HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

MS'2000

Přehledy a články věnované MS 2000 v Petrohradě
 
Úvodní stránka

 
Hokejové přehledy
Hokej. týden
Mapa světa
České soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Výběr článků z hlavní stránky věnovaných MS 2000

ZLATO!!!!

(15.5. 23:55 Roj) Omlouvám se, že reportáž z toho úžasného dění je poněkud opožděná, ale to víte, titul je jen jednou za rok :-))

Nakonec jsme se dívali po skupinkách, samozřejmě celé OHF se spojilo do mnoha skupinek, ale reportáž bude jen o dvou z nich :-) První sledovala finále na Staromáku, kde byla velkoplošná obrazovka. Jelikož jsem v této skupince nebyl, nechám hovořit fotografie, jež bleskurychle pořídila Maxička (#31). Maxička dokonce vyhrála cenu za nejlepší fax, poslaný našim hrdinům!! OHF se nacpe všude :-)))
COFFEY


Na Staromáku fixou narychlo napsali na vlajku posvátná písmena OHF a mohlo se fandit! Bylo tam úmorné vedro, tak není divu, že se každý osvěžoval, jak to šlo :-)
Jak je vidět z fotek, na obrazovku bylo vidět docela dobře, byla umístěná tak, aby na ní nesvítilo slunce. Díky slunci v protisvětle se Maxičce povedl i takovýto nádherný umělecký záběr...

Druhá skupinka se usadila v Jagr's baru, kde tentokrát byl slyšet i zvuk, ale jen do té doby, než se do toho OHF pořádně obulo :-) Bylo nás tam sice jen 6 (šest!), ale o to víc jsme fandili a povzbuzovali. Druhou půlku zápasu jsme už sledovali vestoje, kdo chodíte do kotle víte, že v sedě se prostě fandit nedá :-) Strhli jsme k hromadnému fandění celý Jágrsbar, jen s mexickou vlnou jsme moc neuspěli :-) Lidi nás s pobavením pozorovali, jak vlnu startujeme, ale zvednout zadky se neobtěžovali. -xr- Myslím, že popisovat detaily toho skvělého a famosního finále zde, by bylo jen nošení dříví do lesa. Spíš jen střípky. S BigM-em jsme si dali závazek, že na počest každého gólu si dáme panáka. Prvního jsme dali dokonce jaksi v předstihu, pak se tempo srovnalo. Ale ten čtvrtý furt ne a ne přijít. Až pak nás to trklo - musíme ho dát v předstihu, a oni to kluci srovnají - a tak se stalo! Tomajko přidal další gól!
V baru s námi byla i skupinka Slovenských fanoušků, která o sobě dala vědět hlavně před koncem, když Slováci stáhli na 4:3. Ne, že bychom přestali věřit ve vítězství, ale museli jsme opět zafungovat (panáček + mohutný řev "Češi, do toho"), aby Alby opět rozhodl v nejdůležitějším momentu :-). Bylo to úžasné, epochální, fatální!!!! Pak jsme si započítali, a už to bylo uděláno!!! Chvíli před koncem začal "slovenský kotel" skandovat "JE TO DOMA, JE TO DOMA", taxme se k nim s radostí přidali. -xr-
Jsme mistři světa!!! Možná si někdo už zvykl, ale já asi budu brečet dosmrti, kdykoliv se tak zase stane :-)
Šampaňské teklo proudem, byli jsme zkrznazkrz mokří, mě se rozpadl mobil, když mi vyklouzl z kapsy po výskoku :-) Ale JSME MISTŘI!!!
Pak jsme šli poblahopřát skupince Slováků, očividně jsme je potěšili a záhy se celým barem neslo hromové "ČeskooooooSlovensko!!!" Někteří ojedinělí Pražáci možná trochu nechápali.... :-)

Nahoře Maxička, Hroch, Sparanka, Vrátínek, Vlaďka, Alec, xRadis, Lucka, Oggi. Dole Zdeňka, Coffey, BigM, Roj
Pak jsme vyrazili k Václavovi, kam právě docházely davy ze Staromáku. Netrvalo dlouho a obě skupinky OHF sa našly a spojily :-) Fotku vidíte výše. Na Václaváku panovala totální euforie, někteří vylezli s velkou vlajkou na Václava, zpívala se hymna, kdo nezažil, neuvěří. Po nějaké chvíli přišli policajti a přikázali borcům s vlajkou slézt z Václava - nechápu proč, ozval se i pískot, ale za chvíli převládla opět radost.

Jelikož jsme měli žízeň a taky se nám chtělo na ..onu místnost, vrátili jsme se do Jagrsu zpátky, Maxička udělala jednu fotku z místa barmana, vykouřili jsme vítězný doutníček a začali se dívat na PHI-NJD. Jenže nějaká NHL byla proti našemu finále jen hodně slabým odvarem, tak jsme opět vyrazili do nočního reje na Václaváku, kde oslavy nijak nepolevovaly... Viděli jsme třeba auto, kde bylo uvnitř asi 8 lidí a na střeše další dva s vlajkama :-)

Pokřiky jako, "Nejlepší na světě" "Celý svět jen čumí, jak to češi umí" "Mistři!" "Nemáme soupeře"... no myslím, že Slováci byli důstojní soupeři šampiónům.
Jedna malá země uprostřed evropy dala světu hned dva medailisty.. :-) Amerika nechápe, Rusko nechápe, Finové a Švédové vědí... oni jo! :-)

Ať žije hokej!
Ať žijí Slováci!!
AŤ ŽIJÍ ČEŠTÍ MISTŘI SVĚTA!!!

Vítězné doutníky kouřili i nekuřáci: Vrátínek, Míla, BigM a Oggi

Den #2 p. P. (po Petrohradu)

(16.5. xR) Oslavy nádherného česko-slovenského triumfu pomalu doznívají, ale hokejová sezóna 1999-2000 ještě úplně neskončila.

V NHL se hrají zápasy semifinále Stanleycupu, kde se daří českým hokejistům; v obou úvodních utkáních vstřelili naši vítězné góly (Milan Hejduk v Dallasu na 0:1, Petr Sýkora ve Philadelphii na 1:2). Finále mezi Ďábly z NJ (s Eliášem, Sýkorou a Holíkem) a Lavinou z Colorada (s Hejdukem a Škoulou) by bylo nejlepším vyvrcholením letošní nádherné sezony, protože by to mimo jiné znamenalo, že na (v zámoří) všemi uctívaný pohár by přibyla další dvě česká jména (Robert Holík už tam vyrytý je). Vím, že v OHF je mnoho lidí, kteří NHL pohdrají a nesledují ji, já patřím spíše k těm, kteří televizní zápasy a statistiky sledují pravidelně. Když jsem se ale v neděli večer díval na zápas mezi Letci a Ďábly, najednou mi ten hokej připadal tak nějak divný. Přece jen se člověk za poslední týdny namlsal krásným kombinačním hokejem na velkém hřišti, a to, co se většinou odehrává na uzoučkých plochách v zámoří, je sice v pekelném tempu, ale za chvíli to omrzí... za bránou rozmáznout soupeřova útočníka, vyvézt ukořistěný puk na červenou čáru, nastřelit ho po prknech, tam se ho pokusit vybojovat a nebo jet střídat... zaplaťhokejovýpánbu za evropské hráče v NHL, kteří dokáží vnést do hry krásnou myšlenku. Vezmeme-li v úvahu jen týmy, které ve Stanleycupu vydržely, pak Patrik Eliáš, Petr Sýkora nebo Milan Hejduk jsou skvělými propagátory české hokejové školy.
    Samozřejmě ale nejenom oni dokáží vyloudit užaslý úsměv na našich tvářích... Forsberg, Ozolinš, Sakic, Rafalski, Modano patří také k šikovným technickým hráčům, pokud ovšem zrovna neleží doma s otřesem mozku. Metrákoví dřevorubci (či spíš hvězdorubci) z týmů soupeře jsou na tyto hvězdy doslova zasedlí, v každém zápase jsou terčem mnoha tvrdých a často vysloveně likvidačních zákroků. Jaromír Jágr by mohl vyprávět... Snad už se konečně odpovědní lidé ve vedení NHL a v klubech proberou a uvědomí si, že pokud se bude hokej za mořem vyvíjet tímto směrem, zažene ho to do záhuby. Bohužel hokej se stále více hraje v městech, kde lidi hokeji absolutně nerozumí, kterým krásné kombinační akce nic neříkají, a pro které je největším zážitkem, když někdo někoho rozmázne na mantinel, že se pak minutu zvedá z ledu (někdy se ani nezvedne). Když půjde hokej tímto směrem, budou opravdoví hokejisté stát půlku sezóny s otřesy mozku, a nebo se naštvou a rovnou to zabalí, jak o tom například před touto sezónou vážně uvažoval americký elegán a jeden z nejkomplexnějších útočníků Mike Modano. Proti zákeřnosti a tvrdosti bojovali v minulosti už mimo jiné Wayne Gretzky nebo Mario Lemieux, ale nic nezmohli.
    Snad pomohou Americe otevřít oči i poslední tři šampionáty a olympiáda, kde už se stává pěknou tradicí, že se na medailových místech objevují výhradně evropské celky prosazující se spíše chytrostí než tvrdostí. Museli bychom asi dlouho hledat, než bychom našli zápas na světovém turnaji, kde by Kanada Čechy přemohla, o Americe ani nemluvě. Finále ve Vídni 96, zápas s nezapomenutelnou bitkou v Helsinkách 97, semifinále v Naganu 98, semifinále v Norsku 99, a nakonec skupina a semifinále letos v Petrohradě... Zdá se, že Slováci asi nejsou jediní, kdo je českého týmu zoufalý... :-) Kdo se k nim přidá jako další? :-)

Fór týdne :-)

Víte, proč dosáhli Finové na bronzové medaile?
...Protože Morava nemá samostatné mužstvo! :-))

Jsou Slováci skutečně hokejová velmoc ?

(16.5. Jiřík) V dnešním čísle MF Dnes povýšil Ivan Hamšík (mimochodem můj dobrý přítel) Slovensko mezi hokejové velmoci. Ve svém článku se dožaduje mimo jiné toho, že by slovenský tým měl být nominován bez problémů na Světový pohár (Canada cup) , a zařazen rovněž do Eurohockey tour. Nevím, já sleduji slovenský hokej docela také a jejich nynější úspěch se mi jeví jako souhra šťastných náhod, a zejména vhodně zařazených hráčů z NHL. Slováci měli totiž štěstí, že drtivá většina hrála v týmech, které vypadly, či nepostoupily v NHL do Play off. Právě úroveň jejich posil z NHL jim dovolila se vyšvihnout až ke stříbrným pozicím. Na světový pohár takovéto mužsto určitě patří (i naši by tam měli mít to nejlepší co existuje).
Ale žádat zařazení hokejistů ze slovenské extraligy do Eurohockey tour, (kde hráči z NHL nestartují) se mi zdá degradací této soutěže. Slováci hráli v minulé sezoně v této době s týmy Německa a Švýcarska určitou obdobu Eurohockey tour - na Slovensku se jeho část jmenovala  Corgoň Cup. Rovněž i úroveň slovenské extraligy byla jednoznačným důvodem, proč byly v Česku šmahem smeteny ze stolu náznaky na propojení obou soutěží. Slováci dokonce svoji soutěž v letošním roce mohutně zúžili, aby zvýšili její úroveň.
Medaile  v minulosti získali i Němci, Švýcaři a mezi světové velmoci je nikdo nepasoval i když tým Německa v dobách, kdy jej táhl český rodák ze Sokolova Erich Kunhackel k nim měl skutečně krůček. Teprve čas ukáže, zda skutečně slovenský hokej dorostl do světové špičky. Řadit jej na základě tohoto prvního úspěchu, (který Slovákům z celého srdce přeji) hned mezi hokejové velmoci se mi přece jen zdá poněkud předčasné.
JIRIK

(xRadis) Dovolil bych si stoupnout doprostřed, mezi tyto dva názory. Podle mě bychom měli definitivně přestat používat termín Velká šestka a zavést už naprosto vážně Světovou sedmičku. Podle počtu hráčů v NHL Slováci do vybrané společnosti bezesporu patří (Finsko 24 hráčů, Slovensko 18; viz W.G.ho přehled národností), a podle výkonů nepochybně také (v první desítce kanadského bodování se průběžně objevují hráči sedmi různých zemí). Nezapomínejme, že ani Slováci nehráli v Rusku v nejlepší sestavě, například sehrané královské duo Pálffy-Stumpel nebo třetí článek slovenského útoku v St. Louis Pavol Demitra by jistě kvalitu slovenského týmu ještě zvýšili. A slovenský reprezentační tým pro evropské turnaje přece není složený jen z hráčů slovenské extraligy, v českých klubech velmi kvalitně hrají slovenští hokejisté (z nichž někteří pro zranění na MS chyběli), a další se do nich chystají. Slováci by hráli bez posil z NHL, ale ostatní týmy přece také. Měli by dostat šanci ukázat, že petrohradské stříbro nebylo jen ojedinělým úspěchem. Nepochybuju o tom, že by byli rovnoceným soupeřem, a že by Euro Hockey Tour výrazně oživili. Asi by bylo nemožné zařadit je do všech čtyř turnajů. V Mosvkě a Stockholmu by tak bylo šest mužstev, přestože o kvalitách kanadského mužstva hrajícího na těchto turnajích se dalo pochybovat (např. Baltica cup - 4 zápasy, 1 bod, skóre 6:20). Snad by nebyl takový problém rozšířit turnaje ve Zlíně a Helsinkách o tým vicemistrů světa ze Slovenska. Nebo snad ano?

A co na to sami Slováci? :-)
Pošlete nám svoje názory mejlem, nebo se vyjádřete na Ohlasech...

A jak sledovali česko-slovenské finále slovenští fanoušci v Bratislavě? Čtěte v Matkově článku na hokeji.cz!

Vizitka vicemistrů světa 2000

(17.5. xR) Také třetí den p.P. pokračujeme v hodnocení uplynulého petrohradského turnaje. Snažíme se, aby OHF nebylo jen českou záležitostí, ale aby pomohlo ještě více spojit české a slovenské fanoušky, a aby umožnilo ještě více poznat hokej sousední země. (Také mj. proto chystáme doménu slovensko.ohf.cz.) Dnes si tedy posvítíme na naše východní sousedy. Asi nejsem sám, pro kterého byla některá jména v týmu letošního vicemistra velkou neznámou. Proto jsem požádal Matka (#63) o stručnou charakteristiku jednotlivých článků slovenského národního týmu. Věřím, že vám přijde vhod. Klikněte zde.

Zmatky pošramotily triumf

(17.5. Roj) Samotní hokejisté nechápali. Nejvěrnější fanoušci je přijeli přivítat na letiště, ale oni se s nimi nemohli ani pozdravit. Autobus totiž nepochopitelně jel trasou, kterou nikdo neočekával. Kdo za to může? Víme!! Je to agentura Mc Cann Erikson ! Břídilové, kteří nejsou schopni ani celoplošnému rozhlasu sdělit program setkání, ignoranti, kteří pohrdají obětavostí jiných, nechávajíce je čekat v horku bez jediné informace, usurpátoři, kteří nedovolili panu Bernardovi předat hokejistům prémii za vítězství! (nová tisková prohlášeni pivovaru Bernard zde, původní z doby před MS zde)
Fuj!! 5+d.k.u!!!
Doufejme, že příští rok už na jiné TV a s jinou agenturou!!

Reportáže OHF z oslav příletu hokejistů nejdete zde na zvláštní stránce se spoustou fotek!. Dáte mi pak jistě za pravdu! Nechápu, proč moderování akce se vždy ujme diletant, který nikdy nebyl na hokeji a který nemá ani páru o tom, co se skanduje hokejistům! Neví, že pokřik musí mít rytmus, mezeru na nadechnutí a podobné samozřejmosti... ach jo!

Komplexní zhodnocení MS'2000

Ada#184 a Beník#35 každý nezávisle zhodnotili šampionát. Oba články jsou mimořádně čtivé a v obou jsou zajímavé postřehy. V obou se říká, že Svédové experimentovali s rotujícími trenery. Něco o tom vím, tak věřte, že to nebyl experiment, ale nutnost vyplývající z průšvihu. Průšvih je v tom, že asociace klubů získala neomezenou moc a odmítá trenéry uvolnovat. Takhle to dopadne i u nás, jestli APK a Charouzovi nekdo nepřistřihne křidélka.
Těšte se, články se objeví zde hned, jak xradis přijede domů a dá je sem :-))

MS 2000 podle Beníka

To by to nebyl Beník, aby nepřidal svůj netradiční pohled na horké téma. Přečtěte si o tom, jak viděl největší favority a současně největší propadák Mistrovství, a jak český tým, kterému se moc nevěřilo. Nakonec se věnuje i televiznímu přenosu hokeje. Čtěte ve Zlatém fondu

A aby toho nebylo málo...

Clouseau si posvítil na mizernou organizaci kolem příletu hokejistů, tentokrát je to psané z pohledu televizního diváka.

TVRDĚ A NESMLOUVAVĚ - Kritický pohled na 64. MS

Adův tradičně hutný příspěvek je analýzou cesty našich hokejistů ke zlatu, ale věnuje se i dalším týmům. Podle mého názoru opět, jak už jsme si u Ady zvykli, velmi kvalitní článek, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Protože je ale pro hlavní stránku příliš dlouhý, umístili jsme ho zvlášť. ČTĚTE ZDE!!

Dozvuky šampionátu...

(18.5. xR) Přísun článků na nejrůznější témata, ovšem se společným jmenovatelem MS'2000, od vás stále neustává. Dnes pro vás máme další čtyři, každý o něčem jiném. A to ještě máme v záloze přes dvě stovky fotografií z nedělního sledování a slavení finále, a z pondělního příletu hokejistů (Od Maxičky a Coffeyho). Brzy je zveřejníme všechny.

Prvním dnešním příspěvkem je kratší zamyšlení, proto ho necháme na hlavní stránce:

Je Slovensko hokejovou velmocí, nebo se jí teprve stane?

(Hadrák #12) Nepatřím bohužel k nejaktivnějším členům OHF a ke svému číslu (i když jsem na něj patřičně hrdý) jsem přišel jako slepý k houslím. Přesto pokud se dostanu k počítači s připojením na internet (tedy domů nebo do své kanceláře - takže alespoň 4 x v týdnu) neopomenu se na stránky OHF podívat. Tolik na úvod.

Dnešní "podívání" ve mně ale vyprovokovalo následující úvahu. Po té, co jsem si přečetl články Jiříka a xRadise "Jsou Slováci skutečná hokejová velmoc?" se mírně zvedla hladina adrenalinu v mé krvi. Protože podle mne patří Slováci do světové špičky již dávno a jen problémy s postupem ze skupiny D do A, s tím spojených nevýhodných nalosování do základních skupin MS, s jejich zařazením do kvalifikačních bojů o Nagano a znemožněním tak účasti jejich nejlepších hráčů atd., byli by podle mého názoru v závěrečných bojích již vícekrát a věřím, že by byli úspěšnější než Švédsko, USA nebo Rusko v posledních letech.

Ale ve výše uvedených příspěvcích se mluví o "velmoci" - co nebo kdo je velmoc - podle mne musí být nejen úspěšný ale i "veliký" tedy se širokou základnou. Mezi velmoce ale automaticky počítáme Česko, Finsko a Švédsko  - jejich základna však není několikanásobně větší než Slovenská. Pokud se týká úspěchů - je pravda, že na medaili dosáhli i Němci, Švýcaři, ale Slováci se k nim propracovali velmi rychle - Takže podle mne není třeba Slovensko mezi hokejové velmoci povyšovat - Slovensko mezi ně patří!

Ke Slovensku ještě 3 poznámky:

  1. když se podíváte na článek "Vizitka vicemistrů světa 2000" - zjistíte, že průměrný ročník narození je u Slovenského týmu cca 1975 - tedy je to mužstvo velmi mladé a má slušnou perspektivu - takže lze předpokládat, že letošní úspěch není pro Slováky na dlouhou dobu poslední.
  2. u Slovenských hráčů hrajících v NHL je více než u ostatních národností cítit hrdost na svou vlast a z toho pramení také téměř samozřejmá účast opor celků NHL Slovenské národnosti na MS
  3. "tohle je asi kacířská myšlenka" - myslím si, že kdyby Slováci nehráli zrovna proti nám, tedy hokejistům země s kterou mají od rozdělení federace velmi nepříznivou bilanci a souboje s námi pro ně představují přeci jen i jiný náboj, tak by se nehnali bezhlavě do útočení v 1. třetině a vzhledem ke kvalitě útočníků by možná i vyhráli titul (to Německo ani Švýcarsko nedokázali!).

TVRDĚ A NESMLOUVAVĚ - Kritický pohled na 64. MS

Adův tradičně hutný příspěvek je analýzou cesty našich hokejistů ke zlatu, ale věnuje se i dalším týmům. Podle mého názoru opět, jak už jsme si u Ady zvykli, velmi kvalitní článek, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Protože je ale pro hlavní stránku příliš dlouhý, umístili jsme ho zvlášť. ČTĚTE ZDE!!

Zlaté finále slovem i obrazem

(19.5. xR) 

Maxička a Coffey nafotili v neděli a v pondělí obrovskou kupu fotek. Vybral jsem pro vás zhruba stovku nejlepších, které zachycují atmosféru při sledování finále na Staromáku, slavení titulu na Václaváku a v Jágrsu, a taky přílet zlaté výpravy na letiště a jejich příjezd na Staromák.
Fotky si můžete prohlížet on-line, pokud kliknete TADY.
Kdo máte pomalejší připojení nebo málo času, můžete si prohlídnout výběr zhruba dvacítky nejzajímavějších fotek (mezi nimi nejsou ty, které už jsou u reportáží tady. Můžete si je všechny i stáhnout na disk ve dvou zhruba megových zipech a prohlížet si je v oflajnu (titul00a.zip a titul00b.zip)

Další fotky z pondělního příjezdu hokejistů na Staromák: První z devíti fotek je tady. (Zazipované jsou zde - titul00c.zip)
 

MS'2000 na OHF
N
 
Texty z hlavní stránky PŘED A BĚHEM turnaje
Texty z hlavní stránky PO SKONČENÍ turnaje + Fotky (dole)
Tabulky skupin a pavouk
Statistiky ze soupisek na MS2000
Pohled na slovenskou soupisku
Adova analýza
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!