HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Osobnosti

V této sekci naleznete nejrůznější přehledy, shrnutí a statistiky z hokejového světa
 

Úvodní stránka 
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Hokejové osobnosti

J A N   Č A L O U N

Narozen 20-12-1972 v Ustí nad Labem
Výška 176 cm - váha 86 kg - hokejka vpravo
Draftován San Jose Sharks v roce 1992, ve čtvrtém kole jako celkově 75.

statistiky:
sezonatýmZGAKBpoznámka
1990-91Litvínov49281947 třetí v KB týmu, před ním Beránek a Lang, za ním Ručínský, Rosol..
1991-92Litvínov46391352 druhý v KB, před ním Kašťak, za ním Prorok, Lang, Kysela, Alinč, Šlégr..
1992-93Litvínov 36371653vyhrál KB, za ním Kysela..
1993-94Litvínov 40251742vyhrál KB, za ním Alinč, Kysela, Vlasák..
1994-95Kansas-City Blades76343973vyhrál KB, spoluhráči Tancill, Čerbajev, M.Sýkora..
1995-96Kansas-City Blades61383068 vyhrál KB, spoluhráči Čerbajev, Kroupa..
1995-96San-Jose Sharks118311
1996-97Kentucky Thoroughblades66434386vyhrál KB
1996-97San-Jose Sharks200
1997-98HIFK Helsinki41222648vyhrál KB, spoluhráči Jokinen, Ch.Ruuttu, All stars SM-liiga
1997-98HIFK Helsinki play off1261118
1998-99HIFK Helsinki42245781vyhral KB celé SM-liigy, rekord v počtu bodů cizince
1998-99HIFK Helsinki play off108614
1998-99HIFK Helsinki euroliga8538
1999-00HIFK Helsinki44383472úspěšnost v jednotlivých zápasech
1999-00HIFK Helsinki euroliga4134
 -------------------------
 CZE celkem 17312965194
 NHL celkem 138311
 USA nižší soutěže celkm 203115112227
 FIN celkem 12483116199
 FIN ostatni (PO+EHL) 30202343
 CZE reprezentace 47221537
 -------------------------
 kariéra celkem 580367327694  průměr 1.2 bodu na zápas

Ač se to nezdá, Honza Čaloun je jeden z nejméně doceněných českých hokejistů. Ještě neměl osmnáct, když v roce 1990 doslova vlétl do naší nejvyšší soutěže v dresu Litvínova. Hned v první sezoně skončil třetí v klubovém kanadském bodování, když před ním byli jen dnešní hvězdy NHL Robert Lang a Josef Beránek. Až za ním tehdy skončili např. Martin Ručínský a Petr Rosol. Jeho druhá sezona byla ještě úspěšnější než ta první, v klubovém kanadském bodování jej předstihl už jen Kamil Kašťák, za ním skončili takoví hráči jako Prorok, Lang, Kysela, Alinč a Šlégr.

V roce 1992 jej draftovalo San Jose Sharks, ale Honza ještě dvě sezony zůstal v Litvínově, aby v každé sezoně vyhrál kanadské bodování klubu. Navíc 25.9.1992 se mu povedl do té doby nevídaný kousek, vstřelit v jednom zápase šest branek. Probíhalo čtvrté kolo posledního ročníku FHL, Litvínov hostil Kladno a byl v té době po šesti výhrách na prvním místě tabulky, Kladno bylo spolu se Spartou na 4.-5. místě. Byl to souboj kanonýrů Čaloun - Mach, oba dali v předchozích zápasech 5 branek. Čaloun nastoupil na pravém křídle druhého útoku Chemiků, s Kyselou a Prorokem. První gól v vstřelil v 23. minutě, dával na 3:1. V 27.min dával na 5:3, 29.min na 6:3, 45.min 7:3, 53.min 8:4 a 56. min 9:4. Čaloun tedy dal šest branek, včetně jednoho čistého hattricku za šest minut, vrchním nahrávačem mu byl Kysela - 4 nahrávky, Prorok 2. Celkově dal 6 gólů za 33 minut, což je další rekord. Obětí se mu stal Martin Chlad, protože Kameš, který nastoupil v kladenské brance od začátku, odstoupil už po první třetině. Podobný kousek provedl už jen Petr Čajánek, který 3.3.1998 vstřelil 6 branek Opavě (celkové skóre 10:2 pro Zlín).

Klikni pro zvětšení!V té době měl Honza Čaloun za sebou vystoupení v reprezentačním dresu, ale před jistotou působení v Evropě přednost nejistotě zámoří a odešel do USA. Začal na farmě San Jose v Kansas City (IHL), ale přestože dvakrát po sobě vyhrál kanadské bodování klubu (kde mu byli spoluhráči další známí hokejisté: Čerbajev, Tancill, Kroupa, Michal Sýkora), do prvního týmu Sharks ze pořádně neprosadil. A to i přesto, že ze svých prvních čtyř střel na bránu v zápasech NHL vstřelil čtyři góly. Sezonu 96-97 strávil v Kentucky (AHL), samozřejmě vyhrál kanadské bodování, ale do NHL se podíval jen na dva zápasy a po sezoně se tedy rozhodl prozatím svou zámořskou anabázi ukončit a přesídlil do Evropy, přesněji do finského týmu IFK Helsinky.

Klikni pro zvětšení!Na začátku jeho působení měl mírné zdravotní problémy, ale potom se rozehrál k velkým výkonům a překvapil nejen finské fanoušky. Sice mu občas vyčítali, že do hry nedává celé srdce, ale svými vynikajicími bruslařskými a střeleckými schopnostmi je přesvěčil. IFK Helsinky sice vyhrál finský titul, ale Jan Čaloun, přestože v play off zaznamenal 18 bodů, podle finských fanoušků nebyl ve své kůži a naznačil, že by nemusel být typem hráče, který unese stresující zápasy kdy jde o všechno. V celkovém hodnocení byla sezona ale vynikající a Honza byl vybrán do All Stars finské SM-liigy.

Všechny kritiky ale Honza umlčel v loňské sezoně. Jeho 81 bodů v základní části znamenalo nejvyšší počet, jaký kdy cizinec ve finské lize zaznamenal. Pamatujete, jaké číslo měl vloni Honza na MS v Oslo na svém českém dresu? Byl nejzářivější hvězdou finské ligy a ani nevadilo, že HIKF dosáhl pouze na stříbrné medaile. Jediná kaňka na jeho působení ulpěla v posledním semifinálovém zápase, kdy Honza udeřil hokejkou při odchodu do šatny do plexiskla, to se vysypalo a málem zranilo nějakého diváka. Honza byl za tento incident potrestán zákazem startu v prvním finálovém zápase.

V letošní sezoně začal Honza opět ve velkém stylu, po polovině sezony vedl v kanadském bodování a byl i nejlepší střelec, těsně následován Kai Nurminenem a Jaroslavem Bednářem. V době kolem vánoc jedna finská televizní stanice vyhlašovala soutěž o nejlepší hráče finské ligy a tito tři a spolu s nimi vynikající nahrávač Jane Ojanen byli nominováni na nejlepší útočníky. Všeobecně se předpokládalo, že cenu dostane Čaloun, ale nakonec ji získal Jaroslav Bednář. Čalounovi možná malinko uškodila epizoda ze zápasu SaiPa - HIFK, kdy strávil celou třetí třetinu v kabině s trenérem Lehkonenem. Těsně před koncem základní části finské ligy Čaloun ztrácí 6 bodů na lídra kanadského bodování Nurminena, ale to jen díky tomu, že chyběl asi deset zápasů pro zranění nohy na špatném ledě. Podle mínění finských fanoušků je však Čali bezkonkurenčně nejlepším hráčem finské ligy a San Jose může jen litovat, že jemu a jeho kamarádoví Ville Peltonenovi nedalo nikdy v NHL pořádnou šanci.

A nakonec reprezentace. To, že Honza patřil do zlatého týmu z Nagana, snad ani připomínat nemusím, přestože na OH odehrál pouze 3 zápasy a pak jej kvůli zranění ze sestavy vytlačil Milan Hejduk. Mimochodem, kapitola Jan Čaloun & reprezentace je až neuvěřitelně plná smůly v podobě nejrůznějších zdravotních problémů a tak Honza má "už jen" titul mistra světa z loňského MS. A taky ještě titul mistra světa v hokejbale, který Honza dříve hrál docela intenzivně, ale v současné době s ním i kvůli zdraví přestal.

Výčet úspěchů Jana Čalouna je tedy velice bohatý a je až s podivem, jak málo se o nich u nás ví. Nyní máte možnost pokládat jednomu z nejlepších současných českých hokejistů jakékoli otázky. Honza Čaloun totiž, aby té chvály nebylo málo, používá jako jeden z mála hokejistů internet! A díky němu Honza upřesňuje některá fakta o sobě a některé události své kariéry:

Reprezentace:
V repre jsem na svou dobu začal hodně brzy a to bylo v 19 letech kdy po mojí nejúspěšnější sezoně v Čechách jsem jel na sve první MS!!! Trochu jsem si sám na sebe ušil past, kdy v sezoně jsem nastřílel 45 gólů a na MS jsem se neprosadil a tak novináři měli o čem psát!!! Ale nikdo tenkrát nenapsal, že mi je 19 a že jsem sem nepřijel nastřílet 10 golů, ale že jsem přijel sbírat zkušenosti!!! A hlavně chci říct, že v repre hrají nejlepší hokejisté a je úplně jedno, kdo da góla a kdo ne!!! Chci říct, že reprezentovat je pro mne obrovská čest a přijedu vždy, když trenéři řeknou abych přijel reprezentovat!!!

Hokejbal:
Hokejbal jsem hrával dlouho, ale po zisku mistra světa jsem s ním skončil a to hlavně ze zdravotních důvodů!!! V hokejbale se už dost přiostřilo a já se musím šetřit na hokej!!!

Moje zdravotní problémy:
Těch bylo hodně a hlavně jsem prožil neco, o čem nechci psát a co poznamenalo můj nejen hokejový život ale i můj soukromý život!!! A to, že dnes hraji hokej, je asi moje největší vítězství, které stavím na první místo před veškeré moje úspěchy!!!

Moje působení ve Finsku:
I přesto, že jsem měl letos hodně bodů, se sezonou nejsem tak spokojen jak bych asi chtěl být!!! Za prvé jsme nehráli dobře, měli jsme hodně špatných zápasů a nehráli jsme vůbec pěkný hokej!!! Asi to bylo odchodem hráčů do NHL!!! A za druhé jsem nejen já, ale celé mužstvo měli problém s trenérem, který bohužel o hokeji moc nemá páru!!! Hodně se o tom psalo v novinách a ty si vždy něco přidaly a tak v mužstvu bylo hodně nervozity!!! Ale v Play Off se začíná od začátku a tak věřím, že se o nějaké to překvapení postaráme!!!

Ješte bych chtěl napsat něco o tom, jak je v tom článku o Finsku, konkrétně o Play Off, kdy jsme vyhráli titul!!! Vše je pravda, že jsem nasbíral 18 bodů v tom Play Off, že jsem nezískal ani jeden bod ve finále!!! Ale těch 18 bodů jsem získal pouze v šesti zápasech a musím říct, že to byla právě naše pětka, která dovedla IFK do finále!!! Ta pětka se skládala ze ctyř cizinců a jednoho Fina, mimochodem to byl Jarko Ruutu, který ten rok odehrál jeho nejlepší sezonu za IFK!!! Ale proč to všechno píši??? Trénoval nas trenér, který se jmenuje Raimo Sumannen, a ten vždy využil příležitosti, jak poslat dolů nějakého cizince!!! Bohužel právě v tom už zmíněném finále, kdy se naší pětce už tak moc nedařilo, tak začal rozhlašovat, že cizinci nemohou hrát stresující utkání a hlavně se pustil do mne!!! Vybral si k tomu tu nejsrabáčtější cestu a to jsou noviny!!! Byl to právě on, kdo mne přestal stavět loňskou sezonu, když jsem začal atakovat rekord finské ligy a kdy jsem srovnal jeho rekord!!! Jsem tady třetí rok, už jsem tady neco zažil, ale nejvíce se pobavím právě u toho, kdy Fin začne o někom říkat, že nezvládá stresové situace!!! Jsou to právě oni, kteří jsou podělaný až za ušima když o neco jde!!! Pro příklad nemusíme chodit daleko, poslední MS ve finále proti ČR v prodloužení na ledě nebyl vidět jediný FIN!!! Všichni čekali na modré čáře a jen koukali co se stane, až ujel Honza Hlaváč a bylo po všem!!!

To je zatím vše a jak je vidět i v hokejovém životě je člověk jednou nahoře a jednou dole!!! Zdravím fanoušky u nás a těším se na vaše dotazy. Zatím ahoj Honza!!!

Zpracoval Mishanek, s použitím www.hifk.fi, www.hockeydb.com, www.sm-liiga.fi, časopisů Hokej a Gól.

Za pomoc děkuju: Dark, Jani Marko Laitala a hlavně Honza Čaloun.

Kompletní Honzovy statistiky a hromadu obrázků (z nichž některé vidíte na této stránce) a vůbec vše o Honzovi (v angličtině) můžete najít zde: http://www.geocities.com/Colosseum/Stadium/7996/.

Koncem března 2000 jste se Honzy Čalouna přes formulář ptali, otázky včetně velmi zajímavých odpovědí jsou v Ledové židli.

 

Další...
N
 
Přehled Čechů a Slováků ve Finsku

Podrobnější přehled Čechů ve Finsku
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!