HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Rumunsko

(10.7.2000, Rollo SWE#1, překlad z angl. originálu Petra)

Prodloužená sezóna plná skandálů a obvinění

Liga "National de Hochei pe Gheata" 1999 - 2000 slibovala sice vzrušující podívanou, ale stala se naopak jednou z nejneúspěšnějších sezón v historii rumunského hokeje. A nejenom díky národnímu týmu který zaznamenal těžký neúspěch v C-skupině v čínském Pekingu, domácí mistrovství byl také smutný příběh - plný skandálů a nečestných bojů o přední místa. Ale i přes tuhle negativní stránku jsme mohli vidět v této sezóně několik úžasných zápasů a liga byla rozhodně vyrovnanější než tomu bylo doposud.

LIGA "NATIONALE DE HOCHEI PE GHEATA" 1999 - 2000

Do konce května byl "hokejový ligový program" monohokrát pozdržený a ochromený, mnhokrát se měnil časový program zápasů. Hlavním důvodem pro tyto změny byly rekonstrukce zimních hal v Bukurešti a Galati (trubice chladícího systému měly být dodány pouze jistou rumunskou společností, která tyto systémy konstruuje - Silcotub v Zalau - a tato společnost nesplnila zakázku včas). Týmy z Bukurešti a Galati byly bez domácích ledových ploch a tudíž měly "stop-time". STEAUA a RAPID odmítly sehrát domácí zápas v Transylvánii. SCMC (Miercurea Ciuc) s funkčním domácím zázemím se brzy vyšplhalo nahoru a setrvávalo na vrcholu po celou sezónu. Co ale bylo pozoruhodnější, byla rivalita mezi mezi SCMC a Steaua. Navíc Rapid Bukurešť koupil nejlepšího hráče týmu SCMC (LEVENTA ELEKESE) a stal se tak obávaným protivníkem. PROGYM vytvořil vítězný tým ze skvělého juniorského výběru. V závěru sezóny Steaua ubránila svou pozici a stala se tak soupeřem SCMC ve finále. Rapid a Progym si to rozdaly o bronz.
    V průběhu posledních dvou sezón Steaua vítězila ve finále proti SCMC těsnými výsledky a 3 - 2 na zápasy. SCMC teď poprvé od roku 1997 vyhrála základní část a těšila se na případné rozhodující utkání na domácím ledě. První domácí zápas v MIERCUREA CIUC skončil těsně 5:4 pro SCMC, přičemž ve druhé třetině Miercurea prohrávala 3:4. Následující dva zápasy v Bukurešti slibovaly tvrdé boje, ale v závěru zůstal tým Steaua pokořený po ztrátě 0:8 a 3:7. V zápase o třetí místo vybojoval Rapid bronz, na což mu stačilo jedno vítězství v GHEORGHENI nad místním Progymem, celkem 3:1 na zápasy.
    Pro ostatní týmy měla sezóna nudný průběh. Nedokázaly příliš konkurovat čtyřem "velikánům", třebaže tým DUNAREA dokázal doma porazit Progym a uhrál remízu s týmem Steauy Bukurešť. SPORTUL se propadl daleko od čtvrtého místa, které obsadil v poslední sezóně. Politováníhodný HCSG neuhrál za celou sezónu jediný bod, zejména díky ztrátě klíčových hráčů. I přes působivý a vzrušující průběh play-offs si titulky v tisku vysloužila tato sezóna hlavně skandály. Všechny týmy nařkly rozhodčí, že se stali loutkami, jež hrály divadelní představení ve prospěch Steauy. Fanoušci Rapidu spustili povyk, když jejich tým hrál se Steauou.... Hráči SCMC byli v podezření z jakýchsi trestních činů... Doufejme, že se tohle všechno nebude příští sezónu opakovat!!!
    Kromě ligy se Steaua a SCMC účastnily i "Kontinentálního poháru". Oba týmy byly vyřazeny z bojů soupeři opravdu zvučných jmen a výborné kvality. Přesto si neohrožené výkony Steauy zasloužily uznání rumunských médií..... Rumunský pohár se uskutečnil v říjnu 1999 v Miercuera Ciuc, kde zvítězila překvapivě snadno Steaua Bukurešť. Následující sezónu možná bude podle informací tisku liga o jeden tým chudší. Rapid se rozhodl utlumit svou hokejovou aktivitu na jednu sezónu. Nicméně se šeptá, že v Miercurea Ciuc se vytváří nový tým. tyto zvěsti jsou ovšem stále oficiálně nepotvrzené....

NÁRODNÍ TÝM

Rumunsko odjíždělo do Číny ve víře, že by mohlo uhrát finále se svým starým sokem - Maďarskem. Štěstí ale nestálo na jejich straně a mistrovství světa se stalo zlým snem v historii rumunského ledního hokeje. Zpočátku události probíhaly hladce a ve prospěch Rumunska - 9:1 proti jižnímu sousedu - Bulharsku. Pak však nastal zlom: po remíze 4:4 s Chorvaty Rumunsko vypadlo z bojů o umístění mezi nejlepšími, poněvadž Chorvati měli lepší brankový rozdíl. Souboj o čtvrté až šesté místo nemohl být natolik lákavý, ale Rumunsko uhrálo jenom remízu s Litvou a dokonce bylo poraženo Koreou!!! Po tomto debaklu začaly vystupovat na povrch skandály: nadměrné pití, cestování, nedostatečná příprava. V listopadu ´99 hrálo Rumunsko kvalifikační turnaj v Polsku. Tým sestával výhradně z hráčů z Transylvánie (SCMC a Progym). 0:4, 1:9 a 2:11 nepředstavovalo zrovna lichotivé skóre proti Velké Británii, Francii a Polsku.

DALŠÍ UDÁLOSTI

Opravdu dobrou zprávou pro rumunský lední hokej v této sezóně bylo prohlášení DINAMA BUKUREŠT, že se vracejí zpátky na hokejovou scénu, navíc s plánem postavit kompletně novou halu v Bukurešti. Dinamo však začne v příští sezóně pouze s juniorským výběrem. Představte si, že i rumunské ženy se opravdu věnují hraní ledního hokeje s vervou. Určitou činnost vyvíjí jeden tým v Bukurešti a nyní se k němu přiřadí nově vzniklé ženské týmy SCMC (Miercurea Ciuc) a Progymu.

Rollo

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!