HC KOMETA BRNO – HC HOLBA DRACI ŠUMPERK

3 : 2
(2:1, 1:1, 0:0)

1349 diváků, vyloučení 6:5, využití 1:1

Konečně jsme mohli vyrazit zase ve větším počtu na brněnský hokej (Dafi, Zuz, Iva a Dark). Tentokrát byla paní pokladní v pohodě a pochopila vše na první pokus. Umístili jsme se opět, jak je naším zvykem, do 4. řady ze střídačkou hostů. Již při rozbruslení se začal hádat Dark se Zuz, kteří hráči hrávali dříve za Zlín a kteří za Vsetín (vítěz není znám jěště do této doby). Šumperk jakožto farma Vsetína klamal již na pohled dresy v modrožluté kombinaci svého největšího extraligového rivala. Nejdříve jsme si také mysleli, že hráči Šumperka nemají chrániče na nohou, protože všichni hokejsti měli nohy jak párátka. Jágr by asi řekl, že jak Barnaby. Snad nejtenší nožičky měl Nohejl (#23), ihned se mi vybavily záběry ze Somálska:o)).
 Také jsme zjistili, že si Zuz sebou brala diktafon a já řezal vizitky na rozdání zbytečně, protože rozhovor s Vozdeckým nebude (nepřijel). Za zaznamenání stojí, že seč bylo Zuz s Ivou zima, tak slifovici nechali na priváte, ale za to měla Zuz několik spon do vlasů. Barevné kombinace spon  vybírala dle náklonosti k tomu kterému teamu.
 Šumperští začali ve „velkém stylu“ a již po 42 sekundách prohrávali 1:0 (branka Moskal #18).  A to ještě mohli děkovat Hamrlovi (#77), který je několikráte podržel. Snad nejvíce při samostatném nájezdu Webera (#22). Pak však zčista jasna Draci uhodili po ukázkovém objetí branky a dokonalém zmatení Kuběny (#31), zasunul puk do branky Kopa (#60). Nyní se ukázalo, že asi největší slabinou ZNOJEMSKÝCH ORLŮ byli v boji o play-off obránci a brankáři. Z vedení se však neradovali dlouho, protože brněnská útočná vozba v čele s Miholou (#15) využila přesilovku a strhla vedení opět na stranu Komety. Vstřelení branky oslavili pomyslným kolébáním malého dítěte po vzoru brazilského fotbalisty Bebeta.
 Když už se zmiňuji o Martinu Miholovi, nesmím zapomenout na „zaláskovaného“ hlasatele, který čte všelijaké statistiky až do výskytu Martinova jména. Takže všichni vědí, jak si stojí v tabulce střelců, nahrávačů skupiny o udržení a v klubu, stejně tak kolik trestných minut nasbíral. Prostě MIHOLA 100x JINAK.
 V první přestávce všichni pozorně sledovali výsledek z Liberce, kde hrál J. Hradec, největší to brněnský konkurent, který nakonec prohrál 5:3.
 Do druhé třetiny vstoupili opět !lepé! hosté, obránce překrásně namazal Moskalovi mezi kruhy a Brno vedlo po 18 sekundách druhé třetiny 3:1. Pak se začalo více jiskřit na obou stranách a dokonce, jak bývá tady v Brně pravidlem i v hledišti. Vše vyvrcholilo šarvátkou ve 33. minutě při přesilovce Šumperka. Následnou přesilovku 5 na 4 využil Zadražil (#42) ke snížení na 3:2. To vyvolalo ještě větší emoce v hledišti, z nějž začaly létat kelímky a plastové láhve. Pár členů brněnských ultrafans se přesunulo do třetí řady za střídačku hostů, která měla být prázdná. Jak se ukázalo, s pořadateli jsou velcí kamarádí, takže si párkrát zanadávali a přesunuli se o dvě řady výš. Hokejsté obou mužstev se ještě po klaksonu ohlašujícím konec druhé třetiny stačili pobít u dvířek zabezpečujících odchod do kabin.
 Ve druhé přestávce bylo veselo. Dark a Zuz vykládali veselé příhody ne z natáčení, ale z návštěv extraligových stadiónů. Snad největší aktrakcí byly prskavky, při prozpěvování zapalte Vsetín, začněte od Lapače.Mimo jiné jsem viděl umělecké fota Zuz z jejích cest za hokejem. Snad nejpěknější byly fotky: Lapač a budka posřtíkaná sprejery, Boban (pes Zuz) v Dopitově dresu a různé pohledy na pozadí hokejstů. Řeč se stočila i k národnímu týmu a působení znojemské opory s číslem #9. Též bylo konstatováno, že si Hlína buduje v PIT repre z Nagana:o)).
 Ve třetí třetině nebylo možné upřít snahu hráčům Šumperku o vyrovnání, ale ta žalostná koncovka. Naopak, okénka v obraně využívala Kometa ke kontrům, které bravůrně likvidoval Hamrla. Drakům se sice podařilo dostat puk do sítě, ale až 1 sekundu po závěrečném hvizdu.
 Po utkání se ještě Dark se Zuz domluvili na možné realizaci fota u zastávky linky 8 „Vsetínská“, jedinou podmínkou je, že Zuz bude mít zlínský dres #16 a Dark zase vsetínkský #20. No uvidíme jestli Zuz překoná odpor ke zlínskému psu Čajánkovi.

III. díl:
HC KOMETA BRNO – HC VAJGAR JINDŘICHŮV HRADEC

3 : 8
(1:1; 2:4; 0:3)
1540 diváků

Pozn: Z původně uvažovaného seriálu aneb sledujeme adepty na postup se stal seriál sledujeme adepty na postup do baráže o záchranu. No člověk často míní, ale hokej mění.

Slovy klasika Járy Cimrmana: Už od Náchoda jsem se těšil, kdy budu v Rondu. Jaké veselé příhody mne budou asi čekat?

Stará známá mladá paní pokladní to vše začala. Tentokrát se na moji žádost o lístek snažila vnutit místo lístku zpravodaj :o)).

Usadil jsem se na svém oblíbeném místě ze střídačkami hostů. Při prvním pohledu se v Rondu nezměnilo. Plexy nad střídačkami opět chybí (za trestnou lavicí kupodivu jsou), jen jsou zabezpečeny 4 řady za střídačkami. "Stýskalo" se mi taky po líbivém hlasu hlasatele, který nezklamal a přivítal fanoušky na zápase, který se hraje 1. 3. třetího roku 2000 (toto letí, ach… :o)) a nezapomněl ani na miláčka Martina Miholu #15 (oprava původního čísla #70).

Utkání o 4 body (původně jsem si myslel, že se o nic nehraje, ale mishanek mne upozornil, že do baráže jdou dvě mužstva. MISHANKU DIKY!!) se začalo přesilovkou Vajgaru, ale ten ji nevyužil. Do poloviny první třetiny měli hosté mírnou převahu, která vyvrcholila mezi 11 a 14 minutou několika tutovku. Snad největší měl #60 Rolinek, který nastřelil břevno. Ovšem platilo otřepaně NEDÁŠ DOSTANEŠ a smutný reportér Rovnosti se mohl ujmout práce a fotit, protože po pěkné kombinaci Kašík (#19) a Sedláček (#25) posledné jmenovaný střelil první branku utkání. 1:0. Vedle sedící vedení Vajgaru, to hodnotilo několika slovy, která je možno vysílat až po desáté hodině večerní. Vyrovnání však na sebe nenechalo dlouho čekat a v 19. minutě Horák (#92) po asi 2 minutovém oblehání branky Brna vyrovnal (1:1). Vedení Vajgaru jásá: Je to taaaaaammm!

V první přestávce jsou všichni pozvání na treninkové utkání KOMETY vs. SPARTA PRAHA (4. 8. 2000) v Zepter Cupu. Prý ideální soupeř pro rozehrání. Podle mne to bude hra kočky s myší a budou se zde realizovat oba tábory rádoby fans. A ještě změna mou oblíbenou LUCII nahradili skupinou ATEENS. Že by jaro?:o))

V druhé třetině zahájil brankové dostihy v čase 23:08 svojí druhou brankou Sedláček (2:1), kdy obrovskou hrubku vyrobila obrana Vajgaru za vlastní brankou. Branka byla vyjádření převahy v úvodu druhé třetiny. Kometa se však neradovala dlouho, protože také Rolinek dal svoji druhou branku a aby za 3 minuty opět vyrovnáno. V 29. minutě utkání nejdříve Skokan (VJH, #89) strhl vedení na stranu Vajgaru, ale za 50 sekund Duchoslav (KB, #11) vyrovnal. Fanoušci byli ve varu, to však ještě nevěděli, že se radují na posled.

Akce po níž se Hradec ujal vedení 3:4, připomínala akci z televizního utkání PLZ – ZLN a spolupráci Řezníček – Straka. A po kolnici Klimeše (#26) od vlastní branky na útočnou modrou zavěsil backhandem opět Tomáš Rolinek (HATTRICK). Místo radosti si spěchal vzít puk na památku. GRATULUJI!!!! (3:5). Což vyhnalo Dalimila Svobodu (#2) z branky a nastoupil Vrba (#23).

Ještě za zaregistrování z II. třetiny stojí překrásný bodyček Kučírka (KB, #8) a úlet Svobody, který po 4-té inkasované brance vystřelil puk za mantinel a nechtěně terfil malé dítě. Zajímavá byla reakce pořadatelů, kteří vykázali rodiče s dítětem do vyšších řad. Tak nevím????

V druhé přestávce se fandové Komety nestačili divit a z kotle se začínalo ozývat skandování: PENÍZE, PENÍZE…… Jediná potěšující zpráva byla, že se Rondo Brno (farma Komety) zachránila v II. lize.

Jakékoliv snahy Komety o korekci či případné vyrovnání uťal svým dalším střeleckým úspěchem Dvořák (VJH), který zvýšil na 3:6 po velké chybě brankáře Vrby. Brno se snažilo udělat nějakou změnu a tak přitvrdilo. Taktika vyústila v bitky, kterou ještě v zárodku vyřešili čároví rozhodčí plavmým skokem mezi kohouty. Konečnou podobu výsledku daly dva slepené góly v 57. minutě Klimeš (VJH, #26, 3:7) a Dvořák (VJH, #12, 3:8). Rozhořčení diváci na rozdíl od předchozích utkání častovali tentokrát jen střídačku domácích plechovkami a kelímky od piva.

Kometa si touto prohrou zkomplikovala situaci se záchranou v 1. DZ lize. Kde po dnešní prohře má náskok na posledním nebarážovém místě jen 4 body a to právě na dnešního soupeře z Jindřichova Hradce.

Pozn: Další reportáž z 1. DZ ligy bude z utkání Kometa Brno vs. HC Prostějov (8. 3. 2000) tentokráte snad nebudu sám a přidá se Zuz a Iva.

II. díl:
HC KOMETA BRNO – KLH CHOMUTOV

1 : 2
(1:0, 0:0, 0:1, 0:1, 0:0)

"Óda pro rozhodčího, rolbu a pivo"

Dnes jsme na utkání vyrazili v rozšířené formě, kromě již tradičních účastníků Zuz, Ivy a mne, přibyla nová akvizice Kirj@t. Již připraveni s přesně odpočítanými drobnými na vstupné, po předchozí zkušenosti, jsme vyrazili na trasu Lesná – Rondo. Hned při nákupu lístků to však začalo, paní pokladní šokovaná "slabé slovo" z toho, že platíme drobnými, nebyla schopna napočítat do 40-ti. Po čase to nakonec zvládla a dala Zuz lístek za 20 Kč, po opravě za 40 Kč a mohli jsme vyrazit na místo shledání s Kirj@tem. Ten byl naplánován na 17.00 hod.

Vybrali jsme si opět čtvrtou řadu za střídačkami hostů a opět jsme nepochybili, protože jako vždy tu bylo veselo. Při rozcvičování nás zaujal hráč Chomutova "18", kterého jsem později identifikoval jako L. Bouška, který vyjel na rozcvičování ve slušivé oranžové vestě. První dojem byl "Hele, popelář na ledě". Pak jsme však identifikovali nápis na zádech, který hlásal "DŘEVÁK". Nutno dodat, že toto označení by se často hodilo i pro některé hokejisty extraligy.

Půlhodiny před začátkem jsme opět uslyšeli libý hlas hlasatele, který nás vítal na zápase v první únorový den. Zaspali jsme my nebo snad on, vždyť je dnes 2. 2. 2000? Potom co přednesl výsledky předchozího kola, nás seznámil i se sestavami. Již začátek stál zato. Novinkou je asistent brankáře. Ne, nelekejte se není to ani svačinář nebo masér, ale náhradní golman hostů Jarina "33".

V první třetině (lepší snad bude označení první části, brzy pochopíte proč). Se hrál velmi pohledný hokej, zejména Kometa byla naladěna na útočnou notu. Ovšem potence byla nulová. Možné si je to vysvětlit také vyloučením nejproduktivnějšího hráče domácích Miholy "70", již ve 4 minutě utkání za nesportovní chování do konce zápasu (trest 10 + osobní do konce). Většina akcí Komety končila na vynikajícím golmanovi Chomutova Maláčovi "37". Nakonec se přece jen domácí dočkali a první část vyhráli 1:0.

Druhá část začala v ještě rychlejším tempu, než skončila první část. Hosté z Chomutova jako kdyby zapnuli na vyšší převodový stupeň a začali se také konečně dostávat do šancí. V čase 11.45 druhé části si sporným výrokem vysloužil důvěru fanoušku hlavní rozhodčí Paur a muselo se utkání poprvé přerušit. Na ledě skončilo několik kelímků piva, nejen prázdných, ale i plných, plastové láhve, zapalovač a jiné věci, co si nosí fanoušek na zápas s sebou. Největší část piva však přistála na střídačce hostů, kde kupodivu chybí i po předchozích zkušenostech horní s "hodnými diváky" ochranná plexi. Zaskočení pořadatelé, jako kdyby to byla na zápasech Komety novinka, nejdříve nasadili hrabla, lopaty a kýbl, vyrazili někteří i v polobotkách uklízet led. Po asi 10 minutovém snažení zjistili, že přece jen bude lepší rolba. Kupodivu to rolba zvládla, i když s krátkou pauzou, na dvakrát.

Hráči pak mohli vyjet na dohrání druhé třetiny. V ní se hostům podařilo konečně vyrovnat. Na klid nad hostující střídačkou bděli mimo pořadatelů i muži zákona (Policie ČR). V dohrávce druhé třetiny přiletělo ještě jednou pivo na střídačku, ale respekt, který si zjednali pořadatelé, byl "obdivuhodný". Dialog pořadatele a výtržníka zněl asi následovně: Pojď ven a neblbni! Proč? No, říkám pojď a neblbni! Vždyť na Prostějově jsem udělal totéž a nic se nestalo. Chvíli klid a přichází "asi funkčně vyšší" pořadatel. Neblbni debile a pojď ven! Tak dobře, za 5 minut odejdu. Ne, pojď hned! Jenom co dopiju pivo, tak za dvě minuty. Konec dialogu a odchod pořadatele. Fanoušek zůstává na své místě až do konce dlouhého utkání a ještě se několikrát projevuje svým nevhodným chováním.

Třetí třetina (lépe mluvit o čtvrté části) začíná v klidu, který narušuje svými nepřestnostmi hlavní arbitr zápasu. Zejména několik faulů zůstává, jak na jedné, tak na druhé straně nepotrestáno. To nakonec vyprovokovalo domácího Mikoláška "47" k teatrální šou, kdy vzduchem až za mantinel letěla hokejka a rukavice (čas 55:47). Tento výkon byl po právu oceněn trestem 10 + dokonce utkání. Všichni se určitě ptáte a co diváci. Nezklamali, na led, na střídačku hostů a rozhodčího se sneslo opět mnoho odpadu. Mezi nimi i dokonce asi nějaký sponzorský dar hokejstům Chomutova, tímto darem myslím klíče od auta, které našel hráč Chomutova (spíše ho málem trefili). Normálně bych předpokládal konec utkání, ale Paur měl jiný názor a tak následovala opětovná (suchá) úprava ledu rolbou. Jediným světlým okamžikem této části byla branka Chomutova na 2:1.

Při neplánované přestávce se Zuz s Kirj@tem bavili po svém. Vykládali si zážitky se sledování seriálu Alf. Bohužel, jsem moc nerozuměl, ne že bych daný seriál nikdy neviděl, ale polština není jazyk, který bych zas tolik ovládal. Druhý den jsem se od Zuz dozvědel, že se Alf nedíval na video jak jsem se domníval, ale honil koucoura Luckyho s vidličkou a také to, že to nebyla polština, ale že spolu mluvili po našem, jak říká Zuz ?.

Ve zbytku třetí třetiny se ještě domácí Kometa snažila, ale opět ta produktivita. Snad největší šance na vyrovnání se Kometě naskytla 3 vteřiny před koncem, kdy rozhodčí nařídil za úmyslné posunutí branky trestné střílení. Rozhodčí a střídačka hostů byla zasypaná opětovným přídělem odpadu. Ovšem potom co hlasatel ohlásil trestné střílení ve prospěch Komety, tak se rozezněl stadionem bojovný chorál. Exekuce se ujal Sochorec "24", který nabral velkou rychlost rekreačního bruslaře, rychlost byla snad ještě menší jak když Jaškin couvá (pozn. Zuz ?), ale blafákem do bekhendu se mu vyrovnat nepodařilo.

Všechen vztek si pak fanoušci domácích po skončení zápasu vylili na prchajících hráčích Chomutova. Za opětovné asistence netečných pořadatelů. Vrcholem byl pak pravý hák, který inkasoval rozhodčí Paur při cestě do kabin. Zavalitý fanoušek Komety si splnil svůj sen o kterém se mu zdálo po celé utkání. Jen se ptám, ale v Brně je to asi zbytečné, kde byla pořadatelská služba.

Při odchodu jsme si ještě vyslechly názory "mírně" podnapilých mladíků nato, že oni by trestné střílení proměnili bez problémů pomalu se zavřenýma očima. Pak už jsme se Zuz nabrali kurz Lesná. Na nádraží jsme se rozloučili s Kij@tem, který byl nadšen. Protože když půjde na domácí utkání Třince, tak je vždy už o ˝ 8 doma. Kdežto tento hokej trval 3 Ľ hodiny. Nepadl tedy rekord Zuz a Ivy s utkání Kometa – Prostějov (3 ˝ hodiny). A tak celý šťasten dorazil pln zážitků na privat v 22.30 hod (pozn. na hokej jsem vyrazil již 16.30).

Pozn. Podle spotřeby piva bych odhadoval, že generálním sponzorem hokejstů Komety je pivovar Budvar.

I. díl:
HC KOMETA BRNO – HC SENÁTORS ROSICE

4 : 2
(2:0, 0:0, 2:2)

"Přijel cirkus Altrichter"

(24.2.) Vydal jsem se společně se Zuz a Ivou na utkání 1. DZ ligy mezi Kometou (12. místo) a Senátory z Rosic (5. místo). První trapas nastal u pokladny, kdy pokladní nebyla schopna vrátit (nedostatek nebo spíše žádné drobné). V pokladně se asi nepředpokládá, že se bude muset vracet. Snad aby každý chodil s přesně odpočítanou částkou jako při koupi jízdenky v MHD. Vybrali jsme si místo za střídačkou hostů. Spolu s námi se zde usadili i fanoušci, spíše fanynky hostujícího týmu.

V první třetině připomínalo bruslení hráčů Rosic spíše veřejné bruslení než hru adepta baráže. Kometa měla svojí bojovností navrch. Převahu také vyjádřila dvěmi brankami. Hosté nechávali hráče Komety volně projíždět až před branku Altrichtera "59", který si zachoval svůj "stojický klid". V třetí třetině dostal za své slušné chování 10-ti minutový osobní trest. Čechmánek se svým odjezdem ledu v minulém ročníku extraligy "hadra".

Změna přístupu hráčů Senátorů se začala projevovat v posledních 5 minutách třetiny. Konečně začali chodit do těla. Nic na tom nezmění, že první tvrdší zákrok si vyzkoušeli na vlastním golmanovi, což mu velmi přidalo na klidu.

O první přestávce utkání musela Zuz a Iva poučit mladého fanouška o tom, že ten Weber "22" co hraje za Senátory, není ten stejný Veber "5" co hraje ve Vsetíně, ale úplně někdo jiný. Adresná kritika se pak snesla na to, že jako správné fanynky Vsetína nemají u sebe slifovici.

V druhé třetině se začalo rychleji bruslit, alespoň oproti první třetině. Výsledkem byly i šance hostů. Koncovku však asi odkoukali od Vítkovic či Kladna. Často to chtělo k docílení branky jen trochu zvednout puk přes ležící hokejku či brankáře.

Ve třetí třetině se podařilo Senátorům snížit na 2:1 a zápas získal na dramatičnosti. Branku vstřeli, jak říká Zuz, "zlínský pes" Žiška "98". Bohužel drama skončilo záhy. Jednu z mnoha chyb obrany vyrobil i kapitán Rosic Jaromír Píchal "6" (můj bývalý spolužák ze střední) a hosté vedli po brejku 3:1. Asi nejhezčí branka utkání byla ta na 4:1, kdy bylo učebnicově ukázáno, jak se má zakončovat přečíslení 2 na 1. Vstřelená branka se projevila komunikační bariérou mezi Altrichterem a spoluhráči, které začal Martin doslova a do písmene ignorovat.

Zbytek zápasu se věnoval bavení fanynek Rosic (asi 10-ti členný kotel) a hecování fanoušků Komety, kterých bylo nepoměrně více. Předvedl několik přestávkových disco variací, např. hra na housle, step na bruslích, běh na lyžích či jízdu na koštěti atd. K dalším výstupům pak stačilo skandování dívčího fanclubu. Co by za to jiní fanoušci dali. I když skandují jméno svého idolu, tak ten ani hokejku nezvedne.

Vyhecovaní fanoušci Komety sem tam hodili na led kelímek od piva, zapalovač, ale i 2 propisky, které si Martin osobně odvezl na střídačku. Snad aby měl čím rozdávat autogramy po utkání.

Dvě minut před koncem ještě hosté snížili na 4:2, přičemž až do konce měli možnost korekce při přesilovce 5 na 4 (5 + DK hráč Komety). Ovšem ta koncovka, jako kdyby byli hráči na stáži v některých extraligových mužstvech.

Dojem z celého utkání mi zkazili tzv. fanoušci Komety, kteří chtěli za každou cenu realizovat svoje emoce z vítězství na fanoušcích a realizačním týmu hostů. Což nechalo kupodivu pořadatele chladnými i po předchozím zápase s HC Prostějov.

Cestou z hokeje jsme se ještě přesvědčili, proč se městská doprava nazývá hromadnou.