Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr
(unikátních IP)

Historie Kanadských pohárů (W.G.)

Už dávno se uvažovalo jak docílit konfrontace nejlepších hráčů s NHL s nejlepšími Evropany, kteří tehdy ještě přes sílu režimu neměli šanci, pokud neutekli, hrát v NHL. Proto se v chytrých hlavách zrodil Kanadský pohár. Hrával se vždycky v létě a jednou za každé 4 roky. Předehrou k poháru byla série století v roce 1972 mezi SSSR a Kanadou. Hrálo se 8 zápasů, 4 se hrály v každé zemi. Celkovým vítězem se stala Kanada a rozhodlo se o tom v poslední minutě posledního zápasu. Kanaďané se pak stavili na jeden zápas v Praze. Skončilo to tuším 3: 3 nevím to jistě, pátral jsem v paměti. Kapitánem Kanady byl v tomto zápase Stan Mikita, rodák ze slovenské Sokolče, kterého adoptovali kanadští rodiče, a jedna s největších hvězd NHL v historii.
I.Ročník 1976
2. - 15. 9.
(Montreal, Toronto, Philadelphia , Winnipeg, Ottawa, Quebec)

Kanada  - ČSSR  5 : 4 pp
Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Bobby Orr. U nás pak Milan Nový.
Produktivita:
Victor Hluktov     SSSR         5+4  9
Bobby Orr           CAN         2+7  9
Denis Potvin        CAN         1+8  9
Bobby Hull          CAN         5+3  8
Milan Nový         ČSSR         5+3  8

Na tomto prvním ročníku se vlastně představilo naše slavné mužstvo z konce 70. let, získalo dva tituly mistrů světa v Katowicích a ve Vídni. Dostali jsme se nejdál v celé naší účasti na Kanadských pohárech. Zápas v základní skupině proti Kanadě vešel do historie našeho hokeje. Vyhráli jsme 1 : 0 brankou Nového. A v tomto zápase se kanadští profesionálové seznámili se silnou stránkou našeho hokeje – brankáři. Vladimír Dzurilla byl nepřekonatelný. Ve finálové sérii v prvním zápase naši nestačili. Ve druhém hráli vyrovnanou partii, kterou rozhodlo u nás v té době neznámé prodloužení. V čase 71,33 vstřelil gól Darryl Sittler.

Sestava našich – v závorce počet gólu na turnaji.
Holeček, Dzurilla – Machač, Pospíšil (1), Bubla (2), Kajkl, Chalupa (1), Dvořák, Kaberle – Martinec (3), J.Novák, B. Šťastný (1), Ebermann (1), Hlinka (2), Jiří Holík, Černík, Nový (5), Augusta (3), M.Štastný (2), P.Štastný, Pouzar (2).
Trenéři: Karel Gut a Ján Starší.

II. Ročník 1981 1. - 13. 9. (Edmonton, Winnipeg, Montreal, Ottawa) Pořadí skupiny: 1. Kanada 5 4 1 0 32:13 9 2. SSSR 5 3 1 1 20:13 7 3. ČSSR 5 2 2 1 21:16 6 4. USA 5 2 1 2 17:19 5 5. Švédsko 5 1 0 4 13:20 2 6. Finsko 5 0 1 4 6:31 1 Výsledky našich: ČSSR – Kanada 4 : 4 ČSSR – SSSR 1 : 1 ČSSR – USA ? : ? ČSSR – Švédsko 7 : 1 ČSSR – Finsko 6 : 1

Finálová část:
Oproti minulému ročníku se změnila hrálo se semifinále systémem 1-4 a 2-3 a pak finále na jeden zápas.
Semifinále:
SSSR – ČSSR     4 : 1
Kanada – USA    4 : 1

Finále:
SSSR – Kanada   8 : 1

All Stars:
Tretjak (SSSR) – Kadlec (ČSSR), Kasatonov (SSSR) – Bossy, Perreault (oba CAN), Shelepev (SSSR)
Nejlepším hráčem byl vyhlášen Tretjak.

Wayne Gretzky         CAN     5+7   12
Mike Bossy            CAN     8+3   11
Bryan Trottier        CAN     3+8   11
Guy Lafleur           CAN     2+9   11
Alexej Kasatonov     SSSR     1+10  11

Našemu mužstvu se v základní skupině dařilo, neprohráli se silnými SSSR a Kanadou, ale zase zle narazili na USA. U nás právě probíhala generační výměna a do týmu se začali dostávat jiní a mladí hráči. Nedostatek zkušeností se asi projevil v semifinále proti SSSR. Ale nevím podíváme-li se na finálový výsledek, Sověti byli asi k neporažení. V Kanadě zavládl po porážce zmatek a zděšení.

Sestava našich:
Králík, Lang – Chalupa, Dvořák, Svoboda, Hořava (2), Kadlec (1), Hajdůšek, Neliba – Pašek, Rusnák (4), Pouzar, Korbela, Nový (1), Dudáček (4), Válek, Král (2), Černík, Lála (4), Kokrment (2), Pěnička, Richter (1).
Trenéři: Luděk Bukač a Stanislav Neveselý.

III. Ročník 1984 1. -18. 9.
(Halifax, Montreal, Calgary, London, Vancouver, Edmonton, Buffalo)

ČSSR – NSR        4 : 4

Stejně jako minule, jenom finále se hrálo na dva vítězné zápasy.

All Stars:
Myshkin (SSSR) – Coffey (CAN), Langway (USA) – Gretzky, Tonelli (oba CAN), Makarov (SSSR)
Nejlepším hráčem turnaje vyhlášen John Tonelli.

Wayne Gretzky   CAN       5+7   12
Michel Goulet   CAN       5+6   11
Kent Nilsson    SWE       3+8   11
Paul Coffey     CAN       3+8   11
Hakan Loob      SWE       6+4   10

Hodně špatné vystoupení naší družiny. Jenom jedna ubohá remíza s NSR. Jinak turnaj se nesl ve znamení „pomsty„ Kanady za minulý ročník. V základní skupině to na něj nevypadalo. Neporazitelný SSSR a Kanada na 4 místě. A možná nebýt našeho slabého vystoupení nemusela by ani postoupit. Zápas o všechno se hrál v semifinále, Kanada vyhrála v prodloužení, gól dal Mike Bossy v 13. minutě nastavení. Finálový zápas už pro Kanadu nebyl problém, Švédové pro ně nebyl soupeř. Za Kanadu hrála spousta známých jmen jako Gretzky , Bossy, Yzerman, Fuhr, Messier, Bellows ale i Peter Štastný.

Hašek, Šindel – Uvíra, Stavjaňa, Kadlec, Hořava, Benák, Musil – V.Lukáč (3), Svozil (2), Liba (2), Lála, Růžička, Caldr, Klíma (2), Kameš (1), Rosol, Hrdina, Pašek, Korbela.

IV. Ročník 1987 28. 8. – 15. 9. (Calgary, Hamilton, Ottawa, Halifax, Montreal, Sydney) Pořadí skupiny: 1. Kanada 5 3 2 0 19:13 8 2. SSSR 5 3 1 3 22:13 7 3. Švédsko 5 3 0 2 17:14 6 4. ČSSR 5 2 1 2 12:15 5 5. USA 5 2 0 3 13:14 4 6. Finsko 5 0 0 5 9:23 0 Výsledky našich: ČSSR – Kanada 4 : 4 ČSSR – SSSR 0 : 4 ČSSR – Švédsko 0 : 4 ČSSR – USA 3 : 1 ČSSR – Finsko 5 : 2 Finálová část: Stejně jako minule Semifinále: SSSR – Švédsko 4 : 2 ČSSR – Kanada 3 : 5 Finále: Kanada – SSSR 5 : 6 pp Kanada – SSSR 6 : 5 pp Kanada – SSSR 6 : 5

All Stars:
Fuhr (CAN) – Fetisov (SSSR), Bourque (CAN) – Gretzky, Lemieux (oba CAN), Krutov (SSSR)
Nejlepším hráčem vyhlášen kdo jiný než Gretzky.

Wayne Gretzky       CAN     3+18    21
Mario Lemieux       CAN     11+7    18
Sergei Makarov      SSSR     7+8    15
Vladimir Krutov     SSSR     7+7    14
Vjačeslav Bykov     SSSR     2+7     9

Asi jeden s nejvyrovnanějších ročníků ve skupině. Naši rozhodli o postupu v zápase s USA. V semifinále jsme pak narazili na jeden s nejlepších kanadských výběrů historie, prohráli jsme se ctí 3 : 5. Finálové zápasy pak podle mnohých přinesli jeden s nejlepších hokejů historie. První zápas vyhráli Sověti gólem Semaka v 6. minutě prodloužení. V dalších zápasech začala úřadovat dvojice snad nejlepších útočníků historie. V druhém zápase se opět prodlužovalo a až v druhém prodloužení, po 90. minutách a jedné sekundě hry, dovršil Lemieux hattrick a vynutil si tím třetí zápas. A i ten rozhodl stejně jako ten předchozí rozhodl, minutu a 36 sekund před koncem, Mario a opět s geniální přihrávky Gretzkeho. Na tomto turnaji začala naplno zářit hvězda jménem Lemieux.

Hašek, Šindel, Bříza – Čajka, Benák (2), Stavjaňa, Ščerban, D.Kadlec, Hořava (1), Božik - Volek (2), Hrdina (1), Doležal, Rosol, Růžička (2), Lubina, Vlach, Pašek (4), Liba, Jaško, Kučera, Vlk (2), Šejba (1).
Trenéři: František Pospíšil a Ján Starší.

V. Ročník 1991
31. 8. – 16. 9.
(Toronto, Hamilton, Montreal, Ottawa, Quebec, Saskatoon, Chicago, Detroit, Pittsburgh)

All Stars:
Ranford (CAN) – McInnis (CAN), Chelios (USA) – Roenick (USA), Gretzky (CAN), Sundin (SWE)
Nejlepším hráčem byl vyhlášen kanadský brankář Ranford.

Wayne Gretzky     CAN     4+8   12
Steve Larmer      CAN     6+5   11
Brett Hull        USA     2+7    9
Mike Modano       USA     2+7    9
Mark Messier      CAN     2+6    8

No s novým zámořským mladím naši neuspěli. Rozehráli jsme turnaj nadějně, výhra nad Sbornou. Ale tak to šlo z kopce naši nedokázali uspět a vrcholem všeho byla prohra s Finy, kde si 17 sekund před koncem srazil Ručinský puk do vlastní brány. Ručinský zažil další smolný moment proti Kanadě, kdy ho mladík Lindros narazil na mantinel tak, až mu zlomil klíční kost. Ve vyřazovacích bojích při výpadku SSSR se nenašel Kanadě soupeř.

Soupiska vítězů:
Belfour, Ranford, Burke – MacInnis, Stevens, Smith, Tinordi, Macoun, Desjardins, Murphy, Coffey - Courtnall, Hawerchuk, Messier, Fleury, Shanahan, Robitaille, Sutter, Tocchet, Corson, Larmer, Graham, Lindros, Gretzky. Co jméno to hvězda. Zajímavostí je, že Lindros nastoupil aniž by odehrál jediný zápas v NHL.

Hašek, Svoboda, Hnilička – Musil, Šlégr, Bača, Šmehlík, Kučera, Gudas (1), Prachař – Jágr (1), Reichel (1), Kašťák (1) – Jelínek (2), Pivoňka, Žemlička (2) – Pálffy (1), Beránek (1), Ručinský – Kolník (1), Kron, Cíger – Hrbek.
Trenéři: Ivan Hlinka a Jaroslav Walter.

Po podrobném pohledu na naši soupisku je vidět, že se sázelo na mládí. Z tohoto týmu bylo 9 hráčů v Naganu.

Historická tabulka: Základní skupina: 1. Kanada 25 16 6 3 117:61 38 2. SSSR 25 14 4 7 101:61 32 3. USA 25 12 3 10 84:72 27 4. Švédsko 25 11 1 13 74:85 23 5. ČSSR 25 8 5 12 73:76 21 6. Finsko 20 3 2 15 41:109 8 7. NSR 5 0 1 4 13:29 1 Vyřazovací boje: 1. Kanada 12 10 0 2 55:38 20 2. SSSR 6 3 0 3 30:22 6 3. Švédsko 5 1 0 4 15:22 2 4. USA 4 1 0 3 13:20 2 5. Finsko 1 0 0 1 3:7 0 6. ČSSR 4 0 0 4 8:20 0
No moc nelichotivá bilance pro naše hokejisty. Jinak je úplně jasné kdo kraloval ve skupině a kdo je suverénem vyřazovacích bojů. Hmm ještě u tabulky vyřazovacích bojů jsem počítal výhry a prohry v prodloužení jako normální výhry a prohry.

Nástupcem Kanadského poháru byl v roce 1996 Světový pohár. Jistě máte ještě všichni v paměti naši ostudu, tak to sem nedám.