HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Německo:

Preview na novou sezónu v Německu

(září 2000, Che GER#1, překlad z angl. originálu Jakub Holý)

Léto pomalu ustupuje podzimu a stejně jako každý rok začínají hokejové soutěže na celém světě. 8. září otevřela své brány pro fanoušky i nejvyšší německá hokejová liga - DEL. Nejdůležitější otázka opět zní: Který ze šestnácti týmů dojde až na konec vítězné cesty a získá titul? Jednoznačná odpověď samozřejmě neexistuje, ale můžeme se spolu podívat alespoň na ambice jednotlivých týmů.

Jedním z hlavních favoritů je (jak už to tak bývá) obhájce loňského prvenství - München Barons. A to i přesto, že klub opustilo 8 hráčů a přišlo jich jen 5. Před kvantitou mnichovského kádru dostala přednost kvalita - a ta je nesporná. Další úspěšná sezóna se očekává i od loňského finalisty - Kolína nad Rýnem. Ten se navíc posílil o borce jako Liam Garvey (Norimberk), André Faust (Augsburg), Dave McLlwain (SC Bern, Švýcarsko) a Dieter Kalt (Klagenfurter AC, Rakousko). Do závěrečných bojů bude určitě chtít promluvit i Mannheim Adler. Tento tým bude určitě doufat, že jeho novým posilám (Devin Edgerton z Frankfurtu a Jean-Francois Jomphe z Krefeldu) vydrží střelecká forma z minulé sezóny. Pokud se tak stane, může být Mannheim ještě nebezpečnější než dřív. Bez šancí není ani Jompheův bývalý tým - Krefeld Penguin. Ten totiž získal do svých řad dva nové kvalitní obránce: Marca Husseyho a Claudia Scremina z týmu London Knights. V širším okruhu favoritů určitě nesmíme zapomenout na "Lední Tygry" z Norimberka, kteří v době dovolené taky nezahálely a posílily se o dva zkušené hráče - obránce Björn Nord je švédským reprezentantem a útočník Luciano Borsato hrál mimo jiné i za Winnipeg Jets (dále HC Davos, IFK Helsinki, Kolín n. R.).

Neméně zajímavé ovšem určitě budou i boje na druhém konci tabulky. Essen, který loni vyhořel (i když co se počtu českých hráčů týče, suverénně vyhrál), prošel totální přestavbou kádru - "přežili" jen Vollmer, Savard, Appel, Verweng a Sychra. Ty ovšem na soupisce doplní dnes už legenda finského hokeje - Esa Tikkanen (v NHL odehrál za týmy Edmontonu, St. Louis, New Jersey, Vancouveru, Floridy, Washingtonu a NY Rangers úctyhodných 1063 zápasů). A jestli Esa nepřijel do Německa jen pro zábavu, měl by být zárukou úspěchu. Loni předposlední celek ligy, Revier Löwen, se s hráči také zrovna nemazlil - 14 jich poslal pryč a nahradilo je 15 nových jmen. Nejznámější z nich jsou Jesper Damgaard (Malmö Red Hawks, Švédsko, jinak kapitán dánské reprezentace), Leif Karlsson (Eisbären), Andrej Kovalev (Krefeld) a Peter Draisaitl z Essenu. Mimochodem, "Lvi z Revíru" jsou jediným ze šestnácti týmů, který nemá na soupisce žádného Američana ani Kanaďana.

Jako obvykle je těžké odhadovat roli nováčků. Prvním z nich je loňský vítěz 2.Bundesligy: Düsseldorfer EG, který v letech 1990-3 kraloval nejvyšší německé soutěži. Druhým potom mužstvo Iserlohn Roosters, které se nejvíce proslavilo v roce 1987, kdy propagovalo tzv. "Zelenou knihu" Muammara al Gaddáfího, vůdce libyjské revoluce. Do 1. Bundesligy se letos dostali tak, že prostě odkoupili licenci od Star Bulls Rosenheim, kteří nebyli schopni finančně zajistit chod klubu. Jestliže jsem uvedl, že je obtížné odhadovat postavení nových mužstev v tabulce, pak to musím alespoň mírně poopravit. Jestli Düsseldorf nebude lepší než Iserlohn, tak to bude obrovské překvapení, protože k "EG" přišel ruský reprezentační gólman Andrej Trefilov (mj. Albertville ´92 a Nagano ´98) a toho funkcionáři určitě nekoupili proto, aby tým prohrával jeden zápas za druhým.

Dalším zajímavým týmem, u kterého není jednoduché tipovat umístění, jsou Frankfurt Lions. Ti se totiž na jednu stranu rozloučili s hráči jako John Chabot (ukončil kariéru), Chris Snell (odešel do Hannoveru) nebo Andrej Vasilev, na druhou stranu se jim ale během přípravného kempu v Karlových Varech podařilo skloubit zkušenosti starých mazáků - např. Greg Evtushevski (býv. něm. reprezentant) nebo Johnny Walker (jestli bude tak dobrý jako alkoholický nápoj…) - s dravostí mladých kluků (Leonardo Couti, Philip Schumacher nebo Martin Šebek). Výraznou posilou Frankfurtu by měl být Patrice Lefebvre, který přišel spolu se Schumacherem z Mannheimu. V sezóně 1996/97 totiž zazářil v Las Vegas Thunder, když spolu se svými spoluhráči (Ken Quinney a Martin Genduon) nasbíral 257 kanadských bodů.

Zajímavá situace nastala v Berlíně. Oba tamější kluby totiž mají spory s městským senátem ohledně svých působišť, resp. hal. Co se týče kádrů, v Capitals udělali jen pár změn, zato Eisbären koupil brankáře Klause Merka, který dlouho hrál právě za konkurenční Capitals. Stalo se tak přibližně rok poté, co Fin Niklas Hede svou změnou působiště prolomil bariéru mezi těmito dvěma mužstvy. Dnes už za Capitals hrají 3 bývalí "Lední medvědi" (Udo Döhler, Thomas Sjögren a Yvon Corriveau) a naopak za Eisbären 2 "Excapitals" (Merk a Jeff Tomlinson).

Novinkou, která je ale spíše takovou "staronovinkou" (naposledy 1996/97), je zavedení pravidla o počtu cizinců v týmu. Nyní může mít každý tým na své soupisce "jen" 16 hráčů jiné než německé národnosti, za rok se tento počet sníží na "pouhých" 14 hráčů. Neexistuje nařízení o minimálním počtu německých hráčů, ale v platnost vstoupil nový zákon o mladých hráčích, který říká, že každý tým DEL musí udělit třem svým hráčům do 23 let speciální licenci, která je opravňuje ke hře za 2 kluby (jeden z DEL a druhý z nějaké nižší soutěže) a k pohybu mezi nimi bez jakéhokoliv omezení.

Mužstva na sebe navzájem narazí čtyřikrát během základní části, která končí 18. března posledním (60.) kolem. O pět dní později už začne nejdůležitější část sezóny - play-off - a nový mistr Německa bude znám nejpozději 22. dubna, tedy týden před zahájením mistrovství světa, které se v roce 2001 koná právě v Německu.

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!