MS 2004 na OHF

Cesta od psanců k VIP

(8.5. Roj) Sedí na schodech v řadě za sebou a bubnují. O přestávce se přemisťují na jiné schodiště. Jejich bubnování rozjíždí halu, ve většině případů úspěšně. Někteří skalní fanoušci tvrdí, že mají chabý repertoár. Jak je to doopravdy?

Asi si ještě pamatujete, jak jsem psal o kotelnících, kterak si pracně vybojovávali místo. Leč, to ještě nikdo netušil, že jistý mocný muž usoudil, že bubeníci jsou pro atmosféru minimálně stejně užiteční, jako roztleskávačky (!)
řada Takže se našim kámošům z Odolena Vody a Plzně donesl vzkaz, že mají přijet s bubny a o nic se nestarat. Poprvé se to projevilo ve středu na zápase s Německem. Přibylo pár dalších bubnů a dostali stejný status, jako Eurotel cheerleaders. Poprvé a naposledy směli bubnovat na schodech ve svých vlastních fanouškovských dresech.
Sezení v řadě za sebou je snad nejnevhodnější formace pro bubeníky, jaká může být, kluci mi to potvrdili. Nic neslyšíte, jen vlastní buben a buben bezprostředně za sebou. A nic nevidíte, jen záda toho před sebou, nikoliv už jeho ruku s paličkou či buben. Proto spustit nějaký koordinovaný rytmus dá dost práce, a kluci potřebovali někoho, kdo by jim ukazoval a sehrával je s publikem. Částečně se této role ujal Bříza, ale nastaly problémy s diváky i pořadateli...
Na druhou třetinu zápasu jsme dokonce byli v oblasti obydlené Švýcary, kteří fandili Němcům (!) a na bubnování se vůbec nechytali. Po přesunu do jiného sektoru, kde seděli opravdoví čeští fanoušci se to zlepšilo.

modří Je třeba si uvědomit, že za normálních okolností se bubeníci soustředí do kotle, stojí vedle sebe a jsou obklopeni skupinou nejsilnějších hlasivkářů, tvoří dobře sehraný tým, který strhne celé hlediště. Přitom pokřik obvykle rozjíždějí hlasivkáři a bubeníci se k tomu okamžitě přidávají. Nejdůležitější ale je, aby byli navzájem co nejblíž a slyšeli se. To v Šaškaréně není. Okolo schodů sedí náhodná směsice lidí, z nichž mnozí z nich nikdy na hokeji nic neskandovali a jediné, co jakž takž zvládnou, je "Češi ... Češi ..."
Pro některé citlivé jedince a ženy nosí kluci neustále u sebe zásobu vaty do uší, kterou nabízejí okolosedícím. Někteří takto oslovení diváci nechápou, co to je, a dojde jim to až po minutě bubnování :-)

triko Nic ale není zadarmo, a tak jsem v neděli při zápase se Švýcarskem spatřil na schodech jakési srandovní figurky v modrých tričkách. O přestávce jsem k nim naklusal a zřel jsem, že modrá trička mají na sobě nápis Eurotel bubeníci a jejich nositelé je na přestávku hromadně svlékají. Náhle jsem spatřil jejich skutečnou podobu a ... krve by se ve mě nedořezal! Ano, byli to maskovaní Kosí bratři & spol !!!
Když jsem se pomalu zvedl ze země v salvách smíchu, začal jsem z nich tahat informace. Lezlo to z nich jak z chlupaté deky :-) Prý je potkalo to, o čem jsem psal, že potká Vimperáky. Přistavené vozy, zvláštní vchod do haly, lístky zdarma.
Začal jsem uvažovat, jestli k tomu také patří obsluha nahoře bez, ale vtom jsme si všiml přicházejících "sester" z Eurotel cheerleaders a začal si představovat společnou šatnu, pravidelné tréninky mezi třiceti krásnými sexy oděnými slečnami... Podívejte, jak jim to spolu sluší! Dobře si to kluci umějí zařídit!
holki
Tentokrát jsem už odmítl jít s nima na schody. Jednak jsem si připadal málo vyeurotelený, jednak jsem tušil, že by mě tam hustapo brzy vyeliminovalo jako cizorodý element záškodnického typu :-)
Kluci mě ujišťovali, že příští zápas už budou mít normální české dresy, pouze mírně zohyzděné nápisem Eurotel, což už se dá vydržet. V podstatě na nich bylo vidět, že si moc dobře uvědomují příchuť šaškárny, kterou dělají pro někoho jiného, - na druhou stranu - je to jediná možnost, jak se na ty hokeje dostat, lístky normálně nesehnali. Hlavně ať o tom nepíšu :-) A taky jsem slíbil, že neprozradím, kdo byl onen mocný muž, který to všechno zařídil. :-)

Ať hodí kamenem, kdo je bez viny. Ano, je pravda, že do haly se dostali i jiní bubeníci, kteří neměli tolik štěstí, je možné, že opravdový fanoušek se nenechá nikdy vmanipulovat do role klaky, ale je také pravda, že kluci opravdu pomohli udělat atmosféru. To je bez debat. A kdo by takovou nabídku dokázal odmítnout? Já ne.

Panu Kusému pak budiž přičteno ke cti (kromě vkusu na přítelkyně), že neumožnil bubnovat svým příbuzným a funkcionářům svazu, ale klukům, kteří to uměji. :-))
Čtvrtfinále ve verších
(Bodie 226)

Vyhraná tabulka,
tisíce úsměvů,
krásná atmosféra,
aréna ve zpěvu.

Naši čeští hoši,
se lvíčkem na triku,
na led už vjíždějí,
hostí Ameriku.

Třetina po nule,
ale pak ouha,
od modré trefí se,
obránce Škoula :-)

Jágr si za chvíli,
za brankou čaroval,
puk k tyčce protlačil,
hned jsem se radoval.

Náhle naše lavička,
snad pauzu měla,
do branky chytla se,
Parkova střela.

Pět minut do konce,
bylo mi do pláče,
po nádherném vlastenci,
smutného Hlaváče.

Rozhodnou nájezdy,
poprava veřejná,
tyčky už zvoní,
Conklina, Vokouna.

Poslední nájezdy,
Roach, liška podšitá,
Vokouna blafuje,
ten bohužel nechytá.

Conklin je úspěšný,
propadá Dopita,
medaile nebudou,
dneska jsme jelita,
bez nás je elita.

Takový už je hokej

(6.5. Roj) V osudnou Černou středu jsme náhodou seděli vedle hokejového spolukomentátora Pavla Richtera. To je samo o sobě velký zážitek, bez přítomnosti TV kamery je daleko odvázanější a člověk se od něj dozví spoustu zajímavého. Poměrně brzy dával najevo názor, že hráče s číslem 7 by měl dnes trenér stáhnout. Výkon rozhodčího komentoval jen slovy "ten nám dává, co?" Jak se blížil osudový závěr, povzdechl jsem si spíš pro sebe, že to se přeci nemůže stát! P.R. to zaslechl a pravil větu, která se mi vryla do paměti asi na dlouho: "Může, takový už je hokej".
loučení Po zápase publikum smutným hráčům bouřlivě děkovalo a ti se naposledy rozloučili.

tiskovka Na tiskovce po zápase se okolo trenéra srotil dav novinářů a Sláva odpovídal přes hodinu. Na opakované dotazy zdůraznil, že nejvíc ho mrzí, že zklamali fanoušky, kteří byli fantastičtí. Že tentokrát nedělali žádnou akci s faxy a mejly, protože mužstvo bylo nabuzené dost, že se to nabuzení snažili spíš tlumit. Závěrečnou reakci diváků označil za náplast, které trochu mírní bolest.
Více se tomu věnuje ve svém obsáhlém příspěvku na OHlasech Vrátínek.

Trenér vyzdvihl výkon Jardy Jágra. Jeho prohlášení, že chce být řadovým vojákem, nebylo vůbec přehnané, Jarda plnil velmi dobře obranné úkoly, neměl žádné hvězdné manýry, na střídačce i v kabině pomáhal i svými hlasivkami. Ale i ostatní hráči prý podali vynikající výkon.

jagr Za sebe můžu dodat, že vlastně nemusíme být tak smutní. Finové loni dopadli doma ještě hůř, Rusové v Petrohradě skončili úplnou katastrofou. Loni, když nás Finové utěšovali po vyřazení od Kanady, že příští rok vyhrajeme, odpovídali jsme: Home team never wins! Měli jsme bohužel pravdu.

Ale debaty o "konci zlaté éry" nesnáším. Za rok se to už povede. Ať žije Vídeň 2005!

(Fotky z ledové plochy: Vrátínek
Další obrázky z čtvrtfinále)
 

Střípky před čtvrtfinále

(Roj 4.5.) Trenér Ralph Krueger nedokázal při závěrečné hymně skrýt pohnutí a slzy, "alpské derby" poslalo do čtvrtfinále tým helvétského hříže. Švýcaři se tedy postaví do cesty Slovákům, může z toho být velmi dramatický zápas, jako loni. Historie se opět opakuje, mám dojem, že se historie MS opakuje mnohem častěji, než by bylo zdrávo. Že je systém turnaje přežitý, si myslí mnozí, mezi jinými i Sláva Lener. Příliš často se stává, že jedna skupina je výrazně silnější než druhá a ve čtvrfinále vyhrají týmy z této skupiny.

Jak se správně píše "hopšvic"?

Když je řeč o Švýcarsku, musím zde definitivně udělat jasno. Zeptali jsme se člověka nejpovolanějšího, pravého švýcarského novináře, u něhož lze jazykové znalosti předpokládat :-)
Vysvětlil nám, že existuje verse německá a francouzská:
Německy je to Hopp schwiiz
Francouzsky je to Hop suisse
Přes to nejede vlak. Když to uvidíte jinak, je to špatně.

Prodloužení na MS 2004

(IIHF News release přeložil Vrátínek) Pro všechny zápasy s výjimkou finále počínaje čtvrtfinálovými zápasy bude platit, že pokud se nerozhodne v normální hrací době, bude následovat desetiminutové prodloužení po tříminutové přestávce, kdy mužstva zůstávají na ledě a nemění si strany. (V roce 2003 se testovalo dvacetiminutové prodloužení, ale bylo rozhodnuto v letošním roce se vrátit opět k desetiminutovému). Případné prodloužení finálového zápasu by bylo dvacetiminutové s patnáctiminutovou přestávkou a úpravou ledu. V obou případech by se hrálo 4 na 4. Pokud by se nerozhodlo ani v prodloužení, následovaly by samostatné nájezdy.

Nejčastějším účastníkem prodloužení je Kanada, která je od roku 1976 hrála 17 krát (MS, OH a Kanadský pohár). Na trestná střílení má 50% úspěšnost (3-3), ale v prodloužení vyhrála zlatým gólem v 73% zápasů (8-3).

Nejvíce účastí na MS

Jiří Holík    TCH 14 1964-1977
Sven Tumba    SWE 14 1952-1966
Lasse Oksanen  FIN 13 1964-1977
Dieter Hegen   FRG 13 1982-1998
Ronald Petersson SWE 13 1955-1967
Vladislv Tretiak URS 13 1970-1983
Udo Kiessling  FRG 13 1973-1991

Největší návštěvnost na hokejových ligách v sezóně 2003-2004:

1 SC Bern SUI 13 034 79,8%
2 Koelner Haie GER 12 887 69,6%
3 Hamburg Freezers GER 11 351 88,9%
4 Frolunda Goteborg SWE 10 942 90,8%
5 Jokerit Helsinki FIN 9 093 66,5%
6 Lokomotiv Jaroslavl RUS 8 824 97,5%
7 HC Pardubice CZE 8 200 88,2%
8 Farjestadt Kalrstad SWE 7 839 96,1%
9 TPS Turku FIN 7 705 65,2%
10 ZSC Lions Zurich SUI 7 615 66,2%
 

     
18 HC Plzeň CZE 5 881  

Atmosféra strachu

(3.5. Roj) Tak nějak by se dalo nejvýstižněji popsat dění v Šaškaréně. Hovořil jsem o tom s několika lidmi ve žlutých vestách, kteří jsou jako první na ráně, a na něž se snáší oprávněná naštvanost fanoušků. Tito lidé pracují od 8 ráno do chvíle, kdy odejde poslední divák před půlnocí. Z nevyspání mají kruhy pod očima. Za hodinovou mzdu si koupí jeden párek v rohlíku v hale, jídlo z domova si přinést nesmí. Od svých šéfů dostávají rozporuplné rozkazy, řeší problémy s platností vlastních kartiček, kdy není jasné, kam oni sami smí a kam ne :-)
Celá hala je prošpikována kamerami, jsou úplně všude. Každý je pod neustálým dohledem. Diváci i pořadatelé. Takže když pronesete foťák, kamera vás zachytí a pořadatel, který zodpovídá za příslušný úsek, má průšvih. Od jednoho z nich jsme se dozvěděl, že už vyhodili 80 lidí za podobné průšvihy, ale on sám si tím údajem nebyl jistý, možná je to součást taktiky jejich šéfů, aby se víc báli o zaměstnání.

Se znalostí tohoto pozadí už některé věci přestávají být tak nepochopitelné. Sazka pořadatelům slíbila, že většina z nich bude v hale pracovat natrvalo, že i v létě budou v hale desítky koncertů a akcí. Při této příležitosti si vzpomínám, že já sám vím o jediném koncertu v létě. Ostatní jsou asi tajné. Na tajné koncerty přijde určitě hodně diváků :-)

Jak píšete na OHlasy, Sazka ztrpčuje život fanouškům, jak nejvíc to jde. Přečtěte si horror u vchodu Jih nebo že se prodávají vstupenky na neexistující místa. Ale stejnou pakárnu zde mají i novináři. Z novinářských míst není vidět, včera navíc přiřadili první řadu pouze fotografům, takže nebude vidět vůbec nic. Celé je to způsobeno tím, že je celkově málo novinářských míst. Hlavně že hned dvě patra okolo celé haly zabírá pochybné VIP, které zeje prázdnotou, nikdo tam nefandí a obývá ho hrstka buranů, kteří si nestoupnou ani na hymnu..
Tiskové středisko v nejmodernější hale Evropy je mnohem menší, než bylo předloni v Jonkopinku, malém městečku, kde se hrála jedna z kvalifikačních skupin. Ve srovnání s Goteborgem je asi 10 krát menší. O tom, že by zde běžela Ostrava na velkoplošných obrazovkách, si můžeme nechat zdát..
zácpa S tím dávám do kontrastu, že pod halou jsou obrovské prostory zatím připomínající staveniště, sám jsem je viděl. Jejich rozloha přesahuje půdorys haly. Bohužel se do nich nesmí.
Chodby v obloucích čtvrtého patra jsou neúnosně úzké, vznikají zde zácpy jako v Pardubicích. Pro novináře je lahůdka, když se musí každou přestávku prodírat proti proudu davu. Těch asi 60 metrů urazíte za 3 minuty.
Podle zpráv z Ostravy je to tam diametrálně odlišné. Pohoda, foťáky nemusíte skrývat, všechno normálně funguje. Stejně jako fungovalo na všech dosavadních MS, včetně Ruska!
Nemyslete si, že si té ostudy zahraničí nevšímá. Na takovou pakárnu nikdo dlouho nezapomene. A možná svým tichým vlivem přispěje k tomu, že se k nám MS na dlouhá léta nevrátí. Zaplaťpámbu!

Další články z MS 2004

Delegace na relegaci

(2.5. Roj) Tvrdé jádro slávistického fanklubu dostalo nápad vytvořit Japoncům důstojnou atmosféru a podívat se za 130 kaček na zápas MS. Bez front, bez překupníků Více....
Podčlánky: Tady je Krakonošovo, Novinky ve fanďáku, padělky vstupenek

Kotel v Šaška aréně!!

(28.4. Roj) Ono to jde. My škarohlídi, kteří jsme tvrdili, že v barabizně se nedá fandit, jsme dostali na frak. Ale nemyslete si, že to šlo jak po másle, byla to dřina. Poslyšte od začátku pohádku o hodných pořadatelích a fandícím publiku. Více ....

Ve fanďáku jednosměrka!

(27.4. Zuz) Docela zajímavým úkazem ve fanouškovském stanu (fun areně neboli fanďáku) je organizace vstupu a výstupu lidí. Na včerejší zápas s Kazachy jsem lístek nevybojovala a ani mi to nevadilo, chtěla jsem se podívat, jak ten fanďák funguje, co tam mají a tak vůbec, abych to mohla porovnat s fanďákem ve Finsku. Více....

Ima vída, ima vída, ima vídaes-terajch!

(26.4.roj) Immer wieder Oesterreich! Neděle se zapsala do dějin našich jižních sousedů vítězstvím nového presidenta Fischera nad jeho soupeřkou Ferrer-Waldnerovou. Ale pro mnohé bylo daleko důležitější jiné "vítězství" v Praze. Více....
Podčlánky: Do fanďáku už dali větší obrazovku, Obrazovka v hale

První den

(25.4.roj) První povinné vítězství máme za sebou, tým predvedl nádherné kombinační akce, bohužel zakončení se povedlo jen třikrát v první třetině, později jsme trpěli tím, že místo střely přišla přihrávka, což ke gólu nevedlo. Více....
Podčlánky: Lotyši, Fanďák a žetony, Arénu nemohou zkolaudovat, TV přenosy z Vítkovic

Ještě dva dny

(21.4. roj) V pořadu BBV před osmou jste si možná všimli, že sporťáci naznačovali cosi o problémech s kamerami a že doufají, že se čtvrteční přenos uskuteční. Co za tím vězelo? Více....
Podčlánky: Proč je logo MS tak hnusné?, Fanďák bude i v Praze?, Vyznanie :-)
OHF logo
Index MS 2004

Česťa

Opravdový rozhodčí ochotně a rychle odpovídá na vaše dotazy!
Viz Česťova poradna. Ptejte se!
NHL2004
Addony pro MS 2004

OHlasy

diskusní fórum