HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Severní Amerika

O expanzi NHL a souvisejících problémech

(5.7.2000, Echo CAN#1, překlad z angl. originálu RTD OHF#154)

V následující sezóně 2000/01 se do NHL zapojí dvě nová mužstva - Minnesota a Columbus. Máte pocit, že jich nyní bude moc? Ne! I když některá zámořská média se snaží veřejnost přesvědčit o opaku. Tvrdí, že v zámoří není dostatek kvalitních hráčů na to, aby se zaplnily soupisky 30 týmů, takže úroveň ligy poklesne. Problém expanze NHL však není v samotném rozšíření, ale spíše v jeho směru.

Vedení NHL stále hovoří o tom, jak je důležité to, aby se soutěž rozrostla do co největšího počtu oblastí. Problém je však v tom, že k rozšiřování dochází pouze v USA. Pokud to vedení myslí vážně, mělo by se pokusit o opravdovou expanzi do světa. Liga přidala v posledních deseti letech devět licencí, ale všechny ve Spojených státech. Tento masivní nárůst způsobil finanční problémy některých mužstev a také snížil průměrnou návštěvnost. Jak je to možné? Na to existuje poměrně jednoduché vysvětlení. Pokud je více mužstev, je potřeba sehnat více peněz, a to v tak omezených podmínkách jako má hokej znamená zvýšení poptávky po současných zdrojích. A kdykoliv se zvyší poptávka, zvyšuje se cena. Ostatně o tom bychom se mohli nejlépe přesvědčit na příkladu hráčských platů. Ty v posledních deseti letech vzrosly o 400%. To zpusobilo zvýšení cen vstupného a tím pádem si stále méně lidí může dovolit navštívit zápas. Tím opět trpí tým, který nemá tak velký přísnun financí z prodaných lístků. Proto stále více mužstev má finanční problémy. NHL bude muset vyřešit tento problém. Zatím doufá, že ve chvíli, kdy se ukončí expanze, se vše usadí a po jisté době bude fungovat bez větších problémů.
    Já tomu však nevěřím. Je zde totiž příliš mnoho klubů, které existují na stejném finančním trhu a musí se tak dělit o sponzory a o peníze z reklam. Týmy, které mají finanční problémy by měly být přestěhovány. Ne však do jiných amerických měst, protože je vidět, že tohle řešení prostě nefunguje. Takže které týmy a kam by měly být přestěhovány? Zde je jejich seznam - tato mužstva nemají v budoucnosti šanci přežít, ale jejich fanoušci by se neměli cítít podvedeni, nebo dokonce naštvaní. Prostě v USA není dostatek zdrojů peněz a podpory pro hokej.
Carolina Hurricanes - malý hokejový trh. Proč tedy podporovat mužstvo, které má průměrnou návštěvnost 6000???
New York Islanders - mají stejné problémy s návštěvností jako Hurricanes. Navíc New Yorku by mělo stačit jedno mužstvo.
New Jersey Devils - jak už jsem řekl, v New Yorku a jeho okolí by mělo být jen jedno mužstvo. Na utkání Ďáblů navíc chodí převážně fanoušci Jezdců.
Atlanta Thrashers - toto mužstvo bude mít v budoucnosti problémy, protože hokej není správný sport pro Georgiu.
Pittsburgh Penguins - fanoušci z Pittsburghu své mužstvo milují, ale je zde malý trh. Proto se už dnes uvažuje o tom, zda by se Tučňáci neměli přestěhovat.
Tampa Bay Lightning - v prvních letech si vedla dobře, ale dnes už jen stagnuje.
Anaheim Mighty Ducks - kdyby nebylo Disneyho, myslíte si, že by mohl v Anaheimu být hokej? Co tedy s Mocnými Kačery teď, když Disney zvažuje, že hokej opustí?
Edmonton Oilers - každý zápas vyprodaný, jedni z nejlepších fanoušku. Škoda, že i zde je malý trh.
Minnesota Wild - už před lety ztratili svojí licenci a tak se nepřestávám divit, proč dostali novou.
Buffalo Sabers - malý trh. Šavle spoléhají pouze na své božské fanoušky. Jenže odebírají peníze Torontu.
    Velkou otázkou však zústává, kam tyto kluby přesunout! Podle mě, by měly přejít do Evropy. To by bylo asi to nejlepší rešení. Stejně 20 % hráčů NHL pochází z Evropy a navíc je zde i velký hokejový trh. Pokud to tedy NHL myslí s hokejem vážně měla by existovat i evropská mužstva.
    Věřím, že se tak jednou stane. Ale je téměř jisté, že to nebude v nejbližší době. NHL tvrdí, že je Evropa moc daleko a že by to tedy bylo příliš drahé. Tohle cestování si však nemohou dovolit pouze mužstva, která mají finanční problémy. Kdyby se tyto chudé týmy přestěhovaly do Evropy, bylo by po problému.

Echo CAN#1

Napište váš názor!! Česky (či slovensky) na Ohlasy, nebo anglicky na Forum

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!