Pohled
pod led
Motto: "Símtě ňákej prach na poličkách mě nemůže rozházet."
(Zdenka, před historicky prvními utkáními Znojemských Orlů v play-off, březen 2001)
 
Na hlavní stránku OHF

   
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)
 

Proč je uzavření extraligy hloupost?

(6.1.04, Ada+Misha) Následující řádky přináší pár argumentů do diskuse ohledně uzavření extraligy. Byly psány pro jeden nejmenovaný deník, ale tam zřejmě připouští pouze diskusi jedním směrem...

1. Uzavření extraligy

V žádném jiné českém sportu neexistuje uzavřená nejvyšší soutěž. Není možné očekávat, že po uzavření extraligy dojde k jejímu zatraktivnění. Naopak, přibude zápasů, v nichž o nic nepůjde. Přibude zápasů, které oba týmy pouze odjezdí. Přibude spekulací o regulérnosti soutěže, vzroste množství dohadů, zda výsledky některých zápasů nebyly domluveny. Extraliga ztratí část svého náboje a s tím ruku v ruce poklesne i její kvalita, protože kluby na sebe nebudou cítit tlak z možnosti sestupu. Česká nátura nedokáže odehrát zápas jen pro dobrý pocit - pokud opravdu o nic nejde, Čech podá takový výkon, jako by o nic nešlo.

Argumenty pro uzavření, které sumarizoval Deník Sport:

 • Extraligovým klubům se ustálí rozpočty, nebudou muset platit horentní sumy za drahé hvězdy.

  Nedá se předpokládat, že mávnutím kouzelného proutku přestanou mít čeští hráči takové finanční nároky, jako mají dnes. Hráči z týmů spodní částí tabulky zmizí v nižších soutěžích v Rusku, Německu nebo USA a po ledě se budou prohánět party mladíků. Ti však, vědomi si toho, že není kdo by je nahradil, zvednou své finanční požadavky a budeme tam, kde jsme dnes, jen s tím rozdílem, že kvalita hry bude nižší.

 • Šance pro mladé hráče, kteří nestojí tolik peněz. Dostanou víc příležitostí i v rozhodujících okamžicích.

  V týmech, které budou hrát na špici, se nic nezmění. A v týmech, které budou hrát dole, žádné rozhodující okamžiky nenastanou - poslat juniora na power play s vědomím, že když gól nedá, tak se vlastně nic nestane, jej pod tlak opravdu rozhodujícího okamžiku nedostane.

 • Klid pro trenéry. Nebudou pod tak velkým tlakem jako dosud, budou se moci věnovat dlouhodobé koncepční práci.

  Opět platí jen potud, pokud se tým bude pohybovat ve spodní části tabulky. Což budou sponzoři ochotni tolerovat jen po určitou dobu, maximálně dva tři roky. Poté se buďto tým bude muset posílit o drahé hvězdy, anebo se vymění trenér za neschopnost vybojovat úspěch s levnými mladíky. Výrazný posun oproti dnešku? Nevidno.

  2. Destrukce první ligy

  První hokejová liga se už nyní potýká se sníženým zájmem ze strany sponzorů a koneckonců dostává třeba mnohem méně prostoru ve všech médiích, Deník Sport nevyjímaje. Přitom v návštěvnosti si v některých regionech první liga s extraligou nezadá. Ta teoretická možnost postupu do baráže a poté do extraligy je stimulem pro mnohé sponzory a fanoušky, aby stále svůj tým podporovali.

  První liga by přišla o spoustu peněz, což by mělo katastrofální důsledky nejen pro samotnou existenci klubů, které by během několika let byly nuceny přejít na amatérskou nebo poloprofesinální úroveň, ale také pro výchovu mládeže. V řadě extraligových klubů přitom hraje téměř polovina mužstva, vychovaná v prvoligových klubech!

  Nikoli nevýznamným argumentem proti uzavření extraligy je také skutečnost, že v posledních dvou letech tým z první ligy v baráži uspěl a v extralize se bez problémů adaptoval. Kdybyste se zeptali studentů, zda by zrušili ve škole pětky a možnost propadnutí, vsadím se, že by si to studenti odhlasovali...

  3. Snížení počtu účastníků v extralize

  Podobný experiment se snižováním počtu účastníků mají za sebou na Slovensku a naši východní sousedé se znovu vrátili k původnímu modelu. Naše nejvyšší soutěž je velmi vyrovnaná, těžko vybrat dvě mužstva, která nemají finanční, hráčské a fanouškovské zázemí k tomu, aby hráli v nejvyšší soutěži. Z nejvyšší soutěže ještě nikdy v rozehrané soutěži neodstoupil žádný klub, extraliga je velice vyrovnaná, před letošní sezónou mnozí tipovali kvalitní českobudějovický tým na umístění v play-off. Instituce baráže navíc opravdu slabý tým z ligy vyřadí automaticky.

  Nelze očekávat, že ušetřením dvou týmů vzroste ostatním klubům nějak výrazněji rozpočet. Těžko si lze představit, že by třeba Sokolovská uhelná, Budvar, Hamé a další firmy podporovaly jiný klub než ten ze svého regionu. Představte si navíc sezónu, ve které by docházelo ke snižování počtu účastníků. Vedení klubů by v zoufalé snaze udržet se v soutěži rapidně navýšilo rozpočty a do dresu by ještě možná navléklo i samotného Wayna Gretzkého. Pro fanoušky by to byla sezóna bezesporu velice zajímavá, úplně však stačí, když v baráži skončí jedno mužstvo...

   

 •    POHLED POD LED:
  N
   
  Argumenty proti uzavření ELH
  Duda - hokej není nuda
  Dva články o vlastnictví klubů
  Vzpomínka na Nagano
  Ribano - studie
  Pohled pod led očima soudce
  Pravidlo, kdy platí gól
  Rozbor losování extraligy
  Vznik Asociace Hráčů Ledního Hokeje
   
   

  www.hokej.cz