(unikátních IP)

Rakousko:

Cesta do pekla a zase zpátky

(30.8.2000, Max AUT#1, překlad z angl. originálu Roj a ada)

Mužstvo Ronna Kennedyho dokázalo na MS v Petrohradě třináctým místem příslušnost ke světové třídě a postaralo se svou remízou 3:3 s Finskem o jednu z deseti největších sensací šampionátu, jak jsme se mohli dočíst i na oficiálních stránkách mistrovství světa. "Dosáhli jsme cíle udržet se i s omlazeným mužstvem v A-skupině. Pro rakouský hokej je velmi důležité, že jsme mohli přinést něco pozitivního. Produkt HOKEJ se dá obchodně mnohem lépe využít v A-skupině, než v béčku", těšil se svazový president Dieter Kalt.

Byl to tvrdý boj a o výsledku rakouského snažení se rozhodlo až v poslední třetině posledního zápasu na mistrovství světa. "Mezi osmým a šestnáctým umístěním jsou minimální rozdíly, rozhodují tam opravdu maličkosti. Ale když jsme jen o dvě místa za Rusy, nechci číst v novinách nic negativního. Věřím, že sportovní stránka byla docela v pořádku," vysvětloval kouč Ron Kennedy

Bilanci v letošní sezóně měl Kenendy positivní, rovněž se rakouský hokej zviditelnil překvapivým výkonem Villachu v EHL a úspěchy národní "osmnáctky" a "dvacítky", které se letos etablovaly v top-12. Ale úspěch A-týmu má samozřejmě rozhodující sportovní hodnotu.

Loňské omlazení týmu také naznačuje, že budoucnost Rakouska ve světovém hokeji nemusí být temná, ba naopak. V týmu jsou jen 3 Austrokanaďani, a navíc je sedm hráčů mladších pětadvaceti let. Ti ještě zajisté nedosáhli svého výkonnostního vrcholu a tři draví mladíci Thomas Pöck, Christoph König a Oliver Setzinger čekají na svou šanci na MS 2001 v Německu, kde Rakousko hraje v základní skupině proti Finsku, Slovensku a pravděpodobně Japonsku.

V podobě legionáře Reinharda Divise disponuje Rakousko gólmanem, který se nemusí bát srovnání s kterýmkoliv brankářským kolegou. Jeho parády podržely tým ÖEHV v mnoha zápasech, a stejně jako i Tom Searle, Christoph Brandner a Dieter Kalt si zaslouží nejvyšší uznání za své výkony na šampionátu. "Věděl jsem, že nejsme tak špatní, jako jsme mnohdy předváděli. Letos jsme viděli, že umíme také překvapit ve střetnutí se silným soupeřem," naráží Diviš na remízu s Finskem.

Ještě není rozhodnuto, zda Kennedy povede tým i v Norimberku. "Ještě se nevedly žádné rozhovory, ale Kennedy patří mezi naše první kandidáty," vyjádřil se Kalt, který by také rád viděl Grega Horsta jako asistenta trenéra a trenéra dorostu. Rakousko hraje na MS 2001 (28.4.-13.5) v předskupině B proti Finsku (29.4.2001 / 20.00 hodin), Slovensku (30.4.2001 / 16.00) a vítězi asijské kvalifikace (2.5.2001 / 16.00).

Rozhodujícím zápasem, který udržel Rakousko ve skupině A, byl závěrečný souboj proti Ukrajině. Rakouský "ÖEHV" tým otočil ve třetí třetině nepříznivý stav z 0:2 na 3:2. Francie sice porazila Japonsko 7:2, ale musela jako třetí celek ze skupiny o udržení sestoupit, protože Japonsko podle usnesení Kongresu IIHF bude hrát v A skupině až do roku 2001 v rámci podpory rozvoje ledního hokeje na asijském kontinentu. Asijská kvalifikace na MS 2001 proti hokejovým trpaslíkům jakými jsou Čína a Jižní Korea by měla být pro Japonce pouhou formalitou.

ÖEHV-Team začal proti Ukrajině, která po vítězství nad Japonskem a Francií měla další setvání v "Ačku" jisté, velmi slabě. V první třetině nedokázalo Rakousko proměnit spoustu šancí, např. čtyřminutovou přesilovku nebo dvě tutovky Herberta Hohenbergra (13./ v oslabení) a Christopha Brandnera (20.). Teprve ve druhé třetině si Rakušané začali vzpomínat na své přednosti, ale z ničeho nic to bylo 1:0 pro Ukrajinu. Šachrajčuk překonal Divise střelou zblízka k rameni přesně do rohu branky (28:03). Soupeřovou trefou ztratil výběr Rona Kennedyho půdu pod nohama, a vzhledem k hrozícímu sestupu totálně znejistěl. Logickým vyústěním byl gól na 2:0 (37:42), výsledek součtu předešlých začátečnických chyb. Nejdřív Rakušané špatně střídali, když na krátkou dobu hráli na ldě v šesti, za což inkasovali 2 minuty. Během tohoto přišlo obrovské faux-pas Kalta, nahrál úplně nepokrytému Kalmikovovi, který tento dárek i díky chybě doposud jistého brankaře Divise musel využít. V následujících chvílích viselo ve vzduchu dokonce 3:0, Kennedy ale dokázal o přestávce v kabině najít správná slova, aby v závěrečné třetině Rakušané konečně procitli a otočili hru. Nejdříve skóroval Kalt (46:12) a poté Unterluggauer (48:38). Oba góly přišly v přesilovce. Unterluggauer pak tři a půl minuty před koncem překvapil brankáře Ukrajiny Karpenka střelou zdálky a postaral se o konečný výsledek 3:2 (56:27). Potom Ukrajinci odvolali brankáře a snažili se o vyrovnání, ale Rakušané, jimž stačil i jediný bod k setrvání v A-skupině, uhájili náskok až do konce.

Trenér mužstva Ron Kennedy po zápase řekl: "Jsem šťastný a hrdý, že jsme vyhráli a udrželi se v A-skupině. Bylo to obtížné vítězství, Ukrajina nám nic nedarovala. Je vždycky těžké, když nedáme první gól a potřebujeme bodovat. Během celé hry jsem myslel na to, že to můžeme otočit. Znám ukrajinského brankáře a věděl jsem, že musíme více střílet. To jsme ve třetí třetině učinili. Řekl jsem hráčům. Takové MS je vždy velmi těsné, viděli jsme to u Francie. Nelze říci, že sehráli špatný turnaj. Ještě bych chtěl složit kompliment pořadatelům, všechno bylo extrémně dobře zorganisováno. Je to super pro budoucnost, že zůstáváme v "áčku". Doma je to neuvěřitelně důležité pro fanoušky, sponsory, TV i pro naši ligu."