Pohled
pod led
Motto: "Símtě ňákej prach na poličkách mě nemůže rozházet."
(Zdenka, před historicky prvními utkáními Znojemských Orlů v play-off, březen 2001)
 
Na hlavní stránku OHF

   
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)
 

Ribano - studie

Ribano - s. sportovní trikot vcelku (tílko a spodky), kt.užívají jako spodního prádla hl. hokejisté.
(Slovník cizích slov, 1985, vydání 3., náklad 150 000 kusů, upravené, cena vázaného výtisku Kčs 56,00)

(14.6.01 Zivadortova) Z toho plyne, že ribano je skutečně spodním prádlem hokejisty. Jsou různé druhy riban. Klasická a pak ta nová moderní, která vlastně již ribany nejsou. Je to např. triko a kraťasy, ale používáno je označení ribano, protože říkat: "mám upocené spodní prádlo hokejisty", by bylo velmi zdlouhavé, a proto se používá pojem ribano.
V této studii se budeme zabývat pouze klasickým ribanem, které je velmi dobrou ochranou před zimou, která přirozeně vždy k hokeji patřila. Naši předkové v době nedávno minulé nosívali tzv. trikáče, což není nic jiného než právě ribano. Velmi si pochvalovali praktičnost tohoto oděvu. V podstatě trikáče ani nesundávali. V noci v nich spali a měli je místo pyžama a ráno na ně navlíkli svrchní oděv. Název trikáče vznikl spojením slov triko a kakáče, z čehož nám vyplývá, jak takové ribano vypadá. Ano, je to vršek a spodek dohromady. Leze se z toho ven zapínáním, které se line středem předku vršku. Zapínání je na knoflíky, zip i suchý zip, dle libosti hokejisty. Tohle je zcela přirozené a není na tom nic zvláštního. Ovšem pohlédneme-li na ribano zezadu, můžeme u starších typů riban uvidět velikou zvláštnost či tajemnost. Střed vršku zadku není sešitý, a tudíž je tam otvor čili díra, která se táhne celým vrškem, kopíruje páteř a končí u počátku spodku. Budeme se této díře věnovat blíže a pokusíme se vysvětliti, jak vznikla, k čemu sloužila a vliv jejího zašití na výkon hokejisty.

Pátrání po původu díry bylo z celé studie nejobtížnější a vyžadovalo nastudování stohů a stohů studijních materiálů a literatury. Nikdo se tímto tajemnem ještě nikdy nezabýval a nebylo se tedy čeho chytit. Až náhoda, možná snad vnuknutí, přivedlo studii k Rybaně, hrdince indiánské literatury Karla Maye. Všeobecně se ví, že Karel May Indiány zidealizoval a jeho knihy jsou pouhou fantazií a tudíž i Rybana je smyšlená osoba, ale už ne indiánské jméno Rybana. Studie se pustila do hledání původu jména Rybana a v latinsky psaných textech z 18. století bylo objeveno jméno Ribana s měkkým i. Toto jméno získávaly ženy, které šily ribana. Kdo a kdy počeštil i/y ve jménu Ribana se nepodařilo zjistit. Jen pouhá domněnka je, že za to může snílek May, i když byl Němec. Byl nalezen přesný popisek, jak indiánská ribana vypadala. Na prériích kolikrát pěkně fučelo a bylo třeba těla Indiánů dostatečně chránit. Pramáti Indiánů vymyslela ribano. Bylo ušito z té nejjemnější kůže, ale kůže je nepružný materiál, a tak bylo třeba ribana šít tak, aby v nich Indiáni nebyli omezováni v pohybu. Chytré indiánské šičky riban vymyslely důvtipný nesešitý střední šev zadku vršku, který dopomohl k neomezenému pohybu paží. Šev se pak zakrýval pončem z vlny či kožešinovými pelerínami. Zapínáni ribana bylo na stejném místě, jak je nyní a šněrovalo se koženou tkaničkou. Díra na ribanu měla ještě důležitý význam v praktičnosti při vykonávání vyprazdňovacích potřeb.
    Díra se nám zachovala až do minulého století resp. tisíciletí. S vývojem nových velmi pružných materiálů mohlo dojít k zašití díry. V neposlední řadě k zašití přispěl komfort moderních splachovacích WC, kde již hokejista nemusí hledat závětrné místo ve sněhu a mrazu. Dle výzkumů se přišlo na to, že průkopníky v zašití díry jsou Češi.
    Při bádání komise kanadsko-amerických hokejových vědců nad úspěchy českých hokejistů nebylo vyřešeno, v čem tkví neporazitelnost Čechů. Badatelé nevěděli už kudy kam. Tajní agenti informační sekce kanadsko-americké hokejové akademie věd nebyli schopni najít nic průkazného. Dovedlo je to až k tak nízkému činu, že na všechny české zimní stadióny téměř do všech kabin včetně žákovských tajně namontovali skryté kamery a odposlouchávací zřízení. Ovšem stále na nic nepřicházeli. Až jednou náhoda je přivedla k poznání, co stojí za úspěchy českého hokeje.
    Stalo se to tak, že při mistrovském utkání žákovské hokejové soutěže v průběhu druhé třetiny stihly jednoho malého hokejistu střevní potíže. Běžel do kabiny, odkud byl vstup na WC. Rychle ze sebe sundal dres, vestu, trenky, rozepnul ribano, stáhl ho ze sebe a stihl to. Nestihl ovšem za sebou zavřít dveře a skrytá kamera tajných agentů vše zaznamenala. Agenty při zkoumání svých špionážních videozáznamů udivil fakt, že chlapec musel ribano ze sebe stáhnout a nepoužil díru. Zkoumali jiné videozáznamy z kabin a teprve tehdy si všimli celistvosti zadního dílu riban. Nikdy před tím si detailu ribana bez díry nevšimli. Ihned s tímto objevem přispěchali na hlavní komisariát informační komise kanadsko-americké akademie hokejových věd. Sklidili nejdříve posměch, ale akademie neměla žádné jiné důkazy v odlišnostech "kanadskoamerický hokej versus český hokej", a proto se dírou začala zabývat obšírněji.
    Byl sestaven tým odborníků, kteří zašitou díru zkoumali. Přišlo se na to, že zašitím díry hokejista neztratí pružnost a ohebnost v pohybu, ba právě naopak, zpevněním zad se dostavuje daleko větší stabilita na bruslích a tělo přebírá fantastickou elastičnost materiálů použitých na zhotovení riban. Zašitím díry tedy došlo k bližšímu kontaktu ribana s tělem a následnému přenesení vlastností tkaniny na svaly, šlachy a klouby hráče a také snížilo riziko zranění těchto částí lidského těla. Pro bližší ilustraci nám může posloužit příklad z tenisového odvětví, kde je širší veřejnosti znám dlouhý rukáv na dresíku Martiny Hingisové, který byl vyvinut právě na základě znalostí, jenž vyplynuly z objevu zašití díry na ribanu.
    V cizině se zašití díry neprosazovalo lehce. Přece jen každá nová věc, která chce překonat starý mnoha staletími používaný prvek, musí zvládnout cestu trnitou. Postupně již díra byla téměř vytlačena.
    Je třeba připomenout, že zašitá díra je symbolem našich skvělých neděravých brankářů, jenž si nikdy označení díra nezasloužili. Zda bude zašitá díra fungovat v případných možných černých děr ohledně peněz ve sportu, ukáže běh času.

Na moje anketní otázky, zabývající se výzkumem riban, odpověděla pouze jedna osoba.
Na otázku č. 1, jestli je ribano spodním prádlem hokejisty zněla odpověď takto:
V obchodní praxi se ribana zařazují do spodního prádla - viz anglické označení ICE HOCKEY UNDERWEAR nebo německy EISHOCKEYUNTERWÄSCHE
Na otázku č. 2, zda má zašití díry vliv na výkon hokejisty byla odpověď taková:
Myslím, že jo, bo když na hokejistu v prodloužení MS přijde potřeba, tak musí rychle dát góla, aby to stihl, bo kdyby ta díra nebyla zašitá, má míň svlíkání (kontaktuj Moravce, ať se přizná, že nájezdy by mu způsobily nemalé potíže).
Děkuji drahé Babet, která tímto oživila fádnost a šedivost, kterou studie přináší :-)

Děkuji Zuz, která mě ke studii dokopala a dopomohla mi učinit ze sebe totálního wola :-)

HOWGH!

 

   POHLED POD LED:
N
 
Vzpomínka na Nagano
Ribano - studie
Pohled pod led očima soudce
Pravidlo, kdy platí gól
Rozbor losování extraligy
Vznik Asociace Hráčů Ledního Hokeje
 
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!