Pohled
pod led

Roji je to tvoje rubrika, taxi sem vymysli ňáký to motto a obrázek :-)
 

Úvodní stránka 
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Svěží vítr nad stojatými vodami

(1.3.) Dnes se konala úvodní tisková konference právě vznikající Asociace hráčů ledního hokeje (AHLH). Konečně vzniká reálná síla, která hájí zájmy hokejistů samotných. Ve svých stanovách (40kB HTML) si klade za cíl i pomáhat rozvoji hokeje v České republice. Může se jí to podařit? Věřme, že ano, zatím mám soukromý dojem, že lidé, kteří se toho ujali, k tomu mají nejlepší předpoklady.

Shrňme si nejprve současný stav, v jakém se český hokej nachází.

Zájmy klubů hají Asociace profesionálních klubů (APK). Co je prvotním zájmem klubu? Vydělat peníze. Co je pak prvotním zájmem lidí, kteří tomu šéfují? Vydělat si peníze a udržet se na svých postech co nejdéle, nejlépe do smrti. V některých případech nepřesvědčí tyto lidi k odchodu ani sestup klubu do nižší soutěže...
Mnozí lidé v APK si vytvořili velmi neprůstřelné prostředí pro své pohodlí, dokonce každoročně nadhazují otázku uzavření nejvyšší soutěže, aby byla jejich posice ještě neotřesitelnější. Protože vedení APK chce mít klid, sepsalo exklusivní smlouvu s Charouzovou agenturou BPA, že se vzdává skoro všeho, na čem se dají vydělat peníze, ve prospěch BPA, jen, když jim za to BPA dá stabilních 70 milionů ročně. A pan Charouz vydělává. Prodal název extraligy, aby se nedal ani vyslovit, zaplácal plexiskla samolepkama, aby zkrz ně nebylo vidět, počmáral ledové plochy, aby se na nich ztrácel puk. Co z toho mají diváci a hráči? Hov.... - nic!!
Ještě zde existuje Český svaz ledního hokeje, který by měl hájit zájmy našeho hokeje jaksi globálně. Při vší úctě musím konstatovat, že do vedení této instituce by mělo přijít více schopnějších manažerů místo zasloužilých členů.
Zájmy hráčů dodnes nikdo nehájil, což se negativně projevovalo již dlouhá léta. Vzniklo zde proto několik pokusů o založení podobné zájmové organisace, ovšem vždy to dopadlo tak, že od hráčů se vybraly peníze, které se posléze záhadně "ztratily".
Nynější zakladatelé AHLH si tedy vzali příklad z OHF :-) - rozhodli se dělat to ZADARMO.

Kdo jsou?

Marek Herman, výkonný ředitel, mozek celého vznikajícího sdružení.
Jirka Dopita, president - mezi hráči respektovaná autorita
František Kučera - vicepresident, jehož zkušenosti jistě přispějí pro dobro věci.
Robert Reichel - poradce výkonného ředitele, uznávaný kapitán.
Dušan Salfický - zástupce vicepresidenta, v případě jeho odchodu (za hranice) kandidát na jeho místo.

Dopita: Zájem fanouška je na 1. místě!

Co tedy hodlá nové sdružení podnikat?
Především dle slov výkonného ředitele korektně jednat. Zejména s APK, což je přirozeně hlavní partner. Zatím jsme dostali i z druhé strany příslib korektního jednání, i když mezi řádky lze postřehnout, že APK pociťuje z nové asociace strach. Není divu, APK totiž nejvíce vyhovuje současný Status Quo. Dle slov Dušana Salfického současná podoba smlouvy mezi hráčem a klubem obsahuje 4 body, co musí udělat klub pro hráče a asi 20 bodů, co musí udělat hráč pro klub. Tento nerovnoprávný vztah je nutné změnit co nejdříve.
Herman: "Podpora mezi hráči je nebývalá, hráči prokázali profesionální přístup, doslova během několika dnů se udělalo mnohem víc, než za předcházející léta."
Dopita: "Stojí za námi už 300 hráčů, a to je výborné. Nejde o nás, my osobně máme smlouvy dobré, ale jde o mladé hráče, kteří jsou nuceni pracovat za podmínek skoro otrockých. Kluby s nimi jednají stylem: Podepiš nám to na X roků, nebo jdi!"
Herman: "Jedním z našich cílů je prosadit jednoutnou smlouvu, kde by se vyplnilo jen jméno hráče a jméno klubu, prvních šest stránek by bylo vždy stejných, jen na té poslední by se lišila u každého výše platu. Kromě té poslední stránky může být celá smlouva veřejná."
Ivan Hamšík z MFD si neodpustil :-) poddotaz: "Kdy bude veřejná i ta poslední stránka?"
Reichel: "No já vím, že lidi tady nejvíc zajímá, kolik kdo vydělává. Závist je specifická věc, zatím jště není zralá doba, ale určitě to časem bude možné"
Dopita: "Nejde o hráče, ti by si to mezi sebou zveřejnili, ale reakce některých fanoušků jsou velmi agresivní."
(Zde si dovolím polemisovat: Nemyslím, si, že utajení výše platů může něco vyřešit, ono se nakonec nic neutají a zbytečně vznikají fámy, které naopak agresivitu přiživují.)
Zpravodaj Práva vyjádřil pochybnosti: "Opravdu si myslíte, že jde udělat jednotná smlouva pro všechny kluby, nejsou rozdíly v regionálních podmínkách příliš podstatné?"
Herman: "Ano! Věřím, že při projevení dobré vůle z obou stran se to podaří. Budeme uplatňovat taktiku postupných kroků"
A nebude-li dobrá vůle?
Dopita: "Pak jsme připraveni jednotně hájit své zájmy. Stávka by byla až to nejkrajnější řešení. Zájem fanouška je na prvním místě. Fanoušek nesmí doplácet na to, že my nemáme něco vyřešeno! Budeme pravidelně informovat hráče, jak pokračují jednání a budeme stále korektně jednat s kluby."
Právo: "Můžete teď říci, co konkrétního vám vadí na vašich smlouvách?"
Salfický: "Nám všechno funguje, jak má, ale chceme, aby byla rovnoprávnost všech hráčů. Například hráč může být vyhozen na hodinu, ale když třeba nedostává plat, musí 3krát písemně upozornit klub, pak to musí dát k soudu, během té doby samozřejmě může být vystaven dalšímu nátlaku ze strany klubu..."
Hamšík: "Jsou hráči jednotní? Až ke stávce?"
Dopi: "Ano."
Reichel: "Stávka je až ta poslední věc, doufáme, že to tu nikdy nebude, jako v Americe. Nechceme, aby se u nás přestal hrát hokej.
Právo: "Máte i jiné hrozby, než stávku?"
Herman: "Máme jich ještě celou řadu, ale z pochopitelných důvodů je teď nehodláme prozrazovat"
Právo: "Budete vyvíjet nějakou činnost už v Play off?"
Herman: "Ne, nechceme zasahovat do soutěže v jejím průběhu, výkonná činnost bude zahájena až po ukončení sezóny"
HC Werk Třinec: "Budete se zabývat vymáháním dlužných mezd pro hráče Vsetína?
Dopi: "Nebudeme se teď zabývat žádnými jednotlivostmi. Prioritou je prosazení jednotné smlouvy do budoucna."

Jak bude asociace financována?
Herman: "Spoléháme na příspěvky sponsorů.." (pozn: Že by Charouz byl namol a přitlačil? :-))) "Rozhodli jsme se, po zkušenostech z minula, nevybírat od hráčů žádné příspěvky. Chceme se zapojit do sportovního byznysu, jako prodej kartiček...."
MFD: "Obávám se, že úroveň sportovního byznysu u nás nelze srovnávat s tou v Americe"
Herman: "Přesto věřím, že sponsoři se najdou. Například Asociace už má logo. Jak jsme zjistili, když si zadáte výrobu takového loga, může vás stát až půl milionu korun. Nám ho sponsorsky věnovali zdarma"
(Zde vychází najevo, že p. Herman se málo pohybuje na internetu. Půl melounu... páni! :-) OHF máme taky logo a taky zdarma. Jsem si stoprocentně jistý, že kdyby nabídnul deset tisíc a vyhlásil soutěž, měl by log na rozdávání! A dobrých!)
Herman: "Z výtěžků chceme financovat rozvojové projekty, jako podporu talentovaných hráčů, rekvalifikační kursy angličtiny pro hráče."
Asociace už vydala i první omluvu.
Herman: "Vlivem.informačních šumů se objevila zpráva, že chceme vyvíjet nátlak na rozhodčí. Ve skutečnosti jsme měli na mysli, že chceme organisovat semináře pro rozhodčí, kde se budeme navzájem informovat. S Michalem Dusíkem z ČT jsme domluveni, že připravíme sumář sporných výroků rozhodčích sestříhaný na videu. Pracovně to nazýváme setkání vychladlých hlav, kde si můžeme vše rozebrat a věcně vyjasnit stanoviska.
Závěrem bych chtěl proklamovat, že jsme realisté, nejsme zlatokopové a víme, co chceme"
Dopi: "Nejde nám o to, aby se jen zvyšovaly platy"
Blesk: "Máte už nějaké zpětnovazební reakce, kde asi narazíte?"
Herman: "Lidé, kteří hokeji rozumí, to hodnotí positivně, APK zatím váhá"

Myslím, že OHF se zařadí spíš mezi lidi, kteří hokeji rozumí :-)

Po tiskovce jsem se ještě přitočil k panu Hermanovi s otázkou, zda si myslí, že nynější tajná "Opoziční smlouva" mezi APK a BPA je to nejlepší, co prospívá českému hokeji. Odmítl mi to komentovat. Někdy dokáže být mlčení mnohem výmluvnější, než celá stránka keců... :-)

Ruce pryč od rozhodčích !

(2.3.2000 Jiřík) Asociace hráčů ledního hokeje na své tiskové konferenci, (jak o tom kromě OHF - viz níže - píše např. www.hokej.cz, případně si toho všiml i zpravodaj www.idnes.cz/hokej), představila i některé zjevně nereálné požadavky. Zejména se jedná o záměr spočívající v organizaci vzdělávacích seminářů pro rozhodčí (!). V průběhu sezony jsem již zaznamenal snahu nynějšího významného představitele hráčské asociace Roberta Reichela (toto jeho vyjádření k tomu najdete zde), ovlivňovat činnost komise rozhodčích.

Rozhodčí v jakémkoliv sportu musí být zcela nezávislí na hráčích. Hráčská asociace, jako i hráči samotní, mají plné právo je kritizovat, ale ovlivňovat jejich výkon v žádném případě, byť jakýmisi vzdělávacími semináři prostě nesmí. Hráčům, ani jejich asociaci toto právo nepřísluší. Toto je úkol pro příslušný svaz, v tomto případě ČSLH, který k tomu vytváří příslušný řídící orgán rozhodčích. V návrhu hlavních úkolů asociace, který jsme přinesli, jeho zpracovatelé dokonce hovořili o snaze vytvářet na rozhodčí nátlak.

Tyto snahy hráčů pod kterými cítím jakési vyřizování si účtů s rozhodčími, jsou zbytečnou kaňkou na rozjezdu této asociace, jejíž přínos pro lední hokej vnímám jinak jednoznačně pozitivně. Rozhodčí stojí přece mimo vztahy hráčů s kluby a APK, o které musí jít hráčům především. Nebo budeme na ledě svědky výkonu rozhodčích podle toho, ve kterém klubu na ledě právě hraje významnější představitel AHLH ?

(Roj) Já to chápu tak, že na tech seminářích by komunikace mohla být spíše směrem od rozhodčích ke hráčům, pak by proti tomu nemohlo být námitek.
 
 

DALŠÍ ČLÁNKY
N
 
Vzpomínka na Nagano
Ribano - studie
Pohled pod led očima soudce
Pravidlo, kdy platí gól
Rozbor losování extraligy
Vznik Asociace Hráčů Ledního Hokeje
 


www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!