnali. Zápas se dostal do pětiminutového prodloužení a oba týmy svým brankářům nevěřily ani své jméno. Pouhých 14 sekund před koncem prodloužení vstřelila ruská hvězda Ilja Dubkov po přihrávce Karla Šmída vítězný gól. Po zápase si Karel Šmíd ostříhal své dlouhé vlasy v témž stylu, jako je dříve nosil Jaromír Jágr, jak s oblibou opakovala dánská média. Stejně strhující jako pátý zápas byly i vítězné oslavy.

Druhá nejvyšší soutěž - CODAN DIVISION

Konečná tabulka

 1. Herning "B"       20  19  1   0  149:44   39
 2. I.C. Gentofte     20  15  2   3  121:40   32
 3. Aarhus            20  16  0   4  111:55   32
 4. Hvidovre          20  14  0   6  127:65   28
 5. Fredrikshavn "B"  20   9  1  10   91:93   19
 6. Rodovre "B"       20   8  1  11   86:107  17
 7. Esbjerg "B"       20   7  1  12   62:79   15
 8. KSF Kobenhavn     20   6  1  13   73:116  13
 9. Herley "B"        20   5  1  14   72:144  11
10. Rungsted "B"      20   4  1  15   61:114   9
11. Odense "B"        20   2  1  17   42:138   5

V předchozí sezóně 1998/99 hrálo v Codan Division 10 týmů - 5 záložních plus Gentofte, Hvidovre, Aarhus, KSF Kodaň a navíc Kastrup, který letos soutěž nehrál.

Do kvalifikace o Codan League postoupil tým I. C. Gentofte, poněvadž start záložních týmů v dánské nejvyšší soutěži není povolen.

KVALIFIKACE O CODAN ELITE-LEAGUE

1. Herley         7  7  0  0  67:20  14  
2. Gladsaxe       8  2  1  5  33:49   5  
3. I.C. Gentofte  7  1  1  5  22:53   3  

Poslední zápas Herley vs. I.C. Gentofte nebyl sehrán, neboť již nijak nemohl ovlivnit pořadí kvalifikační skupiny (tým Gladsaxe měl lepší vzájemné zápasy než I.C. Gentofte). Poslední celek CODAN DIVISION v sezóně 1999/00 Gladsaxe má velké finanční problémy a jeho účast v následujícím ročníků je nejistá.

Tabulka střelců Codan Elite-League po základní části

(branky, asistence, body)

 1. Ilja Dubkov /Fredrikshavn       33* 31  64*
 2. Todd Bjorkstrand /Herning       34* 27  61*
 3. Mario Simioni /Odense           28  30  58*
 4. Dean Seymour /Odense            28  29  57
 5. Brett Stewart /Esbjerg          23  34* 57
 6. Valerij Černyj /Vojens          25  31  56
 7. Alexandr Macisjevskij /Aalborg  29  26  55
 8. Ronny Larsen /Herning           32* 22  54
 9. Mats Diberius /Esbjerg          25  27  52
10. Sergej Senins /Fredrikshavn     17  33  50
11. Curt Regnier /Odense            16  34* 50
12. Anders Johansson /Esbjerg       16  32  48
13. Scott Stevens /Herning          21  25  46
14. Leonid Truchno /Rungsted        20  24  44
15. Bo Nordby Andersen /Aalborg     19  25  44
16. Stefan Nyman /Vojens             8  36* 44
17. Boris Bykovskij /Rodovre        20  23  43
18.*Karel Šmíd /Fredrikshavn        18  23  41
19. Miko Suvantu /Esbjerg           20  20  40
20. Markku Kyllonen /Odense         20  18  38
21.*Radim Piroutek /Fredrikshavn    16  22  38
22. Jannik Sonderby /Rodovre        20  17  37
23. Henrik Lundin /Vojens           10  27  37
24. Lars Molgaard /Fredrikshavn     26   9  35
25. Mikko Honkonen /Vojens          17  18  35
26. Sami Wikstrom /Herning          10  25  35
27. Bent Christensen /Fredrikshavn  17  17  34
28. Sami Simonen /Vojens            18  15  33
29. Henrik Borner /Rodovre          18  14  32
30. Alexandr Šiškovič /Aalborg      14  18  32

Při bližším pohledu na uvedené statistiky je zřejmé, že posuzovaní druhých asistencí je v Dánsku ještě v plenkách.

Air Canada Cup

Vítězem Air Canada Cupu se stal v sezóně 1999/00 tým Rungsted Cobras, který ve finále porazil obhájce trofeje Fredrikshavn 4:3.

Kontinentální pohár 2000

Dánský celek Rodovre byl nasazen až do 2. kola.
Výsledky: Rodovre vs. Nowy Targ 4:4, HKM Zvolen 2:5, Sokol Kyjev 2:6
Rodovre do semifinálové skupiny, která se konala v Plzni, nepostoupilo.

POŘADÍ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA SKUPINY "B"

KATOVICE, Polsko (12.-21. dubna 2000)

1. Německo
2. Kazachstán
3. Velká Británie
4. Polsko
5. DÁNSKO
6. Estonsko
7. Slovinsko
8. Nizozemsko

VÝSLEDKY NA SVĚTOVÉM ŠAMPIONÁTU 2000

Dánsko vs. Polsko 3:3, Dánsko vs. Estonsko 4:0, Dánsko vs. Slovinsko 4:2, Dánsko vs. Nizozemsko 2:2, Dánsko vs. Velká Británie 4:5, Dánsko vs. Německo 2:3, Dánsko vs. Kazachstán 3:4

Sestava Dánů na světovém šampionátu "B" 2000

(Číslo, Jméno, Pozice, Narozen, (G+A=)KB, Držení hole, Výška, Váha, Klub) 30 SENDEROVITZ Michael (B) 5.4.78 0 L 186 80 Rodovre IK 31 HIRSCH Peter (B) 6.3.79 0 L 183 75 IF Troja/Ljungby (Šv.) 1 JENSEN Jan (B) 19.8.71 0 L 188 94 Esbjerg IK 29 PETERSEN JUST Kristian (LO) 24.1.72 0 3 3 L 198 99 Rungsted IK 23 AKESSON Frederik (LO) 27.8.66 0 2 2 L 191 96 Herning IK 5 JOHNSEN Thomas (PO) 11.4.79 0 0 0 L 184 83 IF Troja/Ljungby (Šv.) 7 DAMGAARD Jesper (PO) 6.5.75 3 1 4 L 188 95 Malmo IF (Šv.) 16 JENSEN Daniel (PO) 16.1.69 1 6 7 P 184 92 Herning IK 25 ANDREASEN Andreas (PO) 1.3.76 0 0 0 P 184 94 Esbjerg IK 26 OXHOLM Lars (PO) 14.10.71 0 1 1 P 189 91 Odense 28 BORNER Henrik (CE) 2.9.77 0 0 0 L 183 86 Rodovre SIK 9 CHRISTENSEN Bent (PK) 16.11.75 0 0 0 L 189 89 Frederikshavn 12 TRUE Mads (CE) 17.4.72 0 1 1 L 185 87 Rungsted IK 13 LARSEN Ronny (LK) 31.12.71 3 2 5 P 182 87 Herning IK 14 MOLGAARD Lars (PK) 9.7.74 0 1 1 L 189 88 Frederikshavn 15 MONBERG Nicolas (CE) 22.9.80 0 0 0 L 190 89 Rungsted IK 27 NIELSEN Jens (CE) 23.10.69 4 10 14 L 178 83 Leksands IF 17 KJAERGAARD Kristoffer (LK)3.5.80 0 0 0 L 190 92 Herning IK 18 NORDBY-ANDERSEN Bo (PK) 22.3.79 1 2 3 L 180 84 Aalborg 19 STAAL Kim (PK) 10.3.78 6 5 11 P 184 90 Malmo IF (Šv.) 21 GREEN Morten (CE) 19.3.81 0 4 4 L 182 81 Rungsted IK 22 GREY Mike (CE) 28.4.75 4 0 4 L 182 84 Frederikshavn
Hlavní trenér: Jim Brithen
Asistent trenéra: Kim Andersen
Generální manažer: Glad Preben

Výsledky olympijské předkvalifikace na Salt Lake City 2002

KODAŇ, Dánsko (10.-13. února 2000)

Dánsko vs. Nizozemí 3:1, Maďarsko 6:3, Japonsko 7:3
Pořadí: 1. Dánsko, 2. Japonsko, 3. Nizozemsko, 4. Maďarsko
Dánové postoupili do čtyřčlenné olympijské kvalifikace, ze které první tři týmy postoupí na OH.

Výsledky mistrovství světa žen skupiny B

LIEPAJA a RIGA, Lotyšsko (20.-26. února 2000)


Základní skupina: Dánsko vs. Francie 2:2, Norsko 1:3, Itálie 5:0
Finálová skupina: Dánsko vs. Kazachstán 0:3, Švýcarsko 0:4 (zápas s Norkami se započítával ze základní skupiny)
Dánky skončily čtvrté. Nejproduktivnější hráčkou Dánska byla Anne-Sofie O. Lundová.

Výsledky mistrovství světa "20" skupiny B

MINSK, Bělorusko (13.-19. prosince 1999)

Základní skupina: Dánsko vs. Francie 3:4, Norsko 3:7, Polsko 4:9
Skupina o záchranu: Dánsko vs. Itálie 4:1, Lotyšsko 3:4
Dánsko skončilo poslední a čeká na definitivní vyjádření IIHF ohledně případného nového modelu šampionátu.

Výsledky mistrovství světa "18" skupiny B

LIEPAJA a RIGA, Lotyšsko (3.-9. dubna 2000)

Kvalifikační skupina: Dánsko vs. Itálie 4:5, Japonsko 0:3, Norsko 4:9
Skupina o záchranu: Dánsko vs. Polsko 9:4, Francie 5:3
Dánové vyhráli skupinu o udržení a skončili pátí.
 

Epilog

Na závěr bych chtěl poděkovat svým dánským přátelům Johnu Christensenovi a Christofferu H. Pedersenovi, kteří mi věnovali vskutku obdivuhodnou spoustu času, odpověděli na velké množství dotazů a poslali odkazy na spoustu zajímavých stránek, které mně umožnily vytvořit si povědomí o dánském hokeji.

Byla by velká škoda nechat tuhle stránku pustošit, a proto přibližně jednou za půl roku až jednou za rok proběhne aktualizace téhle práce. Pokud máte nějaké doplňující informace nebo poznámky, byť třeba zdánlivě nepodstatné, pošlete je na adamus@cmail.cz.

ADA #184          

 

Hokejová mapa světa
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!