Pohled
pod led

Roji je to tvoje rubrika, taxi sem vymysli ňáký to motto a obrázek :-)
 

Úvodní stránka 
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Způsob losování extraligy

(24.9.) Kdybych byl Vovka, začal bych tento odstaveček nějak jako: Plzeň je na čele díky hracímu systému!, ale pochopiteně si nic takového nemyslím. Ale abych nepředbíhal - jistě jste si všimli, že naše Ledová židle nám trochu zamrzla ;-( No, nějak se málo všichni snažíme, včetně mě!
Ale objevila se alternativa! Když se nepovede udělat rozhovor, může zde být analytický článeček! Tak mě napadla nová rubrika Pohled pod led! A veden nejapnými otázkami od Sida, pokoušel jsem se vám hloubavějším vysvětlit, jak přesně matematicky funguje hrací systém základní části Extraligy. Při tom jsem si mimoďek všiml, jak je to s tou Plzní :-) Nečekejte nic velkýho!
Ale Sparta to dnes nebude mít lehké - uvidíme! ;-)
Takže součástí ledové židle se alternativně stává Pohled pod led a jestli se chce někdo přidat s "investigativními" články, napište! 

Nová občasná rubrika - Pohled pod led :-)

Všichni víme, jak se hraje extraliga v základní části, ale málokdo se zamyslel nad tím, jak je to přesně. Koho to zajímá, tady je to barevné na bílém:
 
SID : Hele, a jakto, že hraje každej s každým jednou doma a jednou venku a nespletou se?

Oni totiž mají systém, jak se vystřídat, aby nikdo nezbyl, protože klubů je 14, každý sehraje 13 zápasů se zbývajícími soupeři, to se celé opakuje 4 krát, takže dohromady je to 52 kol v základní části.
 
SID : Dobře, ale jak je to udělaný, aby se u každého střídaly zápasy jednou doma, jednou venku, a proč to občas u některého nevyjde?

Když se nad tím zamyslíš, ani nelze udělat, aby se všechny teamy střídaly doma a venku, vyplývá to z logické úvahy. Představ si, že chceš zajistit, aby se to pravidelně střídalo, rozdělíš proto kluby do dvou skupin A a B po 7 členech. Liché kolo bude hrát doma A, sudé B, všechno půjde OK, ale má to háček - nikdy spolu nebudou moci hrát kluby z jedné skupiny, protože by museli být oba domáci.. :-)) A to nevím, jak by udělali...
 
SID : V Praze by to šlo, protože Sparta shání peníze, jaxe dá, tak chce prodat název Pražské sportovní haly!

Aha, takže kdyby ten název koupila třeba Slávie, chodilo by se do Holešovic do Haly Slávie na derby Sparta - Slávie, kde domácí by byla Sparta, protože tam hraje doma, a zároveň i Slávie, protože by její byl ten název.. :-)
Jenže ona to nakonec třeba koupí jedna nejmenovaná sponsorská firma, takže stejně by to náš systém A B nezachránilo. Systém A B se uplatní jedině v nadstavbové části, kdy hrají sudí s lichými a píská to sudí s píšťalkou...
Pro hru každý s každým se musí vymyslet propracovanější systém, který zajistí co nepravidelnější střídání, pouze dva kluby v každém kole se opakují doma, resp. venku. Vymysleli to chytří lidé kdysi v dávnověku, obávám se, že to Siďáku nepochopíš bez obrázku, tak hezky popořadě.  

Klubů je 14, každý si vylosuje číslo od 1 do 14 a stoupnou si do kruhu hezky popořadě, jen uprostřed si stoupne Čtrnáctka, hned uvidíš proč.. Stojí-li takto v kruhu, může kazdý každému podat ruku, ovšem v rámci jediného kola se určí 7 dvojic. A teď se ukáže, proč je 14 uprostřed. Podle ní se totiž určí, kdo komu podá ruku. Podané ruce representují ligový zápas, naznačíme si to oranžovými čárami, jen zápas Čtrnáctky je tmavomodrý, ať se to neplete. Ještě je třeba určit, že kluby po pravé ruce Čtrnáctky budou hrát doma, po levé ruce budou hrát venku.

Zase si to pro názornost vyznačíme barvami. Červená znamená domácí, modrá hosty. V prvním kole si Čtrnáctka stoupne čelem k Jedničce. Ostatní zápasy vidíte vpravo na obrázku. Čtrnáctka má po pravé ruce týmy 2,3,4,5,6,7, k nim se v prvním kole přidala Jednička, takže Čtrnáctka hraje venku. Výčet zápasů prvního kola je tedy 1-14, 2-13, 3-12, 4-11, 5-10, 6-9 a 7-8.  Teď je potřeba zajistit prostřídání, takže do druhého kola se Čtrnáctka otočí skoro o 180 stupňů, aby měla po pravé ruce 9,10,11,12,13 a 1. Sama se vystřídá, takže bude hrát nyní doma.
První kolo


Teď je potřeba zajistit prostřídání, takže do druhého kola se Čtrnáctka otočí skoro o 180 stupňů, aby měla po pravé ruce 9,10,11,12,13 a 1. Sama se vystřídá, takže bude hrát nyní doma.
Z toho vyplývá, že Osmička bude hrát podruhé za sebou venku, jaxi můžeš ověřit na obrázku vlevo. Totéž se stalo Jedničce, která bude hrát podruhé doma. Takže Čtrnáctka je jediná, která se střídá opravdu dokonale pravidelně, no, někdo to slíznout musí :-) Zato ti, kteří jsou "postiženi" zápasem se Čtrnáctkou, právě v té době hrají dva zápasy za sebou doma, nebo venku. 
Pokud by se to někomu nezdálo, pak věřte, že to jinak nejde, vyplývá to z matematických zákonitostí. 
Druhé kolo

Tento systém je léty prověřený a zajišťuje maximální rovnost podmínek pro všechny.
Třetí kolo vypadá tak, jak vidíte opět vpravo. Čtrnáctka je otočená tentokrát čelem ke Dvojce. Nejen Sid už asi postřehl, že se celý systém jakoby otáčí ve směru hodinových ručiček, Čtrnáctka "tancuje" cik cak a Jednička hraje ve druhém kole s Dvojkou, ve třetím s Trojkou, ve čtvrtém se Čtyřkou. Domácí jsou vždy po pravé ruce Čtrnáctky
Třetí kolo

Tak to pokračuje i čtvrtým, pátým až třináctým kolem, kdy je to celé již skoro otočené.
Sledujte obrázky! Vlevo čtvrté kolo, vpravo je třinácté. V něm hraje Jednička s Třináctkou a tím je vystřídán každý s každým. 

Čtvrté kolo    Třinácté kolo

Jistě už každého napadne, že 14. kolo bude stejné jako první, jen se prohodí domácí s hosty.
Takže domácí budou tentokrát po levici. Jen ta Čtrnáctka se zase v pohodě vystřídá :-) Kvůli Sidovi sem pro jistotu dám obrázek 14.kola. - Jasné jak facka!

Čtrnácté kolo

Dál už to jede úplně stejně...

Tento systém se dá použít pro všechny soutěže o libovolném sudém počtu účastníků, ale musí jich být víc, než 5. 

SID : A jak se určí, kdo dostane do rozpisu které číslo?

Jednoduše, losem. Los na saisonu 99/00 proběhl 1.6.1999 a vypadá následovně:

 1. Karlovy Vary
 2. Kladno
 3. Slavia
 4. Vítkovice
 5. Zlín
 6. Třinec
 7. Pardubice
 8. Budějovice
 9. Litvínov
 10. Sparta
 11. Havířov
 12. Vsetín
 13. Znojmo
 14. Plzeň
Takže onu šťastnou čtrnáctku si vytáhla Plzeň, má tak zajistěno pravidelné střídání zápasů doma a venku. O tom jak jí to svědčí, se můžete přesvědčit pohledem na tabulku! :-) Bude mít dneska smůlu i Sparta?Pro programátory sem záhy ještě uvedu jednoduchý algoritmus, jak ze zadaného parametru čísla kola získáte zozpis zápasů v tom pořadí, jak je uváděn v oficiálních statistikách. Zřejmě mají ten algoritmus stejný, jako ja ;-)
 
DALŠÍ ČLÁNKY
N
 
Vzpomínka na Nagano
Ribano - studie
Pohled pod led očima soudce
Pravidlo, kdy platí gól
Rozbor losování extraligy
Vznik Asociace Hráčů Ledního Hokeje
 


www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!