ZLATÝ_FOND
 Pohled profíka
My máme Albiho, kdo má víc? :-)
 
Úvodní stránka


    Albi nás spolehlivě zásobuje svými skvělými články ze svých "služebních cest" za hokejem
ZLATÝ FOND
Pohled profíka
Reportáže
Úvahy
CHATy
Osobnosti
Povídky
Umění
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

Fotoarchiv

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Média a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond

Ledová židle

Pohled
pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr (unikátních IP)


Pohlednice z Moskvy

(20.12. Moskva )"Neskutečná pakárna", prohlásil náš Moskevský zpravodaj David Šťáhlavský poté, co jsme spolu probrali jednu z mnoha částí běžného Ruského života. Pokusím se teď přiblížit pobyt v Moskvě, pokusím se popsat, co může přinést jeden jediný týden v hlavním městě ruského Medvěda. 
     První upozornění pro ty, kteří se chystají vyrazit za hranice všedních dnů: veškeré vaše starosti, problémy a to, co vám ne tak úplně vychází, se v depresivně působící Moskvě jen znásobí a prohloubí. 
Pochopitelně ne objektivně, ale pokud nejede člověk do Moskvy v naprosté psychické pohodě, město a jeho obyvatelé ho úplně odrovnají. Všude a ze všeho doslova odkapává smutek a beznaděj. Moskvané to ještě bezděky znásobí svým oblečením, které je až na jeden případ z tisíce černé, tmavě modré, nebo šedé. Elektřina v Rusku je levná, třípokojový byt s trojicí pořádných mražáků, neustále rozsvícenými lustry, naplno jedoucí pračkou a myčkou pořídíte měsíčně za nějakých osm dolarů, přesto třeba v metru není skoro vůbec vidět. Sporé osvětlení je nejen tam, ale i na ulicích, v obchodech, v restauracích, prostě všude, kdoví proč. Město je plné smogu, v jeho ulicích jezdí spousta žigulíků, volhy, a další podobné předměty, pochopitelně bez katalyzátorů, takže si to asi dovedete představit. Na Moskvu sedá každý večer těžká deka tmy, závoj mlhy, který by sice mohl něco milosrdně skrýt, ale naopak ještě některé věci násobí. Připadám si jako ve filmu, kde se střídají obrázky z nejrůznějších končin světa... 
Střih...Coca Cola... střih... žebračka, která stojí už třetí den na stejném místě, a vypadá čím dál tím blíž naprostému zhroucení... střih... naleštěné Mercedesy, luxusní obchody... střih... pes, kterému chybí noha, místo ní má jenom roztříštěnou kost a cáry masa, dívá se pohledem, který už zítra nemusí nic vidět... střih... honosné stavby západních firem a naleštěné místní památky... střih... přímo hmatatelný všudypřítomný smrad. 
Tohle všechno je Moskva, stačí půlhodinová cesta městem, a máte po náladě. Říká se, že žebráci patří v Rusku mezi nejbohatší lidi. Faktem je, že poměrně často jsem viděl pár odhozených drobných, ale pokud mají skutečně velké příjmy, dovedou to dobře utajit. Když vidíte vedle sebe vojáka, kterému někde něco utrhlo obě nohy, hned vedle starou ženu, která si přivedla svou vyhublou kozu a snaží se prod jeného, a ještě o kousek dál desetileté kluky, kteří místo školy klečí na studené podlaze v metru, snaží se na harmoniku vyloudit cosi podobného melodické skladbě, a když oči všech jsou tak hluboké, a přitom prázdné, nedá vám to a hledáte po kapsách peníze také. 
     Prostý život v Moskvě je asi skutečně hodně těžký. Provází ho celá řada nesmyslných nařízení, příkazů, omezení a podobných věcí. Příklad? 
Nemusíme chodit daleko. Obyvatelé Moskvy mají zakázáno regulovat svoje radiátory v bytech. Ty jedou ve dne v noci naplno, takže ve všech místnostech je horko k zalknutí. Důvod? Nikdo neví. Ale zkuste porušit pečeť a udělat si doma příjemně. Neuplatíte-li techniky topenářské firmy, koledujete si o potíže. Další příklad? Přijeli jste ze zahraničí a chcete telefonovat vlastním mobilem? Žádný problém, ale musíte si nejprve vyžádat správně orazítkovaný formulář od Státního úřadu pro dozor nad telekomunikacemi, což stojí pár dolarů a trvá pěkných pár dní. A co hrozí, když nedej bože budete telefonovat bez povolení? Tři sta dolarů pokuty a zabavení přístroje. Davida Šťáhlavského, který je v Moskvě už pěkných pár let, musím obdivovat. Na jeho místě bych asi brzy přišel když ne o rozum, tak nejméně o nadhled a optimismus. 
     Ani na Zimním stadionu v Lužnikách to není výrazně jiné. Akreditace, to je všemocné kouzlo, které vám zajistí... Co vlastně? Skoro nic. Protože jednak ho musíte předkládat kdekomu na každých pěti metrech, jednak vás vlastně k ničemu zvláštnímu neopravňuje. Co si třeba myslet o tom, že novinářům byla pro rozhovory vyhrazena speciální zóna, kam nikdy žádný hokejista nezabloudí ani náhodou? Ale prosím, dělejte si rozhovory, ale na vyhraženém místě. Ke kabinám nikdo nesmí. Nebýt naší výpravy a jejího vedení, asi byste si v novinách žádný hlas našich hráčů nepřečetli, asi by rádio muselo místo sportovních příspěvků hrát Kalinku... S tou už zmíněnou akreditací je to asi takhle: přijdete k Lužnikám, a pokud tam zrovna místní televize nenatáčí davy lidí, dostanete se první hned trojnásobnou kontrolou do haly. Vrátím se k tomu, ale teď ještě krátce k té televizi: před začátkem zápasu našich s Ruskem si místní kameraman chtěl natočit, jaký že je zájem o utkání. Postavil se s kamerou ke vchodu, dal pokyn hlídačům a ti přestali pouštět lidi dovnitř. Pochopitelně, pár minut před začátkem se to nikomu nelíbilo, ale co se dalo dělat. Lidi nadávali, mávali lístkama nad hlavou a tlačili se... Logicky. Když se jich u vchodu nashromáždil dostatečný počet, ruská televize si udělala záběr a bylo to. 
No ale zpátky. Dostali jsme se dovnitř, kde nám nejprve voják prohlédl tašky a akreditaci, druhý nás přitom sledoval přísným pohledem. Prošli jsme o dva metry dál, a taška musela na rentgen. Dovedete si představit, jak to asi zdržuje, ale tohle opatření je v Rusku plném nejrůznějších zbraní a jiného bordelu asi pochopitelné... No, přijdete do tiskáče, tam vám cestu zahradí dvoumetrový ušoun a stroze přikáže: "Akreditáciju", kterou ostentativně nevidí, dokud mu ji nestrčíte přímo pod nos. Mimochodem, ten byl první, koho jsem v Moskvě poslal do háje, když mi ruply nervy. Ale jemu to, zdálo se, vůbec nevadilo. Pak chcete jít na stanoviště. Dobrá. Projdete vchodem, kde vám akreditaci zkontrolují znova, je to asi deset metrů od tiskáče. Pak dvojnásobné předložení průkazu, po opačné straně schodů, oddělené plůtkem, zase nahoru, znovu "akreditáciju", dalších třicet schodů nahoru, a poslední zkouška a ověření průkazu. Zajímavé je, že se zvyšující se vzdáleností od vchodu se snižuje úroveň těch, co kontrolují (že by nějaký nový přírodní zákon?), a naopak ještě graduje jejich "důležitost". Na začátku vás kontroluje voják, těsně před stanovištěm hoooodně stará paní, která dělá největší dusno. Asi nejlépe to vyřešili jeden Švéd a jeden Fin."Švédský" recept jsme začali používat také: "Sorry? What do you want?" a je to. Nikdo tu anglicky neumí, a když oni pětkrát něco zopakují, a vy se pětkrát zatváříte nechápavě, mohli byste projít až k Jelcinovi a zastřelit ho. A Fin? Ten se s jedním "organizátorem" pokoušel bavit Rusky, nešlo to, logické argumenty neuspěly. Tak si dal palce na spánky, udělal osmi prstama i pusou známé "Bléééé", odstrčil ho a normálně šel. Máme se ještě co učit. 
     Když už se na stanoviště člověk dostane, pořád ještě nemá zdaleka vyhráno. Ale o tom, jak funguje ruské rádio a jeho technici, by se daly psát romány. Když tak o tom přemýšlím a vybavuju si svou denní cestu z hotelu na stadion a zpátky, napadá mě celá řada dalších situací, které by vás určitě zaujaly. Vraťme se do metra. Představte si na každé stanici (a že jich je na 12 trasách moskevského metra požehnaně) pod každými eskalátory kabinku, a v ní... No jistě, důchodkyni. Tentokrát má na ruce pásku, třímá mikrofon a neustále opakuje: "Po schodech neběhejte, chovejte se slušně, dávejte pozor, abyste neupadli, a když uvidíte něco podezřelého, informujte ozbrojené složky"... Před sebou dva čudlíky s nápisem STOP, to aby mohla zastavit schody, kdyby něco... ale má funkci. Jedete metrem, kde vám z pásku nahraný hlas neustále opakuje: "Vážení cestující, při vystoupení z metra nezapomínejte své věci"... Když vás předtím do metra dovedla ulička, tvořená z obou stran policejním dozorem, který z megafonů "informuje", že metro jezdí na lístky, a že si je musíte koupit, máte opravdu pocit, že žít tu déle, nebudete si sám umět ani dojít na záchod. 
     Volby. V Rusku proběhly tento týden, a předvolební kampaň byla taky docela zajímavá. Ze všech stran jsme se dočetli, že "Rusko nade vše", nebo že "je čas se stát opravdovým Rusem". Pěkně děkuju. Všem, kteří odsuzují komunismus, by se tady mohla naskytnout docela dobrá zbraň, našlo by se tu poměrně hodně argumentů pro jejich názor. Ale všechno je to hodně dvousečné: nebýt "demokracie", vypadá to tady jinak. Na tom jsme se shodli nejen s většinou místních. Pro některé země byl (a možná zase bude) socialismus jedinou důstojnou variantou života. Ani vlastně nevím, koho si to Rusové zvolili. Ale je mi jasné, že pod namířenou hlavní samopalu (ty bych za týden svého pobytu v Moskvě nespočítal ani kdybych chtěl), se moc dobře nevolí. 
     Může se pak člověk divit Moskvanům, že jsou nešťastní? Může se divit, že nevidí kolem sebe nic než pesimismus? Potkat zamilovanou dvojici v ruském hlavním městě rovná se zázraku, není tu prostor ani na lásku... 
Holky tu v Moskvě nejsou úplně ošklivé, některé z nich by dokonce směle mohly soutěžit s našima MISSkama, ale... Když ony si na sebe buď vezmou nějaký příšerný hadry, nebo se namalujou jak matrjošky... No, nemá tu člověk ani kouska radosti... :) Snad jen tu, že už pozítří jedeme domů. Aťje to u nás jaký chce, rozhodně se tam těším. 
 

Manchester - Sparta 1:4

(4.11.) Jak jsme již avízovali, letecký speciál Ministerstva Obrany je nějaký porouchaný, proto musela Sparta sáhnout k dražšímu, ale jistějšímu řešení, pronajala si letadlo od společnosti Travel Service (dle Miroslava Kuneše stálo 700.000.-, tj. o 40-50 procent víc, než od MO )

Odlet proběhl na rozdíl od cesty do Gavle bez problémů, letělo se z terminálu Ruzyně JIH 2 - Staré letiště. Po cestě se tentokrát příliš nevtipkovalo, jedinou vyjímkou byl Richard Žemlička, pro jeho opálenou barvu pleti :-) V letadle si hokejisti vždycky dávají jídlo, ovšem Travel Service se moc nevyznamenal, dle vyjádření všech vaří ČSA i MNO o hodně lépe. Na tabuli bylo kuře s těstovinama. Dokonce i víno nedosahovalo valných kvalit, jak může potvrdit jeho znalkyně Sirian (OHF#38)

Důkladná pasová kontrola (manažer Miroslav Kuneš, trenér Výborný)Letadlo nad Británií trochu házelo, ale Sparťanské borce rozházet nemohlo. Všichni byli natlačení u okýnek - pohled na Manchester a okolí ze vzduchu stojí za to, i když všude je spousta chladících věží elektráren (během pěti minut letu jich bylo vidět 5 nebo 6)

Britové jsou proslulí přísností při odbavování příletů. Všichni dostali formuláře, kde bylo nutné vypsat jméno, datum narození, pohlaví, a důvod cesty do Anglie. Nekteré kolonky byly tak nesmyslné, že někteří hráči opravdu netušili, co vlastně mají napsat. Podobné papíry se vypisují snad jen v Rusku a prý i v Americe.
Nakonec prošli všichni bez problémů, celníci se ani nevyptávali, na rozdíl od prvního zápasu ve Švédsku. Zavazadla přišla taky včas, jen autobusy pro tým přijely trochu pozdě, ale nakonec se do haly dojelo v pohodě. Po příjezdu nám rozdali vstupenky (viz lístek), a dali volno. (SIRIAN: Všichni řidiči autobusu jsou ukecaní, neustále chtěli komunikovat).

Cestou jsme viděli ukázky typické Anglie - hřiště, na kterém se konal zápas v ragby, školu z pálených cihel, spoustu domků ze stejného materiálu... A pochopitelně auta v protisměru.

Novináři následně dostali volno, Albi popisuje svými slovy: Využili jsme ho k přibližně tříhodinové cestě do města. Hned po prvních metrech jsme měli dojem, že jsme na stavbě, pak už všechno v pořádku: město zajímavé a architektonicky ucelené (slovo dle SIRIAN). I když Angličani jsou trochu prdlí, protože hned vedle krásné gotické věže radnice postavili umělohmotnýho Santa Clause (na střechu - bohužel se fotka nepovedla) Zastavili jsme se v typicky anglickém Pubu na jídlo, SIRIAN si dala první hnusný pivo, k jídlu nám na žádost o typicky anglickou stravu přinesli jakési párky s dušenou zeleninou a obrovskejma hranolkama, plovoucíma v hnědé omáčce. Párky chutnaly jako sekaná, pivo prý jako naše, jenže zvětralé. A stálo skoro dvě libry... 

Cestou po městě jsme narazili i na vřískající dav šestnácti- i méněnácti-letých, kteří čekali pod okny hotelu, až z něj vykoukne nějaká místní POP hvězda nebo něco takovýho (Roj: Albi to neví, ale hokejisté Sparty vyměnili maskota Michala Davida za neméně slavnou skupinu LUNETIC, která Spartu doprovází na všech zájezdech a byla ubytována ve zmíněném hotelu).

Prošli jsme městem a všude potkávali hrdiny ze Star Wars. Nakonec jsme si chtěli vzít taxíka, což byl obrovský problém. Typických anglických CABů jezdilo všude dost, jenže oni mají přísný zákaz stavět mimo štafly, (Což Albi nevěděl! - Roj) takže na půlhodinové mávání nikdo nereagoval. Na štaflech se na taxíky stojí fronta! Jeden z místních nám chtěl pomoci, zavedl nás tam, kde jich prý jezdí víc, ale i na něj kašlali (ti taxikáři). 

Tak jsme se rozhodli, že půjdeme pěšky: zeptali jsme se na cestu nějaké hodné anglické paní, která přemýšlela asi deset minut mezi každým slovem. Vrátili jsme se nakonec na původní štafl, počkali ve frontě a odjeli levným taxíkem - v Manchesteru stojí míle v přepočtu deset korun. Přijeli jsme na zápas, hala pěkná, ale vzhledem k souběžnému utkání Ligy Mistrů mezi United a Sturmem Graz hodně prázdná. Atmosféra nic moc, ve srovnání s minulým zápasem (dva roky a tři dny uběhly od debaklu Sparty 0:7), přímo žalostná.

A TADY se můžete podívat, jak vypadá ticket, v tomto případě za cenu 0 liber.
 


Gävle - Sparta 5:4 - jaké je to na zájezdu?

(29.9; podle telefonátu Albiho zpracoval Roj)

Výsledek zápasu asi všichni znáte, pojďme se podívat, co se dělo mimo led, tedy některé drby, jak nám je prozradil tajný agent OHF#005 :-):
Sraz na letisi byl mezi 8-9 ráno, plánovaný odlet speciálu TU154 Ministerstva obrany měl proběhnout v 10. Jenže, jak víme, letečtí dispečeři nějak nepřišli do práce. Já bych za těch 60 tisíc měsíčně taky do práce nechodil :-) Mimoděk jsem si vzpomněl, jak před lety zatočil se stávkujícími dispečery v Americe president Reagan, když je všechny vyházel, místo nich povolal vojáky a oni si pak horko těžko sháněli práci po celé Evropě za třetinové platy. Jo, nesnáším, když někdo ohrožuje svou nenažraností výkony našich hokejistů !!!

Takže se čekalo. Hokejisti si krátili dlouhou chvíli, jak se dalo, vtipem dne se stal nepodařený nájezd Petra Krátkého z utkání LIT -VSE, kdy jmenovaný jel zcela sám na opuštěnou Čechmánkovu klec a nikým neatakován přestřelil.. :-) Dalším frekventovaným tématem byly počítačové hry, mezi přeborníky v této disciplíně můžeme považovat Výborného a Martince.

Perličkou se stalo i to, že v době, kdy naši kluci čekali, přilétal k nám Švédský premiér... hned padl vtípek na téma, že když může mt přednost Švéd v Česku, mohli by mít přednost i Češi odlétající do Švédska. Když už to vypadalo s odletem bledě, prohlásil trenér Richter, že zápas bude sehrán korespondenčně přes internet :-) Ve chvíli, kdy si všichni začali myslet, že se budou předčasně vracet domů, dostal jeden nejmenovaný hráč důležitý nápad, že je třeba hromadně zavolat domů manželkám a varovat je, že pracovní doba je dnes nečekaně zkrácená a tím dát čas k nápravě eventuální překvapivé situace, známé z písničky Jarmila.. :-)
Nakonec se přece jenom podařilo odletět, let již probíhal v klidu, s jediným zpestřením, že ačkoliv je v Gavle letiště, nepřijímalo, takže se muselo přistát v 150 km vzdáleném Stockholmu. Další veselá situace nastala, když se Švédský celník každého hráče individuálně vyptával, co jede dělat do Švédska :-). Hodinu se čekalo na zavazadla a pak už stačilo nasednout do dvou připravených autobusů. V jednom jeli hokejisté, ve druhém novináři. Během cesty novináři zjistili, že jejich autobus řídí řidička, a dokonce Slovenka, žijící řadu let ve Švédsku.

Nakonec se stihlo přijet na stadion hodinu a půl před začátkem zápasu. Jelikož na městě samotném novináře nic nezaujalo, vydal se komentátor Pavel Bárta na houby. Byl překvapivě úspěšný, je vidět, že Švédové asi moc nehoubaří.

Zápas samotný je podrobně popsán jinde. Sparta hrála dobře, snad už konečně nastává obrat, dříve nám příliš radosti v zahraničí nedělala. Hala v Gavle je zvláštní, není sice supermoderní, ale je vidět, že Švédští architekti hokeji rozumí. Kapacita 6232 diváků, ze všech míst je dobře vidět, jen míst k stání je poměrně málo. David Výborny, znalec místních poměrů, tipoval, že přijde půlka diváků, nakonec přišlo o něco více - 3500. Před začátkem nastoupily spoře oděné mažoretky s pochodněmi (škoda, že jsem to neviděl na vlastni oči - Roj). Domácí nastoupili na led jakousi ohnivou slavobránou - visuální efekty maji Švédi vymyšlené hezky. Jen atmosféra byla trochu studená, což mě osobně dost překvapuje, protože jak znám Švédské fandy z mezinárodních akcí, jsou hrozně príma. O atmosféru se dále starala živá kapela ve složení 4 bubny a 4 trubky, hráli dobrý dixilend, libilo se to všem, včetně našich hráčů. Patrně toto je cesta, jak vyřešit problémy s Intergramem, které známe i z našich stadiónů.

Obecenstvo se rozehřálo vlastně až při penaltách, což je tradiční slabina Sparty. Ale jinak lze Spartu pochválit, hrála opravdu dobře, na čemž se shodli všichni, kdo to viděli na vlastní oči, i jinak velmi kritický Albi :-)

Zápas skončil ve 20:45, ve 21:15 už byli všichni v autobuse, informovanost o probíhajícím zápase fotbalové Sparty na Letné byla dobrá, zprávy příznivé (4:0!), takže pohodu nemohlo zkazit ani drobné zdržení na Stockholmském letišti, odlétalo se okolo půlnoci. V letadle se všichni nadlábli kuřecím řízkem a nad ránem už frčeli autobusem Mercedes do Sportovní haly.

Hoši, děkujem!
 


MS 99 - Jsme ve finále!

(Lillehammer 13.5)

Tak nasi jsou ve finale... Je to vec, ktera me prinutila postavit se do asi hodinove fronty na net v tiskovem stredisku a poslat par potesitelnych informaci domu... :) Proti Kanade to druhe semifinale nevypadalo tak uplne nejlip, ale zase na druhou stranu - dulezity je vysledek. A musim se omluvit Radku Dvorakovi, rodem z Tabora, hokejovym puvodem z Ceskych Budejovic a zachranci nasich nadeji, ze jsem ho v prubehu zakladni skupiny dost kritizoval a ze jsem si myslel, ze by tu treba snad i nekdo z Jihlavy zahral lip. Radku, promin.

Nasi byli po semifinale neskutecne stastni, ale take hodne unaveni. Neni se co divit, protoze odehrat dva takove zapasy po nervove zabiracce ve ctvrtfinale, to uz nejakou tu spetku sil sebere. Ted prave probiha druhe odvetne semifinale mezi Finskem a Svedskem, ani nevim, kolik to vlastne je, ale pred chvilkou dali Svedove gol. Nepreju jim to. Roj sice povidal, a mozna mel i pravdu, jaci jsou Svedi vynikajici fandove, ale ja si myslim, ze pro nase by bylo lepsi, kdyby si to rozdali o bronzik s Kanadou. Uz kvuli tomu, ze publikum je sedmym hracem tymu, a Svedu, vetsinou poradne hlucnych, tu je peknych par tisic. A kdyby prdli s Finama, tak se jim budou chtit urcite aspon trochu pomstit a budou ve finale fandit nam. Navic, ten jejich pokrit ANDRA SIDAN AER NI KLARA? JAJAMENSAN FATTAS BARA! me uz pekne leze na nervy.... :) Neni nic lepsiho, kdyz je na lede poradny drama a nasim jde o vsechno, slyset tuhle jejich hruzu ze tri metru petkrat za sebou. Ne, Svedi jsou sice hlucni fandove, a mozna i spravni fandove, ale UZ ABY VYPADLI. A na tom nic nemeni ani to, ze mne dneska z te neuveritelne diry, kde bydlime (asi 20 kilometru stezkou pro soby od Lillehammeru) vezla jedna jejich skupinka mikrobusem do haly. Jelo jich devet, a za tu chvili padla basa piv. Chlastaj jak cunata navic... :)) No, doufam, ze budou mit duvody k tomu, aby zapijeli porazku. Kdyz ne dneska, tak ve finale.

Nasi jsou v neuveritelne pohode, to jsem uz psal. A myslim, ze to budou mit ve finale hodne tezke. Clovek by chtel rict, ze herne jsou na tom Finove lip, jenze nasi uz na tomhle Mistrovstvi nejmin dva soupere presvedcili o tom, ze zapasy se vyhravaji i necim jinym. Drzim jim palce, a dekuju.
 


Sweden Hockey Games 1999

(9.2.1999 ráno)

Ahoj vsem OHFakum...

je noc z pondeli na utery, zatim ji travim nescetnymi pokusy spojit se pres pocitac se Sirian... :)) Asi to vypada, ze pocitace nefungujou, nebo co. Jinak, internet v hale hotelu Globen je, vsechno je v poradku, vcetne nasich hokejistu. Let probehl naprosto v pohode, ani jsme nemeli zpozdeni, coz je pri mem stesti na poslednich cestach docela s podivem.

Nasi meli vecer prvni trenink, po nem se melo rozhodovat, kdo bude zitra chytat proti Rusum. Puvodne jsem tam chtel jit, ale nakonec jsem to cely prospal. Ja vim, je to hruza, ale co se da delat... Tak jen vim, ze budeme hrat na ctyri petky, a nehrajicim utocnikem, ktery si bude moci prohlednout tribuny Globenu, bude Miro Hlinka. Doufam, ze dalsi informace ze Svedska uz budou mit podstatne vetsi vypovidaci hodnotu, dneska asi opravdu nejsem schopnej vymyslet nic... :)) Doufam, ze Kanadany pusti vysedavani u internetu, a ze ho nebudou blokovat v tu nejnevhodnejsi chvili, jako dneska... a ze se ode mne v dalsich dnech treba i neco dozvite... No, takze pro dnesek logout... Mejte se.
 


(9.2.1999 večer)

Ahoj z Globenu...

tak mame za sebou uvodni vystoupeni nasich... Vcelku se na to dalo koukat, podle naseho interniho bodovani byli nejlepsimi nasimi hraci Vykoukal s Vlasakem a Paterou, naopak nejhorsimi Martin Prochazka a Hnilicka... No, je fakt, ze Hnilickovi ten zapas moc nesedl. Po zapase byli nasi vetsinou spokojeni s hrou, mene uz s nove uplatnovanym pravidlem o tom, ze se nesmi v prubehu preruseni stridat - jen za hry nebo v dobe, kdy se bude vylucovat. Caloun i Vykoukal se vyjadrili v tom smyslu, ze doufaji, ze pravidlo bude co nejdriv zruseno, podle Hlinky nasi dokonce zvazovali odstoupeni z turnaje, ale nakonec k tomu nastesti nedoslo. O zmene pravidel se mimochodem nasi dozvedeli hodinu a pul pred zapasem. Hlinka na tiskovce jeste rekl, ze by bylo dobre, aby o podobnych vecech rozhodovali zasveceni, ze by se to vsechno melo konzultovat s lidmi, kteri do hokeje delaji, at uz s trenery, hraci, rozhodcimi nebo i s doktory, Hlinka pripomnel, ze kdyz se nechaji hraci na lede az do uplneho vycerpani, nemusi to treba    prezit (viz 2 pripady v Nemecku a jeden ve Svycarsku). O tom, ze se pravidlo zavede, rozhodovala komise, ktere sice predseda Fin, ale jinak tam jsou treba Dan a Spanel, takze fakt nic moc... Podobna komise navrhla i presun terminu MS na unor, podle Karla Guta neni vylouceno, ze navrh kongresem IIHF projde a od roku 2001 se bude treba Extraliga dohravat az po Mistrovstvi sveta, presto vsichni doufaji, ze vyhraje zdravy rozum.
Co se tyce aktualniho stavu zapasu Kanada - Svedsko, tak po deseti minutach vedou Svedove 1:0... Kanada jako tradicne zoufala. Jdu se vratit z hotelu do haly, mejte se zatim krasne, jeste se ozvu.

 


Střípky z internetového centra, když byl Albi svědkem toho, jak hokejisti používají internet :-)

(10.2.odpoledne)

Kanadan Maudie se neodlogoval z hotmailu, tak jsem napsal jeho jmenem Sirian... :))

Dalsi Kanadan tam prisel po Vykoukalovi, chvili do toho cucel a pak se mne ptal (sedel jsem vedle) jak to change to English, aby mohl work on it...

Čupin tomu asi nerozumi vubec. Sedi u toho, a zmackne tak jednu klavesu za pet minut....

 


(11.2. odpoledne)

hoj...

uz nejakou dobu se mi nedari probojovat se na www.hokej.cz a v posledni dobe docela pada i iksko, takze volim tuhle cestu (pres mail). Je ctvrtek, nasi maji dneska den volna, i kdyz je to velmi relativni - za par okamziku zacina trenink. Mel bych na nej vyrazit, do te doby ale stihnu napsat par radek.

Vcerejsi zapas s Finskem byl hodne divnej. Pred zapasem jsem tipoval vitezstvi nasich 3:2, nakonec to skoncilo tak nejak opacne... Rozhodly hned ty prvni minuty - nez sli ven Franta Kaberle s Liborem Prochazkou, tak to s nasima vypadalo velmi dobre - byli v hodne bojovny nalade a veril jsem, ze to vyhrajou. Ale kdyz dostali gol v te presilovce Finu pet na tri, bylo videt, ze je to hodne otravilo a ze jsou spis nastvani na rozhodciho, na soupere, na sebe a na celej svet, a ze je ten hokej prestal bavit. Abych rekl pravdu, v te chvili jsem se jim ani moc nedivil, protoze to byl ucebnicovej zarez. Po zapase uz bylo zase vsechno v normalu, dostali se z toho rychle, ale takhle ztracenej zapas urcite nepotesi. No, zitra hrajem s Kanadou, a melo by to byt vyrazne lepsi. Bohuzel, ne vsichni nasi jsou v poradku - Franta Kucera ma spatny zada, Tomas Vlasak pritahovac stehenniho svalu, problemy ma Miro Hlinka, potlucenej je Libor Prochazka... Az na ty prvni dva - tedy Kuceru s Vlasakem - by ale ten zbytek mel byt v poradku. Kanadani by meli byt k porazeni, oni to tu berou velmi v klidku... :)) Treba v prvnim utkani, kdyz bylo pouzivano to nesmyslne pravidlo o zakazu stridani v prerusene hre, odjizdel jeden Kanadan na stridacku. Samozrejme pri preruseni. Rozhodci k nemu prijel, neco mu vysvetloval a nechtel ho pustit stridat. Tak ten Kanadan mavnul rukou a vystridal si stejne... Rozhodci se chvili vztekal, ale nakonec to nechal bejt. Asi to bylo v te chvili to nejrozumejsi, co mohl udelat.

Na hotelu je krome internetu i spousta dalsich vymozenosti... Televize na pokoji nabizi moznost pouzivani placenych kanalu (za 90,- svedu na 24 hodin - cca. 350,- korun), takze hokejisti (ne vsichni, samozrejme) sledujou i hodne nepristupny programy... :))

Oba Prochazkove i Patera jsou ve Stockholmu porad hodne popularni... Zejmena o Martina Prochazku je tady zajem... ale podle toho, jak se chova, muze byt Kamila klidna - nepousti si ty vetsinou docela hezky Svedky nijak k telu... :)) Svedove jsou ale mrchy, protoze presto ze jsme hrali proti Finum prave s touhle trojici, ktera je v Globenu prakticky jeste porad doma, tak vetsina z nich fandila souperi. Navrhuju pomstu - na pristim rocniku Ceska pojistovna Cup sborove fandit Rusum prave proti Svedsku... :)) Takovy by to asi bylo, protoze rivalita Finu a Svedu je podobna, jako nase a Ruska... Prisel Robert Zaruba s tim, ze jdeme na trenink... Takze jdu... a pokusim se napsat neco dalsiho.

 


(12.2. 0:20 po pulnoci)

Je noc ze ctvrtka na patek, teda aspon tusim, ze se jedna o ctvrtek a patek... :)) Mam v tom vsem uz pomalu trosku hokej, nejak nestiham... 

Pred nekolika desitkama minut skoncilo utkani Svedu s Rusama, Svedi vyhrali 5:0 a dali nasim dostatecne najevo, ze letos doma asi body chtit ztracet nebudou... Rusove hrali podobne jako proti nam, mozna dokonce jeste o neco lip, ale na Svedy to proste nestacilo. Nasi se na ten zapas byli skoro vsichni az na par vyjimek podivat, tak doufam, ze se jim pred sobotnim zapasem neroztresou kolena... :)) 
Svedi hrajou opravdu dobre, i kdyz - uprimne receno - az tak ke koukani to neni. Ale na druhou stranu to uz neni ani ten svedsky antihokej, co predvadeli jeste pred par rokama. Odpoledni utkani bylo podstatne zajimavejsi - vyrovnanejsi a taky vyhral tym, kterymu jsem fandil. Teda ne ze bych nejak usilovne drzel palce Kanade, to v zadnym pripade, zamorskej hokej se mi vubec nelibi, ale proti Finum - kdyz uz si to dobre rozjeli a vedli 3:1 - jsem jim ty palce proste drzet musel. Jenze oni to ani nepotrebovali. Takhle podcenenyho soupere a nezvladnutej zapas jsem uz dlouho nevidel... Finove si dovolili dvakrat v prubehu zapasu spatne stridat a tim padem hrali dvakrat v oslabeni kvuli tomuhle, do druhe tretiny nastoupili skoro tri minuty po vyprseni prestavky, cimzto padem hrali zas ve ctyrech...Proste vypadalo to, ze jim je uplne vsechno ukradeny, a ze si myslej, ze tu Kanadu proste prejedou, jen si vzpomenou... Nepovedlo se, a dobre jim tak... Nasi tu Kanadu aspon nepodcenej - navic v brance bude Hnilda, tudiz dalsi duvod k ostrazitosti... :))

 Budu koncit, je pulnoc pryc a ja musim rano vstavat pred osmou, abych zjistil, jak to vypada s Vlasakem a dal to vedet narodu... :) Takze vam preju dobrou noc, a zitra se ozvu...

 


(pátek 12.2. před zápasem CR-CAN)

Ahoj vsem OHF... :)

Hlavni zprava dne - Sirian miluju cim dal vic. Ve srovnani s tim, co pro me znamena, je vsechno ostatni naprosto nulovy...

Jinak, za par desitek minut nastoupi nasi proti Kanade. Nepodceni je, to bylo jasny uz po vcerejsim zapase CAN-FIN, takze bychom meli vyhrat. Co se tyce zranenych, tak jak jiste vsichni vite, Franta Kucera uz to tu zabalil a odjel domu, Tomas Vlasak o necem podobnem taky uvazuje, protoze jeho noha se nelepsi. Naopak, vypada to, ze stejne jako Kucera pro Spartu bude Vlasy nepouzitelny pro svuj finsky tym v domaci soutezi...

Ze Stockholmu vyhlaseni tipovaci souteze - pokud uhodnete presny vysledek zapasu CZE-CAN (na to uz moc casu neni, a navic, kdovi, kdy to tam ROJ da.. :))), nebo CZE-SWE, ceka na vas cena... :)) Povedlo se mi tu sehnat docela hezky tuzky, zlutomodry, s internetovou adresou Svedskeho hokejoveho svazu... :)) A k tomu jeden pohled, na kterym jsou Svedove - Mistri sveta, a na druhy strane neco jako podpisy. Sice natisteny, lec sou tam. Takze - pokud bude spravne tipujicich (na OHF@usa.net tipujte, asi) vic nez deset, budem to muset rozlosovat... jinak se teste na tuzky, vy spravne tipujici... A vubec... :)) Vsech deset tuzek dostane SIRIAN... :))

Mejte se krasne, snad se vecer probouram na ixko...

 


(pátek 12.2. v noci po zápase CR-CAN)

Tak to nevyslo ani s Kanadou

 Ahoj... :)

tak se nejak nedari... Hokejisti prohrali s Kanadou, Tomas Vlasak s Honzou Calounem maji kvuli stavce ve Finskych aerolinkach problemy s dopravou - zrusili jim zpatecni let a musi jet lodi, coz se zejmena Tomasovi Vlasakovi vubec nelibi...

Dnesni zapas s Kanadou byl opet docela divnej... Nasi sice strileli, ale to byly strely, ktery sotva doletely k brance, co se tyce pokusu obrancu, a nebo v pripade utocniku - pokud to bylo zblizka - tak vetsinou vedle... No, co se da delat, Miro Hlinka navic dostal jednou z mala poradnych strel zasah do helmy, ta se mu svezla a plexi mu roztrhlo pusu - ma vevnitr ustni dutiny dva stehy... Navic ma jeste problemy s kolenima vazama a sotva chodi... Kazdopadne po zapase nebylo nasim vubec do reci, zato Kanadani se radovali jak protrzeni. Na druhou stranu bodejt by ne - v tabulce turnaje se posunuli na druhe misto, nasi jsou predposledni - a pokud porazi Rusy, uz je o tu druhou pricku nic nepripravi. Naopak, nasi se s nejvetsi pravdepodobnosti uz neodlepi z mista predposledniho, coz skutecne neni umisteni, na ktery by mohli byt nejak pysni. Jenze - kdyz se nedari, tak se nedari... Nasim plusem pred zitrejsim zapasem muze byt to, ze Svedove v techto chvilich slavi - maji nejakou slezinu se sponzorama, ktera zacala v osm vecer a nejakou chvili se protahne, takze s nejvetsi pravdepodobnosti budou nejakou dobu celkem mimo - pochybuju, ze nebudou pit... :))

Nasi zitra nemaji trenink, budou spat a spat a spat, doufam, ze se probudi aspon od pul ctvrte, kdy ten zapas zacina. V dnesni tipovacce predpokladam nikdo vysledek utkani CZE-CAN netrefil, takze tuzky se presouvaji na zitrek... :))
Tipujte uspesne... :))

Zitra ahoj.

 


(neděle 14.2.)

Ahoj vsem..

tak nam Svedske hokejove hry pomalu konci - a chce se mi rict "nastesti"... Nasi obsadili ctvrte misto, coz je vzhledem k tomu, co se od nich ocekavalo, pomerne malo, ale na druhou stranu - v kontextu s ostatnimi podniky Euro Hockey Tour to letos tak nejak odpovida. Turnaj "nastesti" konci i proto, ze treba nektere dalsi zapasy - a nedelam si iluze, ze utkani Kanada-Rusko, ktere zacne za par minut, bude jine - byly doslova k nekoukani. Deset zapasu v peti dnech by utahalo i vola... :)) a cas na oddech nebyl. Jo, kdyby to nasim slo, tak je to preci jenom o necem jinym...
Do zacatku Mistrovstvi sveta zbyvaji jeste skoro tri mesice, ale uz ted se da rict, ze par hracu ma nominaci prakticky jistou - pokud se samozrejme treba nezrani. Stalice v obrane Libor Prochazka s Frantou Kaberlem jsou nepochybni... a podle meho o vyborne pohode presvedcil na Svedskych hokejovych hrach i "Baca" - Jirka Vykoukal. Naopak Radek Martinek hral trosku neco jinyho, nez v Extralize - i kdyz taky to nebylo spatny. Kdyby nemel smulu Franta Kucera, nepochybuju o tom, ze by ve vyctu pozitiv v obrane nechybel ani on, i kdyz ten jedinej zapas, kterej sehral, se mu zrovna moc nevydaril. Mezi utocniky nelze pochybovat o Patyzovi a Martinu Prochazkovi, stejne tak o Calounovi (i kdyz ani jemu Svedske hokejove hry asi nevysly podle predstav) a Vlasakovi. Vynikajici vykony podali Ujcik a Vyborny, neztratil se ani Miro Hlinka a lepsi okamziky meli i ostatni, mozna na vic maji jenom "Mopr" - David Moravec a Vlada Vujtek. Ti ale urcite jeste na forme pridaji... No, a ve vyctu vynikajicich hracu nesmim zapomenout na Cechmana - chytal dvakrat, a v obou pripadech naprosto bez chyb. Hnilicka sice taky odvedl svoje, ale Cechmanek ho jednoznacne prevysil. Celkem se da rict, ze v tymu byla dobra atmosfera, ale podle nazoru nezaujateho cloveka - nebudu ho jmenovat, ale neni to ani novinar, ani nikdo od tymu - chybela vudci osobnost. Ten clovek mel pristup do kabiny a byl s nima skoro celou dobu, a pricinu neuspechu videl prave tady. Nevim, nedokazu to posoudit - ale prave mozna proto, ze to Calymu moc neslo, tak ma mozna pravdu... :)
Za par dni zacne zase Extraliga. Po ni prijde Mistrovstvi sveta, a po nem letni prestavka. Pak zase vsechno znova... Nejspis i s Euro Hockey Tour v podobe, jaka byla letos, jenom v jinych terminech - pokud se nepletu, tak Ceska Pojistovna Cup v listopadu, Baltika Cup v prosinci, Svedske hry v unoru a Karjala pred MS v dubnu. Proc to rikam? Vlastne ani nevim. Letosni sezona zatim nevypada moc dobre, a pokud by to dopadlo podobne i v Norsku, tak asi proto, abych vedel, ze se muzem tesit na sezonu dalsi. Z toho Norska ale snad privezem neco jinyho nez predposledni flek... :)) Tolik pro letosni rok ze Stockholmu...

 

DALŠÍ
N
 
 


www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!