HOKEJOVÉ PŘEHLEDY:

Hokejová mapa světa

Cílem projektu Hokejová mapa světa je postupně zmapovat CELÝ hokejový svět.            
 

Úvodní stránka


  Česká verze článku z world.ohf.cz. Informace o autorovi a překladateli viz originální článek
Hokejové přehledy
Hok. týden
Mapa světa
Čes. soutěže
Turnaje
Osobnosti
Č a S venku
Amerika
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Slovinský hokej

(9.8.2000, Waxus SLO#1, překlad z angl. originálu Vykuk)

Slovinsko je poměrně mladý stát. Vznikl v roce 1991 a před tímto datem byl součástí někdejší Jugoslávie. V bývalé Jugoslávii bylo Slovinsko považováno za nejhokejovější část SRFJ. Slovinské týmy a hráči v jugoslávské hokejové lize vždy dominovali. Většinou se podíleli přibližně z devadesáti procent na složení jugoslávského národního týmu. A tak můžeme téměř říci, že Slovinsko ve skutečnosti tvořilo národní tým Jugoslávie.

První hokejový zápas se ve Slovinsku uskutečnil v roce 1929, kdy proti sobě nastoupily týmy ILIRIJA a KAMNIK. V roce 1932 byl odehrán první mezinárodní zápas v Ljubljani (hlavní město Slovinska) mezi hokejovým družstvem Ilirija a rakouským týmem KAC z Klagenfurtu. O dva roky později se konal mač mezi slovinským týmem Ilirija a rumunským národním týmem. V roce 1990 slovinští hráči bojovali naposledy za jugoslávský národní tým. Tehdy tento tým zvítězil na mistrovství světa ve skupině C. O rok později se Slovinsko stalo suverénním státem a nebylo ještě možné, aby se zúčastnilo v roce 1991 mistrovství světa ve skupině B, jelikož dosud nebylo členem IIHF. Přijato bylo teprve 6. května 1992. Slovinsko startovalo ve skupině C a v roce 1997 dobylo ve své skupině druhé příčky na mistrovství světa. Rok 1998 byl vynikajícím rokem pro slovinský hokej: Slovinsko vybojovalo druhé místo na mistrovství světa - a to již ve skupině B (!) a postoupilo tak do kvalifikace na MS skupiny A v roce 1999, kde se umístilo na třetím místě. Na mistrovství světa 1999 získalo Slovinsko páté místo ve skupině B, o rok později místo sedmé. Slovinsko má 957 zaregistrovaných hráčů v celkem deseti týmech. Disponuje šesti krytými hokejovými halami a jedním otevřeným ledovým kluzištěm.

V rozmezí let 1991 až 1998 byl hokej ve Slovinsku sportem číslo 1. Během pouhých dvou let se ale v tomto pomyslném žebříčku propadl až na páté místo. Mistrovství země poněkud ztrácelo na zajímavoti, protože po dlouhá léta (včetně období, kdy ještě Slovinsko bylo součástí Jugoslávie) se ve finále pravidelně utkávaly vždy týmy HK ACRONI JESENICE a HK OLIMPIJA. Ovšem hlavním důvodem poklesu zájmu o hokej bylo ekonomické strádání hokejových klubů. Tento stav nastal právě po roce 1998. V Olimpiji a Acroni Jesenice do té doby působili skvělí zahraniční i domácí hráči a zápasy navštěvoval velký počet diváků (asi 5000 na zápas). Jako velká chyba se však ukázalo povolení šesti zahraničních hráčů v každém týmu. Tak se zapomnělo a zapomíná na mladé hráče a většina těchto mladíků tak končila svou sportovní kariéru. Někteří z nich odešli do USA nebo do Kanady, někteří starší hráči se upsali evropským klubům.

Nadcházející sezóna bude pro slovinský hokej velmi kritická. Týmy mají nedostatek financí, tudíž budou muset spoléhat na výkony mladých hráčů a nemohou si dovolit platit hráče za zahraničí. Olimpija, Jesenice, Bled, Triglav a Slavija jsou týmy, jejichž mladíci se ukazují v dobrém světle. Doufám tedy, že tato následující sezóna bude zajímavější než ty předchozí dvě.

Slovinské týmy


HK ACROM JESENICE (Jesenice): Tým s nejdelší a nejúspěšnější historií ze všech slovinských a "jugoslávských" hokejových klubů. Za padesát let své historie tento tým vyhrál 28x mistrovství republiky a asi z padesáti procent přispěl účastí svých hráčů v národním týmu, ať už jugoslávského nebo nyní slovinského. Pocházejí z Jesenice. Od roku 1991 hrají v Kontinentálním poháru a v Alpské lize, letos v IEL. Mají 124 registrovaných hráčů.
HK OLIMPIJA (Ljubljana): V posledních letech nejúspěšnější tým slovinské ligy i na mezinárodních kolbištích. Šestkrát vyhrál slovinskou ligu a osmkrát se stal šampionem bývalé Jugoslávie. Také přispěli přibližně z padesáti procent účastí svých hráčů na složení národního týmu, nyní slovinského, původně jugoslávského. Pocházejí z hlavního města Slovinska - Ljubljaně. Od roku 1991 hrají v Kontinentálním poháru a Alpské lize, tento rok hrají v IEL. Klub má zaregistrovaných 197 hráčů.
HK SLAVIJA MERCATOR OPTIMA (Ljubljana): Také pocházejí z hlavního města a jako jediný klub mají otevřené ledové kluziště. Mají 99 zaregistrovaných hráčů.
HK BLED (Bled): Tým je z Bledu a má 139 registrovaných hráčů. Od roku 1991 do roku 1997 hráli v Alpské lize.
HK TRIGLAV (Kranj): Vznikl v Kranji a má zaregistrovaných 118 hráčů.
HK JESENICE (Jesenice): Je farmou HK Acroni Jesenice, zaregistrováno 64 hráčů.
HK TIVOLI (Ljubljana): Farmářský tým HK Olimpije.
HK CELJE (Celje): Pocházejí z Celje. Klub má momentálně velké finanční obtíže. Zaregistrováno 82 hráčů.
HK MARIBOR (Maribor): minulou sezónu ještě farmářský tým HK Olimpije, nyní hrají pouze v juniorské lize.

Slovinští hráči hrající v Evropě:

 1. ANDREJ BRODNIK  D  IK OLOFSTROMS (Sweden)
 2. ELVIS BESLAGIC  D  RATINGER ICE ALIENS (Germany)
 3. LUKA SIMSIC     G  RATINGER ICE ALIENS (Germany)
 4. IVO JAN         F  HERMES KOKKOLA (Finland) - probably
 5. MIHA REBOLJ     D  HC SPARTA (Czech Republic)
 6. GABER GLAVIC    G  not decided yet
 7. NIK ZUPANCIC    F  not decided yet

Slovinští hráči hrající v USA a Kanadě:

1. BLAZ EMERSIC     F  BORDER CITY BANDITS (USA - CHL)
2. MARCEL RODMAN    F  PETERBOROUGH PETES (CAN - OHL)
3. TOMAZ RAZINGAR   F  PEORIA RIVERMEN (USA - ECHL)
4. EDO TERGLAV      F  MONTREAL ROCKETS (CAN - QMJHL)
5. JURE PENKO       G  GREEN BAY GAMBLERS (USA - USHL)
6. PETER ROZIC      F  ARKANSAS RIVERBLADES (USA - ECHL)
7. DEJAN VARL       F  PHOENIX MUSTANGS (USA - WCHL)
8. ZIGA PETAC       F  NEWMARKET HURRICANES (CAN - OPJAHL)
9. MATIC KRALJ      F  SARNIA STEEPLEJACK BEES (CAN - WJBHL)
10. DAVOR DURAKOVIC D  FLIN FLON BOMBERS (CAN - SJHL)
11. ALES DOLINAR    F  BOSTON COLLEGE (USA - NCAA)
12. GREGOR KRAJNC   F  MIAMI - OHIO (USA - NCAA)
13. KLEMEN KELGAR   D  LAKE SUPERIOR STATE (USA - NCAA)
14. BOSTJAN KOLARIC F  BERKSHIRE (USA - Prep School League)

Waxus, Ljubljana, 19.07.2000

 

Hokejová mapa světa na OHF
N

Seznam článků v hokejové mapě
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!