ZLATÝ_FOND
  Úvahy a zamyšlení
Subjektivní názory a zamyšlení na různá thémata 
 
Úvodní stránka

 
ZLATÝ FOND
Pohled profíka
Reportáže
Úvahy
CHATy
Osobnosti
Povídky
Umění
Společné akce
Co se chystá

Co už bylo

Fotoarchiv

OHF sobě
Ohlasy H. F.

Seznam OHF

Síň slávy

Plus/Mínus

Kukínko
Média a hokej

Hokejové přehledy

Zlatý fond

Ledová židle

Pohled
pod led

Stálé Odkazy

Píplmetr
Od 7.1. 1999
Vás tu bylo píplmetr (unikátních IP)
 
 
 

Dvojčata v novém domově

(30.5. Ada) Tak si to představte! Ostrava, hornický to kraj, a budou za ně hrát Patera s Procházkou! Severní Morava patří k největším "baštám" nezaměstnanosti v naší vlasti, ale hokejové sponzory má prvotřídní. Vzpomínáte na trápení ostravských volejbalistů a házenkářek? Ztratili sponzory a poslední místo v lize je neminulo. Poslední místo loni obsadili i hokejisté a o
Vítkovicích a.s. šly "zaručené fámy", že když není na výplaty, půjde hokej stranou.  Přišel nový sponzor LR Cosmetics a to, co nedokázali v Praze, Třinci, Litvínově ani karlových Varech zaplatili v Ostravě!

(Roj) Ta zpráva dokonce včera celý den běžela na předním místě zpravodajství, a to nejen sportovního!
Podle vyjádření samotných aktérů P&P probíhala jednání už 2(dva!) měsíce. Tato informace kontrastuje s tím, co zjistila Jituš, že prý ještě v pátek manažér Černík prohlásil, že tolik peněz klub nemá...
V každém případě je dobře (a oba hráči to vyzdvihují), že si je nevybral manažér, ale přímo trenér Hadamczik. Je to jistě chytrý tah, udělat z dvojčat vůdčí osobnosti týmu (ve Vsetíně jen sekundovali Dopimu & spol.). Hadamczik sám se vyjádřil, že přes poměrně nevydařenou ligovou saisonu je si vědom, že jsou to hráči světové třídy a právě zvýšená zodpovědnost jim může jen prospět.
Další názor vyjádřila naše expertka na Vsetínský hokej Zuz (#141). Podle ní je možné, že se s autoritativním trenérem brzo pohádají a do dvou měsíců odejdou buď oni, nebo Hadamczik :-)

Kdo bude mít pravdu? Nechme se překvapit, v září to začne!

P&P DO VÍTKOVIC... A CO MÁ BÝT ???

(Alec, OHF#23) Z dosavadního přestupového mumraje před zářijovým začátkem sezóny hokejové extraligy doposud nejvíce ční čerstvý přestup dua Patera – Procházka mezi vítkovické železáře. Tajenka jejich nového angažmá je tedy –sic poněkud překvapivě- rozluštěna, a (skoro) dvouleté působení obou kladenských odchovanců ve Vsetínském dresu je již pouhou minulostí. Pocity vsetínského fanouška (v tomto případě mé) ? Ač z Valašska odcházejí dvě velké hvězdy českého hokeje, ani ryba ani rak. Rozuměj, mnohem více by mi bylo líto odchodu Pardavého či Paroulka. Nerad bych ale, aby vznikl pocit znevážení jejich vsetínského působení  či jakési nabubřelosti typu "...ani TAKOVÍ hráči už nejsou těm vsetíňákům dobří..."

JAKO NA HOUPAČCE
Příčiny mého lhostejného postoje vůči odchodu zmíněného dua hledám v jisté sinusoidě jejich výkonů (potažmo také "mediální teploty"). Shrňme si to pěkně od začátku: Ověnčeni gloriou Naganských vítězů přicházejí v létě 1998 s velkou pompou do mistrovského kádru Vsetína. Málokdo však tehdy zmiňuje značně nevydařené předchozí působení "dvojčat" – Martin Procházka marně bojuje o místo v základním kádru Toronta Maple Leafs, Pavel Patera bez svého kmenového křídla už jako poslední zástupce Blue Line končí se Stockholmským AIK na barážovýh postech... Koeficient mediální teploty: +90.

Přichází však sezóna a převeliké očekávání logicky nedochází naplnění. Paterovci zpočátku opravdu nehrají dobře, místo kanadských bodů sbírají spíše ty minusové. Dosud nekritická média začínají postupně otáčet, nejdříve opatrně, posléze už bez větších servítek. Kyselou třešničkou na dortu se stává prosincový Spengler-cup, který nikdo z českých novinářů neviděl, přesto bylo dojemné pročítat se horou článků o Vsetínském výbuchu a také o "mizerných" výkonech Patery s Procházkou. Koeficient mediální/výkonnostní teploty: -50.

PROBUZENÍ PŘIŠLO VČAS
V novém roce a před nastávajícím play-off však ex-kladeňáci chytají druhý dech a derou se na hořejší patra žebříčku produktivity. Vyřazovací boje je zastihují ve vynikající formě, střelecky trápící se zbytek týmu plně nahrazují jejich góly. Procházka se blýskne obdivuhodnými šesti brankami ve třech finálových zápasech a je vyhlášen nejužitečnějším hráčem play-off. Nikdo asi netuší, že tenhle návrat na vrchol je až do dnešních dnů poslední...Přichází Světový šampionát v Norsku, kde ale oslnivá finálová forma oba hráče víceméně opouští. Koeficient mediální/výkonnostní teploty:+70.

CESTA DOLŮ
Jak Patera, tak Procházka se v létě rozhodují pro nabídky z NHL, Procházka míří do Atlanty, Patera podepisuje Dallasu.  Sláva je však v NHL rozhodně nečeká. Patera po slibném začátku pozvolna zhasíná, místo následného odchodu na farmu se bez rozpaků vrací raději zpět do Vsetína, kde už o něco dříve zamířil jeho kolega Martin Procházka. V celku Atlanty odehrál pouhé tři zápasy, přihrál na jeden gól Patriku Štefanovi. Opětovně se tedy setkávají v jednom dresu, ale rozčarování z krátké neúspěšné anabáze v NHL se s nim táhne dál. Nevýrazné výkony vedou dokonce k rozdělení dvojce; Procházka po několik zápasů zazáří jako křídlo Dopitova útkou, jenomže ne nadlouho. Nedočkávají se ani ti, kdo doufali v zázračné probuzení v play-off. Ač se o měsíc později opět radují ze zisku titulu mistrů světa, je faktem, že k optimální formě mělo tehdy ještě vsetínské duo daleko jak Mohamed k hoře... Koeficient mediální/výkonnostní teploty:-40.

NÁVRAT NA VRCHOL...?
Hokejový oddíl Vsetína zažil po ekonomické stránce existenční sezónu. Už před jejím závěrem bylo jasné, že pro příští ročník se bude muset se zelenožlutým dresem rozloučit někdo ze čtveřice nejlépe placených hráčů Dopita, Čechmánek, Patera, Procházka. P&P si tedy vybral novopečený trenér Vítkovic Alois Hadamczik. Podle vlastních slov doufá, že se nové akvizice stanou tahouny loni posledního týmu extraligy. Neodvažuji se však posoudit, zda se tomu skutečně stane. Pokud by bylo možno brát předchozí řádky jako vodítko pro předpověď  výkonů příští sezóny, měli by se Paterovci pohybovat v rozmezí někde okolo kladné padesátky. Přál bych jim to, stejně jak vítkovičtí fanoušci. Nicméně stojím stranou veškerého humbuku, který se kolem jejich transferu do Vítkovic strhl (zkrátka je mi to jedno). Otázkou zůstává, zda se o tomto tématu diskutuje kvůli současné kvalitě obou hráčů, nebo už jen z principu pouze kvůli  "slavným" jmenovkám na dresech...

Výsledky naší ankety

Jak Opravdoví hokejoví fanoušci přicházejí o iluze

(25.5. Ada) Pravda, mnoho Opravdových hokejových fanoušků ve více než stoosmdesátitisícové Plzni není a těch aktivních je ještě méně, ale i tak nám to neměli dělat. Počáteční nadšení, že v Plzni uvidíme v roce 2003 ty nejlepší hokejisty světa vystřídalo velké rozčarování. Do plzeňského hokejového stánku sice nateče spousta finančních prostředků, zkvalitní se šatny, zázemí, zastřeší se druhá ledová plocha, co je to však platné, když na to doplatí plzeňští fanoušci. Podle informací oficiální stránky HC Keramika Plzeň (www.hcplzen.cz) v rubrice Vaše ohlasy (mimochodem, tato stránka dělá plzeňskému hokeji mnohem slabší reklamu než letos bronzoví hokejisté) a rovněž deníku Sport ze dne 23. května 2000 (nepoučitelní antiplzeňáci se jistě s chutí zasmáli a zavzpomínali na loňské Utkání Hvězd, když si přečetli prohlášení plzeňského funkcionáře č. 1 prezidenta klubu Zdeňka Habera, že v Plzni by se měla konat jedna ze skupin MS kvůli tomu, že "Plzeň má skutečně vyspělé publikum") dojde ke snížení kapacity hlediště zimního stadionu zhruba o 500 míst.
    Plzeňští diváci věřili ve výstavbu nové tribuny za brankou, někteří se již těšili na mexické vlny, ale dostali ránu pěstí do nosu. Při zápasech se Vsetínem a Spartou bývá v hledišti již několik sezón téměř s železnou pravidelností 8577 diváků a i další zápasy bývají vyprodány. Plzeňští funkcionáři toho zneužívají a neustále zdražují ceny vstupenek. V loňské sezóně se ceny k sezení vyšplhaly až na 100 Kč, další zvýšení následovalo při play-off. Se snížením kapacity je pravděpodobné další zdražení vstupenek. Plzeň nejspíš pořád zůstane hokejovým městem, divák v podstatě nemá na vybranou, ale hrát si s ohněm se nevyplácí.
    V době, kdy se objevily zprávy o výstavbě nové haly v Praze na Hagiboru za 1,5 miliardy korun, mnozí jen kroutili hlavou, že nová hala má mít kapacitu pouhých 12 000 diváků. Nyní nezbývá než kroutit hlavu dál, i když všichni v Plzni chceme mistrovství světa.

MS 2000 podle Beníka

Viděli jste Rockyho?? Viděli jste Ramba?? Viděli jste jakýkoliv (téměř) americký film?? Taky se jim smějete?? Ten tak známý klasický průběh, to překrásné vítězství nakonec, to k nepřežití silné zmlácení hlavního hrdiny těsně před koncem filmu....prostě americký film ... Ale bylo snad finále něčím jiným? Měl odlišný průběh samotný šampionát? Ani ne. Lépe řečeno absolutně ne. Podle všech zákonů filmu, v Hollywoodu platnějších než Bible svatá, zvítězil na mistrovství outsider. Ne naprostý, k šoku z možného vítězství takového Japonska je přece jen ještě trochu daleko, ale přece jen outsider. Ať už podle statistiky, ze které vyplývá, že poslední obhajoba titulu se povedla Švédům kdesi v hloubi počátku devadesátých let, nebo při pohledu na neustálý proud omluvenek ze zámoří tak nadšeně medializovaném českým tiskem se zdálo být jasným faktem, že tenhle tým na to prostě nemá. A když se na druhou misku vah položil ruský měšec naplněný novinovými výstřižky na téma "Bure, Nikolišin, Afinogenov či Jašin" zdálo se být zcela zřejmým, kde se jazýček nachýlí.

Rusko hodlalo vstoupit do ringu jako borec těžké váhy s odhodláním smést vše co mu bude stát v cestě do černočerné nicoty. Jenže ouha. Ruské vedení zcela zamítlo ideu trenéra Jakuševa, který před lety brázdil v dobách největší slávy sovětského hokeje světové kolbiště a nejen svou přezdívkou JAK 15 naháněl hrůzu brankářům nejzvučnějších jmen od Vancouveru po Vladivostok, mít v kádru většinu hokejistů z domácí ligy a téměř direktivně mu nařídilo zabudovat do týmu téměř každého rusa, který se objevil v titulcích severoamerických novin v souvislosti s NHL více než třikrát za rok. Kdyby četli Otu Pavla, věděli by, že "dobrá střední váha sundá každou těžkou". Naši slovanští bratranci od Volhy nikdy nevynikali v předmětu "učíme se z historie", ale to co předvedli nyní až bralo dech. S důkladností takřka německou dokonale zkopírovali a do systému perfektně zabudovali všechny chyby, kterých se dopustil český hokejový svaz při budování mužstva pro Světový pohár v šestadevadesátém. A jako třešničku na dort přidali Alexeje Jašina. Hokejistu, který v této sezóně nastupoval pravidelně snad jen na tréninky švýcarského Klotenu. Ani hokejový Pánbůh by nedokázal po roční abstinenci zahrát perfektní zápas a Jašin, ač nesporně ke světové extratřídě patří (i když se prosadil jen v jakési NHL), hokejovým primusem rozhodně není. Možná by šlo překousnout jeho zařazení na lavičku a postupné zapracování do týmu, ale nasazení Alexeje jako dalšího spasitele Ruska rozhodně geniálním tahem vůči dalším reprezentantům určitě nebylo. A když se k tomu připočte nezkušený brankář a hurá hokej nemající se strojovými kombinacemi sedmdesátých a osmdesátých let (ty starší si nepamatuji) absolutně nic společného, narazíte na jádro pudla Ikarova pádu. Svých patnáct minut slávy si užil i americký gólman Robert Esche a když se k tomu přidal soustředěný přístup Švýcarska a Lotyšska, bylo neštěstí na světě.

Zcela jinde byl v té době Český tým. Ač obhájci zlata, ve finiši je viděli jen ti nejvěrnější a i ti by se smířili s nižším, ale důstojným umístěním. Prostě se veškerá komunikace okolo národního týmu nesla v duchu "jenom v tom Rusku neudělejte ostudu". Na nikoho se netlačilo, podvědomí faktu že se v zemi Cilkovského a Mendělejeva (nebo taky Tolstého, Šostakoviče, Lenina, Džugašviliho - dosaď co chceš) při mistrovstvích světa prostě nevyhrává, je v českém národě zakořeněno snad stejně hluboko jako láska k pivu. Nikde v novinách jsem se nedočetl že vezeme výkvět hokejového světa. Všude byl jen samý Bure, Kamenskij a jak se vlastně všechny ty ruské Jitřenky (hádejte jak je to rusky ..:o))) jmenují. Jakoby naši žurnalisté zapomněli, že ke stejné dokonalosti se už dávno propracoval Franta Kučera, že Jirkovi Dopitovi chybí do Jágra jen účast v NHL, a že když Čechmánek na začátku zápasu vyhlavičkuje úmyslně puk, tak je ve formě a za záda pustí jen bezvládné těla útočníků. To co předváděl opravdu výborný David Výborný, mě osobně nadchlo a srdce Petra Buzka by se mělo vystavovat v hokejové síni slávy. Jediné co mne trochu zklamalo byl výkon Michala Sýkory, který měl přes excelentní podporu útočníků v obranné fázi hry až moc propadů, které by při neúčasti druhé polovičky v podobě Františka Kučery mohly dopadnout špatně. Otázku zda jsme byli nejlepší, či snad nejlepší z nejhorších tady rozpitvávat nebudu, k tomu mi chybí druhý duel s Finskem, který by pravděpodobně byl opravdovým "kdo z koho". Osobně si myslím, že nejlepší hokej a nejvyrovnanější tým na mistrovství měli právě hráči Suomi (alespoň tak soudím podle zápasů, které jsem viděl). Slováci měli tradičně slabší souhru obránců s brankáři a Švédové doplatili na podivný pokus v podobě "rotujících trenérů". Největší slabinou českého týmu byla dle mého soudu jeho až do nedávné doby největší přednost - kondice. Ve vypjatých zápasech se silnými týmy jsme pravidelně v polovině druhé třetiny začínali ztrácet kontakt se soupeřem a v závěrečné části hry jsme si jen odevzdaně prohlíželi čísla na zádech soupeřů. Za to, že naše účinkování dopadlo tak jak dopadlo můžeme poděkovat Romanu Čechmánkovi, který se o svou "první opravdovou" zlatou medaili zasloužil snad ze všech nejvíc.

Zcela specifickou součástí letošního mistrovství světa bylo jeho mediální pokrytí. Na to, že ruské pojetí snímání hokeje je odlišné od zažitého úzu ve zbytku světa upozorňoval Robert Záruba už před začátkem šampionátu, ale výsledný efekt mě přímo ohromil. "Chudožestvennyj" (vy mladší čtěte "umělecký") přístup režiséra naznačil že odkaz Eiseinsteina, Myšakova a Kotěnočkina je prostě nehynoucí. Detailní záběry tváří na střídačkách i mimo ně v okamžicích ztráty puku za vlastní brankou..... to prostě nejde vymyslet, to se musí někde učit. Ovšem zlatá "ruská škola" proti propagandě na TV n@va. Ze sobotních Dolejte řediteli jsem se několikrát dozvěděl o další "organizované a plánované akci proti naši televizi" a z placentovych koláčů pana ředitele jsem pochopil, že jen díky této televizi je náš hokej tam kde je. Robert Záruba sice konečně povýšil komentování sportu na této stanici do lidské podoby, ale vynucená pauza se podepsala i na jeho výkonech. A zpravodajství??? Nechtěl bych být šťoural, ale desetiminutový "Právě hokej" nemohl díky svému rozsahu říci víc než "Branky, body, sekundy" po zprávách v půl osmé. Možná by stála za porovnání stopáž upoutávek typu "Naše sqwělá n@va Vám přináší zrovna tenhle zápas" a délka "Právě hokej". Nevím nevím kdo by vyhrál.

Takže ... jaké vlastně bylo to mistrovství ??? ... sqwěllé ... vyhráli jsme ..:o)))))

benik        

Je to kachna - není to kachna?

(17.5. Roj) Ze zasedání APK prý vyšly novinky, nevím, co si o to mám myslet. Za vítězství v zápase mají být 3(tři!) body. V případě nerozhodného výsledku má být prodloužení, hrané ve čtyřech (ve čtyřech, dáme góla ve čtyřech!)... Pokud se nerozhodne, nastane dělba bodů.
Play off se bude hrát na 4(čtyři!) vítězné zápasy, alespoň v prvním kole (konečně něco positivního!)
Navrhuju přejmenovat soutěž na ExtraNHL ! :-)

....dnes už víme, že to kachna nebyla. V červnu se kolem toho na OHF rozpoutala vášnivá diskuze. Souvislé články prezentující proti sobě stojící názory jsou zde.

Zuz a hokejisti - podle Zuz

(15.3.00)

Gege tu o mě řekl, že při setkáních s hokejistama "si dělám do kalhot". (Pro osvěžení paměti: Gege 29.2.2000: "Vsetinsti fans jsou velice ubohy. Jsou to vetsinou pubertalni divky, ktere, kdyz vidi Dopitu nebo Cechmanka, tak si nadelaji do kalhot (treba Zuz)."

Trochu jsem se nad tím zamyslela. Říkala jsem si Zuzo, co ho k tomu vedlo? Vždyť to není pěkné, co o tobě ten člověk světu řekl! A taky mi to, jako Beníkovi, stálo za úvahu.

Zapátrala jsem v paměti, s kolika Opravdovýma Hokejistama jsem v téhle sezóně měla tu čest. A jak to probíhalo. No, bylo jich moc. Vezmu to z jedné vody na čisto, možná ne správně chronologicky. Tak jestli nějakého hokejistu vynechám, předem se mu omlouvám :).

Lapač, VSE-TRI. V kanclu GM zakopávám o Romana Čechmánka. Troufám si. "Romane, nechcu vám do toho vašeho chytání mluvit, ale..." Roman se směje a povykládáme, na koho z TRI dát bacha. Chováme se k sobě velmi zdvořile.

VSE v HAV. Po zápase navštěvuju VSE hokejisty. Útočný bek Radim Tesařík. Naňho nesměle. "Radime, vy jste momentálně asi nejlepší levé křídlo naší ligy!" ":)))) doooost dobré!" Pavel Zubíček. Vypadá vyplašeně. Takže opatrně. "Pavle, víte o tom, že máme společnou spolužačku?" Zbystřil, na tu holku si pamatuje a nechává ju pozdravit. Jura Dopita. Brácha a Iva mě hecujou. Tak se překonávám. Velice opatrně: "Jiří, prosím vás, neřekl byste mi, jak se jmenuje to vaše štěňátko, oni mi jinak nedají pokoj..." Shůry na mě upřeně popatří dvě halogenky. Sice vím, jak se jmenuje Dopitovic pes, ale málem s infarktem. Z Dopity mám fakt vítr.

Po mači SPA-KVA setkání s hráči SPA. Petr Bříza, Michal Sýkora, Láďa Benýšek, Jarda Nedvěd... "Prosím vás, podepsal byste se mi...?" "Ale jistě!" "Děkuju moc..." "Není vůbec za co." Václav Eiselt. "...prosím vás, nemohli byste v pátek ty naše housky trochu šetřit? Na takové útoky není vsetínská obrana vůbec připravená!" ":))) no já to zkusím :))!" František Kučera. Pohled na prázdnou stránku valašského pasu. "Víza? Co to je?" "Valašský pas..." "Hele, Vsetíňák! Zvěd? :))" "Jo. Však v pátek se uvidíme u nás. Dík!" "Mějte se!" Ondřej Kratěna. "Ondro, stejně vám ten žlutý hadr slušel víc..." "Hele, Vsetín! :)) No jo, ale  to máš...to máte takový život, co už...." "Já vím, ale na Vsetíně chybíte..." Michal Broš. "Aj vám, Michale, ta žlutá víc sekla..." "Jeeee, Valach! :))...co naděláš...naděláte..." "Vloni mi ukazujete zlatú medailu a teď jste v Praze..." "Zvu vás i letos :)))" "Tož to sa ještě uvidí :)"

O tři dny později, VSE-SPA (0:3). Michal Broš. "Zdaaar! :))) no jo, ty tu jsi vlastně doma!" Beru tykačku. "Hrál jsi skvěle, gratuluju." Ondřej Kratěna. "Ondro, nesmíte si tak brát ty blbečky ve vsetínském kotlu, fakt sorry..." "...prosím tě, mně nevykej!" "Když myslíš..." "...víš, já to neřeším, to je pohoda, to máš takový život :)"

Po přáteláku CZE-CAN. Pavel Patera. Nesměle. "Pavle, prosím vás, my jsme z redakce webových stránek fanoušků Vsetína..." "Holky, honem, Slávka mi hraje fotbal :)))" Radim Tesařík. "Radime, prosím vás, neřekl byste nám něco o té krizi na Vsetíně?" "Jooo na to já su malý pán :)." "Myslíte, že ještě budete hrát příští týden ve Zlíně?" "To víte, že jo! Přijďte! :)"

Láďa Lubina v těch Pardubkách. I když byl úplně namol, je to pro mě velká osobnost našeho hokeje. Při pokusu o konverzaci, jak se měl v Třinci a co Ríša Král a Libor Procházka a tak, jsem mu taky vykala. Choval se sice příšerně, ale "Ty, Láďo" mi prostě nešlo přes pusu.

Peťa Cech. Hrál na VSE, teď 1. DZ v Prostějově. Lapla jsem ho v Brně po zápase s Kometou. Taky mě to stálo nervů, než jsem tam zašla a něco se ho optala. Tykala jsem mu jenom s vědomím, že mu, kurňa, je 19 a mně 24 :).

Nedávno TRI-VSE (výprask 6:2). Masér pan Skýpala. "Víte, já jsem (blabla)...mluvit s Pavlem Zubíčkem." "Ale jistě, pojďte!" "Pavle, víte, já jsem si vymyslela na web takovou věc a vás k tomu potřebuju..." "No moment, si nebudem vykat, já su Pavel, čau." "Tak jo...no já bych chtěla, abyste...abys..."

Jirka Heš. To bylo sbírání odvahy, než jsem mu na tom ZNO chatu nechala vzkaz. A  než jsme se poprvé sešli, musel mi dodat dost odvahy :). Teď už je to v pohodě. Po zápase HAV-ZNO (8:2) jsem si dovolila i poměrně ostře kritizovat jeho obrannou činnost :). A Honza Klobouček, jeho kolega a taky veselý a přátelský kluk. Ti dva mi nejvíc ze všech pomohli pochopit, že hokejisti jsou fakt úplně normální lidi.

Taky jsem si to na těch bruslách s hokejkou zkusila, tak trochu vím, co to je. Hokejisti umí něco, co já nikdy umět nebudu. Nemají to jednoduché, trénovat, hrát, vyhrávat, prohrávat, poslouchat a číst ty kecy o sobě. Furt kolem sebe mít "pozorovatele" a "kritiky". Na to bych neměla nervy. Tak je všechny hrozně obdivuju a fandím jim. A su vděčná za každé slovo, které se mnou ztratí, a za každý kontakt s nima. Ve snaze je neotravovat a neobtěžovat je k nim chovám náležitý odstup. Tykačky pouze na vlastní žádost, žádné familiárnosti.

Gege to s tím svým "závěrem" o mě myslel jinak. Jenomže to je výsledek toho, co si vykládáme s Maximčou na chatu, co občas nechám na ohlasech, co píšu do těch svých Na cestě, co řeknu na srazu a po zápasech v hospodě. Jistěže s Kvítečkem budeme sledovat Davida Moravce, protože se na něho dá dívat, klidně řeknu, že Michal Sýkora je atrakce a Zbyňa Mařák fakt sympaťák. Řeknu to "mezi náma babama". Je to tak trochu druh zábavy. Možná blbý a puberťácký, připouštím. Ale snad to zas není taková hrůza. V reálu bych si nikdy nedovolila cokoliv na ty kluky zkoušet. Proč, to už jsem říkala. Každý z nich by to určitě dosvědčil. Jirka Heš možná nejvíc :).

...vidíš, Zuzo, jak sis to pěkně rozebrala! Nakonec to s tebú není zas tak špatné, dyť máš čisté svědomí a v takém případě Ti jakýsi Gege može polúbit šos :) 

Pozor na knihy

(12.3. Benik) Pan Masný, majitel Havířovských Pampers, hodlá prodat klub. Je znechucen děním v extralize, úrovní lidí působících kolem a nestandartními vztahy, které ho stojí spoustu peněz. Je znechucen. Je zhnusen. Je to křik poškozeného člověka, trpícího nesolidností svého okolí. Kdo by neřval hnusem, když vyhazuje do vzduchu tolik peněz a ani nemá jistotu, zda jeho syn bude mít kde chytat další saisonu extraligy. 

Jenže je zde problém. Velký problém. Pan Masný není zrovna z lidí majících v hokejových kruzích tu nejlepší pověst. A poslední události v aféře Farda mu obdivovatele rozhodně nepřidají. Možná je jeho největší chybou výběr spolupracovníků. Manažerem klubu je v současnosti Pavel Čech. A ten se už do análů hokejových skandálů nesmazatelně zapsal. Poprvé to bylo v Olomouci, která je dnes v propadlišti dějin a její "malá" aférka s falešnou stvrzenkou o zaplacení 200 000 korun Jihlavě, řádně pohnula žlučí nejen funkcionářům na Vysočině. Nejnovější případ, kdy byl na základě faxu ze svazu odepřen přístup na lavičku vítkovickému trenéru Richardu Fardovi se bude řešit v pondělí na zasedání APK. Faxy byly totiž dva. A každý měl poněkud pozměněné znění. V jednom, podepsaném panem Šulcem a odeslaném z pražského ústředí hokejového svazu se mluví o "zákazu trenérské činnosti ve vítkovickém klubu" a ve druhém, podepsaném panem Šulcem a odeslaném evidentně a prokazatelně z Havířova je formulace o "zákazu JAKÉKOLIV ČINNOSTI VE VÍTKOVICKÉM KLUBU" (čili by tam pan Farda nemohl dělat ani uklízečku v šatnách). Je to podvod ??? Není to podvod??? 

Pan Čech dnes v MF Dnes tento podvod mimoděk přiznal. "Po prověření celého případu jsme zjistili, že došlo k chybě v komunikaci mezi vedením klubu a sekretariátem v důsledku časového tlaku a napjaté atmosféry před utkáním se Znojmem" (MF DNES 10.března 2000). Sice nedokážu pochopit, jak se pod vlivem "časového tlaku" dokáže změnit znění textu, ale plyne z toho pro mne jedno poučení. Kdykoliv budu někdy někde spěchat, zásadně si s sebou nebudu brát žádnou knihu. Mohlo by se totiž klidně stát, že by Babička Boženy Němcové ( ne že by to byla moje oblíbená četba) končila svatbou malé Barunky s Černým myslivcem a nebo bych se taky mohl v učebnici dějepisu dočíst o Velké říjnové kapitalistické revoluci, kterou v Rusku roku 1917 provedl Abraham Lincoln společně s Che Guevarou. Už nikdy si nekoupím knihu, kterou dovezli do knihkupectví na poslední chvíli. Nechám ji pěkně uležet, aby se mohly slova, souvětí i jednotlivé písmenka vrátit na místo kam patří a nevytvářely náhodné shluky úplně nových slov, jak mají texty pod tlakem ve zvyku. 

Oficiální zpráva z ČeTKy je tady.

Jak to je se Vsetínem ?

(14.1. Mishanek) Cestování stopem je někdy docela přínosné. Minulý týden se mi ve čtvrtek večer na Vsetíně podařilo chytit takového příjemného muže v Peugeotu 405, co mluvil úplně stejným hlase jako Smail. Ale Smail to nebyl, na můj dotaz, co že dělá, se na chvíli odmlčel a pak řekl že na Vsetíně starostu. Zákonitě teda musel následovat můj dotaz na vsetínský hokej. Pan starosta ochotně vyprávěl a to co si pamatuju vám předkládám. 

Tedy : pan starosta má hokej rád, na významné zápasy a na play off chodí i na Lapač, docela hokeji rozumí a je pro zachování hokeje ve městě. Hokej pro město udělal v oblasti zviditělnění hodně a byla by škoda ho na Vsetíně nemít. Ovšem, klub ma přiznaný rozpočet 110 milionů korun (kolik je v tom černých peněz navíc neví ani pan starosta) a to je jeden z nejvyšších v extralize. Jestliže ovšem město má roční rozpočet 350 milionů (a z toho vlastní příjmy jsou jen 160 milionů), nemůže se dovolit dát dvě třetiny vybraných peněz na hokej. Pan starosta údajně má na stole dvě přibližně stejné hromádky dopisů, jedna pro zachování a podporu hokeje, druhá zase ve stylu 'proč bychom měli živit nějaké vyžírky'. Politika je věc kompomisů, řekl pan starosta, a tak se snažili spolu s městskou radou nají řešení, které by vyhovovalo všem. Nezanedbatelný fakt je, že 90% provozu stadionu využívá ledovou plochu mládež, která pak netráví čas nějakou nekalou činností a to je pro město pozitivní. Proto městská rada schválila dotaci pro vsetínský klub na provoz zimního stadionu, ovšem ne tak, že klub dostane hned celých sedm milionů na účet a bude si s něma dělat co chce. Pěkně bude pan Štefl chodit s každou fakturou za vodu a telefony a elektřinu na radnici, kde mu ji v pokladně proplatí (tak přesně to neřekl, ale tak nějak si to představuju). Pan starosta navíc řekl, že vše, co bylo v klubu před 1.1.2000 ho nezajímá a na zaplacení starých dluhů si klub musí nají peníze jinde. Ještě přidal své pochyby o tom, že klub bude potřebovat na provoz zimáku do června celých sedm milionů, ale to bude ještě věc jednání. A vyhlídky do budoucna ? Blížili jsme se ke Zlínu a poté co jsem vsetínské fanoušky nazval slušnějšími a lepšími než jsou zlínští, což pana starostu evidentně potěšilo, jsme se oba shodli na tom, že jedinou cestou, která povede k zachování hokeje na Vsetíně bude uskrovění klubu, snížení prostředků vynakládaných na výplaty a bohužel také snížení ambicí klubu. Takže vsetínáci, váš pan starosta je v podstatě jeden z vás ! 

P.S.: Něco co sem možná nepatří, ale jenom vám chci dát příklad toho, že praktiky TV Nova nejspo běžné jen v naší zemičče. Koukal jsem se o víkendu na TVP 1 (televisia polska 1) na volejbalový kvalifikační turnaj OH v Sydney z Katowickeho Spodku. Jelikož naši neuhráli skoro nic, o postup do finále si to rozdávali v nádherné atmosféře vyprodané haly domácí chŁopaci s Milošević boys. Fakt super atmoška, takovou jsem ještě neviděl na žádném halovém sportu. Poláci prohráli první dva sety, potom se ovšem zvedli, snížili a ve čtvrtém setu bojovali o každou piŁke, znakomite zagranie střídalo mocnu rozgrywku, prostě vynikající siatkuwka. Když v tom za stavu 25:25 (pro hokejové maniaky, volejbal se hraje na sety do 25) najednou podziekovanie za uwage, sponzor transmisie, reklama a předpověď počasí. Ještě chvilku jsem cvakal ovladačem, v domění že jsem si omylem přepnul na jeden za dalších dvou polských kanálů, ale ne, prostě klasická novácká akce a kibic sportowy má smůlu. A proto, jestli vás někdy TV Nova nebo jakákoli jiná televize nasrala, nebuďte smutní, 40 milionů sasiadow z poŁnoci je na tom podobně. 

O plzeňském hokeji

(14.1. Blanco) Plzeň – jedno z nejznámějších měst v České Republice, proslaveno především Pivem a sportem. Mezitím co pivem je západočeská metropole proslavena kladně, tak sportem už méně. Fotbal je v posledních letech na tragické úrovni, basketbal snad ani není, volejbal taky nic moc, badminton se jim taky nedaří, velice špatný je i sportovní rybolov o))). Jediné co jim tam jde je házená a hokej. A právě hokej je to, o čem se tak trošku zmíním.

Určitě jste si všimli, že na každém zápase, ve kterém nastupuje Plzeň je napjatá atmosféra. Je to především z důvodu, že Plzeň nahrazuje svoje hokejové neumění záludnými a často i zákeřnými fauly. Zkrátka když někam přijede Řezníček a spol., můžete čekat, že minimálně jeden hráč vašeho oblíbeného celku bude zraněn. Jedním z mnoha příkladů jsou souboje se Spartou. To co předváděla Keramika při playoff minulý i předminulý rok, to se snad nedá popsat, přestože to bylo proti sparťanům, tak mi to vadilo. Proto jsem s napětím očekával i zápas mezi Slávií a právě Plzní. Hned u vchodu jsem viděl sanitku a už to nebylo moc příjemné. Přišel sem na náš zimáček a co sem neviděl. V sektoru pro hosty se banda primitivů bavila házením kelímků na led, házením kelímku mezi fanoušky Slavie a do toho i házením mezi fanoušky vlastní. Ani jediný fanda se nechoval slušně. Vrcholem bylo, když se několik chlapců vysvléklo a začalo po sobě skákat o)))))). Nevím taky jestli to je normální, ale v Plzni (a nejen tam, třeba i v dalším západočeském klubu – V Karlových Varech) mají fanoušci nějaké logopedické závady, protože se neustále nemohli vymáčknout a křičeli KE KE KE KE KE KE KE a pak teprv Keramika, to je opravdu duchaplný pokřik. Toto bylo jediné, co se nějakým způsobem vztahovalo k plzeňskému týmu. Pak už jen následoval humorný pokřik "Zapalte Prahu - začněte ve Vršovicích", zbytek sloganů asi znáte. No nic fanoušci jsou tam zkrátka trotlové (samozřejmě, že ne všichni).

Teď snad něco k hráčům. Petr Kořínek to je kapitola sama pro sebe. Dlouhovlasý chlapík je opravdu strašák ligy. Opravdu škoda, že sem ho neviděl ve zlaté helmě. o))) Ten co dělá za věci, to se jen tak nevidí. Tento REPREZENTANT ukázal všem své schopnosti už na Baltice, kde s přehledem neproměnil svá dvě sóla. Proti Slavii si vytvořil jednu šanci, ve které se ukázalo, že je jeho zakončení na úrovni reprezentační, neboť nedokázal asi z pěti centimetrů dopravit puk za záda Málka o))). Tento moment mě natolik pobavil, že jsem se musel jít vyčůrat, jak jsem se smál o))). No nic. Vrátil jsem se a Petr byl opět na ledě. Tentokrát mi ukázal dvě ukázkové sekyrky, ty ale byly, to kdyby jste viděli prostě výstavní. Za tento moment ho Marek Sýkora asi pochválil, protože hned při dalším střídání to zopakoval, asi si léčí nějaké mindráky. Poslední výrazný moment nám "Kořen" o))) ukázal v poslední třetině, kdy se snažil asi dvacet vteřin povalit Bakulu, ale ten stál na místě stále, tak mu začal rvát dolů helmu, ale zase nic, tak to nakonec vzdal a šel dělat, že umí hrát hokej, to vyvolalo úsměv i na tváři slávistického obránce. Další kdo je velice dobře technicky vybaven, je Sedlák. Tento hráč, proč to neříct ; si umě šplhnul, když jednou skolil Jardu Nedvěda, je prase na entou. Pokaždé když se ho někdo dotkl, hned začal osekávat protihráče a opravdu skvostný moment byl, když se snažil připíchnout jednoho protihráče na mantinel a nějak se mu to nepovedlo, takže sám upadl na manťák a trošku si u toho dal do hlavy. Najednou se začal válet. Rozhodčí tedy přerušil hru, když Zdeněk viděl že rozhodčí nepísknul faul, tak se sebral a za neustálého kontrolování si hlavy odjel na střídačku. Dokonce si u toho i povídal. Nakonec vše dobře dopadlo a Sedlák se opět zapojil do hry. Další "sympaťák" je Ivan Vlček a kapitolka sama pro sebe je zamindrákovanej Josef Řezníček, kterýho nevidíte ani jednou za zápas udělat čistý zákrok. Musím však uznat, že jako hráč je taky celkem dobrej i střelu docela má, ale dobytek to je hroznej. Hezký od něj bylo i to, jak po každém odpískání, v posledních dvou minutách, odpálil kotouč někam jinam. Poslední připomínka je k dalšímu reprezentantovi Salfickému, který dokázal pustit plíživku z hokejky Jantovského. Opět potvrdil, že má formu jako řemen, kterou získal už na Baltica cupu. Prostě je to Dušan. Samozřejmě, že Plzeň má i kvalitní hráče. Třeba Martina Špaňhela, Michala Straku a Petra Kadlece, bohužel to jsou spíše výjimky.

Poslední odstavec je věnován Marku Sýkorovi. Tento trenér je považován za jednoho z největších hokejových odborníků, ale jeho výroky, že Slavia je nejhorší mužstvo extraligy, a že nemá dobré hráče mě udivil. Je vidět, že Plzeň je na tom opravdu špatně, zvláště když nedokázala Slavii vstřelit podruhé za sebou branku.Trenér to však ještě doplnil a řekl: "My nemáme tým na to, abychom hráli o první místo." Jak překvapující . To my všichni víme už dlouho.o))) Třešničkou na dortu byl výrok: "Slávističtí obránci hrajou občas velmi nečistě," dodal. Opravdu pan Sýkora by se měl zamyslet nad tím co říká. Smysl pro humor má Sýkora také vytříbený, protože po ironické poznámce Josefa Beránka, že by Slavia ráda získala do 10. ledna Kořínka, koukal jako kdyby mu ulítli včely.

Tento článek není zaměřen proti normálním fandům Plzně.

Blanco 
 
 

ÚVAHY A ZAMYŠLENÍ
N
 
Nejnovější
 
Starší hokejové úvahy: začátek 2000
Starší hokejové úvahy: 1999
 
Úvahy na nehokejová témata jsou na samostatné stránce.
 
 

www.hokej.cz
Připojte se ZDARMA!