Pohled
pod led

Hokejová pravidla tak, jak je neznáte. Profesionální rozhodčí, který si přeje zůstat v anonymitě, pro OHF vysvětluje problémy týkající se pravidel.
 

Úvodní stránka



 
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Media a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond OHF

Ledová židle

Pohled pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Pohled pod led očima soudce

Jsou případy, kdy méně znamená více. Například u rozhodčích: Ti, kteří pískají dobře, bývají široké veřejnosti méně známí, než ti, kterým to občas "ujede". V loňské saissoně jsme zažili několik mediálních afér okolo rozhodčích. Jednou z nich byl tragický případ Tomáše Zelenky v Jihlavě, nedlouho poté případ zápasu Pardubice - Vítkovice, který málem přerostl ve stávku rozhodčích. Na OHF jsme si to vyříkali ze stran příznivců obou týmů, ale stále nám chyběl i názor třetí strany - člověka v pruhovaném.

Podařilo se nám přimět jednoho z nich ke spolupráci, ale protože s pochopitelných důvodů nestojí o publicitu, říkejme mu Čestmír Férový. Jeho volný seriál budeme uvádět v rubrice Pohled pod led.

Druhý díl

Hokejová pravidla tak, jak je neznáte. Tak nějak by mohlo znít motto našeho nového seriálu. První jsem se profesionála pana Férového zeptal sám, ale budeme jen rádi, pokud se s dotazy připojíte! Slíbil nám rozebrat jakkoliv zapeklitou otázku! Vy pokročilejší to prosím berte jako opakování před saissonou :-)

1. Včera v Litvínově (zápas Jágr teamu) přišli rozhodčí po přestávce na led pozdě. O nic nešlo, ale jak by toto řešila pravidla, kdyby se to stalo v lize?
 a) pokud by byl rozhodčí indisponován (zraněn).
 b) pokud by k tomu došlo nedbalostí samotných rozhodčích

Tak přiznávám, že hned na úvod sem tuto otázku nečekal.. Ale nevyhnu se jí. To, že se rozhodčí vrací po přestávce na led později než hráči bohužel není ojedinělý jev ani v naší nejvyšší soutěži. O nic nejde, pokud to rozhodčí stihnou do skončení přestávky, v takovém případě je vše v pořádku. Pravdou je, že pokud se v kabině zdrží déle než ukládají pravidla, prakticky žádné větší postihy je nečekají. Jediné, co se může stát je to, že pokud je na utkání přítomen delegát, může těmto rozhodčím snížit známky. V tomto případě si ale rozhodčí včasný návrat vesměs pohlídají.
Nedá se ale jednoznačně říct, že za vše můžou jedině rozhodčí. Ona je to z velké části chyba pořadatelské služby. Na každé utkání by měl být určen pořadatel, který má na starost rozhodčí, tzn. mimo jiné i povinnost na konci přestávky nahlásit rozhodčím, kolik zbývá času. A je pravda, že se tak vesměs děje. Bohužel naše zimní stadiony ani zdaleka nepřipomínají ty v Americe, kde je v kabině hráčů i rozhodčích nainstalována časomíra, a tím mají všichni aktéři zápasu přesné informace a nikdo se nemůže na nic vymlouvat.
A k té první části otázky: Pokud je rozhodčí indisponován? Tak v tomto případě existuje několik variant a jejich řešeni:
1. nezpůsobilost hlavního nebo čárového rozhodčího před utkáním
Jestliže se některý z delegovaných rozhodčích nemůže z jakéhokoli důvodu dostavit na hřiště, je na dohodě vedoucích mužstev, aby si určili náhradního rozhodčího. Pokud se nedohodnou, určí rozhodčí příslušný orgán (v případě ČT ELH je to např. přítomný delegát ČSLH).
2. nezpůsobilost hlavního nebo čárového rozhodčího během utkání
Není-li hlavní rozhodčí způsobilý pokračovat v řízení utkání, ujme se jeho povinností jeden z čárových, kterého určí hlavní rozhodčí nebo je-li to nezbytné, vedoucí mužstev.
Není-li jeden z čárových rozhodčích schopen pokračovat v řízení utkání, způsobilý rozhodčí má právo zajistit za něj náhradu, považuje-li to za nezbytné.

Pokud se původně určený rozhodčí znovu vrátí na led, ihned nahradí dočasného náhradního rozhodčího.

2. Můžete rozebrat icing? Je situace, kdy puk vytřelený na zcela jasné zakázané uvolnění a přelétne branku shora (nad horní tyčkou), posuzována jako zakázané uvolnění? Stalo se na zapase PAR-VIT, a rozhodčí hru přerušili…

Pravidlo o zakázaném uvolnění naprosto jasně říká, za jakých podmínek toto pravidlo není porušeno. Tato situace, která se stala v loňské sezóně v Pardubicích vyvolala na tomto stadionu hojnou diskuzi, jak je možné, že to čároví zapískali? "Dyť to prošlo brankovištěm?" Neprošlo.  Důvod je jednoduchý. Toto pravidlo mimo jiné říká: Za zakázané uvolnění se nepovažuje, projde-li kotouč brankovištěm. To je všeobecně známo.
Ovšem brankoviště je prostor, který je vymezen vyznačením brankoviště na hřišti a výškou 1,27m od povrchu ledu k vrchní části brankové konstrukce. Tzn. brankoviště končí horní tyčkou branky a nepokračuje výš. Z tohoto důvodu puk neprošel brankovištěm, jedná se o icing a tato situace byla posouzena správně.

Čestmír Férový

První díl

(30.7.) Jsme na prahu nové hokejové sezóny, extraligoví a většina prvoligových hokejistů se již vrátila z dovolených a zahájila přípravu na ledové ploše a hokejoví příznivci se už těší jak uvidí "ty svoje" bojovat o drahocenné body do mistrovské tabulky.
S tím souvisí i jeden faktor, o kterém se přesvědčujeme den co den na hokejových utkáních všech výkonnostních kategorií - znalost pravidel. Velice často se setkáváme se situacemi, kdy se diváci (a bohužel v nižších soutěžích i hráči a vedení konkrétního klubu) cítí poškozeni výrokem rozhodčího nebo rozhodnutím kompetentního orgánu ČSLH aniž by věděli, že tito lidé postupují podle platných předpisů. Samozřejmě nikdo netvrdí, že tyto řády jsou bez chyb, ale jejich změnu v mnoha případech nemůže učinit v našem případe ČSLH, ale podléhají schválení IIHF, z čehož plyne, že provést změnu znamená zdlouhavý proces, do kterého se mnohdy nikomu nechce.
Již ke konci poslední sezóny mě kontaktoval Roman Kučera a domluvili jsme se, že pro nadcházející sezónu se pokusíme zavést na internetových stránkách www.ohf.cz občasník, ve kterém se budeme zabývat konkrétními situacemi, které se stanou nebo které se mohou stát na ledě i mimo něj. Půjde převážně o situace týkající se pravidel, ale nejen nich. Bude ale hodně záležet na vašem zájmu, tzn. budeme se řídit vašimi náměty, otázkami, připomínkami. Prostě bude-li kohokoli z vás zajímat, proč se ta která situace na ledě řešila tak a ne jinak, jak vlastně zní pravidlo o… a jak se to teda posuzuje, atd. pište na adresu redakce@ohf.cz . Během následujících několika dní se pokusíme na vaše dotazy a připomínky odpovědět.

Co bychom měli vědět před zahájením základní části nového ročníku extraligy:

Vám, kteří se o hokej zajímáte, nemá cenu připomínat, že základní část nadcházejícího ročníku se bude hrát stejným hracím systémem jako ten předešlý, tzn. systémem každý s každým čtyřkolově. Po odehrání 52 kol postupuje do play-off prvních 8 týmů, tým který se umístí na posledním 14. místě bude hrát baráž o záchranu s vítězem 1. ligy.
Extraligová sezóna 2001 - 2002  začíná v út. 11. 9. 2001 a poslední utkání základní části  bude sehráno  v út.  5. 3. 2002. Kompletní rozlosování je k dispozici na http://www.hokej.cz/extraliga/index.asp?id=rozlosovani.

Těšíme se na vzájemnou spolupráci.

Čestmír Férový

 
 
DALŠÍ ČLÁNKY
N
 
Vzpomínka na Nagano
Ribano - studie
Pohled pod led očima soudce
Pravidlo, kdy platí gól
Rozbor losování extraligy
Vznik Asociace Hráčů Ledního Hokeje
 


www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!