HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Německo:

Nekrolog celku Star Bulls Rosenheim

(3.8.2000, Che GER#1, překlad z angl. originálu Vykuk)

Na Nový rok 1928 se uskutečnil vůbec první zápas hokejového týmu z bavorského města Rosenheimu (nad řekou Inn). Tým prohrál s Mnichovem 0-12. Zdánlivě stále šokovaný tímto výsledkem klub EV Rosenheim paběrkoval v nižších ligách až do doby po II.světové válce. Od roku 1961, kdy byl vybudován v Rosenheimu zimní stadion, mohl hokejový tým trénovat pravidelně. V roce 1964 klub postoupil do druhé skupiny a když se o devět let později 1. Bundesliga rozšířila, EVR se stal jedním z jedenácti týmů nejvyšší ligy v západním Německu. Klub byl však stále veden zcela amatérsky a utrpěl finanční potíže. V roce 1978 se zdálo zdát, že dny působení Rosenheimu v Bundeslize jsou sečteny. Josef Maerz, prezident SB("Sportbund") DJK Rosenheim, místního klubu, tenkrát bez hokejového týmu, zabránil hokeji v Rosenheimu před úplným vymizením. V tomto ušlechtilém konání byl podporován Guentherem Zehntnerem, majitelem pivovaru a řeznické firmy.

Nejenomže spolu doslova "spasili" rosenheimský hokej, navíc vybudovali naprosto prvotřídní mužstvo. Nalákali některé hráče včetně Čechoslováků Oldřicha Machače a Jiřího Holíka. Naverbovali také známé německé hráče té doby, jako jsou Peter Scharf a Holger Meitinger. Ve své první sezóně však tým skončil až na sedmém místě. Začátkem 80. let se Pavel Wohl stal trenérem SB Rosenheim, v hvězdném kádru byl Karl Friesen brankářem, Hans Zach kapitánem. 14. března 1982 tým poprvé vyhrál německou ligu. V základní části sice skončili až pátí, ale v play-off vyřadili překvapivě kralujícího mistra SC Riessersee (z Garmisch - Partenkirchenu), EV Landshut a Mannheimský ERC. V následujících letech se obvykle Rosenheim pohyboval v popředí tabulky, ale nedařilo se mu zopakovat vítězství z roku 1982. To přišlo až 19. března 1985, kdy Ernst Holfner (který je v současné době asistentem trenéra Zacha, trenéra německého národního mužstva) dal vítězný gól v zápase proti Mannheimu. Po tomto triumfu se Pavel Wohl vrátil do Československa a Karl Friesen odešel do Severní Ameriky, kde si zahrál alespoň 130 minut za New Jersey Devils). V každé z příštích dvou sezón byl SBR vyřazen už v semifinále. Přestože se v prosinci 1986 vrátil do týmu Friesen ze své neúspěšné exkurse v NHL, tým se dostal znovu do finále až na jaře 1988. Po vítězství nad Kolínem 2-1´v prvním zápase, následnou prohrou 2-5, propluli hladce třetím zápasem 6-0. Na začátku čtvrtého zápasu pak hráči SBR téměř otevírali šampaňské… Podporovalo je v tom jejich ohromné sebevědomí. Kolín ale otočil dosavadní zkušenosti vzhůru nohama a zvítězil v posledních dvou zápasech celé série hrané na tři vítězné zápasy.

Za krátkou dobu Josef Maerz zemřel a nastaly obavy o další osud klubu po odchodu jeho "vůdce". Naštěstí jeho bratr Willi bojoval za udržení kvality klubu podobným způsobem. Klubu se upsali Dr.Jano Starší (bývalý trenér národníhp mužstva ČSSR), Jaroslav Pouzar (dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Edmontonem) a Gorden Sherven, jenž se brzy stal jedním z nejlepších hráčů ligy. Když se zranilo několik klíčových hráčů Rosenheimu, musel Dr. Starší zařadit do mužstva juniory, ale pokles v tabulce se nekonal. SB Rosenheim skončil v základní části na druhém místě. V plné síle pak vstoupil do play-off. Porazil Eintracht Franfurt, Mannheim a Dusseldorf, aby získal svůj třetí titul. O rok později si tým zahrál ve finále proti Dusseldorfu EG. Tentokrát ovšem zvítězil DEG. Když Dusseldorf v sezóně 1991 - 92 obhájil titul, SBR opustil Bundesligu kvůli sporu mezi hlavním sponzorem MAROX a městem Rosenheimem. SBR byl donucen hrát mnohem nižší soutěž, dokud Německá hokejová federace (DEB) nedovolila klubu hrát alespoň druhou bundesligu. Trenér Ernst Hoefner si kladl za cíl pouze umístění ve středu tabulek, dostačujícím výsledkem byl postup do play-off. Nějakým "nedopatřením" však Rosenheim postoupil do finále, v něm porazil ES Weisswasser a první bundesliga se stala znovu realitou.

Sezóna 94 - 95 začala "pivní válkou", v níž někteří sponzoři (konkurenti výrobce "ječmenného džusu") vyhrožovali, že se vzdají sponzorství týmu, jestliže DEB uskuteční plán nechat pivovar Krombacher propagovat svoji produkci na každém stadiónu Bundesligy. DEB ani nedovolila týmu, aby ustoupil a dala celou záležitost k soudu, ale o několik měsíců později bylo obvinění staženo.

V roce 1994 byla zřízena DEL, představující současnou nejvyšší německou ligu. Rosenheim změnil svůj název ze sterilně znějícího "Sportbund" na výhružnější a živočišný "Star Bulls Rosenheim". Nové jméno umožnilo týmu ponechat si zavedenou zkratku SBR. Bulls byli vyřazeni v sezónách 94/95 i 95/96 vždy v prvním kole play-off. Překvapením ligy se stali Bulls v sezóně 96 - 97. S novými hráči, jakými byli Ital Chris Bartolone, Švéd Per Lundell, Kanaďan Scott Beattie, Dán Jusper Duus a Finové Pekka Tirkokonen a Jari Trkki, se stali jedním ze šesti špičkových týmů DEL, nicméně v play-off třikrát za sebou prohráli v 1. kole play-off s týmem Kasselu.

13. dubna 1997 vedení SBR oznámilo, že klub nemusí v příští sezóně hrát DEL kvůli vážným finančním problémům. Po několika týdnech usilovných jednání se podařilo klub zachránit díky místním sponzorským darům - jak od společností tak od jednotlivců. I tak ale většina hráčů již v době finanční nejistoty podepsala smlouvy s jinými kluby. Rosenheim tak musel hledat nové hráče a formovat od základů nový tým. Manažer Walter Schlosser směle prohlásil: "Máme teď nejlepší tým, jaký kdy v Rosenheimu vstoupil na led!". Poté, co tým prohrál 24 zápasů z 27 možných, ukázalo se toto prohlášení zcela absurdním. Do konce sezóny Star Bulls nashromáždili soucit vzbuzujících patnáct bodů, o osmnáct bodů méně než druhý nejhorší tým Revier Loewen. V následujícím sezóně se mužstvu opět nepodařilo postoupit do play-off, ale tým už nebyl tak bezzubý jako o rok dříve. Rosenheim skončil na dvanáctém místě mezi čtrnácti týmy.

Sezóna 1999 - 2000 byla pro Rosenheim v DEL poslední. Finanční potíže hokeje podporovaného malým trhem, jaký je v Horním Bavorsku, konečně zvítězily nad loajalitou fanoušků a hokejovým nadšením. Důvody, kvůli kterým tým odstoupil a které objasňovaly situaci klubu, se staly všeobecně známé již během zimy. Ve své poslední sezóně skončil tým dvanáctý.

Star Bulls prodali licenci svého klubu Hamburgu Crocodilles, klubu druhé Bundesligy, jehož vedení o několik týdnů později oznámilo, že Hamburg nebude schopen v sezóně 2000 - 2001 hrát v jakékoliv lize. Nakonec budou Krokodýli hrát asi třetí ligu. Rosenheim je odsouzen k účasti v daleko nižší lize, než je DEL - v Bavorské lize zvané "Bezirksliga". (pozn. ada: Podle posledních informací licenci nakonec získal Iserlohn, který doplní dosavadních 15 účastníků DEL na šestnáct)

Poslední zápas týmu Star Bulls v DEL v úterý 11. dubna v Norimberku skončil výsledkem 1 - 7, poslední mač v Rosenheimu se odehrál o tři dny dříve: Bulls zdolali tým Eisbaren Berlin 6 - 3 po střelách Patricka Hučka, Gordona Shervena(2), Niklase Brannstroma, Jeana-Francoise Quintina a Curtise Fryie. Bylo na Quintinovi (autor jediné trefy v Norimberku), aby vstřelil poslední gól SBR v nejvyšší německé lize dříve, než světla DEL hokeje v Rosenheimu potemněla navždy......

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!