Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

MS 2000 skupiny D

(16.4., Suter #196) S veľkým záujmom sme všetci sledovali finálové zápasy hokejových líg v Čechách i na Slovensku. Naša pozornosť sa presmerovala do zámoria, kde sa začali zápasy play-off v NHL. Možno mnohí z nás zaregistrovali práve prebiehajúce Majstrovstvá sveta skupiny B v poľských Katowiciach, pretože z nich vzíde možný súper našich národných celkov na budúcoročných MS. Niektorým , ktorí sa o hokej ako taký zaujímajú viac, neušli ani Majstrovstvá svety skupiny C, ktoré sa uskutočnili na konci marca v čínskom Pekingu. No určite nikto z vás nezaregistroval dnes skončené Majstrovstvá sveta skupiny D v islandskom Reykjaviku.

Pre nás takmer nepredstaviteľná situácia, že by sme po rozdelení Československa ako oba suverénne štáty museli začínať v tejto skupine.. Skúsim vám na základe informácií z oficiálnej stránky IIHF priblížiť priebeh tohto turnaja, aby ste vedeli v akých krajinách a podmienkach sa dá hrať hokej. (Ak sa pamätáte na moju poznámku o tretej rumunskej divízii z článku o AllStar Game, tak vedzte, že vtedy som spomenul totálnych profíkov oproti tým, kto hrajú na týchto Majstrovstvách.)

V momente, kedy píšem tento článok, sa hrá prvá tretina posledného zápasu finálovej skupiny medzi mužstvami Izraela a Austrálie (online report - 1.tretina, 17:03, stav 2:1 pre Izrael). Okrem týchto dvoch mužstiev sa na turnaji zúčastnili reprezentácie Belgicka, domáceho Islandu, Luxemburska, Nového Zélandu, Turecka a dvoch vyslovene hokejových krajín Mexika a Juhoafrickej republiky. (Posledné dve menované reprezentácie majú oddnes moju úctu a rešpekt !!!). Pri pohľade do súpisiek sa to hemží samými exotickými menami (reprezentácia Izraela má na súpiske polovicu mien znejúcich nápadne rusky), ale nájdu sa aj nejaké povedome znejúce. Tak napríklad za Austráliu hrajú Miroslav Klíma, Vladimír Rubeš a Radomír Benický, za Juhoafrickú republiku je na súpiske Vojtěch Svoboda.

Podľa webmastrov IIHF hrajú na šampionáte aj dve kuriozity hodné zápisu do Guinessovej knihy rekordov. Za Mexiko hrá Fernando MONDRAGON, ktorý sa podľa súpisky narodil 6.4.2000, teda štyri dni pred začatím šampionátu. No a kvôli ďalšiemu mexickému hráčovi Eduardovi PEONOVI sa zápasy Mexika hrajú asi na nekrytých plochách, lebo podľa informácií IIHF meria úctyhodných 17877 cm, čo podľa mňa dosť :-))) Reprezentácie sú zložené z amatérov a podľa informácií, ktoré som sa pokúsil počas víkendu získať väčšinou si polovicu nákladov na cestu hradili hráči sami. (úbožiaci Australania a Novozélanďania). Kdesi som si zistil, že na šampionát mala pricestovať aj reprezentácia Grécka, ale z vyššie uvedených dôvodov svoju účasť vraj odriekla.

Poďme na niekoľko štatistických údajov: (online report - 2.tretina, 05:15, stav 3:1 pre Izrael)

• hralo sa v troch základných skupinách, z ktorých sa do ďalších bojov zadeľovali mužstvá takto: o 1.-3. miesto víťazi skupín, o 4.-6. miesto druhí v základných skupinách a o 7.-9. miesto poslední zo skupín. Výhoda týchto MS je, že z nich nikto nevypadáva do nižšej skupiny :-)) (online report - 2.tretina, 06:08, stav 4:1 pre Izrael)
  • rozdelenie do základných skupín:
    • A – Island (2.), Izrael (1.), Turecko (3.)
    • B – Austrália (1.), Luxembursko (3.), Nový Zéland (2.)
    • C – Belgicko (1.), Juhoafrická republika(2.), Mexiko (3.)
  • celé Majstrovstvá (18 zápasov) videlo 10444 divákov, čo je priemerne 580,22 na zápas. Priemer kazia zápasy domáceho Islandu, kde na každý prišlo viac ako tisíc divákov. Najviac ich videlo zápas Island – Izrael (1580), najmenej zápas Mexiko – Belgicko, kde neprišiel ani jeden divák. Pokiaľ by sme nepočítali zápasy Islandu a zápas bez divákov, priemerne na zápas nám vychádza (online report - 2.tretina, 11:15, stav 5:1 pre Izrael) 395,69 divákov
  • najzaujímavejšie výsledky:
    • JAR – Mexiko  9:4
      (online report - 2.tretina , 11:54, stav 6:1 pre Izrael)
    • Turecko – Luxembursko 5:7
    • derby JAR – Island 9:3
      (online report - 2.tretina, 12:12, stav 7:1 pre Izrael)
  • predpoklad na víťaza: ak tento zápas vyhrá Izrael, bude poradie nasledovné: 1. Izrael, 2. Belgicko, 3. Austrália

V podstate tieto majstrovstvá nie sú o ničom z pohľadu nás, ktorí svoje reprezentácie vidia v A skupine. Pre obyvateľov Mexika musia byť títo ľudia buď bláznami alebo hrdinovia. Zaujímavý je aj ďalší osud mužstiev z týchto majstrovstiev. Sedem z nich postupuje do baráže o postup do skupiny C s piatimi „zostupujúcimi“ mužstvami z C-ka, takže Luxembursko a Turecko už majú padla. (online report - 3.tretina, 02:42, stav 8:1 pre Izrael) Ostatné mužstvá majú ešte nádej (online report - 3.tretina, 03:01, stav 9:1 pre Izrael) dostať sa o skupinu vyššie. Ale pri mužstvách, ktoré do tejto baráže zostúpili (Južná Kórea, Rumunsko, Španielsko, Juhoslávia a Bulharsko), asi moc veľké šance nemajú. Napriek tomu majú môj veľký obdiv a začnem sa o tieto mužstvá zaujímať viac ako doteraz. Možno sa na najbližšom šampionáte skupiny D objavia aj viac exotické krajiny, ako teraz. V propozíciách IIHF som sa niekde nedozvedel, kde sa na budúci rok budú konať, ale určite to budem sledovať a pokúsim sa vás o tom informovať (online report - 3.tretina, 13:42, stav 9:2 pre Izrael). A pokúsim sa, ak to moje skromné internetové a časové možnosti dovolia, informovať OHF o celosvetovom hokejovom dianí, aby to tu nebola len samá NHL a Extraliga. Veď podľa informácií zo stránok IIHF existujú ligy aj v krajinách, ktoré sa teraz zúčastňujú na MS skupiny D, môže to byť zaujímavé sledovať zápasy mexickej ligy v ľadovom hokeji. (online report - 3.tretina, 19:28, stav 9:3 pre Izrael).

Zápas sa skončil, môžeme bilancovať a do vynechaných kolóniek doplniť chýbajúce údaje. A tešiť sa na budúcoročné Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji skupiny D.