HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

V této sekci naleznete nejrůznější přehledy, shrnutí a statistiky z hokejového světa
 

Úvodní stránka 
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

(Ada, duben 2000)

Hokej v médiích...

Lední hokej žije v České republice ve stínu fotbalu. Stačí si otevřít Deník Sport. Každý den věnuje hokeji pouhou jednu a půl strany, fotbal dostává dvojnásobný prostor. Stačí si koupit Nedělní Noviny, kde najdeme výsledky fotbalových divizí, ale výsledky hokejové baráže o 1. ligu chybí.

Stačí se podívat do stánků s časopisy. Pultům vévodí Hattrick a Fotbal. Týdeník Hokej z pultů v prosinci zmizel nadobro (upřímně řečeno, svou kvalitou hokeji příliš nepomáhal) a zůstal jen specializovaný časopis ProHockey, který se věnuje výhradně zámořské NHL, a společný týdeník fotbalu a hokeje Gól. Stačí si pustit večerní zprávy veřejnoprávní televize, kterým v zahraničním sportu vévodí anglický, italský, španělský, portugalský a německý fotbal. Z hokeje se díky výborným výkonům našich borců objevuje NHL, ale o finské, švédské či ruské lize si můžeme přečíst pouze na teletextu ČT 1 na stránkách sázkové kanceláře Tipsport.

Tohle všechno prostě těžce nesu. Do značné míry za tím vším stojí peníze. Obrovské částky, které tečou do Ligy Mistrů, dělají divy. Fotbal se výrazně prosazuje v hlavních vysílacích časech a do značné míry těží z toho, že fotbalové velmoci jsou ekonomicky silné země. Hokej milují ve Švédsku, Finsku a v Kanadě, ale v těchto končinách tolik peněz bohužel není. Často nepříliš zdůrazňovaným paradoxem je, že nejlepší hokej se hraje ve Spojených Státech, které svými penězi ničí šance kanadských týmů. V USA je přitom hokej na okraji sledovanosti. Nejpopulárnějším sportem v USA je americký fotbal. Když se hraje Super Bowl, americké obchody dávají podobné slevy jako u příležitosti Dne Díkůvzdání nebo o Vánocích. Dlouho byl americkým sportem číslo jedna baseball, ale stávka hráčů v osmdesátých letech mu dost ublížila. Až hluboko za těmito dvěma sporty je basketbal, jehož popularita ale v průběhu posledních dvaceti let prudce roste. A teprve poté s velkým odstupem je na řadě lední hokej. Těžce přetěžce jsem snášel, když v hodinovém pořadu kabelové televize ESPN Sportcenter se dostával hokej ke slovu až ke konci zpráv, těsně před zprávami ze zahraničí. Bitvu o hokejový Stanley Cup jen z části vysílá nejslabší z bez kabelu dostupné čtyřky velkých amerických televizí TV FOX. Některé zápasy finále přenáší pouze ESPN. A to v Americe hrají nejlepší hokejisté na světě! Je jen malou útěchou, že pro spoustu Američanů zůstává nejkrásnějším sportovním zážitkem historie hokejová výhra amerických univerzitních studentů na olympiádě v Lake Placid 1980, kdy v semifinále USA dokázalo porazit profesionály ze Sovětského svazu a ve finále je nezastavilo ani Finsko. Prostě taková americká pohádka…

To kanadská televizní společnost CBC je jiné kafe. Jejich lahůdková Hockey Night in Canada je pokaždé strhujícím zážitkem. Vrcholem pro mě bylo, když po zázračném zákroku jednoho brankáře CBC okamžitě zařadila podobný zákrok, který předvedl jeho otec před lety ve finále Stanley Cupu. Kanada o sobě tvrdí, že je místem, kde se led narodil. Ať už to bylo se začátky hokeje na ledě jakkoliv, lidé si budou spíše spojovat hokej s Kanadou než například s Velkou Británií.

Posledním vítězem olympijských her a mistrovství světa je Česká republika. A odtud příliš peněz do světa nepoplyne. Finance opravdu hrají zásadní roli. Však se podívejte na obrovský rozmach formule 1 v posledních letech. I Českou republiku tahle vlna intenzivně zasáhla, jeden rozhovor s Tomášem Engem v novinách střídá druhý.

Abych neviděl pouze černě, přidám i trochu bílé barvy. Nejčtenější českou sportovní stránkou na internetu je www.hokej.cz, v popředí se drží i další hokejové stránky (nhl.cz, hokejiste.cz, extraliga.cz, nhlpro.cz; ohf.cz je těsně za dvacátým místem). Fotbal v tomto směru značně pokulhává. Česká televize připravuje svým profesionálně vedeným pořadem BULY fanouškům mnohem silnější zážitky než TV NOVA svými fotbalovými přenosy z české ligy. A fotbal na NOVĚ bude pokračovat ještě nejméně čtyři roky… Sportovní komentátoři na NOVĚ vynikají nejen svou nevyrovnanou nervovou soustavou (góóóóól!!! Naši vedou 8:1. VS. Zatímco jsem tady rozjímal a rozváděl svoje teorie, padl gól.), ale i značnou neodborností. Rovněž úroveň naší fotbalové ligy, kde hrají dva týmy o titul, jeden ve středu tabulky a zbytek o sestup, má k ideálu daleko. Také dvojici fotbalových bossů Chvalovský-Macela by spousta obyvatel České republiky viděla raději někde jinde. Pravda, Teleaxis má také svoji pověst, ale vedení našeho hokeje zpochybňuje málokdo. Nejsledovanějším sportovním pořadem ve Švýcarsku je v letošním roce finále domácí hokejové soutěže Curych-Lugano. Proslulí švýcarští sjezdaři, Martina Hingisová či jezdci formule 1 diváky zajímali méně… A našly by se i další věci.

Hokejová mapa světa

Jako opravdový hokejový fanoušek jsem se rozhodl tak trochu bojovat s větrnými mlýny. Hokejový týden je toho prvním důkazem. Sezóna pomalu končí, podle českých novin končí v České republice a v Americe, některé upozorní že končí i ve Švédsku, Finsku, Německu, Švýcarsku a Rusku. Jediné české noviny si všimli konce sezóny i v Itálii a Francii. Cílem dalšího velkého hokejového projektu je ZMAPOVÁNÍ HOKEJOVÉHO SVĚTA. Hokej se hraje téměř na celém světě, Mongolci sice v posledním zápase prohráli s Kazachstánem 0:44, ale hrají lední hokej. Hokejoví šílenci existují třeba v Ománu a Thajsku, i tyto země mají své reprezentační dresy, které někdo musel minimálně ušít a zaplatit. W.G. ve mně probudil touhu shromáždit statistiky všech českých a slovenských hokejistů hrajících všude po naší planetě. Mishanek mi jednou dal adresu na Joeri Loonena, hokejového fanatika z Nizozemska. Asi po třech týdnech jsem mu napsal o informace o holandském hokeji. Odepsal naprosto vyčerpávajícím způsobem. Pečlivě připravený soubor hokejových otázek jsem kdysi rozeslal na adresy všech dostupných hokejových svazů IIHF. Akce skončila naprostým fiaskem, když za čtyři měsíce NIKDO neodepsal.

Tytéž otázky jsem uveřejnil se svou e-mailovou adresou i na chat IIHF a po dvou měsících přišla dosud jediná odpověď - napsal Martin Schwietzke z Německa. Zkoušel jsem psát hokejovým webmasterům z hokejově rozvojových zemí - do Španělska, na Ukrajinu, do Lotyšska, do Belgie, ale odpověď přišla pouze z Rumunska. Stefan Kreuger, ač sám Švéd jako poleno, má rád hokej a Rumunsko a oba zájmy spojil. Odpověděl i webmaster Reimsu Olivier Cottu, několik dánských a švýcarských fanoušků (jedna osmnáctiletá dívka poslala i fotku :-) ). A ač stále plný značné nejistoty jsem začal vážně uvažovat o zmapování hokejového světa. Sám to asi nedokážu, ale i když se z Vás 250 óháefáků nikdo nepřidá, pár zemí po mně zbude. Všechny statistiky našich téměř s jistotou neseženu, v některých zemích ani pořádně neexistují, jinde se nevedou asistence a pokud je nemá v evidenci sám hráč, je všechno marné. V první fázi předložím Nizozemí, Německo, Dánsko, Francii, Švýcarsko a Rumunsko. Před dokončením mám i Lotyšsko, ale bohužel můj lotyšský přítel přestal odpovídat na dotazy. Částečně mám zpracované i Slovensko. Pokud ho někdo budete chtít zpracovat, rád Vám poskytnu svá data. Přivítám jakoukoliv pomoc, ať už nějaké kontaktní adresy, které by mi pomohli do nových zemí, tak i nějaké doplňující informace a samozřejmě pomoc nejžádanější je celkové zpracování celé hokejové země. Nevýhodou je, že na internetu jsem připojen pouhé dva dny týdně. Sám cítím, že je to trošku šílený projekt, ale s chutí do toho, půl je hotovo…

Sportu zdar a hokeji zvlášť

OHF #184 ADA ( adamus@cmail.cz )
 První díl: DÁNSKO

 

ADA pro OHF
N

Hokejový týden

Hokej na tenkém ledě (glosy)

Shrnutí plzeňské sezóny

Analýza plzeňského mužstva a fanoušků
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!