HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Finsko:

Nejlepší hráči opouštějí SM-Liigu... klesne úroveň hry?

(11.7.2000, Mixal FIN#1, překlad z angl. originálu Petra)


    Po skončení loňské sezóny SM-ligy nastala pro finský hokej obtížná situace: mnoho "hvězdných" ligových hráčů opouští Finsko a odchází do ciziny... Počet týmů NHL se v příští sezóně opět zvýší a rozšíření NHL na třicet týmů hraje velkou roli v tomto hromadném přesunu. Stále více týmů, více hráčů, více bojů o ty nejlepší. NHL potřebuje získat nové hráče. A poslední léta si vybírá stále více a více hráčů přichází z Evropy. Opory týmů finské ligy však nemíří jen do zámoří.
    BLUES ESPOO přišlo o kanadského střelce Daleho MacTavishe, který míří do švédského Rapperswillu. "Kumštýř" Otakar Janecký opustil Espoo a vrátil se do České republiky, jeho staronová adresa zní HC Pardubice (pozn. ada: Zkuste mu napsat dopis! :-) ).
    HIFK Helsinki ztrácí dva skvělé hráče, které zlákala Národní Hokejová Liga: jeden z nejlepších evropských obránců Toni Lydman odchází do Calgary Flames. Česká hvězda Jan Čaloun dostává už podruhé šanci v klubu NHL. Nové týmy Minnesota Wild a Columbus Blue Jackets chtějí získat na svou stranu právě hráče, kterého mnozí považují za nejlepšího hokejistu v historii SM-liigy (Finové SM-liiga opravdu píší se dvěma i).
    HPK Hameenlinna čelí nyní obrovskému a navíc složitému problému: jak nahradit všechny tyto klíčové hráče? Na odchodu je i špičková švédská dvojka obránců, Oscar Ackestron a Jonas Junkka. Ackestrom přispěje příští sezónu svým hráčským uměním německému týmu Hannoveru. Junkku si vybral v rámci rozšiřovacího draftu NHL Columbus Blue Jackets (pozn. ada: Junkka dosud patřil Pittsburghu) a pokud Junkka dostane od Columbusu slušné podmínky, je připraven tam odejít. NHL obrala HPK také o báječné Čechy - Tomáše Vlasáka a Romana Šimíčka. Vlasák už má smlouvu s LA Kings podepsanou a Šimíček téměř jistě dostane nabídku od Pittsburghu, vedeného dalším Čechem - Ivanem Hlinkou (pozn. ada: Po napsání tohoto článku posílil tým HPK Hameenlina český obránce Jan Vopat). Další skvostný český útočník, který odchází z SM-ligy, je Petr Tenkrát, který strávil loňskou sezónu postupně v dresech HPK a Ilves Tamperre. Kladenský odchovanec přijal nabídku z Anaheim Mighty Ducks a má možnost hrát příští sezónu s takovými hráči, jako jsou Paul Kariya a Teemu Selanne. Svou extrémní rychlostí a skvělými střeleckými schopnostmi Tenkrát přitahuje pozornost mnohých diváků. Je velká škoda, že ve Finsku nezačne následující sezónu.
    Diváci též budou postrádat dva další hráče, Seana Gagnona a Esu Tikkanena. Milováni fanoušky Jokeritu a nenávidění fanoušky ostatních klubů... Tito dva hráči vyvolávali silné emoce... Gagnon se vrátí do Phoenix Coyotes a Tikkanen o své budoucnosti údajně rozhodne později. Také jeden z nejlepších střelců SM-ligy, který v minulosti okusil atmosféru zápasů NHL, Jason Muzzatti opustil Tappara Tamperre a zamířil do německé DEL. Muzzattiho novým týmem se stal Augsburg. Tappara se "zbavila" i kvalitního českého útočníka Romana Meluzína, který odešel do německého celku Moskitos Essen.
    Šampion minulé sezóny TPS Turku ztratil kvůli NHL dva fantastické útočníky. Tomi Kallio posílí Atlantu Trashers a Kai Nurminen kývl na nabídku Minnesotě Wild. Nurminen byl v uplynulé sezóně SM-ligy vítězem kanadského bodování soutěže.
    Odchody hvězdných hráčů z nejvyšší finské soutěže značně převyšují příchody. Novými hvězdami finské ligy v následující sezóně se mohou stát Jiří Burger, Marián Kacíř, Antti Tormanen, Pasi Saarela, Luděk Krayzel, Jarkko Varvio nebo Tomáš Kucharčík. Ti už mají většinou sepsané smlouvy s některými z klubů SM-ligy.
    Už teď je ale jasné, že tito noví hráči nemohou plně nahradit ty, kteří odešli. Co to znamená pro fanoušky? Že finská liga ztratila řadu osobitých hráčů, které bylo velice zajímavé sledovat. Nyní nastupuje éra mužstev, které budou absolutně nezáživné... Když k tomu připočteme fakt, že se letos zvyšují ceny vstupenek a počet zápasů, můžeme se dočkat poklesu návštěvnosti zápasů ve finské lize.

Mixal

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!