MS 2005 OHF

Křížové Tabulky EFG
Křížové Tabulky ABCD
Kalendář turnaje

Mistři!!!

(Roj 15.5.) Nejlepší hráč na světě v nejlepším týmu na světě se konečně dočkal i té poslední trofeje, která mu do jeho sbírky chyběla. Jaryn je mistr světa!

Protože veškerá slova jsou v tuto chvíli zbytečná, užívejte si a koukněte jen na fotky. Až přijedeme domů, třeba ještě někdo něco napíše

Teď máme na práci důležitější věci. Mistřiiiiii!!!! :-)

mistri

Absolutely delicious

presscentrum (14.5. Karel Psohlavec) Je sobota, krátce před polednem, do prvního semifinálového souboje schází něco přes čtyři hodiny. V potemnělé Stadthalle je naprostý klid, snad se ani nechce veřit, že v následujících dvou dnech zde proběhne vrchol prazvláštní hokejové sezóny. Se svým českým kolegou sedíme v tiskovém středisku, které se pomalu probouzí k životu. Většina Evropanů, patrně znavených po náročném programu volného dne, stále ještě sbírá síly na události příští. Zato Kanaďané berou Vídeň útokem od rozbřesku. V dodavadním průběhu jste rodilou angličtinu na březích Dunaje mohli zaslechnout spíše na Stefanplatz, okolí Městské haly připomínalo více malou československou enklávu.

Trocha čísel

(13.5. Roj) Na šampionátu se celkem odehrává 56 hokejů. Na ty ve Stadthalle se prodává maximálně 9200 lístků, v Inssbrucku 8300 lístků
Největší zájem byl dosud (do 7.5) o úvodní zápasy ve Vídni na Rakousko-Rusko a Slovensko-Bělorusko, kam přišlo 9000 diváků. V Insbrucku přišlo zatím nejvíc lidí na USE-CAN 6500 diváků
Celkem je akreditováno 1398 novinářů. Na každého hráče tak připadá 3.6 novináře :-)
Dohromady je akreditováno 5153 lidí:
TV radio 802
Tisk foto 602
IIHF 916
OK (členové, pomocníci) 1051
Obsluha ledové plochy, ochranka 452
Sponsoři a partneři 634
Týmy, hráči a doprovod  614
Ale časy se mění, z innsbruckých výšin sestoupily zástupy zuřivých novinářských profíků z druhé strany Atlantiku a osazenstvo dočasného hlavního města světového hokejde převálcovaly jako hejno hladových kobylek. Hrstka Američanů už sice pokorně vyklidila pozice, zato Kanaďané se ještě v dopoledních hodinách zoufale snaží využít časového posunu a na poslední chvíli odeslat žhavé aktuality do ranních vydání sportovních rubrik.

Jaké je to ale překvapení, když z úst reportéra CBS News, který zrovna připravuje svou rozhlasovou reportáž, až se to rozléhá po celém středisku, neslyšíme obvyklé roztažené Canada, ale Czechs, Jagr and Vokhun. Relace je odeslána a další anglicky mluvící novináři nadále skloňují Česko a Češi ve všech pádech, co jich angličtina nemá.

Nemůžu se ubránit a začínám se křenit pod vousy a před očima mi běží reklama, v níž vystupují dva britští fandové českého hokeje. "These Czechs really live there," zadržuju smích. Ale je to příjemné poslouchat, s Čechy se počítá a když nakonec dojde i na jejich finálový boj s javorovým listem, smutní z toho nebudeme. To pak bude i vídeňské Bier vom Fass Absolutely delicios. Yeah!

Švédové

(12.5. Roj) Pro nás "neznámý" soupeř. Na MS jsme s nimi naposled hráli v Hannoveru 2001, shodou okolností to bylo také semifinále. Na tento zápas si pamatuji, ale tehdy byli ve hře ještě Finové a USA, takže historie se přesně zopakovat nemůže. Skoda :-)

Svedove Podívám-li se na současný švédský tým, nemohu se ubránit respektu. Jejich obránci Kronwall a Johansson patří k nejspolehlivějším, Norstrom kraluje kanadskému bodování obránců. V útoku se pak mimořádně daří Pahlssonovi a Alfredsonovi. Snad jen brankář Lundqvist nechytil v Rakousku nijak oslnivou formu.
Na stranu optimistů přispívá i fakt, že čtvrtfinále se největším outsiderem-Švýcarskem nebylo pro Tre Kronor žádnou jednoznačnou záležitostí. Budeme věřit a fandit.

fandakZatímco soupeřovi hráči přijedou do Vídně dnes, část jejich fanoušků zde byla už včera a vytvářela tak žluté ostrovy v moři převážně červeno-bílo-modrém. Vůbec nic si nedělali z toho, že nejsou se svým týmem a přímý přenos sledovali na třech obrazovkách ve fanďáku. Ostatně, všichni fanoušci hodnotí zdejší servis jako nejlepší, co kdy zažili. Nejsou tu žádné fronty na pivo a párek, hlavní stan je obrovský a všichni se tam vejdou, obrazovek hodně a velkých, neustále na nich běží nějaký hokej, přímé přenosy vždy z obou hokejů.
kotelDavid z Německa, který jezdí fandit už spoustu let, marně vzpomínal, kde zažil takový luxus. Naopak všichni se odporem otřásají při vzpomince na Prahu a tamní žetony na pivo a tisíc dalších nesmyslných opruzů. A doufají, že do Prahy se MS vrátí za hóooodně dlouho.

A ještě sem přidávám fotku z našeho kotle z okamžiku po nájezdech, kdy už víme, že pomsta byla sladká :-)
Je to na stání na jihozápadě, kam pohled kamer nikdy nezabloudí, protože ty jsou na jihu. Takže mávání do obrazovek nepomůže, koneckonců už jsme si je užili jindy.

Tipujete?

Vzhledem analyse, kterou jsem učinil na začátku, dovolím si zveřejnit svou tutovku. Nebojte se, netipuji na výsledek našich, protože to mi přináší smůlu. Ale rozbor výsledků Švédska z tabulek pana Kříže a fakt, že když proti našim nestojí špičkový brankář v excelentní formě, padá nám to tam, vidím jako tutovku tip na over, a to i over 5.5. Bělorusové, kteří proti nám nasadili Šabanova, aby nezkazili Mezinovi statistiky, by mohli vyprávět...

Věřím, že tímto způsobem hokejově-tipovacího boha neurazím, vždyť jsem nikde neřek, do které branky ty góly budou padat víc. Ale my víme :-)

Jsme tam!!!

(12.5.05 Roj) Za všechno hovoří fotka z loučení vítězů.
louceni
Teď jdeme slavit do fanďáku a pak fandit Finům, kteří už od odpoledne začínají zaplňovat nejen fanďák, ale dost jich bylo i na našem zápase s USA. Mimochodem, vyprodáno nebylo a dvacet minut před zápasem stály lístky na sezení 35ojro. finove

Je neoddiskutovatelné, že teprve příjezdem skandinávců dostává MS ten správný šmrnc. Hraje se zase "Ihanaa" a "Den glider in" a vůbec, s nimi se bezvadně popíjí a diskutuje o hokeji.

"Poslední písnička, a jdeme na to!"

fandak (12.5.Roj) Citoval jsem populárního "Břízu", který se zde ujal role dýdžeje v hlavním stanu fanďáku. Těmito slovy končil svou produkci čtvrt hodiny před zápasem s Bělorusy, ta čtvrthodinka na přesun do hlediště bohatě stačila. Jeho zásluhou se hrajou Kabáti i po našich gólech ve Stadthalle, on to CDéčko vnutí úplně všude. :-) Doufejme, že bude dost důvodů je hrát i dnes proti USA.

paroubekS jejich příjezdem z Innsbrucku do Vídně se tady zpřísňují bezpečnostní opatření. Všichni příchozí jsou oňucháváni ručním ňuchátkem a procházejí bezpečnostním rámem. Doufám, že se tím prostoje příliš neprodlouží.

Podle vyjádření našich soupeřů je led ve Vídni už dobrý. Není divu, venku je o dvacet stupňů méně a všude okolo haly vyrostly přídavné chladicí a klimatisašní agregáty, podívejte se na na fotky. Parčík je z poloviny zastavěný.

Že sám pan premiér navštívil MS, se ve vlasti asi ví. Méně se to ví mezi zde trvale přítomnými fandy. Někteří tu fotku stále považují za fotomontáž :-)

 
    Vídeň Innsbruck
Středa 11. květen 
20:15  AUT - SLO
Čtvrtek 12. květen 16:15 CZE - USACAN - SVK
20:15RUS - FINSWE - SUI
Pátek 13. květen
Volný den
  
Sobota 14. květen 16:15RUS - CAN 
20:15CZE - SWE 
Neděle 15. květen 16:15o bronz  
20:15finále

Ode zdi ke zdi

(9.5. Roj) Při zápasu našich s Ruskem jsem ve foyeru haly zažil neuvěřitelnou situaci. Skupinka českých fandů se tam fotografovala se samotným velikým René Faselem! A ten ochotně pósoval a usmíval se. Asi teď trpí vůči Čechům výčitkami svědomí. A má za co. Nepochopitelně přezíravý postoj IIHF k Česku (ale i Slovensku či Lotyšsku), nám nedává moc důvodů mít rádi pana Fasela.

Na Idnesu vyšel poměrně ostrý rozhovor. Konečně příležitost, vrátit mu do jenoho rozhovoru veškerá příkoří :-) Až se mi zdá, že tazatel trochu posunoval realitu. Například vzpomínaný zápas Rakousko-Švýcarsko nebylo utkáni MS, jak by se z rozhovoru mohlo soudit, ale přípravný zápas.
Též podmínky v tiskáči zdaleka nejsou tak hrozné jako byly v Prase, což je dáno tím, že k disposici je prostor asi pětkrát větší a blíží se legendárnímu Göteborgu. Není žádné trmácení ze suterénu do nejvyššího patra haly a prodírání se protisměrným davem...
Vytýkat, že z jedné (jižní) strany je u haly staveniště a plot, je hodně odvážné, vždyť okolí Šaška Areny ještě dnes připomíná něco mezi koncentrákem (něm. "Konzentrationslager") a staveništěm (něm. "Baustelle")
A scénky, kdy hustapo bránilo lidem dostat se za plot, kde byly kasy, s odůvodněním, že bez lístku tam nikdo nesmí, se patrně stanou nesmrtelnými milníky historie MS.

transparentČímž se dostáváme k toužebně očekávanému MS v Lotyšsku. Hala, která se tam na příkaz IIHF staví, bude mít pro MS kapacitu deset tisíc míst, přičemž maximální kapacita bude 12500. Ano, je to trochu méně, ale pro zemi, která má 2 290 237 obyvatel, je to ažaž.
Druhá menší hala bude jen pár set metrů od velké, a mude mít kapacitu 6300 míst. Přejme střízlivě uvažujícím Lotyšům, aby jejich hala neskončila takovým ekonomickým průšvihem, jako ta naše.

#68 Jardu nezlomíte!

(8.5. Luci) Přesně tento nápis čněl na severní tribuně vídeňské Stadthalle. Opravdu. Český Jarin je nezničitelný. V zápase s Německem si na hokejovou super star vyšlápl obránce Schauer a sekerou do levé ruky nadělal Jágrovi vrásky na čele. Ovšem ne na dlouho. Krále hokejových kluzišť nezastavil ani zlomený malíček, po jednozápasové pauze vyrazil do prestižního boje s týmem Slovenska a na ledě byl sakra cítit.

Se speciálně vyrobenou dlahou na prstě okouzlouval vyprodaný stadion neuvěřitelnými kousky. Opakovaně chytal hokejku jen do své zdravé ruky, přesto dokázal umotat na pár metrech kdejakého borce z NHL bojujícího v dresu slovenské reprezentance. Vědom si, že nemůže stoprocentně vystřelit, rozdával spoluhráčům přihrávky jako na zlatém podnose. Dvě z nich dokázali kamarádi přetavit v branky. Chodil do soubojů u mantinelu, bojoval a i přes svůj handicap šel všem příkladem.

Třešničku na dort pak položil v závěrečné třetině, kdy si ve středním pásmu nabruslil na Prospalův pas, natlačil se přes beka až k Lašákovi, obtočil se okolo své osy a z nádherné akce trefil pouze břevno. Tyto záběry zaplavily obrazovky celého světa jako cunami.

Stadiónem se neslo sborové Jarda Jááágr a snad každý musel uznat jeho kvality.
Veškerá pozornost byla upřena k číslu #68, on to dokázal. Po závěrečném hvizdu si dojel pro cenu nejlepšího hráče utkání a všem pochybovačům mohl vítězně podzdvihnout zlomený malíček.

Konečně hokej!

(7.5. Roj) Tak jsme se dočkali. Ačkoliv to tady nikdo nečekal, slovenské bratry jsme rozdrtili přesvědčivě.

agregaty V hledišti měli Slováci většinu a zpočátku je bylo slyšet o hodně víc, než nás. Ale to se změnilo s vývojem skóre. V poslední třetině se nám dokonce zdálo, že stáhli i slovenské vlajky a tiše vyklidili pole. A halou se neslo mohutné JÁÁÁÁRDA JÁÁÁ-GR!!!
Zaznělo i nostalgické skandování Česko-Slovensko, pocházející z jihozápadní tribuny, kde byly oba rozjížděcí kotle.

Při zpěvu vítězné hymny, která se chorálem nesla halou, zabírala kamera celou dobu nejlepšího hráče zápasu, Jaryna. Přes své zranění nasbíral 2 body a polepšil si i v +/- statistice o tři. V první třetině jsem měl dojem, že se trochu šetří a nemá takový švih. Ale on to dovede dohnat přehledem a šikovností. Asi by dokázal hrát i s amputovanou rukou! :-)

Dnešní hokej konečně stál za to! Poprvé tady.

Jak je to s tím ledem?

(Roj 5.5.) snihVčera rozveselil hokejovou veřejnost Zbyněk Kusý svým naoko vážně míněným návrhem, aby se MS dohrálo v Prase. Když pominu faktickou absurdnost tohoto výroku, musím uznat, že z mediálního hlediska si Kusý nevede špatně. A možná dokonce malinko posiluje naši posici ve světovém hokejovém dění, která je stále nedoceňovaná a stále přetrvává jakési nazírání spatra na vše české. To však neznamená, že proti tomu budeme bojovat přesně těmi samými prostředky a tvrdit, že i v Třinci máme lepší zimák....

Na vídeňském průšvihu se podepsaly dvě věci. Extrémní teploty venku a stavební konstrukce haly. Ta je postavena tak, že ledová plocha je ve stejné výškové úrovni, jako je venkovní terén. Tak se dnes haly už nestaví, spodní patra s ledem jsou vždy zapuštěna pod zem, takže studený vzduch u ledu se drží dole a nemá kam uniknout. To ve Stadthalle nefunguje, tady se veškerý ochlazený vzduch okamžitě vyvalí dolním patrem, kde jsou hlavní vchody, ven.
Toto platí v případě, že je venku tepleji než uvnitř. Bohužel to přestane platit v okamžiku, kdy se situace otočí a venku se ochladí. Dvěstě čtyřicet tun horkého vzduchu, který sem vnikl v těch vedrech a který se ještě ohřál tisíci lidskými těly na teplotu přes 30 stupňů, se drží nahoře a nemá kudy uniknout, i když je venku zima. Hala totiž nemá otvírací střechu ani nic podobného.
Když se začne hrát, pohyb hráčů vyvolá promíchávání horkého vzduchu nahoře s tím jakžtakž ochlazeným dole a proti tomu nepomůže sebesilnější chladicí zařízení, led taje.

Teď už je venku druhý den okolo patnácti stupňů a situace se zlepšuje, ale jen pomalu. To víte, než vystydnou ty tuny vzduchu, nějakou dobu to trvá.
Nicméně Růža se už na tiskovce odpovědi na otázku "Jaký je led?", raději takticky vyhnul: "Já nevím, po ledě nejezdim"
Ten horror s Kazachstánem snad ani ohovořit nelze.

Sponsor pro každého

(4.5.Roj) Jak jsme už tajemně naznačovali, náš pobyt zde financuje místní sázková kancelář Admiral. Pravda, dělá to sice jaksi proti své vůli, ale na podstatě věci to nic nemění :-)

Zpočátku jsme se poněkud ušklíbali nad kursy, které nám připadaly o něco horší než u českých sázkovek (Tipsport, Chance, Fortuna...). Pak jsme ale přišli na to, že se zde neplatí žádný manipulační poplatek 10%. A bylo vymalováno.

Pokud se neplatí manipulační poplatek, jsou výhodnější sólosázky, popřípadě sázky do maximálně tří položek (v Česku je tomu naopak). A to přesně nám na MS vyhovuje. Každý den se hrajou čtyři zápasy, což vytváří dostatek příležitostí. V nabídce jsou všechny typy sázek, známé u nás, ale uspořádání nabídky je jiné, a jak jsme rychle zjistili, mnohem přehlednější. U každého zápasu máte na jednom papíře vypsány veškeré související sázky, včetně sázek na skóre, handicapy, under/over....

Tak například ve Vídni je velice špatný led, až někteří nejmenovaní trenéři vtipkují, že se jedná spíše o bazén. Tato skutečnost se zásadně projevuje na tom, že padá málo gólů. Avšak bookmakeři si této skutečnosti patrně nevšimli a vypisují kursy na under, jako by se hrálo bez brankářů. Přitom jediný zápas, kdy padlo ve Vídni více než pět gólů, byl dramatický souboj Slováků s Rusy. Viz tabulky. A nevsaďte si, když kurs je třeba 1.70 bez poplatku... :-)

Jeden stánek je dole ve foyeru haly, druhý ve fanďáku. Bohužel výhru si musíte vyzvednout tam, kde jste vsadili, i když se jedná stále o tutéž firmu. Další nevýhodou je nemožnost kombinovat některé zcela nesouvisející sázky, nepřišli jsme na to, proč tomu tak je. České sázkovky kombinace naopak vehementně podporují, což je pochopitelné. Avšak právě tato nevýhoda je eliminována absencí poplatku, takže nám nevadí.

K výhodám patří to, že nemusíte stihnout začátek zápasu. Prostě se jen neustále mění kurs. Zažili jsme, že těsně před koncem zápasu se kurs změnil ještě během tisknutí sázenky, takže na tiketu byl vyšší než na monitoru. Také peníze vám vyplatí okamžitě po závěrečném hvizdu rozhodčího, toto jsem ověřil včera na zápase Liverpool-Chelsea, oni ho tam měli puštěný spolu s oběma hokeji (ale zas tam nemají Keno)

Samozřejmě jsme zažili i krušné chvilky. Třeba když optimisté vsadili na výhru našich nad Německem o více než dva góly. To se pak pracně vydřené peníze rozplynou jak kostka vídeňského ledu a musíte začít dřít nanovo.
Nebo zápas Dánsko-Ukrajina, na který všichni dotázaní odborníci řekli "Jasná dvojka za 1.75", byl ještě tři minuty před koncem 1:1. Ukrajinci dali gól a za minutu Dánové opět vyrovnali. Krve by se v nás nedořezal. Bylo nás tady víc, kdo ze všech sil fandil Ukrajině. Naštěstí rozhodčí gól neuznal pro postavení hráče v brankovišti - opravdu hodně přísně posouzené.... Někdy si říkám, jestli to za ty nervy stoji?

Stojí!! Jdete do toho? :-))

Vítejte v Rakousku!

(2.5. Ada) Mistrovství světa v ledním hokeji se v Rakousku koná po devíti letech. Dějištěm mistrovství je znovu Vídeň, tentokrát spolu s Innsbruckem. Místní tvrdí, že pro Vídeň je to šampionát na dlouhou dobu poslední. Pro pořádání mistrovství světa je totiž třeba postavit novou halu s kapacitou nejméně 12 tisíc diváku a právě ta v nejbližší době ve Vídni nevyroste. Vídeňští radní totiž jasně definovali, že pro nejbližší léta má Vídeň plně jiné priority.

interier Vídeň má v současné době dvě haly vhodné pro lední hokej. V menší hale Alberta Schulze se před devíti lety dokonce hrál světový šampionát, ale kapacitou 4 500 diváků je aréna pro světové podniky nevyhovující. V této hale hraje své zápasy tým Vídeň Capitals, který zažívá nebývalý vzestup a letos dokázal završit úspěšnou sezónu ziskem mistrovského titulu. Bylo to poprvé od roku 1962, kdy celek z Vídně vybojoval titul mistra rakouské nejvyšší soutěže. Vedení klubu mělo eminentní zájem o to, aby se finálová klání uskutečnila ve vídeňské Stadthalle, kde nyní hrají své zápasy na MS čeští hokejisté. Podle některých informací by se na zápasy finálové série rakouské ligy prodalo 15, snad i 20 tisíc vstupenek. Vídeňská Stadthalle, s kapacitou těsně pod deset tisíc diváků, však není typický hokejový stánek. Poslední zápas v hokeji tam sehráli ve finále šampionátu v roce 1996 čeští hokejisté s Kanadou a během závěrečných bojů rakouské ligy měla Stadthalle pevně nasmlouvaný program. Během finále se tam uskutečnil třeba koncert australské zpěvačky Kylie Minogue.

hala O dějišti světového šampionátu v roce 2005 se rozhodlo na kongresu IIHF v Hannoveru, jenž se uskutečnil u příležitosti světového šampionátu v roce 2001. Podmínkou přidělení šampionátu našemu jižnímu sousedovi byla rozsáhlá rekonstrukce Olympijské haly v Innsbrucku. Ta začala krátce poté a prvním testem pro ni byla Světová zimní univerziáda, která se v Innsbrucku uskutečnila na začátku letošního roku. Vídeňská hala prošla jen drobnými úpravami. Rakušané prakticky neměli na výběr, šampionát mohou zatím pořádat jen Vídeň a Innsbruck, protože ostatní "hokejová" města, jako je třeba Klagenfurt nebo Villach, mají jen malé stánky a nové haly si zatím nemohou dovolit.

Nejlepší hokejové týmy hostí Rakousko popáté v historii. Poprvé se uskutečnilo mistrovství světa v Rakousku v roce 1967 a hned skončilo velkým úspěchem. Šampionát skončil ziskem 11,5 miliónu šilinků (asi 800 000 Euro). Tehdejší šéf rakouského svazu Walter Wasservogel založil tradici tzv. "Stiftungu", kdy se všechny vydělané peníze dávají stranou a poté se použijí na rozvoj mladých talentů. Další velké světové podniky se v .Rakousku uskutečnily v letech 1967, 1977, 1987 a 1996. Dvakrát se navíc v Rakousku uskutečnilo mistrovství světa skupiny B.

I letošní šampionát v Rakousku by měl skončit ziskem. Zatímco před devíti lety se prodalo celkem 186 000 vstupenek, letos již počet prodaných lístků překročil půl miliónu. V případě, že bz všechny zápasy šampionátu byly vyprodány, mohlo by se do ochozů vtěsnat celkem 320 000 fandů. Aby šampionát skončil ziskem, musí se podle vyjádření organizátorů prodat alespoň 68 procent všech vstupenek. To se již podařilo splnit.

Rakouští hokejoví fanoušci si na své přijdou i co se televizního menu týče. Zápasy rakouského týmu vysílá veřejnoprávní televize ORF, řadu ostatních pak muže náruživý fanda naladit na kabelové televizi TV1. Tento původně kanál věnující se výhradně počasí začal postupně vysílat spoustu menších sportů, prostor na něm nyní dostává i hokej.

Město Vídeň si nechalo vypracovat studii, která přinesla zjištění, že podobné akce, jako je světový šampionát v hokeji, jsou pro město a pro celou zemi prospěšné. Vídeň a Innsbruck očekávají příjezd až 300 000 fanoušků, kteří pomohou k ziskům restauracím, hotelům a řadě firem, kteří provozují ve Vídni služby. Největší nálet prožil Innsbruck, kam se sjelo asi 3 tisíce lotyšských fanoušků, kteří se v Rakousku ubytovali a v zemi prožijí celé mistrovství. Velké množství fanoušků přijede z České republiky a ze Slovenska, ale většina z nich přijede pouze na zápas svého týmu. Po utkání se zase vrátí domů.

O míře úspěchu šampionátu do značné míry rozhodne i úspěšnost domácího týmu na mistrovství. Rakousko prožilo loni v Praze výborné mistrovství a po jeho skončení vedení svazu v čele s Dieterem Kaltem vyslovilo přání poprat se před domácím publikem o postup do čtvrtfinále. Nyní však tak smělé cíle rakouští funkcionáři již nevyslovují, protože domácím chybí šest velkých opor. O šampionát přišli kvůli zranění elitní brankáři Divis a Dalpiaz, opora útoku Brandner se středními útočníky Kochem a Philippem Lukasem také. Play-off zámořeské AHL hrají Vanek se Szucsem. Navíc teprve po skončení základní části přijede Pock, který teprve před dvěma dny skončil sezónu v zámoří.

Konec a finále MS bude pro Rakušany opravdovým svátkem. Patnáctého května tomu bude přesně padesát let, co Rakousko deset let po válce opustili američtí a ruští vojáci. Chystají se mohutné oslavy a většina rakouských fandů věří, že oslavy podpoří i úspěšné vystoupení jejich reprezentace.

Máme to za sebou!

(26.5. Roj)  První povinná výhra nakonec nebyla tak těžká, jak jsem se bál..... a proto jsem raději celý zápas fandil poctivě mužstvu Švýcarska. Sice jsme nevyhráli, ale spokojený jsem stejně. Švýcaři byli sympatičtí a získali si moje srdíčko :o)))))
...koukám, že Luci se toho ujímá, tak ji nebudu rušit :-)

(Luci) Předchozí den nebylo v metropoli Vídni k nalezení jediného živáčka v národním dresu Česka, tak jsem se nemohla dočkat neděle, až zde vypukne česko-mánie a já konečně nadýchnu opravdové atmosféry MS. Ovšem vše nebylo tak růžové, jak jsem si představovala z křesla domova, a očima upřenýma na TV, kde se to fantasticky už několik let vypadalo. Okolo stadionu Stadthalle se v průběhu dne pohybovali stovky lidiček vystrojených do národních barev, ale správná hokejová nálada jaksi nepanovala. A to dokonce ani v místním fanďáku, kde byl oproti minulýmu dnu se Slováky opravdu klid a ticho. Jedině skupinka nadšencu z Hodonína se snažila naladit atmosféru, ale bohužel zustala osamocena. Těsně před začátkem jsme se rozhodli zamířit do kotle našich, ale žádný jsme nenašli, tak jsme obsadili již tradiční místa na media tribuně.

Hala byla slušně zaplněná několika tisíci Čechů, ale ti zdaleka nedokázali vytvořit takovou atmosféru, jak se to povedlo našim východním sousedům či domácím příznivcům. Nutno podtknout, že ani já jsem své hlasivky příliš nevyužila a Roj fandil naopak soupeři, jelikož měl vsazené desítky euro :o))
Atmosféra se dokonce nezměnila ani za stavu 2:0, utrápený výkon ve zbytku utkání tomu také příliš nepomohl. Takto jsem si své mistrovství nepředstavovala, přesto jsem ráda, že tu jsem a doufám v lepší časy jak po stránce herní, tak fanouškovské. Přeci jenom to bylo první, nervózní utkání, ve kterém se všichni otrkávali a rozkoukávali, a teď už to půjde jen vzhůru ;o))

Druhé utkání bylo možná i zajímavější... Kazchstán se předvedl v obrovské parádě a na favorizované Němce si vyšlápl. Kolikrát jsme jen kroutili hlavami nad jejich hokejovým myšlením a technickými kousky. Hokej nás zaujal natolik, že jsme se přidali ke kotli Kazachů a povzbuzovali jsme, seč nám síly stačili. Roj se snažil opět nejvíce, v sázce měl další eura...

Den první

(1.5.Roj) Máme za sebou první hrací den ve Vídni.
Viděli jsme nepříliš přesvědčivý výkon Slováků, kteří v první třetině Bělorusy doslova drtili, nechali je vyhrát jen asi třikrát bully, přesto na momentálně nejlepšího brankáře MS Mezina nestačili. Nakonec byli hodně rádi za výsledek 2:1. Trenér Filc ovšem po zápase nešetřil chválou(!) a neodvážil se svým hvězdám sebenic vytknout. No, nemáme si co závidět.
Pár praktických rad:

Ubytování a doprava

Našli jsme kemping, který je pět a půl kilometru od haly, stan stojí šest ojro a k tomu tři ojro za osobu. Jsou tam i chatky za 12 na osobu. Je to u Wienerwaldu na Huttelbergstrasse (díky, Mishanku!). Někomu by se mohlo zdát, že 5.5km je hodně, ale na obrovskou Vídeň je to za fakt rohem. Problém je, že brána se zavírá ve 23hodin a pak už tam autem nezajedete.
Severně od haly je čtvrť hostelů, ale tam jsou ceny od osmnácti ojro bez snídaně výše. Za osobu, nikoli za pokoj, aby bylo jasno.
Cena za solidní dvoulůžák v hotelu dvěstě metrů od haly je 118 ojro se snídaní, výhoda je, že se pak na snídani potkáte se spoustou slavných novinářů i překupníků lístků :-)
Dle mého názoru je absorpční kapacita Vídně na turisty tak obrovská, že se zde na zaplněnosti ubytovacích kapacit MS nijak neprojeví.

Veřejná doprava ve Vídni je hodně drahá. Lístek stojí 2 ojro. Revisoři prý chodí dost často a pokuta je 60 ojro.
Lze si koupit dlouhodobou jízdenku, která je platná osm dní a stojí 24 ojro. Při vzdálenostech, které se zde musí občas překonávat, se to vyplatí.
Automobilový provoz je ve Vídni plynulý, ale zaparkovat je téměř nemožné.
Za úvahu stojí i varianta ubytování na Slovensku, které je kousek za Dunajem a třičtvrtě hodiny jízdy, ale nevyzkoušeli jsme.

Fanďák

Po tristním zážitku z loňské Prahy je vídeňský fanďák pohlazením na duši každého fanouška. Vstup volný, stánků a "tankovacích míst" hodně. Pivo za prakticky za stejnou cenu, jako v okolních výčepech, čili okolo 3 ojro.
Žádné ploty, kontroly, buserace. V hlavním stanu je obrazovka hodně velká a hodně vysoko. Záchodů dostatek, k hale blízko. Loňské MS v Praze byl jeden velký omyl, zapomeňte a užívejte si.

Hala

O Stadthalle bylo napsáno již hodně kritických slov. Celkový dojem však tak hrozný není. Led sice není nic moc, okolí haly z jihu je jedno velké ošklivé staveniště, osvětlení musí být noční můrou pro brankáře a fotografy, ale jinak převažují plusy a rozhodně stojí za to se sem podívat.
Především atmosféra je něco, z čeho mrazí v zádech. Hnáni tímto legálním dopingem, sehráli domácí Rakušané velmi vyrovnaný zápas s vysoce favorisovanými Rusy.
Albi to znechuceně komentoval s otrávených ksichtem: "Ty lidi tady hrozně řvou... není slyšet vlastního slova."
Oficiálně zde sice nejsou sektory k stání, ale na třetím, nejvyšším patře se normálně fandí ve stoje, je tam kotel a nikdo nedělá problémy.
Neviděl jsem tu žádné zácpy na chodbách, protože foyer je široký nejméně 30 metrů, není se kam cpát.
Do haly si neberte moc oblečení, je tam vedro.
Celkový dojem - pohoda!
Na závěr perlička: Na severu sousedí celý zimní areál s parkem. A sníh z rolby se vyváží na vozíku přímo do tohoto parku hezky mezi křovíčka. Vytváří to tam takový miniledovec, lidi si to fotí, děcka se koulují a celkově je to velká legrace. Jak ledovec v horku odtává, vytváří se na chodníčcích potůček :-)

MS buší na dveře

(26.4.Roj) A máme tu předliminární kolo. Jak je za posledních 7 let zvykem, začíná se ve čtyřech skupinách, tři postupují, odpadlíci po jednom z každé skupiny hrají o udržení.

Češi a Slováci hrají předliminárku ve Vídni. Lístky na Česko jsou bez problémů. O lístky na Slováky očekávám zájem mnohonásobně vyšší (Slováci jedou na druhý titul!), takže na eventuální zápas osmifinálové skupiny CZE-SVK to bude trochu hustší.

Jako vždy nejpřehlednější kalendář pro plánování výjezdů je na OHF. Pro kvalifikační skupinu jsou tyrkysově vyznačeny termíny, pokud bychom předliminárku D vyhráli. Žlutě jsou vybarveny termíny, pokud budeme druzí. Jak je z kalendáře vidět, v každém případě budeme hrát ve Vídni, a to i pokud skončíme na ostudném třetím místě, které jsem ani nezvýrazňoval.

Z pohledu na kalendář vidíme, že pro fanouška i pro hráče je výhodnější, pokud skončíme druzí. Budeme mít více času na odpočinek před čtvrtfinále a ti, kdo budou ve Vídni ve čtvrtek na Kazachstán, přespí jen jednu noc a půjdou na soupeře z 2A, což bude Rusko nebo Slovensko. Tím pádem bude velká šance sehnat lístky i na zápas se Slováky :-)