HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Představujeme Švýcarský hokej

(září 2000, Schmiddy SWI#1, překlad z angl. originálu Pierce OHF#248)

NLA

NLA je nejvyšší liga. V sezoně 1999/2000 ji hrálo 10 týmů a pro sezonu 2000/2001 bude rozšířena na 12 týmů. Počet diváků se pohybuje od 3 000 (HC Davos) až po 9 500 týmu SC Bern.

Sezóna obvykla začíná v září a pokračuje do konce února, kdy začíná playoff. Playoff se hrají systémem _best_of_seven. Vítěz playoff se stává mistrem Švýcarska (v sezoně 1999/2000 jím byl tým ZSC Lions).

Obchod a peníze se bohužel v NLA stávájí čím dál více významným a ovlivňujícím faktorem a diváci jsou znuděni přeplacenými hvězdami, které hrají čistě pro peníze a nic kolem jejich týmu nebo výkonnosti je nezajímá. "Šílená" honba za penězi začíná pomalu zastiňovat sportovní stránku hokeje a jeho klasickou, týmovou podstatu.

Průměrný rozpočet jednoho týmu se pohybuje kolem 8 milionů švýcarských franků. Samozřejmě, obchody s hráči mohou výrazně tuto částku převýšit. Například rozpočet mistra (ZSC Lions) je mnohem vyšší. Oficiálně se mluví o 11 milionech šv. franků, ale z důvěryhodných zdrojů vím, že se ve skuteční jedná o více nezž 16 milionu franků. Ve srovnání s NHL se samozřejmě jedná o nepoměrně menší částky, ale na švýcarské poměry se jedná o velké peníze.

NLB

NLB je druhá národní liga. V sezoně 1999/2000 ji hrálo 10 týmů, a pro sezonu 2000/2001 bude rozšířena na 11 týmů. Počet diváků se pohybuje od 250 (GC Zurich) až po 4 000 (Lausanne HC).

Sezona také začíná na začátku září a končí na konci února, kdy začíná vyřazovací část. Vyřazovací část se hraje systémem _best_of_seven. Vítěz NLB v sezoně 1999/2000 (EHC Chur) dostal možnost v nastávající sezoně hrát v nejvyšší soutěži.

Součástí konečných bojů play-off je i vyřazovací boj mezi vítězem NLB a posledním týmem NLA - vítěz tohoto boje může v další sezoně hrát nejvyšší soutěž, poražený v další sezoně hraje nižší soutěž.

Hlavní rozdíl mezi NLA a NLB je v cenách. Průměrný rozpočet týmu v NLB se pohybuje kolem 2 milion švýc. franků, nicméně i zde se vyskytují velké rozdíly. Např.rozpočet týmu EHC Chur se pohybuje kolem 3.5 milionu švýc. franků, zatímco rozpočet klubu EHC Visp se pohybuje kolem 1.1 milionu franků. Dalším rozdílem je počet zahraničních hráčů - zatímco v klubu, který hraje NLA můžou hrát 4 cizinci, tak v klubu hrajícím nižší soutěž můžou hrát pouze 3 cizinci. Dalším omezením, týkajícím se cizinců, je počet SOUČASNĚ hrajících cizinců - 3 v NLA a 2 v NLB. Toto pravidlo je namířeno zejména proti nákupu množství "kvalitních" cizinců, kteří by svou přítomností v "A" týmech omezovali možnost postupu pro hráče klubových juniorek.

NLB byla často nazývána jako "crach-league" neboť mnoho týmů v této lize má velké finanční problémy po jejich sestupu z NLA. Některé z nich byly přeřazeny do amatérských soutěží, některé byly zrušeny. V současné době je většina těchto problémů již vyřešena a NLB se stala silnou a respektovanou soutěží, což ovšem neustálý boj o přežití. Švýcarská Hokejová Asociace (SEHV) se snaží NLB zničit a udělat z ní jakousi "farmářskou" ligu pracující pro privilegovanou NLA.

1. liga

1. liga je hlavní amatérskou soutěží. Je rozdělena do 3 regionálních skupin, z nichž v každé hraje 10 až 12 týmů. O této soutěži se toho nedá moc říct, snad jen to, že v malých městech a vesnicích, kde se hraje, hraje důležitý faktor v sociálním životě místních obyvatel.

Jedná se o ligu, která hraje významnou roli pro mladé hráče, kteří zde mohou začít svoji kariéru a zdokonalit se v technice, a později mohou přestoupit do některého týmu, hrajícícho NLB. Současně s tím je 1. liga soutěží, kde "staří" hráči z týmu NLA/NLB mohou pokračovat ve své kariéře tváři v tvář mladším hráčům. Vítěz této ligy na konci sezony hraje s posledním týmem NLB o postup do této ligy. V případě úspěchu může bez jakýchkoli dalších překážek vstoupit do NLB zatímco poražený z NLB sestupuje do této soutěže.

2. - 4. liga

Jedná se o amatérské soutěže hrané pro zábavu, které nezajímají mnoho lidi (kolem 50 diváků). Přestože se jedna o nejnižší soutěže, hrají v městech a vesnicích, kde se hrají, významnou sociální roli.

Schmiddy

Napište váš názor!! Česky (či slovensky) na Ohlasy, nebo anglicky na Forum

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!